Fot. by PublicDomainPictures / pixabay

Ile kosztuje 1m3 i 1kWh gazu ziemnego? Ceny gazu w 2017 w Polsce

Gaz to wciąż jedno z podstawowych mediów docierających do naszych domów i mieszkań. Choć nie jest niezbędny, to jednak jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Nic dziwnego, że każda informacja o planowanej podwyżce cen budzi ogromne zainteresowanie. Tymczasem tu niespodzianka. Ceny gazu w Polsce dla odbiorców indywidualnych od kilku lat są stabilne. Największy dostawca, PGNiG, już po raz szósty z rzędu obniżył delikatnie ceny. Jak to wygląda w praktyce? Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego? Sprawdziłem to.

1 m3 a 1 kWh. Skąd to rozróżnienie?

Większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że zużycie gazu podaje się w metrach sześciennych i także dla tej wartości podawana jest cena paliwa. Tymczasem zaglądając do cenników dostawców gazu można zauważyć, że ceny są podawane nie za 1 m3, ale za 1 kWh gazu. Dlaczego? Ponieważ jest to bardziej miarodajne. Gaz ma różną wartość opałową, a pisząc obrazowo „zawartość gazu w gazie”. Nowy system ma być korzystniejszy dla odbiorców. Szkoda, że przy okazji jest znacznie bardziej skomplikowany. Zmiana weszła w życie w 2014 roku.

Aby obliczyć ilość pobranej energii w kWh, trzeba skorzystać ze wzoru:

Ilość pobranego gazu w m3 x współczynnik konwersji = ilość pobranej energii w kWh

Aby dokończyć obliczenia trzeba oczywiście znać współczynnik konwersji, który jest ilorazem średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania z miesięcy okresu rozliczeniowego i wartości 3,6. Ciepło spalania to po prostu wartość opałowa paliwa, które jest dostarczane do domu, wyrażona w MJ/m3. Przeciętnie wysokometanowy gaz ziemny ma 39 MJ/m3.

Załóżmy więc, że w naszym hipotetycznym domu miesięczne zużycie gazu w sezonie grzewczym wynosi 200 m3. Z kolei współczynnik konwersji wynosi 10,8.

200 m3 x 10,8 = 2160 kWh

Jest to faktyczne miesięczne zużycie gazu dla podanego w przykładzie domu.

Ranking najlepszych: Wrzesień 2017

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2017

Ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Poslce?

Stawki różnią się w zależności od dostawcy. W Polsce jest ich kilkudziesięciu, choć zdecydowana większość Polaków korzysta z usług Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. PGNiG rośnie jednak konkurencja. Na razie stanowi ją przede wszystkim Tauron, który od pewnego czasu oferuje sprzedaż gazu ziemnego dla mieszkańców wybranych regionów Polski.

Ceny oferowane przez najpopularniejszych dostawców porównam w poniższej tabelce:

DostawcaCena 1 kWh gazuOpłata abonamentowa
PGNiG12,091 gr brutto bez względu na taryfęOd 3,30 zł do 15,85 zł w zależności od taryfy
Tauron11,467 gr brutto bez względu na taryfęOd 3,44 zł do 18,88 zł w zależności od taryfy
HEG Gaz11,305 gr brutto w taryfie W-4 (firma oferuje tylko tę taryfę)25 zł brutto
Błękitna Energia11,562 gr bruttoOd 4,50 zł do 21,65 zł brutto
Konerg S.A.11,340 gr brutto17,50 zł brutto
PGEOd 11,144 do 11,614 gr brutto, w zależności od długości umowyBrak informacji na stronie PGE
Audax Energia11,491 gr brutto bez względu na taryfęFirma nie informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Ważne: Pamiętajcie, że na rachunek za gaz składa się znacznie więcej różnych opłat – pisałem o tym we wpisie o tym jak czytać rachunek za gaz.

Jak widać rozrzut stawek jest całkiem spory, co przy dużym zużyciu (np. dom ogrzewany gazem ziemnym) robi już niezłą różnicę.

Biorąc pod uwagę wcześniej podany wzór przeliczania m3 na kWh, można więc przyjąć, że dla naszego domu zużywającego 200 m3 gazu miesięcznie cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi u poszczególnych dostawców:

 • PGNiG około 1,30 zł
 • Tauron około 1,24 zł
 • HEG Gaz około 1,22 zł
 • Błękitna Energia około 1,25 zł
 • Konerg S.A. Około 1,22 zł
 • PGE od około 1,20 do 1,25 zł
 • Audax Energia około 1,24 zł

Jest to oczywiście cena bez opłat przesyłowych, abonamentu i wszystkiego, co winduje finalny koszt nawet powyżej 2 złotych za m3.

Warto pamiętać, że ceny gazu w Polsce zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Dostawcy zwykle występują o zatwierdzenie cenników na konkretny okres, rzadko na cały rok. W przypadku PGNiG zatwierdzony został cennik do końca marca. Ceny mogą się więc zmieniać nawet w ciągu roku, co szczególnie boleśnie odczuwają przedsiębiorcy – stawki dla nich rosną regularnie i to nawet o kilkanaście procent.

Jak zmienić dostawcę gazu?

Jest to banalnie proste – zupełnie jak w przypadku zmiany dostawcy prądu. Wystarczy znaleźć firmę, która zaoferuje najlepsze warunki (czyli najniższą cenę) i upoważnić ją do załatwienia wszystkich formalności. Samodzielne przechodzenie przez wszystkie procedury nie ma najmniejszego sensu.

Polacy na razie niechętnie decydują się na zmianę dostawcy gazu. Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki znalazłem informację, że do końca trzeciego kwartału 2016 roku zrobiło to nieco ponad 60 tysięcy odbiorców.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z nowym dostawcą? Nie tylko na cenę jednostkową za kWh gazu. Najważniejsze jest to, jak długo dostawca będzie gwarantować niezmienność ceny. Oferty są różne – spotkałem się nawet z obietnicami rzędu 2 lat.

Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie pozostałe opłaty dystrybucyjne, które w dużej mierze zależą od wybranej taryfy. Sama cena jednostkowa gazu nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość faktury, jak właśnie dodatkowe opłaty: abonament, opłata przesyłowa itd. Może się zdarzyć, że firma A zaproponuje bardzo korzystną cenę za gaz, ale jednocześnie dwukrotnie wyższy abonament.

Ceny gazu ziemnego w Polsce nie są więc wcale aż tak wysokie. Trzeba jeszcze poczekać, aż na polskim rynku rozgorzeje ostra konkurencja ze strony różnych dostawców, bo na razie jest pod tym względem dość niemrawo.

Korzystacie z gazu ziemnego? Czy moje wyliczenia zgadzają się z tym, co widnieje na Waszych fakturach? Myśleliście o zmianie dostawcy gazu? Zapraszam do komentowania!

12 komentarzy

 1. Piotr Piła

  W większości się zgadza cena za m3 gazu w moim przypadku 2.13 zl . Koszt całej faktury podzielone przez ilość m3.

 2. Świetna analiza od poólowy roku przeprowadzam się do domku ogrzewanego gazem mam z PGNiGi choc kilka groszy w ta czy tamta ale oszczędzając tylko 4 grosze na 1 m2 x 200 to mamy juz 8 zl na rachunku to już coś a jak by jescze opłaty stałe obniżyć na przejściu to myślę ze z tych 8 zł oszczędności zrobi się spokojnie z 15 razy 6 miesięcy w roku to już prawie 1 rachunek do przodu.
  chyba że coś tu zle kabin-uje

 3. fotz

  Sugeruję patrzeć na opłaty miesięczne. Kiedyś sprawdzałem – w PGNiG przy przejściu z 1200 na 1201 m3 (taryfa W2 -> W3) cena gazu rosła skokowo o 50 groszy (przez dużo wyższe opłaty stałe). Zrównywały się dopiero ok. 3000 m3

 4. Ale i opłaty przesyłowe są wysokie i pewnie u każdego dostawcy są inne. „Rozrzut” jest również duży. Wybór dostawcy zależy od tego, ile miesięcznie zużywamy gazu.

 5. k.i

  trzeba porownywac duzo czynnikow, zeby cos dla siebie wybrac, ja korzystałam z porownywarki. Teraz jestesmy u małego sprzedawcy i ok 10 proce w skali roku oszczedzamy. Warto mowic o tego rodzaju oszczednosci, fajny wpis :)

 6. stach

  Dziękuję za fajne i proste wytłomaczenie nie wszyscy są Pitagorasami Brawo.
  Jeszcze proszę o napisanie jak z ciepłomierza w GJ na złotówki np; 200 GJ ile to Zł.

 7. ggrzes

  A mi w PGNIG na taryfie W-2.12T w Częstochowie wychodzi koszt 2,91zł za m3 :(
  Chyba o co najmniej 50gr/m3 za dużo?
  Mieszkam od 1lipca, a gazu uzywam na razie tylko do grzania wody, strach pomyśleć co będzie zimą…

 8. EG

  PGNIG
  Jest rok 2017 miejscowość Kaniów powiat Bielsko Biała
  Jeden m/3 gazu w marcu to 2,10 zł obecnie w licu to 2,933 zł
  Rozbój w biały dzień , niepoważny dostawca oszustwo polega że liczniki sa na metry /3 a pgnig
  dowolnie operuje i dodaje ilość kilowatów . Tak jak w pewnym filmie mierżono ile cukru w cukrze !!!
  Zgadzam się z Panem z Częstochowy ! Tak sie czesze OBYWATELI !!

  • ggrzes

   A taryfy nie zmieniał Pan w między czasie i ta sama byla w marcu co obecnie? A na jakiej Pan jest taryfie, bo myslalem ze to przez wyzszy abonament, bo zobowiązałem się do samodzielnego podawania stanu licznika co miesiąc, a ci mi dowalili wyższy abo:(

 9. Zbenio

  Wszyscy ładnie piszą. Mieszkam sam i zużywam 30m3 gazu na rok, w rozliczeniu jakie mi TAURON przesłał wychodzi że m3 gazu mnie kosztuje 9,18gr. Nie interesuje mnie jednostkowa cena, dla mnie odbiorczy ważne jest ile muszę w sumie zapłacić i wychodzi 257,5/30=9 zł183gr i to jest dla mnie wiarygodna cena.
  Co mi po tym że piekarz napisze cenę na chlebie 50gr a jak go chcę kupić to żąda o de mnie 5zł

 10. Pep2

  Witam, jesli posiadam stare komunistyczne mieszkanie o powierzchni 65m2, z nowymi plastykowymi oknami lecz nie jest ogrzane z zewnątrz styropianem, jakie koszta ogrzewania bedą mnie wychodziły w sezonie grzewczym? Czy muszę sie pilnować bardzo czy tez nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *