Najlepsze lokaty bankowe - Marzec 2024 [ranking]

Na tej stronie znajdziesz aktualizowany i przygotowywany codziennie ranking najlepszych lokat bankowych.
Wyszukiwarka lokat bankowych pomoże Ci wybrać najlepszą lokatę na rynku na podstawie wysokości oprocentowania. Skorzystaj z „suwaka” i podaj kwotę depozytu oraz okres trwania lokaty, aby wybrać lokatę, która przyniesie najwyższe odsetki na koniec okresu oszczędzania.
Bo warto wycisnąć z lokaty każdy grosz :-)

REKLAMA:

Advertisement

Znajdź najlepsze oprocentowanie:

Jak działa ranking lokat bankowych?

Wyszukiwarka analizuje najbardziej opłacalne lokaty na rynku i stara się na podstawie wysokości środków i czasu trwania, dopasować lokatę, na której oprocentowanie (w tym promocyjne) będzie najwyższe.

Ranking lokat, przygotowywany jest na podstawie analizy oprocentowania lokaty dla podanej kwoty i czasu trwania, oraz warunków aktualnych promocji. Na podstawie zebranych danych, przygotowywana jest informacja o najwyższym oprocentowaniu, które będzie obowiązywało przy założeniu każdej lokaty. A Ty znajdziesz najlepsze miejsce dla pieniędzy, które chcesz ulokować :-)

W powyższym zestawieniu znajdziesz jedynie te lokaty, które mają najwyższe oprocentowanie na rynku, oraz oferują najlepsze warunki na przechowywanie pieniędzy. Nie mam ambicji, aby w rankingu znalazły się wszystkie lokaty oferty lokat bankowych dostępne na rynku we wszystkich bankach. Nie ma tutaj ofert, które oferują „standardowe oprocentowanie” odbiegające znacznie w dół od średniej – np. oprocentowanie 0,5% czy 0,1% (tak, takie się zdarza!). Jednak możesz mieć pewność, że wszystkie oferty, których oprocentowanie jest ponadprzeciętne – znalazły się w rankingu.

Jak często aktualizowany jest ranking?

Powyższy ranking aktualizowany jest na bieżąco. Codziennie sprawdzamy, czy zmieniły się oferty oraz oprocentowanie najlepszych lokat pokazywanych w rankingu i w razie zmiany – natychmiast aktualizujemy zestawienie, aby dane w nim zawarte były zawsze aktualne. Czasem takie aktualizacje wykonywane są co kilka dni, a innego razu – kilka razy dzienne. Wszystko zależy od tego, jak często banki zmieniają swoją ofertę.

Najczęściej banki aktualizują i zmieniają (obniżają, lub podwyższają) wysokość oprocentowania na przełomie miesiąca (w ostatnich dniach starego miesiąca i w pierwszych dniach kolejnego) – wtedy też można zauważyć najwięcej zmian w rankingu.

Oprócz informacji o zmianach bezpośrednio ze stron banków ranking bazuje także na informacjach od społeczności, która korzysta z rankingu, oraz z produktów różnych polskich banków. Jeśli więc Ty, zauważysz jakikolwiek błąd, nieścisłość lub nieaktualną informację w zestawieniu – daj koniecznie znać poprzez formularz kontaktowy na blogu. Szybko weryfikujemy każde zgłoszenie i wprowadzamy poprawki, aby ranking był zawsze aktualny.

Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę bankową z rankingu?

Porównywarka lokat bankowych wyszukuje wszystkie najlepsze i najkorzystniejsze lokaty bankowe na rynku, jednak oprócz najwyższego oprocentowania lokaty, warto zwrócić uwagę na to, czy jej założenie wymaga prowadzenia konta bankowego, które może być dodatkowo płatne. Lokaty bez konta osobistego oferuje np. Idea Bank, który od długiego czasu jest liderem rankingu. Dodatkowo założenia konta nie wymagają lokaty w banku BGŻ Optima, Alior Bank i Plus Bank.

