Postanowienia noworoczne dla Twojego portfela. Jak zadbać o domowe finanse w nadchodzącym roku?

Pomysły na postanowienia noworoczne związane z finansami osobistymi, oszczędzaniem, inwestowaniem i zadbaniem o budżet.

Noworoczne postanowienia finansowe
Fot. C by ZF

Koniec starego i początek nowego roku to tradycyjnie czas, gdy nakładamy na siebie dodatkową presję. W nadchodzących 12 miesiącach chcemy schudnąć, częściej uprawiać sport, spędzać więcej czasu z rodziną, mniej pracować, spełnić kilka marzeń itd. Nie ma w tym nic złego, natomiast zachęcam, aby na liście postanowień noworocznych znalazły się również te stricte finansowe. 

W artykule na powitanie nowego roku mam dla Ciebie gotową listę postanowień noworocznych dla portfela, czyli takich, których choć częściowe zrealizowanie z pewnością poprawi lub przynajmniej ustabilizuje Twoją sytuację finansową. Zaczynajmy. 

Patronem tego artykułu jest Goldsaver. Za ten artykuł otrzymuję wynagrodzenie, jednak nie ma to żadnego wpływu na jego zawartość merytoryczną.

Obierz konkretny cel 

Postanowienia noworoczne to częściej zabawa i urozmaicenie sylwestrowej nocy, niż realna motywacja do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Według badań dotrzymuje ich mniej niż 10 proc. Polaków. Główne przyczyny to:

  • Nierealność obranego celu.
  • Brak wiary w powodzenie.
  • Brak konkretów – cel jest mglisty i bliżej nieokreślony (np. „chcę schudnąć” zamiast „do czerwca zrzucę 5 kilogramów”).

W przypadku postanowień finansowych bardzo łatwo można obrać konkretny, osiągalny cel, co ułatwi konsekwentne dążenie do jego realizacji. W dodatku wprowadzenie kilku prostych zmian w finansach domowych może bardzo szybko przynieść widoczne efekty, dzięki czemu pojawi się dodatkowa motywacja do kontynuowania planu.

Ważne, aby postanowienia noworoczne dla portfela nie były bezkształtne i trudne do zweryfikowania. Zamiast więc narzucać sobie „szybsze spłacenie kredytu hipotecznego”, co przecież trudno będzie zrobić w ciągu najbliższych miesięcy, ustal ze sobą, że „nadpłacisz 5000 zł kredytu” – każda wartość powyżej tej kwoty będzie miłym bonusem, realnie przybliżającym Cię do poprawienia swojej sytuacji finansowej. 

Wytnij lub zredukuj zadłużenie 

Jednym z najlepszych postanowień noworocznych, jakie możesz wybrać, jest wspomniana przed chwilą nadpłata kredytu hipotecznego. To zawsze się opłaca, przybliżając do wcześniejszego pozbycia się kredytu i zaoszczędzenia na odsetkach. 

Jeśli nie masz kredytu mieszkaniowego, ale posiadasz inne zadłużenie, to także opracuj plan jego zredukowania lub całkowitego pozbycia się w nadchodzącym roku. Nawet jeśli mówimy o koszcie zaledwie 200-300 zł miesięcznie, to uwierz, że uwolnienie takiej gotówki pozwoli Ci odetchnąć, spać spokojniej i przede wszystkim krok po kroku zwiększyć swoje oszczędności. 

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Walka z długami nie jest oczywiście ani prosta, ani przyjemna i prawdopodobnie nie przebiegnie bezboleśnie. Może wymagać okresowego obniżenia swojego standardu życia, jednak w ujęciu długofalowym brak zadłużenia jest podstawą ustabilizowania finansów domowych. 

Zbuduj w końcu tę poduszkę finansową! 

Wiem, że przypominam o tym przy okazji każdego artykułu poświęconego porządkowaniu budżetu domowego, wychodzeniu z długów i zapewnianiu sobie ekonomicznej stabilności. Z drugiej strony wciąż około połowa Polaków deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności, a 40% ich posiadaczy przyznaje, że musi naruszać swoją poduszkę finansową w obliczu rosnących kosztów życia. 

Jeśli nadal nie masz poduszki finansowej, która – przypominam – powinna odpowiadać minimum trzy – a optimum sześciokrotności miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, to nie szukaj innych postanowień noworocznych. Skup się na zgromadzeniu poduszki, a za rok wróć do tego artykułu, zostaw komentarz i potwierdź, że teraz odczuwasz większy spokój w tych chaotycznych, niepewnych czasach. 

Zwiększ dochody powyżej inflacji 

Na moment pisania tego artykułu nie znam jeszcze wskaźnika średniorocznej inflacji za 2023 rok. Można natomiast przypuszczać, że będzie to w okolicach 11 proc. Niezależnie od tego, że inflacja ma spadać, to przecież nadal funkcjonujemy i będziemy funkcjonować w warunkach systematycznego wzrostu cen podstawowych dóbr, nośników energii, usług etc. 

Sensownym postanowieniem noworocznym jest zatem zwiększenie swoich dochodów w taki sposób, aby co najmniej wyprzedzić inflację. Możesz np. spróbować wywalczyć podwyżkę u szefa, założyć lub rozwinąć własny biznes czy po prostu poszukać innych źródeł dochodu podejmując się pracy dodatkowej. Opcji jest naprawdę wiele. 

Znajdź odpowiednie dla siebie produkty inwestycyjne 

Oczywiście nie jest tak, że finansowe postanowienia noworoczne powinny czynić wyłącznie osoby mające mniejsze lub większe problemy ze zbilansowaniem budżetu domowego. Ten artykuł dedykuję również tym Czytelnikom, którzy nie narzekają na swoje dochody, mają oszczędności, dobrze im się żyje, natomiast mają też dylemat, w jaki sposób pomnażać swój majątek i chronić gotówkę przed inflacją.

Jeśli nadal nie inwestujesz lub robisz to w sposób chaotyczny, bez żadnego planu, to u progu nowego roku warto obiecać sobie zmianę tego stanu rzeczy. Poszukaj dla siebie takich produktów inwestycyjnych, które są adekwatne w stosunku do Twojej tolerancji na ryzyko.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Na blogu znajdziesz kilka artykułów przybliżających podstawy inwestowania w różne aktywa, na przykład bardzo modne od pewnego czasu obligacje skarbowe, które z dużym prawdopodobieństwem nadal mogą dać nieźle zarobić. 

Jeśli natomiast nie masz kapitału, który możesz zainwestować jednorazowo i na dłuższy czas o nim zapomnieć z nadzieją na przyszłe zyski, to rozważ inwestowanie cząstkowe – na przykład regularne kupowanie ETF-ów na szeroki globalny rynek (za kilkaset złotych miesięcznie) czy kupowanie fizycznego złota kawałek po kawałku, czemu bliżej przyjrzałem się w innym artykule na blogu. 

Nie kupuj spontanicznie, planuj większe wydatki 

Jasne, że nie wszystkie zakupy da się zaplanować, jednak nawet w kryzysowej sytuacji, gdy np. zepsuła się lodówka i pilnie trzeba kupić nową, warto zadbać o domowe finanse, ograniczając skalę ponoszonych wydatków. 

W dobie powszechnego dostępu do Internetu nie ma żadnego uzasadnienia dla spontanicznego dokonywania zakupów, bez porównywania cen produktów w różnych sklepach czy korzystania z kodów rabatowych

Jeśli masz tendencję do kompulsywnego wydawania pieniędzy, to zmiana tego nawyku powinna być jednym z Twoich priorytetowych postanowień noworocznych. 

Zrezygnuj z usług, które kosztują krocie, a i tak rzadko z nich korzystasz 

Każdy z nas płaci za coś, co albo nie jest do końca potrzebne, albo po prostu zostało z nami z przyzwyczajenia. Ja przez długi czas miałem tak z platformami VOD typu Netflix czy HBO MAX. Obecnie na stałe opłacam tylko Amazon Prime (z uwagi na bardzo niską opłatę roczną, w ramach której mam też darmową dostawę wybranych produktów kupionych w Amazonie). Dostęp do pozostałych platform wykupuję okazjonalnie, tylko wtedy, gdy akurat chcę coś na nich obejrzeć. 

Jeśli nie masz czasu na ciągłe oglądanie filmów i seriali, to czy naprawdę musisz płacić za ich stałą dostępność? Podobnie wygląda to z platformami do streamingu muzyki – znam osoby, które miesiąc w miesiąc płacą za Spotify, a słuchają tylko jednego wykonawcy (w takiej sytuacji bardziej opłaca się po prostu kupić albumy w formacie MP3 czy po prostu korzystać z darmowego planu).

Zachęcam, aby w ramach postanowień noworocznych przeanalizować usługi, za które płacisz i zastanowić się, które z nich są Ci rzeczywiście potrzebne czy niezbędne, a o których nawet nie pamiętasz, że je opłacasz. 

Rzadziej korzystaj z samochodu 

Motywacją do zmiany swoich motoryzacyjnych przyzwyczajeń mogą być zarówno pobudki ekologiczne, jak i ekonomiczne (a w wielu miastach także praktyczne, w obliczu sukcesywnego ograniczania możliwości wjazdu do centrum, ogromnych korków czy wysokich kosztów parkowania). 

Rzadsze korzystanie z auta to gwarancja dużej ulgi dla domowego budżetu, dlatego radzę dokładnie to przemyśleć i może na próbę zrezygnować z codziennej jazdy samochodem przez 2-3 tygodnie? Na dłuższą metę może to przynieść olbrzymie oszczędności – i to wcale nie tylko z tytułu paliwa. 

Prawdziwe koszty utrzymania samochodu to w około 50% tankowanie. Resztę stanowią wydatki na serwis, mycie, parkingi, zakup części podlegających naturalnemu zużyciu etc. Zachęcam do wzięcia kartki i długopisu i uczciwego policzenia, ile tak naprawdę kosztuje Cię posiadanie własnego auta. Następnie zastanów się, czy aby na pewno jest Ci ono niezbędne. 

Mądrze wybierz ubezpieczenia 

U progu nowego roku warto przyjrzeć się swoim ubezpieczeniom – o ile oczywiście jakieś masz, poza obowiązkowym OC komunikacyjnym. Posiadanie dobrych, skrojonych na swoje potrzeby ubezpieczeń, to jeden z elementów odpowiedzialności finansowej. 

Może właśnie teraz zdecydujesz się na rozszerzenie swojej polisy domowej o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? Może warto pomyśleć o ubezpieczeniu kosztownego sprzętu, jak smartfon czy rower z wyższej półki? Zostawiam to pod Twoją rozwagę.  

Połącz zdrowe odżywianie z oszczędnościami 

Od lat na wysokich miejscach listy postanowień noworocznych znajduje się zrzucenie zbędnych kilogramów i przejście na zdrową dietę. Jeśli masz podobny plan, to spróbuj zrealizować go przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zakupu jedzenia. 

Rzuć sobie wyzwanie, aby w nowym roku zawsze robić zakupy spożywcze z listą lub za określoną kwotę. Policz również, czy w Twoim przypadku rozsądną opcją będzie przejście na dietę pudełkową – bezsprzecznie wygodną i niekoniecznie aż tak drogą, jak się powszechnie uważa. A może pójdziesz w zupełnie innym kierunku i w nowym roku sprawisz sobie urządzenie wielofunkcyjne do gotowania, co na dłuższą metę naprawdę może się opłacać? 

Spełniaj podróżnicze marzenia, ale za to nie przepłacaj 

Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest częstsze podróżowanie, a może zrealizowanie marzenia o odwiedzeniu jakiegoś egzotycznego zakątka świata, to śmiało można to połączyć z odpowiedzialnością finansową. 

Wystarczy tylko stosować się do podstawowych zasad taniego podróżowania, czyli m.in.:

  • Korzystać z wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych;
  • Rezerwować hotele, pensjonaty czy apartamenty bezpośrednio u właścicieli, z odpowiednim wyprzedzeniem;
  • Wybierać najbardziej ekonomiczne środki transportu;
  • Nie upierać się przy odwiedzaniu obleganych kurortów, szukać mniej oczywistych i często tańszych kierunków podróży;

Tym razem przygotuj się do złożenia rocznego zeznania podatkowego 

W Polsce rok podatkowy jest równy rokowi kalendarzowemu, dlatego już wkrótce miliony pracujących Polaków zaczną składać swoje zeznania podatkowe – mamy na to czas do 30 kwietnia. W ramach postanowień finansowych warto dokładnie sprawdzić, czy nie masz pola do optymalizacji podatkowej, czyli np. skorzystania z różnego rodzaju ulg i innych legalnych sposobów na uzyskanie sowitego zwrotu podatku. 

Jestem przekonany, że znajdziesz na mojej liście pozycje dla siebie, co pozwoli Ci wybrać kilka sensownych postanowień noworocznych obliczonych na poprawę finansów osobistych. Moim postanowieniem jest natomiast dalsze prowadzenie tego bloga i publikowanie coraz lepszych, bardziej „życiowych” artykułów, które mogą realnie pomóc Tobie i innym czytelnikom w osiągnięciu stanu ekonomicznej stabilizacji. 

Patronem tego artykułu jest Goldsaver.pl oferujący zakup sztabek złota „po kawałku” i bez zobowiązań już od 50 zł. Zobacz recenzję i moją opinię o Goldsaver.

UWAGA: Trwa promocja, w której czytelnicy bloga otrzymują 100 zł bonusu na zakup złota, korzystając z tego linka lub podając kod „ZARADNY” przy rejestracji nowego konta 🎁

A jeżeli szukasz poza finansowych pomysłów na postanowienia noworoczne, zobacz 10 pomysłów i inspiracji na postanowienia noworoczne (nie tylko finansowe!).

A jak z Waszymi postanowieniami? Macie jakieś, czy może nie zaprzątacie sobie tym głowy? Są postanowienia, które w przeszłości udało się Wam zrealizować? Czy poprzedni rok był dobry dla Waszych finansów? Zapraszam do komentowania!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *