Fot. by PublicDomainPictures / pixabay

Ile kosztuje 1m3 i 1kWh gazu ziemnego? Ceny gazu w 2018 w Polsce

Gaz to wciąż jedno z podstawowych mediów docierających do naszych domów i mieszkań. Choć nie jest niezbędny, to jednak jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Nic dziwnego, że każda informacja o planowanej podwyżce cen budzi ogromne zainteresowanie. Tymczasem tu niespodzianka. Ceny gazu w Polsce dla odbiorców indywidualnych od kilku lat są stabilne. Największy dostawca, PGNiG, już po raz szósty z rzędu obniżył delikatnie ceny. Jak to wygląda w praktyce? Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego? Sprawdziłem to.

1 m3 a 1 kWh. Skąd to rozróżnienie?

Większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że zużycie gazu podaje się w metrach sześciennych i także dla tej wartości podawana jest cena paliwa. Tymczasem zaglądając do cenników dostawców gazu można zauważyć, że ceny są podawane nie za 1 m3, ale za 1 kWh gazu. Dlaczego? Ponieważ jest to bardziej miarodajne. Gaz ma różną wartość opałową, a pisząc obrazowo „zawartość gazu w gazie”. Nowy system ma być korzystniejszy dla odbiorców. Szkoda, że przy okazji jest znacznie bardziej skomplikowany. Zmiana weszła w życie w 2014 roku.

Aby obliczyć ilość pobranej energii w kWh, trzeba skorzystać ze wzoru:

Ilość pobranego gazu w m3 x współczynnik konwersji = ilość pobranej energii w kWh

Aby dokończyć obliczenia trzeba oczywiście znać współczynnik konwersji, który jest ilorazem średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania z miesięcy okresu rozliczeniowego i wartości 3,6. Ciepło spalania to po prostu wartość opałowa paliwa, które jest dostarczane do domu, wyrażona w MJ/m3. Przeciętnie wysokometanowy gaz ziemny ma 39 MJ/m3.

Załóżmy więc, że w naszym hipotetycznym domu miesięczne zużycie gazu w sezonie grzewczym wynosi 200 m3. Z kolei współczynnik konwersji wynosi 10,8.

200 m3 x 10,8 = 2160 kWh

Jest to faktyczne miesięczne zużycie gazu dla podanego w przykładzie domu.

Ranking najlepszych: Styczeń 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - styczeń 2018

Ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Poslce?

Stawki różnią się w zależności od dostawcy. W Polsce jest ich kilkudziesięciu, choć zdecydowana większość Polaków korzysta z usług Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. PGNiG rośnie jednak konkurencja. Na razie stanowi ją przede wszystkim Tauron, który od pewnego czasu oferuje sprzedaż gazu ziemnego dla mieszkańców wybranych regionów Polski.

Ceny oferowane przez najpopularniejszych dostawców porównam w poniższej tabelce:

DostawcaCena 1 kWh gazuOpłata abonamentowa
PGNiG12,091 gr brutto bez względu na taryfęOd 3,30 zł do 15,85 zł w zależności od taryfy
Tauron11,467 gr brutto bez względu na taryfęOd 3,44 zł do 18,88 zł w zależności od taryfy
HEG Gaz11,305 gr brutto w taryfie W-4 (firma oferuje tylko tę taryfę)25 zł brutto
Błękitna Energia11,562 gr bruttoOd 4,50 zł do 21,65 zł brutto
Konerg S.A.11,340 gr brutto17,50 zł brutto
PGEOd 11,144 do 11,614 gr brutto, w zależności od długości umowyBrak informacji na stronie PGE
Audax Energia11,491 gr brutto bez względu na taryfęFirma nie informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Ważne: Pamiętajcie, że na rachunek za gaz składa się znacznie więcej różnych opłat – pisałem o tym we wpisie o tym jak czytać rachunek za gaz.

Jak widać rozrzut stawek jest całkiem spory, co przy dużym zużyciu (np. dom ogrzewany gazem ziemnym) robi już niezłą różnicę.

Biorąc pod uwagę wcześniej podany wzór przeliczania m3 na kWh, można więc przyjąć, że dla naszego domu zużywającego 200 m3 gazu miesięcznie cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi u poszczególnych dostawców:

 • PGNiG około 1,30 zł
 • Tauron około 1,24 zł
 • HEG Gaz około 1,22 zł
 • Błękitna Energia około 1,25 zł
 • Konerg S.A. Około 1,22 zł
 • PGE od około 1,20 do 1,25 zł
 • Audax Energia około 1,24 zł

Jest to oczywiście cena bez opłat przesyłowych, abonamentu i wszystkiego, co winduje finalny koszt nawet powyżej 2 złotych za m3.

Warto pamiętać, że ceny gazu w Polsce zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Dostawcy zwykle występują o zatwierdzenie cenników na konkretny okres, rzadko na cały rok. W przypadku PGNiG zatwierdzony został cennik do końca marca. Ceny mogą się więc zmieniać nawet w ciągu roku, co szczególnie boleśnie odczuwają przedsiębiorcy – stawki dla nich rosną regularnie i to nawet o kilkanaście procent.

Jak zmienić dostawcę gazu?

Jest to banalnie proste – zupełnie jak w przypadku zmiany dostawcy prądu. Wystarczy znaleźć firmę, która zaoferuje najlepsze warunki (czyli najniższą cenę) i upoważnić ją do załatwienia wszystkich formalności. Samodzielne przechodzenie przez wszystkie procedury nie ma najmniejszego sensu.

Polacy na razie niechętnie decydują się na zmianę dostawcy gazu. Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki znalazłem informację, że do końca trzeciego kwartału 2016 roku zrobiło to nieco ponad 60 tysięcy odbiorców.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z nowym dostawcą? Nie tylko na cenę jednostkową za kWh gazu. Najważniejsze jest to, jak długo dostawca będzie gwarantować niezmienność ceny. Oferty są różne – spotkałem się nawet z obietnicami rzędu 2 lat.

Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie pozostałe opłaty dystrybucyjne, które w dużej mierze zależą od wybranej taryfy. Sama cena jednostkowa gazu nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość faktury, jak właśnie dodatkowe opłaty: abonament, opłata przesyłowa itd. Może się zdarzyć, że firma A zaproponuje bardzo korzystną cenę za gaz, ale jednocześnie dwukrotnie wyższy abonament.

Ceny gazu ziemnego w Polsce nie są więc wcale aż tak wysokie. Trzeba jeszcze poczekać, aż na polskim rynku rozgorzeje ostra konkurencja ze strony różnych dostawców, bo na razie jest pod tym względem dość niemrawo.

Korzystacie z gazu ziemnego? Czy moje wyliczenia zgadzają się z tym, co widnieje na Waszych fakturach? Myśleliście o zmianie dostawcy gazu? Zapraszam do komentowania!

99 komentarzy

 1. Piotr Piła

  W większości się zgadza cena za m3 gazu w moim przypadku 2.13 zl . Koszt całej faktury podzielone przez ilość m3.

 2. Świetna analiza od poólowy roku przeprowadzam się do domku ogrzewanego gazem mam z PGNiGi choc kilka groszy w ta czy tamta ale oszczędzając tylko 4 grosze na 1 m2 x 200 to mamy juz 8 zl na rachunku to już coś a jak by jescze opłaty stałe obniżyć na przejściu to myślę ze z tych 8 zł oszczędności zrobi się spokojnie z 15 razy 6 miesięcy w roku to już prawie 1 rachunek do przodu.
  chyba że coś tu zle kabin-uje

 3. fotz

  Sugeruję patrzeć na opłaty miesięczne. Kiedyś sprawdzałem – w PGNiG przy przejściu z 1200 na 1201 m3 (taryfa W2 -> W3) cena gazu rosła skokowo o 50 groszy (przez dużo wyższe opłaty stałe). Zrównywały się dopiero ok. 3000 m3

 4. Ale i opłaty przesyłowe są wysokie i pewnie u każdego dostawcy są inne. „Rozrzut” jest również duży. Wybór dostawcy zależy od tego, ile miesięcznie zużywamy gazu.

 5. k.i

  trzeba porownywac duzo czynnikow, zeby cos dla siebie wybrac, ja korzystałam z porownywarki. Teraz jestesmy u małego sprzedawcy i ok 10 proce w skali roku oszczedzamy. Warto mowic o tego rodzaju oszczednosci, fajny wpis :)

 6. stach

  Dziękuję za fajne i proste wytłomaczenie nie wszyscy są Pitagorasami Brawo.
  Jeszcze proszę o napisanie jak z ciepłomierza w GJ na złotówki np; 200 GJ ile to Zł.

 7. ggrzes

  A mi w PGNIG na taryfie W-2.12T w Częstochowie wychodzi koszt 2,91zł za m3 :(
  Chyba o co najmniej 50gr/m3 za dużo?
  Mieszkam od 1lipca, a gazu uzywam na razie tylko do grzania wody, strach pomyśleć co będzie zimą…

 8. EG

  PGNIG
  Jest rok 2017 miejscowość Kaniów powiat Bielsko Biała
  Jeden m/3 gazu w marcu to 2,10 zł obecnie w licu to 2,933 zł
  Rozbój w biały dzień , niepoważny dostawca oszustwo polega że liczniki sa na metry /3 a pgnig
  dowolnie operuje i dodaje ilość kilowatów . Tak jak w pewnym filmie mierżono ile cukru w cukrze !!!
  Zgadzam się z Panem z Częstochowy ! Tak sie czesze OBYWATELI !!

  • ggrzes

   A taryfy nie zmieniał Pan w między czasie i ta sama byla w marcu co obecnie? A na jakiej Pan jest taryfie, bo myslalem ze to przez wyzszy abonament, bo zobowiązałem się do samodzielnego podawania stanu licznika co miesiąc, a ci mi dowalili wyższy abo:(

 9. Zbenio

  Wszyscy ładnie piszą. Mieszkam sam i zużywam 30m3 gazu na rok, w rozliczeniu jakie mi TAURON przesłał wychodzi że m3 gazu mnie kosztuje 9,18gr. Nie interesuje mnie jednostkowa cena, dla mnie odbiorczy ważne jest ile muszę w sumie zapłacić i wychodzi 257,5/30=9 zł183gr i to jest dla mnie wiarygodna cena.
  Co mi po tym że piekarz napisze cenę na chlebie 50gr a jak go chcę kupić to żąda o de mnie 5zł

 10. Pep2

  Witam, jesli posiadam stare komunistyczne mieszkanie o powierzchni 65m2, z nowymi plastykowymi oknami lecz nie jest ogrzane z zewnątrz styropianem, jakie koszta ogrzewania bedą mnie wychodziły w sezonie grzewczym? Czy muszę sie pilnować bardzo czy tez nie.

 11. ggrzes

  Kolejny zimniejszy juz miesiąc, wiec zuzycie wzroslo o 10m3(uruchomiłem CO), ale cena m3 za to spadla ;) o 38gr i wynosi teraz 2.53zl/m3

 12. kerak

  własnie dostałem pierwszą fakturę (umowa z Audax – 0,0875 netto za 1m3 gazu) . Cena całkowita 1m3 ze wszystkimi opłatami (stała, zmienna, abonament, gaz) wynosi – 1,77 PLN brutto.

  • Gaca

   Nie wiem jak to liczyłeś, chyba zamieniając kWh na m3 przyjmując ciepło nominale a w w3.6 rozliczany jesteś według odczytów rzeczywistych co dwa miesiące przez PSG. Idąc dalej ciepło rozliczeniowe jest wyższe niż nominale i tyle w temacie . Najmniej powinieneś zapłacić 0,9625 ….

 13. kerak

  Jak wspomniałem jest to pierwsza faktura, która szacunkowo określa zużycie za okres 2 miesięcy. Oszacowano, że zużycie wynosi 362 m3, koszt całkowity faktury 641, 48. Poniżej wstępne dane z faktury (Współczynnik konwersji: 10,972).

  Opis J.m Ilość
  Wartość netto (zł) Stawka VAT (%) Kwota VAT (zł) Wartość brutto (zł)
  1 Gaz Ziemny – Dystrybucja 169,73 23% 39,04 208,77
  2 Gaz Ziemny kWh 3 975,000 347,82 23% 80,00 427,82
  3 Abonament szt. 2,000 3,98 23% 0,92 4,90
  Razem: 521,53 119,95 641,48
  w tym: 521,53 23% 119,95 641,48

  • ggrzes

   A to wiele wyjaśnia, bo u mnie realne zużycie za ostatnie 3mc (od lipca do września) wyszło 82m3. A jaki masz rzeczywisty odczyt z licznika, bo albo gazownia kompensuje sobie zimę ;) albo ogrzewasz jakaś 300m2 wille :P

   • ggrzes

    Na razie dostałem 3 faktury z takimi współczynnikami konwersji:
    11.115[kWh/m3]
    11.218[kWh/m3]
    11.216[kWh/m3]
    czyli współczynnik konwersji mam niby lepszy…

   • kerak

    170 m2 z użytkowym poddaszem, ocieplony 15cm styropian. Twój wynik spalania pewnie dotyczy wyłącznie CWU i tak wydaje się bardzo dobry. W ciagu m-ca (wrzesień) na rozruchu pieca z CWU i CO, który włączał się z reguły w tym okresie w nocy spaliłem ok, 90 m3. W związku z faktem, że nie mam w tym zakresie doświadczenia (przeszedłem z ekogroszku na gaz) muszę poczekać na właściwą zimę. Poza tym przy podpisywaniu umowy z dostawcą oszacowano zużycie roczne gazu na poziomie 2500 m3, pewnie stąd tak wygórowana faktura, co nie zmienia faktu, że cena wg danych powyżej wynosi 1,77 PLN brutto za m3.
    pozdrawiam
    AK

    • ggrzes

     Ja mam parterowa dobrze ocieplona kanadyjke 106m2+30m2 tzw. pomieszczenia technicznego na strychu-taka korzyść z dachu kratownicowo-jetkowego:P i masz racje głównie CWU, bo w tryb zimowy piec przełączyłem 20wrzesnia, bo zona narzekała jak temp spadła poniżej 21’C…

     • kerak

      opłata abonamentowa za dystrybucję jest zawarta w pozycji – Gaz Ziemny – Dystrybucja, która wynosi 40,06PLN +23 %vat w taryfie W-3.6. Pozostała kwota z tej pozycji dotyczy opłaty dystrybucyjnej zmiennej.

 14. Rob

  Ja od HEG dostałem 0,0899 za kWh netto z gwarancją ceny na 2 lata i abonament za 2 zł przy fakturze elektronicznej. Jestem zadowolony bo przy W-3.6 to jednak zrobiła się oszczędność na prawie 8% od poprzedniej faktury. Ostatnio często ich widuje we Wrocławiu mają ciśnienie na wynik :), ale dzięki temu można potargować się.

 15. EG

  Współczynnik konwekcji to ściema i wolna droga do oszustwa !
  W jaki sposób normalny człowiek może sprawdzić współczynnik jeśli ma licznik na m/3 !
  Największe oszustwo naszych czasów !!

  • kerak

   masz zapewne fakturę szacunkową za zużycie gazu, zapewne PGNiG nie planował zużycia 40m3, a znacznie więcej. Cena 4,3 PLN za 1m3 wydaje sie ceną absurdalną.

  • jano

   Przy zużyciu 40m3 wg moich stawek wyszło by 40×1,8brutto za m3 =72zł i dystrybucja stała 44,62brutto *2miesiące oraz opłata abonamentowa 9,70 -2 miesiące daje razem 180,zł (mam taryfę W3-9 PGNiG – Bydgoszcz)

 16. Kl

  Jak to ma zrozumieć prosty człowiek cena m3nie kw ale cena jest nie stabilna jak tyle osób nie rozumie to pg robi sobie jaja
  Klienta

 17. Tomek

  Ja przeniosłem się do PGE i płacę za sam gaz 0,084 gr. netto ( 0,1033 gr. brutto) w promocji która trwała bodaj do 16 października. Obecnie najtaniej w PGE to 0,0885 gr. netto z gwarancją ceny do 31.12.2018. Współczynnik konwersji 10,972. Czyli za m3 samego gazu płacę 1,1336 zł brutto. Całkowitych kosztów w przeliczeniu na m3 nie ma co porównywać bo zależą od: całkowitego zużycia rocznego, ceny abonamentu za dystrybucję i opłaty dystrybucyjne zależą od regionu, współczynnika konwersji. Promocja PGE na gaz w regulaminie na dole strony https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Krajowa/Gaz-z-korzyscia-dla-domu

 18. Tomek

  Jeszcze dodam, że przy zmianie dostawcy gazu, warto zwrócić uwagę na regulaminy promocji, szczególnie na kary za zerwanie umowy. Mój ojciec podpisał, w domu, umowę na 4 lata z karą za zerwanie, 25 zł za każdy miesiąc do końca trwania umowy. Na szczęście było 14 dni na odstąpienie od umowy.

 19. EG

  Dostawcy gazu w Polsce oszukują jak tylko mogą – liczniki na m/3 przeliczają dowolnie na KW/h
  W Niemczech są liczniki nie na m/3 a na KW/h ale Niemcy to nie Polska , tam jest porządek !
  Gdyś chciał zamontować w Polce taki licznik podaliby Polaka do sądu !!
  Od nowego roku podniosą – cenę gazu o 15% – 20% , cenę węgla o 25% , cenę prądu o 20% , cenę wody 15% ,
  cenę śmieci 15 % . Dali 500zł patologii a wezmą 1000 zł wszystkim .

 20. Le

  Jeżeli upierają się żeby kupować dwa razy droższy skroplony gaz lub koniecznie z dodatkową opłatą 50% za tranzyt przez Ukrainę dla ich oligarchów ,którzy sponsorują lobbystów, to nic dziwnego że drożeje gdy innym tanieje, to samo prąd .

 21. EG

  Mam kocioł SAUNIER DUVAL THEMA CONDENS 18 KW jednofunkcyjny zamkniętą k. s. już 3 lata .
  Ostatni wydruk spalin – tem. spalin 45,5 stopni , lambda 1.42 , co/2 6% , sprawność 102,2 , 166 ppm CO , temperatura powietrza , 6,2 % , 45stopni punkt rosy ,
  Pytam – dobry czy zły ???
  Na razie dobrze się sprawuje !!!

  • kerak

   to pytanie to raczej trzeba zaadresować do fachowca przez duże „F”. Na tym forum najbardziej interesuje nas kwestia w stylu „co by tu zrobić, żeby było tanio i ciepło?”, U mnie wydatek gazu za miesiąc listopad wyniósł 210 m3, przy stałej temp. parter 22st, poddasze 20.5st. (pow uzyt. 170 m2)
   pozdr.
   AK

 22. EG

  Do kerek – 210 m/3 = 7 m/3 na dzień – 7 x 2,2 = 15,4 zł na dzień x 30 dni = 462 zł dużo
  Ja mam podobny metraż wyszło mi 4,5 m/3 na dzień – gotowanie , ciepła woda i ogrzewanie !!

  • kerak

   Koszt CO + CWU za listopad to 377 PLN,a nie 462PLN, ponieważ gaz kupuję po 1,77pl brutto za m3. Czy dużo?, jak ogrzewałem ekogroszkiem wychodziło znacznie więcej, teraz przynajmniej wydaje się trochę taniej i „kultura czystości” zawitała do mojego domu. Natomiast u Ciebie spalanie to jakieś „perpetum mobile”, tylko wypada pozazdrościć takiego wyniku. Rozumiem. że przy takim zużyciu masz niższą taryfę?

  • ggrzes

   Kluczowe pytanie jaka masz ustawiona temperature? :)
   kerak raczej komfortową, a ty jak np. 19’C to sie nie dziw.
   Ja mam dobrze ocieplona parterowa kanadyjke 106m2 i ostatnio bez gotowania wyszło mi 3,3m3/24h

  • Tomek

   Ja w listopadzie zużyłem 260 m3 przy powierzchni ogrzewanej 180 m2. CO+CW (8m3) + gotowanie ( piekarnik gazowy ). Temperaturę mam ustawioną 20C i 21C przez parę godzin. Cena za m3 wynosi 1,73 zł za m3 ze wszystkimi opłatami. Nie mam kotła kondensacyjnego i dlatego pewnie większe zużycie.

 23. EG

  do ggrzes – mam ustawione na 20,6 C i 21C od 17,30 ale cena 1m/3 za październik PGNIG = 2,25 zł a za lipiec nawet 3,00 zł
  Nie wiem co robić już dzwoniłem , kłóciłem się – Pani opowiadała w kółko o konwekcji !!
  W Niemczech są liczniki gazowe na KW , tam niema kombinacji i przekrętów !!

  • ggrzes

   Z tą ceną za m3 w lipcu to raczej normalne – u mnie na taryfie W-2.12T w miesiacach letnich wychodzilo ok.2,9zł za m3, ale juz ostatnio cena m3 znacznie spadla, bo wzroslo zuzycie i obecnie wynosi 2,05zł

   • ggrzes

    niestety nie mozna edytowac, bo zapomnialem dodac jakie temperatury ustawilem: przez 16h 22’C (zona w ciaży siedzi w domu) i w nocy pomiędzy 21:30 a 5:30 rano niby 19’C, ale na razie nigdy nie spadlo ponizej 20’C – pewnie po nowym roku sie to zmieni jak w nocy temperatura spadnie do np. -15’C :P

 24. EG

  do ggrzes – Powiedz dlaczego się godzimy na taki przekręt , dlaczego nas Polaków tak robią na szmaty ,
  Dlaczego w Niemczech tak znienawidzonych przez różne grupy Polaków mogą być mierniki na KW !!
  I to jest nie koniec tych cen i przekrętów ! W Rosji ogniska palą gazem ale my musimy z USA i Norwegii !!
  Oni się nie przejmują zarabiają po 20.000 zł lub więcej !! Moim zdaniem jest to nienawiść do Polaków !!

  • Tomek

   EG w regulaminach widzę informację, że jak klient ma urządzenie umożliwiające określenie ciepła spalania to rozliczany jest zgodnie ze wskazaniem tego urządzenia. Czyli można tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile takie urządzenie kosztuje ?

   Cena gazu dla nas z Rosji jest najdroższa. Jak się nie ma gazu od różnych dostawców i stoi się pod ścianą to płaci się najwięcej w europie a zarobki najniższe.

 25. EG

  Do Tomka – Masz racje ! Ja myślę , ze jeśli będzie nas więcej zajmować się przekrętami różnych korporacji
  w końcu coś muszą zrobić . A czy wystarczy nam sił ? Ja już jestem wiekowy ale wspieram młodych .
  Dopiero 3 lata grzeję gazem i uważam jest to OK ! Na starość przerobiłem całą instalację i ociepliłem dom i strop ! Cieplutko !! 20,5 stopnia od 6 rano do 17/00 od 17/00 do 23/30 21stopni ! Zmobilizowałem młodych sąsiadów i już trzech przeszło na gaz . W Polsce jest nas na razie tylko 5% – 8% . Ceny węgla wymuszą innych do zmiany ogrzewania !! Do zobaczenia na stronie !!

 26. Tomek

  Koszt 1 kWh z gazu, wliczając opłaty stałe, przy zużyciu 20000 kw rocznie, to okolice 17 gr. Cena węgla 10 gr. za 1 kWh. Tylko sprawność pieca gazowego kondensacyjnego ponad 100% a pieca węglowego, przy kiepskim paleniu, poniżej 50%. Dlatego gazem może wyjść taniej.

 27. EG

  Przy ostatnim przeglądzie kotła komputer wyliczył 103,4 % sprawności – kocioł Saunier -Duval THEMA CONDENS FAS 18 !!

 28. jano

  Niestety w taryfach W3. koszty niezależnie od zużycia (opłata abonamentowa i dystrybucja stała) wynoszą ok. 54zł na miesiąc więc jak zużyjemy 0m3 to też zapłacimy 54zł.
  Ja podlegam pod Gdańsk i jest chyba najdrożej. W innych rejonach może być taniej o kilka złotych.
  Ja mam w Bydgoszczy – dystrybucja stała OSD W-3,9 36,28zł na miesiąc netto a opłata abonamentowa 7,89zł na miesiąc netto co daje 54,32zł brutto na miesiąc.
  Dla porównania jak bym łapał się na taryfę W2.2 (zużycie roczne do 13350kWh na rok dwa odczyty w roku) to opłat niezależnych od zużycia miałbym ok. 21zł. Dziwne są te taryfy im więcej zużywamy gazu roczne to dystrybucja stała wzrasta z ok. 10zł netto do 36zł netto na miesiąc. Przecież zarabiają na większym zużyciu gazu. Co to jest ta dystrybucja stała? Chyyba wymysł na dodatkową kasę.

  • Tomek

   Jak abonament stały za dystrybucje wyższy to niższa opłata za dystrybucję zmienną. Tylko żeby wyjść na zero trzeba by zużyć ponad 30000 kWh gazu.

 29. Adam K,

  Tomek jak to możliwe, że płacisz 1,73 zł /m3 ?
  Ja przeliczając (w PGNiGE ) cały rachunek na 1m3 mam ca’ 1,96 zł w taryfie W-2.1
  Mieszkanie 120 m2, ocieplone, kocioł zwykły CO 2F, kuchnia gazowa – dużo gotujemy, 3 osoby, rocznie zużywamy ok’ 1150 m3 gazu.

  Data Stan m3 Zużycie m3 m3 na 24h Wartość Ilość dni Za dzień
  21-09-2017 1 042,14 4,5 0,64 8,76 zł 7,0 1,25 zł
  29-09-2017 1 054,56 12,4 1,55 24,17 zł 8,0 3,02 zł
  9-10-2017 1 082,19 27,6 2,76 53,77 zł 10,0 5,38 zł
  13-10-2017 1 087,30 5,1 1,28 9,94 zł 4,0 2,49 zł
  24-10-2017 1 104,05 16,8 1,52 32,60 zł 11,0 2,96 zł
  30-10-2017 1 123,21 19,2 3,19 37,29 zł 6,0 6,21 zł
  8-11-2017 1 150,06 26,8 2,98 52,25 zł 9,0 5,81 zł
  14-11-2017 1 173,62 23,6 3,93 45,85 zł 6,0 7,64 zł
  20-11-2017 1 199,37 25,8 4,29 50,11 zł 6,0 8,35 zł
  28-11-2017 1 235,18 35,8 4,48 69,69 zł 8,0 8,71 zł
  29-11-2017 1 240,77 5,6 5,59 10,88 zł 1,0 10,88 zł
  4-12-2017 1 268,48 27,7 5,54 53,92 zł 5,0 10,78 zł
  8-12-2017 1 289,39 20,9 5,23 40,69 zł 4,0 10,17 zł
  11-12-2017 1 305,00 15,6 5,20 30,38 zł 3,0 10,13 zł
  14-12-2017 1 320,67 15,7 5,22 30,49 zł 3,0 10,16 zł

 30. Tomek

  Adam K. Gaz kupuje w PGE 8,4 gr. za 1 kWh a umowę z dystrybutorem podpisałem w czerwcu 2017 roku i mogłem wybrać dowolną taryfę. Wziąłem W-2.1. PGE przysłało 6 faktur, każda płatna co 2 miesiące z prognozą zużycia.

  Metrażowo mam podobny dom. 124 m2 ogrzewane ale obecnie idzie mi 10 m3 dziennie. Szacuje 1800 m3 za sezon. Ogrzewanie, CWU 8 m3 miesięcznie, kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym. Stary dom ale ocieplony. Piec gazowy zwykły z zasobnikiem 100 litrów.

 31. EG

  Podobno obniżają cenę gazu !!
  Ale czy Panowie i Panie wierzycie w to ?? bo ja nie !
  Przekręt 100 lecia jaki wymyśliło PGNIG polegający na przeliczaniu metrów na KW/h i konwersji nie będzie mniej na fakturze !! Mnie stać na obecną cenę , ale nie mogę przeżyć takiego przekrętu .
  Kiedyś gdy będzie nas więcej grzać gazem zmienimy że będziemy mieli liczniki na KW/h tak jest w Niemczech !

 32. Adam K,

  kerak – nie bardzo Cię rozumiem – mam mieszkanie 120 m2 nie dom „perpetum mobile”

  ((((((-;

  to chyba nie jest bo to ca’ 2,3 tys pln / rok

  pozdrawiam

 33. Tomek

  Adam K. Ja nie korzystam z PGNiG. Cena za gaz 8,4 gr. netto PGE + opłata dystrybucyjna zmienna (taryfa W-2.1 region karpacki) 3,896 gr netto = 12,296 gr. netto i 15,124 gr. brutto za 1 kWh. Do tego trzeba doliczyć abonamenty stałe. 225,53 zł brutto rocznie (dystrybucja 9 zł netto i opłata stała sprzedawcy PGE 6,28 zł netto miesięcznie). Czym więcej zużywasz tym cena za gaz niższa bo opłaty (koszty) stałe mają mniejszy udział w całkowitej opłacie.

 34. Dawid

  Witam. Czy możliwe jest że zuzylem 370m3 gazu przez miesiąc ogrzewajac 40 metrów dodam że są nowe okna PCV i utrzymywałem temperaturę nie większą niż 21°

  • ggrzes

   IMO niemożliwe ja mieszkam w 106m2 kanadyjce i od lipca do grudnia spaliłem porównywalną ilość gazu… wydaje mi się ze dostałeś mocno przeszacowaną fakturę także spodziewaj się sporego zwrotu, no chyba że w poprzednich miesiącach płaciłeś bardzo mało ;)

 35. Adrian

  witam,
  mam pytanie własnie jestem na etapie wymiany ogrzewania z ekogroszku na gaz.
  – instalacja CO mieszana trochę podłogówki dół i łazienka góra reszta kaloryfery. Mieszkam juz 10 lat w domu metraż 120 M2. Posiadam do tego de dietrich solar + baniak 300 litrów . koszt ogrzewania rocznie około 2600 zł.
  zamierzam kupić piec Kocioł gazowy kondensacyjny Viessmann Vitodens 200-W 19kW jednofunkcyjny + Vitotronic 200 (HO2B) B2HB601.
  mam pytanie czy warto zainwestować w tak drogi piec np. de dietrich różnica jest około 2 tys. zł
  proszę was o radę.
  i tak jak czytam to będę miał ból głowy żeby wybrać dostawcę gazu jestem z Opolskiego.
  dzięki za info

  • jano

   Witam.
   Ja mam piec gazowy de dietrich jednofunkcyjny z zasobnikiem CWU 100 litrów (rodzina 4-osobowa) już 6lat i zero problemów, jedynie co zasobnik chyba kiepski do rok temu wymieniłem na polski Galmet (de dietrich chyba skorodował bo zrobiła się kałuża i po zawodach).
   Według mnie nie warto dopłacać za markę.
   Pozdrawiam

  • Tomek

   Bierz piec kondensacyjny taki żeby mieć jak najbliżej do serwisu. Po drugie trzeba ustalić przeciętną moc grzewczą http://cieplowlasciwie.pl/start . Strzelam że ze 3 kW. 19 kW to ze 3 razy za dużo. Taki z modulacją 3-11 kW będzie najlepszy. Dostawca gazu to jest jeden. Sprzedawców jest wielu. Szacuje, że za te 2600 zł kupiłeś 3,25 tony ekogroszku. Przy sprawności 60% potrzeba było 15600 KW. Grzejąc gazem wyjdzie z 2800 zł.

  • jano

   Mam dom 150m, z tego ogrzewam 130m (w garażu nie włączam kaloryfera). Od 1 paż 2016 do 30 września 2017 wyszło ok. 3300zł. W zasadzie co roku (max. 3700zł) taką kwotą zamykam rok. Dom piętrowy ze skosami, rok zakończenia budowy 2011. Suporex 24 ocieplony styropianem 12cm. Poddasze wełna 25cm. Dół w zasadzie wszędzie podłogówka (jedem pokój kaloryfer). Góra hol i łazienka podłogówka. Trzy sypialnie – kaloryfer. Oprócz ogrzewania jeszcze woda orza gotowanie na gaz. Taryfa W3.9 – 10 odczytów w roku. Miesięczne stałe opłaty niezależne od m3 czy też kWh to 54zł. Na rachunek za miesiąc składa się ta wartość (54zł ) oraz iloczyn m3 i wartości ok. 1,8m3. Np. w tym miesiącu za chwilę dostanę rachunek i wyjdzie mi 190m3*1,8+54 co da ok. 400zł. (poprzedni miesiąc – rachuek 340zł). Temperatura – programator pokojowy w salonie. Temperatura dzień – 21,4, temp. noc – 19,2. oczywiści realna tempetatura jest wyższa. Osiągając temperaturę 21,4 w salonie wyłącza się pompa i piec. Podłoga zostaje jeszcze sporo czasu ciepła i temp. podskakuje do ponad 22. Podobnie w nocy przy obecnych temperaturach piec raczej się na załącza bo wstając bradzo rano (5godz.) np. w salonie jest ponad. 20stopni. Temperatura dzienna ustawiona jest od 5 do 22.
   Pozdrawiam.

 36. EG

  I to jest prawidłowa i bez ściemy obliczenie .
  Niektórzy piszą że przy ogrzewaniu gazem spalają gazu za 2200 zł /rok .
  Nawet ogrzewanie pompą głębinową więcej zapłacisz , chyba że masz ustawione na 18/o .
  150 m dom zawsze spali za 3200 zł – do 3500 zł i nawet 4000 zł na rok i zależy od zimy . Jak to mówią szkłem d…..y nie utrzesz !! dom ocieplony ! cena 1m/3 gazu 2 zł !!

  • ggrzes

   A ja za pół roku (od lipca) ogrzewając prawie 107m spalilem gazu za 1000zl z CWU – taryfa W2.12 temp dzień/noc ze względu na niemowlaka ustawiona na 21. Choć jak słońce przygrzeje to potrafi wzrosnąć do nawet 23

  • kerak

   Pomimo wielu ofert wybrałem wersję patriotyczną i wybrałem polski Kocioł grzewczy TERMET WINDSOR 25 KW jednofunkcyjny + zasobnik 150l + sterowanie bezprzewodowe Round x2 termostaty (piętro i salon domu) (możliwość ustawiania temperatury na smartfonie) firmy Honeywell – koszt ok 6000PLN. Użytkuję 5 m-cy i jest bezawaryjnie i oszczędnie.
   Przed zakupem proponowano mi Vaillanta za ok .11000 i nie żałuję ze zrezygnowałem z tej oferty.

   • kerak

    Aha, zapomniałem – wydatek gazu za miesiąc grudzień wyniósł 280 m3, przy stałej temp. parter 21.5st, poddasze 21st. (pow użyt. 170 m2) = koszt 495 PLN, czyli 0,5 tony ekogroszku

 37. EG

  Do ggrzes – i tak dużo w lecie !! a obecnie niema zimy !!

  Do adek – przedewszyskim kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania a jakiej marki ? zależy jaką markę obsługuje najbliższy kontroler !

  • ggrzes

   Ja jestem zadowolony, bo liczyłem się rocznie z wydatkiem 3k zł na gaz, a tu niespodzianka, bo zaledwie 1/3 jak na razie. Zreszta nie specjalnie oszczędzam gaz, bo i mam stałą temp w domu na 21 a i wody sporo zuzywamy

 38. Marek

  Witam,
  Do tej pory ogrzewałem dom kominkiem z płaszczem. Wodę miałem zimą z kominka a latem z solarów i sprawowało się to dobrze.
  Ale latka lecą i rozważam alternatywne źródła energii.

  Może ktoś mi doradzi.
  Tu jest mój wynik:
  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/39ic

  Dla niecierpliwych:
  – max moc grzewcza 5,7 kW
  – wskaźnik zapotrzebowania na moc 47W/m2
  – całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie 12 336kWh = 45GJ
  – wskaźnik zużycia energii 101kWh/m2*rok

  Lub opisowo:
  Miejscowość nadmorska
  Budynek o pow. po podłodze 2×72 m2 +praktycznie nigdy nieogrzewany garaż
  Ściany z suporexu 24 cm+15 cm styropianu
  Podłogi parter 10 cm, strop 5 cm styropianu
  Skosy poddasza 25 cm wełna Isolver
  Sufit poddasza 30 cm wełna Isolver
  Okna dwuszybowe
  Ogrzewanie salon+kuchnia i łazienka na parterze podłogowe, reszta grzejniki.

  Mam komin Schiedel Avant ewentualnie do kotła kondensacyjnego i przygotowaną instalację do montażu pieca gazowego.
  Nie mam:
  – przyłącza (około 50m)
  – instalacji wewnętrznej gazu w budynku
  – projektu

  Z raportu wynika że najlepszym rozwiązaniem będzie gaz ziemny
  „Gaz ziemny + kondensat Gaz ziemny typ E (GZ-50) spalany w kotle kondensacyjnym
  Koszt instalacji: ~13 000,00 zł (w tym: Kocioł gazowy: 5 000,00 zł, Przyłącze gazowe: 8 000,00 zł)
  Roczna oszczędność: 1 583,00 zł tj. 83,00 zł + 150 godzin pracy (1 500,00 zł)
  Czas zwrotu inwestycji: 8 lat”

  Ale jak wpiszę koszty swojej robocizny jako 0 (zero) bo mam czas to gaz wychodzi daaaaleko na końcu listy…

  Dodatkowo na podstawie podstawie obserwacji podobnych domów i też w miarę nowych i ocieplonych:
  Sąsiad ogrzewający mniejszy nieco dom ( 2 osoby) mówił że płaci co miesiąc po 500 zł (czyli 6000 rocznie) za gaz i się w tym wyrabia ale nie wiem ile m3 zużywa.
  Drugi ma widoczny licznik i odczytałem że w okresie od 23.10 do 26.12.2016 zużył 636 m3 gazu ziemnego ale nie wiem ile to kosztuje wraz z opłatami.
  Z kolei z rozmowy z „gazownikami” doszliśmy do tego że rocznie jakieś 7 tys zł musiałbym liczyć kosztów za gaz.

  A tu powyżej czytam komentarz jano że mu wyszło w takim samym niemalże jak mój domku 3300 zł rocznie.
  Komu mam wierzyć?
  Jakie są koszty tego czego nie mam czyli przyłącza, projektu itd?

 39. jano

  Podałem prawdziwe koszty zużycia. Sprawdziłem jeszcze raz (prowadzę arkusz excel z rachunkami od poczatku zamieszkania – 1.10.2011r. ) i po pierwszym roku miałem 3900zł – mokre ściany, właściwie wprowadzałem się do domu, w którym trwały prace – gładzie u góry, malowanie. może zima mroźna, a później 3300, 3200 co rok. Dostałem też rachunek, o którem wspomniałem, że za chwilę dostanę – kwota 385zł za miesiąc (trochę mniejszy niż zakładałem bo przyszli odczytać nie 7 a 4 stycznia). Zużycie za październik 110m, listopad 160m, grudzień 185m razem od 3paź do 4 stycznia ok. 460m gazu (460×1,8 +3×54 daje ok. 1000zł) Zostały jeszcze dwa góra trzy miesiące sporego zużycia. W miesiącach letnich jak odczyty są co dwa miesiące to płacę miesięcznie ok. 120zł (54zł opłaty niezależne od zużycia i reszta to CWU i gotowanie). Na moje te 636m sąsiada to trochę dużo bo wychodzi ok. 10m gazu na dobę. Sąsiad przy tym zużyciu zapłaci ok. 1250zł za dwa miesiące.

 40. jano

  Na zużycie wpływ ma dużo czynników,przede wszystkim ocieplenie budynku, al również w dużej mierze instalacja. Wydaje mi się, że przy gazie, gdy piec jest kondensanyjny, najlepsze wyniki w ilości spalonych metrów gazu uzyskuje się gdy ustawimy dość niską temperaturę wychodzącą na piecu (teraz nie pamiętam, ale nie ruszałem jej do paru lat) bo wtedy najlepiej dzieła kondensacja. Niska temperatura wody wychodzącej na piecu sprawdza się najlepiej w podłogówce,a ja mam praktyczne cały dół domu oraz korytarz i łazienkę u góry w podłogówce. Im więcej grzejników tradycyjnych tym lepiej ogrzewanć węglem,drewnem itp. bo temperatura wyższa lepsza dla grzejników tradycyjnych. Jak zaczniemy zwiększać temperaturę wody wychodzącej z pieca gazowego tym słabiej będzie działała kondensacja.

 41. Adrian

  koledzy a podpowiedzcie mi proszę czy się opłaca zmienić piec na ekogroszek Klimosz ling 25 KW na piec gazowy jednofunkcyjny Viessmam- Vitodens 200 w-1-F z Vitotronik 200 19KW.
  – specyfikacja OC mam podłogówkę na dole w domu + kaloryfery + góra kaloryfery i w łazience podłogówka firmy Purmo z termostatami podłogówka chodzi na ertelach. dom o powierzchni 120 M2 osobna pomoka na OCW

 42. Marek

  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź jano :)
  Wygląda że jednak nie jest tak źle. W końcu Excel nie kłamie.
  Konsultowałem z kimś jeszcze i potwierdza Twoje wyliczenia.
  A może sąsiady to straszne zmarźluchy?
  Albo mają coś nie tak z systemem?
  Czyżby jednak gaz miał wygrać w rankingu?
  Z tego co mi powiedziano dziś koszt przyłącza to jakieś 50 zł/mb czyli około 2500 zł.
  Projekt 500 zł (?)
  Wykonanie w środku też pewnie nie mniej niż 1000 zł
  Plus piec i montaż… Hm.. 6 tysi?
  Zatem ten sezon już przepalę kominkiem a na jesieni robimy przyłącze :)
  A jak nie zgubię linka to podzielę się opinią ;)

 43. EG

  Ja do Marka – przy tak ocieplonym domu i 150m/2 nigdy nie spalisz gazu za 5000 zł !!!!
  Widzę że jesteś kumaty i lubisz liczyć tak jak ja !!
  Jeszcze jedno musisz zainstalować regulator pokojowy ale gdy masz podłogówkę to i pogodówkę zewnącz !!
  Ja mam 150 m/2 dom ściany 45 cm + 8 cm styropianu , parter podłoga styropian , strych wełna , okna plastik 2 .
  Kocioł kondensacyjny Saunier – Duval Thema Condens 18 KW/h zużywam gazu za 3200 – 3800 zł /rok zależności od zimy . Ogrzewanie , ciepła woda i gotowanie . Obecnie cena 1m/3 = 2 zł latem więcej ponieważ PGNIG kombinuje żeby mieć wpływy kasy !! Jeszcze jedno – temperatura ustawiona = 20,8/stopnia od 7,30 do 15/00
  od godziny 15/00 do 23/00 21,2/stopni regulator ustawiony w przedpokoju tam najchłodniej w kuchni i dużym pokoju nawet 22 i więcej stopni ja tam gdzie mam komputer mam przykręcony kaloryfer , nie lubię większego niż 20 stopni !!

 44. jano

  Nie polecam pogodówki lepiej regulator pokojowy. Interesuje nas jednak temp. W domu a nie na dworzu. Jak jest stosunkowo ciepło a wietrznie to będzie zimno w domu – Tak mi mówił instalator jak dobrze pamiętam a było to już prawie 7lat temu. Dodatkowo mówił że za dużo elektroniki też nie dobrze (albo pogodówka albo pokojówka).