Najlepiej oprocentowane lokaty terminowe, oferowane są często (choć nie zawsze!) dla:

  • nowych klientów banku, czyli dla tych, którzy nie mieli wcześniej konta w danym banku,
  • nowych środków, czyli dla nadwyżki ponad wszystkie środki zgromadzone w danym banku przed założeniem lokaty.

Czy warto oszczędzać na lokacie bankowej?

Niezależnie, czy chcesz otworzyć lokatę krótkoterminową (1, 2, 3-miesięczną), czy długoterminową (6-miesięczną, 12-miesięczną lub 24-miesięczną), musisz pamiętać, że lokaty są jedną z najbezpieczniejszych opcji lokowania nadwyżek finansowych.

Wszystkie lokaty bankowe w Polsce objęte są gwarancjami BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) do kwoty 100 tys. EUR. Jedynym wyjątkiem są lokaty oferowane przez InBank, w których bezpieczeństwo środków tam ulokowanych, gwarantowane jest przez estoński odpowiednik BFG, czyli estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond. Kwota gwarancji pozostaje bez zmian i jest to 100 tys. euro – tak jak we wszystkich bankach w Unii Europejskiej.

Jeśli więc masz środki przekraczające równowartość 100 000 euro, warto rozdzielić środki na lokaty na duże kwoty w kilku różnych bankach, aby w żadnym z banków nie przekroczyć limitu gwarancji.

Głównie z tych powodów (bezpieczeństwo środków, brak ryzyka, gwarancja oprocentowania i depozytu), lokaty są najczęściej wybieraną formą oszczędzania i ochrony środków przed inflacją.

Lokata dla nowych klientów

Część oferowanych lokat dostępna jest wyłącznie dla nowych klientów banku. W ten sposób banki starają się przyciągnąć nowych klientów, kusząc ich promocyjnych (często znacznie wyższym niż standardowe) oprocentowaniem lokaty.

Kim jednak jest nowy klient dla banku? Czy jest to osoba, która nigdy nie wcześniej nie korzystała z usług danego banku? Niekoniecznie i nie zawsze.

Często banki w regulaminie danej promocji czy produktu, podają definicję „nowego klienta”, która może zakładać np. że nowy klient, to klient, który nie posiadał żadnego produktu bankowego od dnia „X”. Czasem dla banków wystarczą 1-2 lata od rozstania się z bankiem, aby stać się w jego oczach nowym klientem i móc otworzyć lokatę na promocyjnych warunkach. Warto to sprawdzić przed złożeniem wniosku.

Po kliknięciu „Więcej”, w sekcji „Dokumenty do pobrania” znajdziesz linki do regulaminu produktu i tabeli oprocentowania.

Lokata na nowe środki

Ograniczeniem podobnym do „nowych klientów” jest lokata na nowe środki. Jest to kolejny z „wabików” stosowanych przez banki, które liczą na to, że skuszeni wysokim oprocentowaniem na krótki okres (zwykle 1-3 miesiące) i z ograniczeniem kwotowym (zwykle do 10 tys. złotych) zostaniemy klientem banku na dłużej, trzymając po okresie środki na nisko oprocentowanych depozytach.

Czym są więc dla banku nowe środki? Zazwyczaj definiowane są one w regulaminie produktu, jako nadwyżka względem wszystkich środków zgromadzonych w banku (na kontach i lokatach) na jakiś konkretny dzień. Przykład: nadwyżka względem salda z 20. dnia poprzedniego miesiąca

Informację o tym, czy lokata jest wyłącznie dla nowych środków, znajdziesz w sekcji „Uwagi” po kliknięciu „Więcej”. Często też w tym miejscu (lub w regulaminie) znajdziesz definicję nowych środków.

Zakładanie lokaty: Przez Internet, w aplikacji, przez telefon czy w placówce?

W dodatkowych opcjach rankingu znajdziesz też możliwość wybrania miejsca i sposobu otwarcia lokaty. Może być to:

  1. Przez Internet – najpopularniejsza opcja. Umowa zawierana jest online przez Internet, a do założenia lokaty wymagane jest wypełnienie formularza z podaniem niezbędnych danych osobowych. Potwierdzeniem zawarcia umowy jest zazwyczaj przepisanie kodu z SMS. Weryfikacja odbywa się zazwyczaj poprzez porównanie danych nadawcy przelewu zasilającego lokatę, z danymi podanymi we wniosku. Jeśli więc nie jesteś już zweryfikowanym klientem danego banku, to konieczne będzie zasilenie lokaty z innego własnego konta bankowego.
  2. Przez aplikację mobilną – opcja dostępna zazwyczaj dla lokat zakładanych wraz z osobistym kontem bankowym. Jeżeli masz już konto bankowe i korzystasz z aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie z systemem Apple iOS lub Android, to możliwość zawarcia lokaty znajdziesz w tej aplikacji bankowej. Ta metoda promowana jest zazwyczaj przez banki, które starają się promować mobilną bankowość.
  3. W placówce – najbardziej „archaiczna” i najmniej wygodna metoda otwarcia lokaty w naszym rankingu. Aby z niej skorzystać, trzeba wybrać się do placówki bankowej i tam potwierdzić chęć rozpoczęcia oszczędzania. Niektóre banki oferują czasem promocyjne lokaty, ale wymagają w zamian udania się do oddziału banku i załatwienia formalności na miejscu z pracownikiem. W ten sposób pracownicy banku mogą też starać się namówić Cię (w przyjaznej atmosferze, przy kawie) na skorzystanie z dodatkowych, bardziej ryzykownych produktów, o których piszę dalej, opisując sztuczki bankowców.
  4. Przez telefon – ostatnia forma zakładania lokaty w porównaniu. Po wypełnieniu formularza na stronie banku i podaniu naszego numeru telefonu musimy czekać na kontakt telefoniczny ze strony pracownika banku. On w rozmowie telefonicznej potwierdzi nasze dane osobowe oraz kwotę i czas trwania depozytu. Tak jak w przypadku wizyty w placówce, tak i w przypadku rozmowy telefonicznej, konsultant może starać się nam zaproponować „przy okazji” inny lub dodatkowy produkt inwestycyjny, który może wiązać się z ryzykiem. Zazwyczaj jednak nie warto z takich pozornych promocji i okazji korzystać, a wszelkie decyzje dotyczące naszych pieniędzmi najlepiej podejmować na spokojnie w domu, po przemyśleniu sprawy i zastanowieniu się. Lepiej stracić okazję niż pieniądze.

Który ze sposobów założenia lokaty w banku najlepiej wybrać? W pierwszej kolejności sugerowałbym wniosek o lokatę przez Internet lub aplikację mobilną. Jest do zwyczajnie najwygodniejsze i często najszybsze rozwiązanie.

Jeśli jednak aktualnie najlepsza lokata jest dostępna wyłącznie z opcją założenia przez telefon, warto mimo wszystko skorzystać z takiej opcji.

W ostateczności (jeśli oprocentowanie jest naprawdę konkurencyjne), można wziąć pod uwagę wycieczkę do placówki bankowej, uważając przy tym na próby naciągnięcia nas na niechciane produkty.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego? Co wybrać? Poniżej przygotowałem tabelkę z najważniejszymi różnicami i podobieństwami obu produktów oszczędnościowych:

Lokata bankowaKonto oszczędnościowe
Kapitalizacja odestekZazwyczaj na koniec trwania lokatyCo miesiąc
Wcześniejsza wypłata części środkówNIETAK
Utrata odsetek przy wcześniejszym zerwaniuZazwyczaj TAKNIE
Zasilenie w trakcie trwaniaNIETAK
Ograniczenia kwotoweBRAKBRAK
Gwarancja BFGTAKTAK

Jak możesz zaważyć, najważniejszymi różnicami pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jest elastyczność i dostępność środków. Konto oszczędnościowe możesz w każdej chwili zasilić dodatkową kwotą i w każdej chwili wypłacić cześć lub całość pieniędzy bez utraty odsetek (pierwszy przelew jest zwykle za darmo). Lokaty są w tej kwestii mniej elastyczne.

Ta elastyczność wiąże się jednak z konsekwencjami. Konta oszczędnościowe są zazwyczaj niżej oprocentowane od lokat bankowych. Choć nie jest to regułą.

Zdarza się, że banki spodziewając się zmiany stóp procentowych, czy z innych powodów nie chcąc przyjmować depozytów na dłuższy czas, oferują wyższe oprocentowanie właśnie na kontach oszczędnościowych.

Dla banku, wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym to także elastyczność, bo w przeciwieństwie do lokat, na KO oprocentowanie może ulec zmianie w każdej chwili. Wyjątkiem są konta, oferujące promocyjne oprocentowanie przez dany czas, gdzie podczas trwania danej promocji – nie może ono ulec zmianie.

Jeśli nie możesz się zdecydować, bo być może za jakiś czas będziesz potrzebował całości, lub części deponowanych środków to możesz rozważyć rozdzielenie środków pomiędzy konto oszczędnościowe a lokatę, lub pomiędzy kilka lokat. Nawet jeśli zerwiesz jedną z lokat i stracisz odsetki, to reszta będzie nadal ciężko na Ciebie pracowała. Nie warto trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku.

Lokata bankowa a podatek Belki

Każde odsetki na lokacie, czy innym produkcje oszczędnościowym czy inwestycyjnym, wiążą się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”) w wysokości 19%.

Podatek ten jest automatycznie odprowadzany w Twoim imieniu przez bank, w którym oszczędzasz, w momencie kapitalizacji odsetek (zazwyczaj przy wygaśnięciu lokaty). Nie musisz samodzielnie rozliczać tego podatku ani zgłaszać do Urzędu Skarbowego czy uwzględniać go w rocznym zeznaniu PIT.

Oprocentowanie lokat bankowych w porównywarce i wszystkich materiałach reklamowych banków, podawane jest jako BRUTTO, czyli przed zapłaceniem 19% podatku Belki. Jeśli więc liczysz na odsetki w wysokości 100 zł na koniec lokaty, to musisz odjąć od nich jeszcze ten podatek:

100 zł x 0,19 podatku = 19 zł podatku
100 zł – 19 zł = 81 zł zysku NETTO (na rękę)

No dobrze, ale jak wyliczyć zysk z lokaty? O tym niżej.

Ile zarobię na lokacie? Kalkulator.

No dobrze, pora więc krok po kroku rozpracować te wszystkie oprocentowania, podatki, brutto i netto, aby obliczyć ile tak naprawdę otrzymamy gotówki po zakończeniu lokaty.

W powyższym rankingu lokat bankowych oraz we wszystkich reklamach czy na stronach banku, oprocentowanie lokat podawane jest jako brutto w skali roku. Jeśli więc w reklamie widzisz oprocentowanie 4%, to oszczędzając przez pół roku, Twoje oprocentowanie wyniesie 2%, minus podatek Belki.

Aby obliczyć zysk ze swojej lokaty, musisz skorzystać z poniższego wzoru:

(kwota lokaty x oprocentowanie) x (czas lokaty w dniach / 365 dni)

Jako kwotę lokaty podajesz środki, które zamierzasz wpłacić. Dodatkowo do wzoru musisz podać oprocentowanie w skali roku oraz czas trwania lokaty (w dniach). Jako wynik otrzymasz odsetki brutto (przed podatkiem).

Zróbmy to jednak na konkretnym przykładzie.
Założenia:

  • 10 000 zł – kwota lokaty
  • 3 miesiące – czas trwania lokaty
  • 4% – oprocentowanie w skali roku

( 10 000 x 0,04 ) x ( 90 / 365 ) = 98,63 zł brutto

Odejmujemy od tego podatek Belki:
98,63 x 0,19 = 18,74 zł podatku

I mamy rzeczywisty zysk z lokaty:
98,63 – 18,74 = 79,89 zł zysku netto (na rękę)

W dowolnej chwili możesz podstawić do wzoru swoje dane, aby dowiedzieć się, ile rzeczywiście zarobisz, zależnie od czasu trwania lokaty, oprocentowania i wpłaconej kwoty.

Wcześniejsze zerwanie lokaty i utrata odsetek

Większość lokat bankowych w rankingu, jak i dostępnych na polskim rynku zakładana jest na czas określony. Niezależnie od tego, czy zakładasz lokatę krótkoterminową (1, 2, 3-miesięczną), czy długoterminową (6-miesięczną, 1-roczną lub 2-letnią) to zazwyczaj w momencie wcześniejszego zerwania lokaty (przed jej zakończeniem) tracisz wszystkie potencjalne odsetki i odzyskujesz wyłącznie zainwestowaną kwotę depozytu.

Jednak są na rynku lokaty, które dają możliwość wcześniejszego zerwania bez utraty zgromadzonych odsetek. Te nieliczne produkty oferowane są np. przez Bank BGŻ Optima (Lokata Bezkarna) i Idea Bank (Lokata Happy i Happy Pro).

Tego typu lokatę możesz zamknąć w dowolnym momencie, a w dniu, kiedy zdecydujesz się ją zakończyć, zostaną naliczone i wypłacone Ci wszystkie zgromadzone do tej pory odsetki.

Produkty, choć warte uwagi i godne polecenia, to nieliczne. Jeśli więc nie masz możliwości założenia tego typu lokaty, a podejrzewasz, że ulokowane środki mogą być Ci wcześniej potrzebne, warto założyć kilka lokat na mniejsze kwoty, zamiast jednej „dużej” lokaty ze wszystkimi oszczędnościami. Zerwanie jednej lokaty i utrata odsetek nie będzie wtedy tak odczuwalna dla portfela.

Lokaty rentierskie

Ciekawą opcją dla osób oszczędzających długoterminowo, większe kwoty mogą okazać się lokaty rentierskie. Są to depozyty zakładane na dłuższy czas (zazwyczaj minimum 1-5 lat) i większe kwoty (zazwyczaj minimum 100 tys. zł).

Niektóre z banków oferują tego tupu rozwiązania dla osób chcących oszczędzać w długim terminie, oferując przy okazji trochę lepsze oprocentowanie, niż w ofercie krótkoterminowej.

Lokata rentierska oferuje często comiesięczną kapitalizację odsetek i wypłatę ich na konto bankowe. Pozwala to osobom korzystającym z tego typu produktów, na otrzymywanie co miesiąc „pensji” z zainwestowanych środków, zamiast jednorazowej kapitalizacji na koniec okresu oszczędzania.

Na co uważać? 3 sztuczki i triki bankowców

Na koniec przygotowałem dla Ciebie 3 sztuczki i triki bankowców, które mogą spowodować, że zamiast cieszyć się gwarantowanymi zyskami z lokaty, będziesz rwać sobie włosy z głowy.

Nie przedłużając, oto 3 rzeczy, których musisz unikać przy oszczędzaniu na lokatach bankowych:

1. Automatyczne odnowienie lokaty

Sztuczka bankowców numer 1. to automatyczne przedłużanie założonej przez Ciebie lokaty na dużo gorszych warunkach.

Znajdujesz i zakładasz nieźle oprocentowaną lokatę i cieszysz się z zysków? Sprawdź, czy przypadkiem Twoja lokata nie jest odnawialna. A jeśli jest, to na jakich warunkach zostanie odnowiona.

Są banki, które wyspecjalizowały się w oferowaniu promocyjnego, wysokiego oprocentowania, oferując odnowienie lokaty „z automatu” na kolejny okres z oprocentowaniem szorującym po dnie (np. 0,1% czy 0,5% w skali roku).

Po założeniu lokaty upewnij się, że nie jest to lokata odnawialna (taka, która sama się odnowi po zakończeniu), a jeśli tak to poproś o to, aby była nieodnawialna. No, chyba że pod odnowieniu, bank zamierza zaproponować Ci dobre warunki lokaty.

2. Lokata strukturyzowana

Sztuczką nr 2 jest oferowanie tzw. lokat strukturyzowanych, czyli produktów, które z lokatą bankową mają wspólną tylko nazwę i niewiele poza tym. Produkty strukturyzowane to grupa produktów, które już niewiele mają wspólnego z bezpiecznym oszczędzaniem, w którym znasz z góry oprocentowanie i masz gwarancję wypłaty odsetek.

Tego typu produkty zawierają często tylko gwarancję wpłaconego kapitału, jednak samo oprocentowanie czy zyski nie są w żaden sposób gwarantowane przez bank. Zyski są potencjalne, a proponowane bez bankowców oprocentowanie, jest wyłącznie symulacją tego, ile możesz zarobić zakładając strukturę.

Lokaty strukturyzowane bazują na zakładzie o to, czy np. jakaś grupa aktywów na giełdach wzrośnie, czy spadnie w określonym w zakładzie czasie. Gdy się uda – zainkasujesz zysk. Gdy się jednak nie powiedzie to mimo lokowania pieniędzy przez kilka miesięcy, dostajesz wyłącznie zwrot wpłaconego kapitału. Zero odsetek.

Produkty strukturyzowane są często oferowane w oddziałach banków i przy rozmowach telefonicznych, jako „specjalna okazja”, która może dać lepsze oprocentowanie niż lokata. Zazwyczaj jednak nie warto korzystać z tego typu produktów, a już na pewno nie można ich utożsamiać ze standardową lokatą bankową, w której nie ma żadnego ryzyka, a odsetki są gwarantowane.

3. Lokata z funduszem

Trzecim sposobem bankowców, którzy żerują na osobach narzekających na niskie oprocentowanie lokat bankowych, jest tzw. Lokata z funduszem. Jest to rozwiązanie, które kusi wysokimi odsetkami, które znacznie przewyższają standardowe oprocentowanie depozytów bankowych.

Konstrukcja tego typu produktów wygląda tak, że niewielka część (np. 1/4) inwestowanych środków zostaje na bezpiecznej lokacie z wysokim oprocentowaniem, a większa część (np. 3/4) lokowana jest w fundusze inwestycyjne z wysokimi opłatami za zarządzanie, które nie dają żadnej gwarancji i mogą narazić Cię na straty.

Pamiętaj jednak! Nie jest to żadna alternatywa dla bezpiecznych lokat w banku. Niewielka część środków trzymanych na lokacie z ponadprzeciętnym oprocentowaniem jest tylko wabikiem. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem straty, a inwestować powinniśmy tylko i wyłącznie w to, co w 100% rozumiemy.

Zastrzeżenie

I istotna informacja na koniec: Część z linków, kierujące na strony banków czy do formularzy otwierania lokaty to tak zwane linki afiliacyjne. Co to znaczy?

Niektóre banki oferują programy, w ramach których płacą niewielką prowizję za „przyprowadzenie” każdego nowego klienta. W praktyce wygląda to tak, że niektóre oferty w rankingu mają pod przyciskiem „Wybierz” link, który poinformuje bank, że każda osoba, która kliknie ten link – przychodzi „z polecenia”. Jeśli więc taka osoba z polecenia skorzysta z oferty i założy oraz zasili lokatę – ja jako osoba polecająca otrzymam wynagrodzenie, którego wysokość wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Takie działania pozwala mi na finansowanie utrzymania bloga oraz dalsze prace nad nim, więc jestem bardzo wdzięczny za korzystanie z linków na blogu. Ale nie to jest najważniejsze w rankingu i nie taki jest jego główny cel.

Możesz mieć jednak pewność, że niezależnie od tego, czy dany bank oferuje program afiliacyjny, czy nie, obecność ani pozycja w rankingu nie jest wynikiem żadnej współpracy. Na górze rankingu pojawiają się wyłącznie najlepsze oferty, oferujące najwyższe oprocentowanie.

Nie ma możliwości wykupienia wyższego miejsca w rankingu, specjalnej promocji czy innego wyróżnienia. Niezależnie od tego, czy link jest w ramach afiliacji, czy jest to zwykły link na stronę banku – ideą rankingu jest to, aby był on niezależny i bezstronny. Jeśli jakiś bank chce pojawić się wyżej w rankingu, jedynym sposobem na to jest zaoferowanie lepszych warunków, czyli w tym przypadku – wyższego oprocentowania deponowanych środków. Innej opcji nie ma i nigdy nie będzie. Ranking przygotowany na podstawie wyszukiwarki lokat FINATIN.pl. Zobacz: Ranking lokat bankowych na FINATIN.pl