 45. Marek

  Toście mnie pocieszyli :)
  Czyli przez tyle lat byłem w błędzie?
  Co prawda w tym roku trochę ciepełka ucieka bo kuna nam zdemolowała wełnę w ociepleniu ale latem mam zamiar to ogarnąć. Choć jeszcze nie bardzo wiem jak a dachu nie chcę zdejmować.
  Przy okazji przestrzegam przed tym zwierzątkiem. Znalazła jeden jedyny punkt gdzie mogła wleźć i narobiła strasznych szkód w wełnie.
  Jak zabezpieczyłem to sąsiad mówił że u siebie słyszy coś w podbitce…
  Współczuję mu.
  Zastanawia mnie jeszcze dobór pieca bo kominek mam niby 12 kW współpracuje z wymiennikiem i poprzez zawór dwudrożny grzeje najpierw cwu w zasobniku 300 litrów a potem ogrzewa dom,
  Piec gazowy ma mieć dużo więcej?
  Po za tym nie rozumiem po co jakieś sterowanie w przedpokoju?
  Teraz gdy spadnie temp. wody w obiegu kominek się załącza i podgrzewa do zadanej. Na grzejnikach są głowice i to one utrzymują temperaturę danym pomieszczeniu?
  Czemu nie może być tak jak teraz?
  No ale to całkiem inny temat…

 46. Marek

  Edit: miało być bez pytajnika:
  „Teraz gdy spadnie temp. wody w obiegu kominek się załącza i podgrzewa do zadanej. Na grzejnikach są głowice i to one utrzymują temperaturę danym pomieszczeniu”

 47. fitz

  Oczywiście że pogodówka ma sens – pogodówka steruje temperaturą na kotle. Jeśli jest zimno – kocioł grzeje wodę do wyższej temperatury niż na zimnym. Przy pogodówce mamy czujnik temp na zewnątrz – żeby wiedzieć jak ciepła ma być woda w obiegu – i czujnik pokojowy – żeby kocioł wiedział, kiedy się wyłączyć.

  Przykładowo – -10 stopni u mnie teraz – temperatura u mnie na kotle ok. 50 stopni. Przy zerze będzie pewnie poniżej 40 (ustawiamy to krzywą grzewczą w sterowniku).

  Jak jest wietrznie, to może ocieplenie źle zrobione (choćby kretyński zwyczaj klejenia styropianu na placki, zresztą fuszerek może być więcej). Zresztą nawet wtedy pogodówka da rady; co najwyżej będzie dłużej dochodzić do zadanej temperatury.

  Jeśli o moc chodzi – 12 kW to aż za dużo do grzania domu; tka naprawdę dom ogrzejesz 5-8 kW max; ta „pełna moc” potrzebna jest do ogrzewania wody.

 48. jano

  A jak kontrolujesz podłogówkę, bo ja właśnie sterowaniem w salonie na dole, a u góry mam pokrętła jak na kaloryferach na rozdzielaczu – trzy pokrętła po jednym na każdą sekcję podłogówki. Na górze mam zasilanie podłogówki i kaloryferów razem zaś na dole podłogówka ma oddzielne zasilanie.

 49. Marek

  Palę tylko bukiem. Sezonowanym min 2 lata. Dąb gorzej się palił i były problemy z utrzymaniem zadanej temp. To przygasał to się rozpalał za mocno.
  Kominek Byrski z przepustnicą powietrza czyli regulacją temp płaszcza za pomocą modulacji dopływu powietrza z zewnątrz do komory spalania w zależności od zadanej temperatury na płaszczu wodnym. Nie wiem czy jeszcze takie robią.
  Utrzymuje zadaną temp bez problemu choć straszono mnie że będzie się kominek przegrzewał i żeby nie zakładać głowic na grzejniki. Początkowo nie było ale potem pozakładałem bo to bzdura była. Wystarczyło uszczelnić dostęp „dzikiego” powietrza i trzyma tak jak ja chcę :)
  Aczkolwiek zapomnij o czystej szybie…
  Notabene to mit moim zdaniem że jest to możliwe na dłuższą metę. Nadmuchy, sruchy, systemy czystej szyby itd. Wszystko do jednego wora…
  Dwa dni i czorna :(

  Podłogówka w salonie połączonym z kuchnią (3 obwody ) sterowana jest za pomocą sterownika na ścianie w salonie i głowic na wlocie (czy wylocie) obwodu podłogówki na rozdzielaczu.
  Podłogówka wiatrołap, łazienka na parterze grzeje cały czas (majstrom poziomy tak wyszły że wyszło 18 cm wylewki nad styropianem więc ma co akumulować …) choć ustawiony jest nieco mniejszy przepływ na tych obwodach niż w salonie o ile pamiętam.
  Sypialnia na dole, tzw. drabinka w łazience na parterze a także cała góra głowice termostatyczne na grzejnikach.
  Kominek grzeje wodę w obiegu otwartym (kiedyś zabroniony był zamknięty) i przez wymiennik płytowy przekazuje ciepło do wody w obiegu grzejników. A te już w zależności od tego która głowica sobie zażyczy grzeją dane pomieszczenie.
  Za wymiennikiem jest zawór 3 – drożny z priorytetem ciepłej wody. Jak nagrzeje zasobnik wody użytkowej to przełącza na obieg grzejnikowy.
  Więc nie rozumiem czemu temperatura wody w obiegu nie może sterować pracą pieca?
  Nie interesują mnie jakieś tygodniowe kombinacje. Rano zimno w dzień więcej a w weekend jeszcze inaczej.
  Jest mi zimno to ustawiam temp w salonie na sterowniku na 24″C (normalnie jest 22) obieg się otwiera i woda zaczyna krążyć. Układ traci temp to kominek dostaje kopa i podgrzewa wodę do zadanej 60 czy 65’C i już.
  podobnie z obiegiem grzejników. Spada temp w pomieszczeniu to głowica otwiera przepływ na danym grzejniku i zaczyna ogrzewać pomieszczenie do zadanej na głowice temperatury. No i tak w kółko…
  Proste i skuteczne. Działa 10 lat bez zająknięcia.
  Abstrahuję tu od bezwładności układu podłogówki.

  Możliwe że u Ciebie jano oszczędności daje to że masz więcej podłogówki no i to że bawisz się w te programowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *