Czym najtaniej ogrzejesz dom? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, gazowe, węglowe i inne?

Fot. by geralt / pixabay

Ogrzewanie to ostatnio bardzo modny temat i nie tylko dlatego, że mamy zimę. Chodzi oczywiście o smog, o którym media trąbią od tygodni. Jedną z głównym przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest to, że w Polsce wciąż masowo korzysta się z ogrzewania węglowego, co w praktyce oznacza wrzucanie do kotła byle czego, co tylko może się spalić (także plastiku, płyt meblowych czy szmat). W dzisiejszym wpisie sprawdzę, czym najtaniej ogrzejesz dom i – mam nadzieję – pomogę Ci w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego rodzaju ogrzewania.

Jak obliczyć koszt ogrzewania?

Oczywiście każdy dom jest inny i inaczej eksploatowany. Podobnie jest z naszymi przyzwyczajeniami. Jeden lubi mieć 23 stopnie, drugiemu wystarczy 19 stopni. Dlatego dla potrzeb tego wpisu przyjąłem najprostszą i najbardziej uniwersalną metodologię obliczeń.

Trzeba zacząć od ustalenia, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Tę informację zna każdy, kto budował dom w ostatnich latach, ponieważ zgodnie z przepisami nowy budynek musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jeśli Ty go nie masz, bo np. dopiero jesteś na etapie budowy, to przyjmij uśrednione wartości:

 • 15 kWh/m2*rok – dla domów pasywnych
 • 50-70 kWh/m2*rok – dla domów energooszczędnych
 • 90 kWh/m2*rok – dla domów standardowych
 • 120 kWh/m2*rok – dla domów starych bez ocieplenia

Podaną wartość trzeba pomnożyć przez liczbę metrów kwadratowych. Wiadomo już, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Dla potrzeb wpisu będę analizował koszty ogrzewania domu o powierzchni 120 m2 wybudowanego w standardzie energooszczędnym, czyli mającego zapotrzebowanie na energię w wysokości 8400 kWh*rok.

Przyjąłem następuje ceny 7 najpopularniejszych paliw:

 • 1 tona węgla – 750 złotych = 0,75 zł za kilogram
 • 1 m3 gazu ziemnego2 zł z opłatami przesyłowymi (sprawdź aktualne ceny gazu)
 • 1 litr gazu propan (na wolnym rynku) – 1,50 zł = 5,80 zł/m3
 • 1 kWh energii elektrycznej0,57 zł z opłatami przesyłowymi (sprawdź aktualne ceny prądu)
 • 1 litr oleju opałowego3,00 zł
 • 1 tona pelletu – 800 złotych = 0,80 zł za kilogram
 • 1 m3 drewna opałowego240 złotych za tonę. 1 m3 to od 400 do 650 kg. Uśrednijmy więc do 500 kg. Stąd wskazana cena za tonę.

Aby wszystko było czytelne, przygotowałem tabelkę, w której podaję najważniejsze informacje potrzebne do obliczenia kosztu ogrzewania domu poszczególnymi paliwami:

PaliwoWartość opałowaCena jednostkiCena 1 kWhSprawność urządzeniaKoszt 1 kWh
Węgiel kamienny8 kWh/kg0,75 zł0,09 zł60,00%0,17 zł
Gaz ziemny W310 kWh/m32,00 zł0,20 zł100,00%0,20 zł
Gaz propan26 kWh/m35,80 zł0,22 zł100,00%0,22 zł
Energia elektryczna/pompa ciepła COP=41 kWh0,57 zł0,57 zł400,00%0,14 zł
Energia elektryczna/grzejniki elektryczne1 kWh0,57 zł0,57 zł100,00%0,57 zł
Olej opałowy10 kWh/dm33,00 zł0,30 zł90,00%0,33 zł
Pellet5 kWh/kg0,80 zł0,16 zł80,00%0,20 zł
Drewno opałowe4 kWh/kg (uśrednione)0,24 zł0,06 zł60,00%0,10 zł

Ogrzewanie węglowe

Jest na cenzurowanym, ale w większości polskich gmin nie ma zakazu palenia węglem, dlatego nowe budynki mogą być ogrzewane kotłami na paliwo węglowe. Z mojego punktu widzenia jest to kompletnie nieżyciowe. Nie chodzi już nawet o smród, ale przede wszystkim o uciążliwą obsługę kotła. Minimum raz w roku trzeba zgromadzić opał, czyli nieźle się nadźwigać lub namachać łopatą. Potem ten węgiel trzeba jeszcze wrzucać do paleniska lub do zasobnika (w przypadku kotłów na tzw. eko groszek). Jest to wszystko bardzo niewygodne, dlatego nie do końca rozumiem osoby, które budując nowy dom świadomie wybierają kocioł na paliwo stałe.

Ranking najlepszych: Październik 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - październik 2018

Zwłaszcza, że nie jest to wcale takie tanie rozwiązanie. Ogrzanie naszego przykładowego domu o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 8400 kWh*rok węglem kamiennym będzie kosztować 1428 złotych.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, którego pożąda wielu budujących Polaków. Niestety, nie wszystkie gminy są w pełni zgazyfikowane, a koszt pociągnięcia gazociągu do działki jest bardzo wysoki. Z gazem różnie bywa. Raz jest tani, później drożeje.

Jak to wygląda w kwestii kosztów? Jak łatwo policzyć roczny wydatek na ogrzewanie domu gazem ziemnym wyniesie 1680 złotych, a więc niewiele więcej niż uciążliwym węglem.

Ogrzewanie propanem

Nie jest w Polsce zbyt popularne, ponieważ uchodzi za bardzo drogie. Musicie jednak zauważyć, że do obliczeń wziąłem cenę gazu na wolnym rynku, a więc znacznie korzystniejszą niż oferowana przez dostawców dających zbiornik w dzierżawę (nie jest to też cena tożsama z tą, jaką widzicie na stacjach benzynowych – gaz do samochodów jest objęty akcyzą, a ten do celów grzewczych nie).

Dlatego koszt ogrzewania domu propanem nie jest wcale aż tak wysoki i wyniesie rocznie niewiele więcej niż gazem ziemnym – 1848 złotych.

Ogrzewanie energią elektryczną

Tutaj mamy rozróżnienie. W pierwszym wariancie przyjąłem ogrzewanie pompą ciepła, a więc jedynym sensownym rozwiązaniem w przypadku osób, które chcą korzystać wyłącznie z energii elektrycznej. Nowoczesna pompa gruntowa ma bardzo wysoką sprawność COP=4, co oznacza, że wyjątkowo efektywnie wykorzystuje energię.

W takim przypadku koszt ogrzewania domu będzie bardzo korzystny i wyniesie zaledwie 1176 złotych.

W grę wchodzi także ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Jest to kiepski pomysł z uwagi na wysokie koszty. Rocznie ciepełko z czystego prądu będzie kosztować aż 4788 złotych! Oczywiście w takiej sytuacji opłaca się przejście na system dwutaryfowy, co pozwoli ograniczyć te wydatki o 30-40%. Nadal jednak będzie drogo. Na plus na pewno trzeba zaliczyć niski koszt samej instalacji – nie ma rur, tradycyjnych grzejników, kotła etc.

Ogrzewanie olejem opałowym

Kiedyś było to bardzo popularne rozwiązanie, bo olej był tani. Wszystko zmieniło obłożenie go akcyzą. Obecnie nie znam nikogo, kto brałby pod uwagę ogrzewanie domu olejem. Wystarczy spojrzeć na koszty.

W naszym hipotetycznym domu zasilanym kotłem na olej opałowy koszt ogrzewania wyniesie 2772 złote. To znacznie więcej niż w przypadku gazu i węgla, nie wspominając już o pompie ciepła. W dodatku podobny wynik można osiągnąć ogrzewając dom grzejnikami elektrycznymi w systemie dwutaryfowym.

Ogrzewanie na pellet

To bardzo ciekawa alternatywa dla węgla. Też trzeba się nadźwigać, ale pellet jest znacznie czystszy i bardziej przyjazny środowisku. W dodatku nowoczesne kotły pelletowe uzyskują wyraźnie większą sprawność.

Co z kosztami? Nawet biorąc pod uwagę wyższą cenę paliwa, pellet jest świetnym substytutem dla węgla. Roczny koszt ogrzewania wyniesie 1680 złotych.

Drewno opałowe

Z drewnem opałowym jest spory problem wynikający z dużej rozpiętości cen tego paliwa. Najtańszą sosnę można kupić już za 80 złotych za metr sześcienny, ale to drewno nie nadaje się do kominka. Tutaj trzeba już sięgnąć co najmniej po brzozę za 160 złotych za metr sześcienny.

Policzenie rzeczywistego zużycia tych paliw jest bardzo trudne, ponieważ inną sprawność uzyskuje kocioł zgazowujący drewno, inną popularny „śmieciuch”, a jeszcze inną kominek. Przyjąłem więc sprawność kotła węglowego. W każdym razie koszt ogrzewania domu samym drewnem opałowym jest bardzo niski – wynosi 840 złotych!

Ostudzę jednak emocje. Jest to bardzo uciążliwy rodzaj ogrzewania. Drewno trzeba kupić, porąbać na kawałki, sezonować (mokre jest znacznie mniej kaloryczne), wrzucać do kotła czy kominka, a więc nieźle się napracować. Kto ma na to czas?

W dodatku trudno jest mi sobie wyobrazić ogrzewanie domu samym kominkiem (nawet z płaszczem wodnym) – sam nie chciałbym robić sobie kotłowni w salonie. Tak, wiem – pojawią się komentarze oburzonych, którzy zdecydowali się na taki właśnie system ogrzewania. To jednak blog, a nie portal instalacyjny, dlatego mogę wyrazić własną opinię.

Werdykt i podsumowanie: Czym najtaniej ogrzać dom?

Patrząc na czyste wyliczenia nie ma żadnych wątpliwości – najbardziej opłaca się ogrzewanie drewnem opałowym. Drugie miejsce zajęło ogrzewanie elektryczne bazujące na pompie ciepła. Trzecie miejsce zajął węgiel kamienny, czwarte i piąte gaz ziemny i pellet, szóste propan, siódme olej opałowy, a na końcu znalazły się grzejniki elektryczne w taryfie całodobowej.

Pamiętajcie jednak o kilku istotnych kwestiach:

 • Koszcie instalacji – w przypadku gruntowej pompy ciepła jest on najwyższy.
 • Komforcie obsługi – węgiel i drewno przegrywają tutaj z kretesem.
 • Koszcie przygotowania ciepłej wody użytkowej, którego nie uwzględniłem w wyliczeniach.
 • Sprawności kotła – pewnie pojawią się komentarze wytykające mi, że przyjąłem tak niską sprawność dla kotła węglowego. Owszem, są urządzenia, które katalogowo osiągają znacznie wyższą sprawność, jednak to tylko teoria. Praktyka pokazuje, że kotły węglowe są bardzo nieekonomiczne, a ich faktyczna sprawność zależy od jakości paliwa (z tym bywa bardzo różnie) i wielu innych czynników, na które użytkownik niekoniecznie ma wpływ.

Mój wpis przede wszystkim pokazuje, że budując dom naprawdę warto zainwestować w dobrą izolację, bo to bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Nie trzeba też bać się teoretycznie drogich nośników energii, jak prąd czy gaz. Na tle okropnego węgla wcale nie wypadają one tak źle, a wręcz – co pokazuje przykład pompy ciepła – mogą być tańsze.

Są wśród nas budujący, którzy zastanawiają się nad wyborem rodzaju ogrzewania? Może jesteście użytkownikami wymienionych przeze mnie systemów i podzielicie się swoimi obserwacjami? W końcu teoria to jedno, a praktyka to często coś zupełnie innego. Komentujcie!

76 komentarzy

 1. Krzysiek

  W przypadku pompy ciepła należy pamiętać o tym, że podpisując umowę z dostawcą energii można wybrać taryfę z tańszym prądem. W moim przypadku pompa ciepła zaprogramowana jest aby pracowała w godzinach 22-6 oraz 13-15. 1kWh kosztuje w moim przypadku 0.34 PLN ze wszystkimi opłatami przesyłowymi itp.

 2. Anna

  Chetnie przeszłabym na ogrzewanie elektryczne – tyle ze na terenach wiejskich częste sa awarie sieci , pisze z doświadczenia . I wtedy mogila .

  • Karolina

   Wtedy masz alternatywne źródło ciepła, czyli np. kominek :) Warto mieć na uwadze alternatywne źródła ciepła, bo nigdy nic nie wiadomo. Ja mam ogrzewanie gazowe (btw. kocioł kupiony w Disanie), które także bez prądu nie działa :) Niemniej jednak mam też kominek :)

 3. Krzysiek

  To może być problem, ale nie musi. Ogrzewanie podłogowe (które warto zrobić w całym domu w przypadku pompy ciepła) ma dość dużą bezwładność. Przy niezbyt dużych mrozach, nawet kilkugodzinna awaria nie powinna stanowić bardzo dużego problemu (7h bez prądu przy -10*C mam już za sobą). Inna sprawa, że w przypadku tradycyjnego ogrzewania, coraz częściej stosuje się osprzęt elektryczny i bez prądu też już nie jest tak jak powinno być.

 4. Anna

  Dokladnie . I w takiej sytuacji awaria pradu oznacza zimny dom . Najchetniej ogrzewałabym w sposób najmniej uciążliwy – ale czasem zwyczajnie nie da się .

  • Łukasz O

   Pytanie jak te awarie są częste. Pompa ciempła bez awaryjnego agragatora prądotwórczego to jest jednak ryzyko.

 5. Jaro

  Istotna jest jeszcze stabilność ceny nośników energii. Postawienie źródła energii to spory koszt, tam myślę, oczekuje się, aby zakupione rozwiązanie posłużyło min. 10-15 lat.
  Ok. 18 lat temu 1 litr oleju opałowego kosztował 70 groszy, od tamtego czasu podrożał ok. 5 razy, czyli ok. 30% co roku. Wydaje mi się, że podobnie jest z gazem płynnym (propanem). Co prawda ostatnio cena obu nośników się ustabilizowała, ale daje to wątpliwości na przyszłość.
  Wydaje mi się (nie śledzę cen na bieżąco), że na przestrzeni kilkunastu lat najmniej zmieniła się cena energii elektrycznej i gazu miejskiego.

 6. Natalia S.

  Jak czytam przemyślenia takich mędrców jak Pan redaktor, zastanawiam się czy aby na pewno ma on pojęcie o czym pisze. Pompa ciepła w moim domu ma 6 lat. Koszt tej inwestycji jak na tamte lata wraz z odwiertami wyniósł ponad 150 tyś zł. Teraz pompę podobnej klasy z 3 odwiertami po 100m można mieć w okolicy 80tys zł. By uchronić się przed wysokimi rachunkami za prąd, konieczna jest izolacja fundamentu styrodurem od wewnątrz i zewnątrz, pod chudziakiem i nad – koszty rosną. Każdy chwali a nikt w artykule nie wspomni o tym, że by pompa miała rację bytu konieczna jest rekuperacja co podnosi koszty o kolejne 20-30tys. Przejdźmy jednak do sedna. Mrozy teraz mamy żadne. Pamiętam jednak nasze pierwsze zimy w nowym domu (-20°C)… Pompa nie dawała sobie rady. W domu ledwo 20°C dobijala a rachunek za prąd ponad tysiąc złotych. Mieliśmy dużą działkę więc wybudowaliśmy osobny budynek na kotłownię z piecem na Eko groszek ze strachu przed kolejną zima. Dodam jeszcze, że pompa marki stibel 3 razy miała poważną awarię która też dużo nas kosztowała. W takie zimy jakie mamy owszem, super rozwiązanie. Dom już sprzedany z uwagi na przeprowadzkę. Teraz mamy nowy trochę mniejszy bo właśnie 120m2 użytkowej z piecem na groszek w tą zimę z wodą użytkową, jeszcze 1,5 tony nie zeszło – zasyp średnio raz na 2 tygodnie ok 150kg. Na krótko powiem po moich z mężem doświadczeniach, że przy takim spalaniu za koszty samej pompy ciepła palimy węglem przez co najmniej 25 lat przy bardzo niewygodnych obliczeniach. A gdzie koszty o których nikt nie mówi? Czyli dużo większe pieniądze w izolację, rekuperator itp? Fakt, że mąż jak piec czyści raz w miesiącu to wygląda jak kominiarz. Ale wrzucić ten worek 25kg do pieca to i ja sama dam radę. Polecam rzetelne podejście do tematu przed napisaniem artykułu.

  • Mateusz

   |Autor bloga

   Dzięki Natalio za Twój komentarz i dane – wiele wnosi do dyskusji.
   Tak jak kilkukrotnie pisałem w artykule wiele danych jest uśrednionych i bazuje na pewnych założeniach. Na ostateczną opłacalność danego rodzaju ogrzewania wpływa wiele czynników indywidualnych dla każdego domu, a artykuł to ogólny podgląd na sytuację. Tym bardziej dzięki za podzielenie się Twoim doświadczeniem! :-)

   • Natalia S.

    Drogi Panie autorze! Na wstępie chciałam przeprosić za to, że tak naskoczylam w moim pierwszym komentarzu. Artykuł generalnie spełnia swoje zadanie. Nie sposób przestestowac każdego rodzaju ogrzewania na swojej skórze – skupił się Pan na teorii. W teorii bardzo ładnie to wygląda. Do tego sprzedawcy pomp w każdym wątku na wszystkich forach zachwalają te urządzenia. Polak też jest z natury taki, że jak już nawet bubel kupi to będzie chwalił bo ktoś będzie się śmiał. Prawda jest taka, że z mężem bardzo zawiedliśmy się na pompie ciepła w jedną ostra zimę. Zostały nam z tego czasu jeszcze promienniki zakupione celem dogrzania domu. Gdy problem się pojawił, zostaliśmy z nim sami bo sprzedawca i serwisant rozkladali ręce. Teraz mamy zimy sprzyjające pompie ciepła. Jednak ja radzę każdemu kto decyduje się na jej instalację, by zrobił sobie kominek z płaszczem – tak na wszelki wypadek gdyby kiedyś klimat wrócił na swoje miejsce. My nie chcieliśmy mieć nic wspólnego z paleniem w kotłowni już nie mówiąc o kominku (również kotlowni według kominiarzy) w salonie. Nie spodziewaliśmy się tego, że coś co kosztowało nas wtedy około 150 000 zł (pompa i odwierty), może nie spełnić naszych oczekiwań. Przecież to prawie 20% kosztów całej budowy. Odniose się teraz do tego nieszczęsnego i uciazliwgo według Pana węgla. Nie wiem dlaczego u niektórych dymi się z komina. Ja sama zastanawiam się nad tym jak to możliwe, że z mojego nigdy nie widziałam dymu. Uważam, że piec wypala wszystko bez zbędnej straty i to jest tego wynik. Budując drugi dom, zwyczajnie nie chcieliśmy już pompy przez uraz jaki spowodowała poprzednia. Brak możliwości podłączenia gazu i zbyt duże koszty z instalacją brzydkiego zbiornika z olejem sprawiły, że w kotłowni stoi piec. Przyczyniło się do tego stanu rzeczy również doświadczenie męża z piecem. Już w projekcie kotłownia została tak zrobiona by było w niej miejsca na 2 tony węgla w workach. Każdy szanujący się sprzedawca opału przy zakupie tony, dowiezie węgiel na miejsce i wyladuje gdzie klient sobie życzy. Nawet jak nie ma tego w usłudze to za przysłowiowa „flaszkę” lub skromną opłata, kierowca ułoży te woreczki tam gdzie chcemy. Jestem raczej drobną kobietą ale worek 25kg bez problemu wrzucę do pieca jak mąż w delegacji. Wiem, że mąż chce dorobić lub kupić większy zasobnik na węgiel 250-300kg. Teraz mamy 150kg i co ~ 2 tygodnie trzeba zasypać. Idealnie byłoby dla niego robić zasyp i czyścić piec w jednym terminie – raz na miesiąc. Przepraszam za chaos wypowiedzi i ewentualne błędy ale komentarze pisze z telefonu.

    • Hannes

     Nikt normalny i mający podstawowe rozeznanie w zagadnieniach ogrzewania domu nie buduje źródła ciepła dla budynku upartego WYŁĄCZNIE na pompie ciepła. ZAWSZE należy mieć tzw. źródło szczytowe, które będzie dogrzewać czynnik grzewczy w okresach silnych mrozów, kiedy ŻADNA pompa ciepła (w naszym klimacie) nie będzie wystarczająca dla zapewnienia normowego +20C. Takim źródłem szczytowym może być kocioł gazowy, olejowy, nawet węglowy – byle z odpowiednią automatyką. Ale nigdy pompa ciepła solo! Jeśli takie rzeczy wciskają sprzedawcy pomp ciepła to jest to rozbój na prostej drodze

   • Kamil

    „Minimum raz w roku trzeba zgromadzić opał, czyli nieźle się nadźwigać lub namachać łopatą.”

    Czyli sądzisz, że jeśli raz w roku ktoś w świecie gdzie wszyscy biegną „raz” porusza się troszkę to jest to wada? Bo ja uważam, że to kwestia każdego z osobna. Już nie mówię o workowanym ekogroszku gdzie tylko wystarczy włożyć do piwnicy czy kotłowni?

    Sam się zastanawiam czy gaz „od ruskich” jest pewniejszym źródłem niż „polskie” produkty? Mam na myśli węgiel „nasz” czy pellet? Drugi produkt to dla tych co cenią ekologię. W styczniu ceny gazu osiągnęły rekordowe ceny… no i zapychamy kapsę innym. Ja chyba jednak jestem że jak dać komuś zarobić to jednak naszym… ale może to jednostkowe myślenie.

    Z innej beczki mam sąsiada który wybudował dom 2016 r. i byłem ostatnio u niego i mówił mi ze jego znajomy z pracy ma dom podobnie wybudowany i ocieplony i jak chodzi do niego to musi w bluzie siedzieć bo jest mu zimno. No i ten znajomy po kilku pierwszych rachunkach zimowych zmienił sposób grzania… historia opowiedziana ale budzi kolejną wątpliwość

    • Piotrek

     Wegiel co raz czesciej kupujemy od ruskich. Ma mniejsze zasiarczenie, tak sie nie zbryla i jest tanszy. Tak czy inaczej, jak ogrzewanie weglem to tylko z koniecznosci. Czyszczenie komina, czyszczenie kotla, koniecznosc posiadanie kotlowni, skladowania paliwa, obsluga samego kotla (zasyp paliwa, oproznianie pojemnika na popiol) – no nie oczekuje troche wygody w zyciu.

  • Krzysztof

   Heh, też uważam jak Natalia, że trochę nie doceniasz nowoczesnych kotłów na ekogroszek. Właśnie z żoną zbudowaliśmy dom i nie brałem pod uwagę innej alternatywy. Gazu nie ma niestety (zbiorniki byłyby nieopłacalne), olej zbyt drogi, a pompa ciepła? Owszem fajne rozwiązanie, ale kiedy się zwróci? :) Tak jak napisałeś koszt ogrzewania węglem jest niecałe 300zł droższy od pompy. A koszt instalacji? Kocioł na ekogroszek dobrej klasy ok. 10 000zł. Pompa ciepła MINIMUM 20 000zł. Horyzont czasowy zwrotu inwestycji to ponad 30 lat. Trochę długo ;)

   A utrudnienia? Obecnie raz w tygodniu ładuję i czyszczę piec. A budynek jeszcze nieocieplony Zajmuje mi to 15min. Naprawdę nie ma tragedii (być może dlatego, że wychowałem się na starym kotle zasypowym ;) ). To samo z ekologią – z mojego komina nie widać dymu, wszystko się spala czyściutko.
   Wiem, że dla „mieszczuchów” węgiel to abstrakcja :P, ale naprawdę w miejscach bez dostępu do siegi gazowej to najrozsądniejsze rozwiązanie.

 7. Krzysiek

  W moim przypadku wybraliśmy pompę ciepła polskiego producenta. Może nie ma bajerów, ale niezbędne opcje do pracy o ustawienia są. Nowa to koszt 16 tys. PLN (trochę więcej niż piec gazowy). Dolne źródło ze względu na koszty wykonaliśmy poziome, tj. bez odwiertów. Całkowity koszt wyszedł niecałe 10 tys. PLN. Ocieplenie budynku i izolację robiliśmy z myślą o piecu na ekogroszek, choć nie żałowaliśmy dobrych materiałów (np. styrodur, styropian o dobrym współczynniku, okna 90 mm, 3-szybowe itp.). Przy każdym rodzaju ogrzewania im lepsza izolacja tym straty ciepła niższe. Rekuperacji nie mamy, gdyż nie jest niezbędna do pracy pompy ciepła. W całym domu ogrzewanie podłogowe i to tyle. Inwestycja w porównaniu do innych źródeł ciepła minimalna, a koszty ogrzewania dużo niższe. Aczkolwiek prawdą jest, że artykuł traktuje temat kosztów ogrzewania po macoszemu…

  • Natalia S.

   Panie Krzysztofie, a ile sezonów ta pompa już działa? Nie chce być złym prorokiem i szczerze trzymam kciuki by to rozwiązanie się u Pana sprawdziło. My jak zakładaliśmy 6 lat temu pompę to odradzano praktycznie wszędzie poziome ułożenie źródła ciepła. Szczerze mówiąc, przy takich zimach jakie mamy teraz to pewnie zda rezultat. Ja mieszkam w rejonach górskich i wiem, że nawet jak mi nie daj boże przyjdzie budować kolejny dom, nie będę ryzykować pompy ciepła. Co do rekuperacji i konieczności jej instalacji… Owszem, nie jest to konieczne ale trzeba mieć świadomość, że ogrzewanie podłogowe ma ta wadę, że jeśli przez noc się nagrzeje to w dzień ciepło oddaje. O ile w typowej zimie nie jest to problemem o tyle w okresach przejściowych robi się poważny problem bo słońce dodatkowo ogrzewa dom. Bez rekuperacji, konieczne staje się wietrzenie by się w domu nie gotować. I tutaj kolejna moim zdaniem wada pompy: tylko ogrzewanie podłogowe wchodzi w grę bo nie jest w stanie ona napedzac grzejnika. Grzejnik daje nam komfort idealnej temperatury w pomieszczeniu, podłogowa już nie. Do tego ja przynajmniej odczuwam różnice w sypialni. Podlogowka w idealnej ciszy robi szum i między innymi przez to gorzej mi się śpi. Z grzejnikiem tego problemu nie ma. Chciałabym też Panie Krzysztofie poznać metraż i przeciętny rachunek za prąd.

   • Krzysiek

    Pani Natalio, pompa ma 12 lat, w moim budynku pracuje jak na razie 4 sezony. Mieszkam na terenie o dość wysokim poziomie wód gruntowych – dlatego zdecydowaliśmy się na poziome dolne źródło. Zostawiliśmy sobie miejsce na ewentualny mały odwiert w przypadku gdyby obecne DZ okazało się niewystarczające. Na wypadek awarii mamy też elektryczny piec wpięty w podłogówkę. W okresach przejściowych obniżam temperaturę już ręcznie na PC, przez co nie odczuwamy zbyt wysokiej temperatury w domu. Nie zauważyliśmy też, aby podłogówka nam przeszkadzała w spaniu – to już zapewne sprawa indywidualna. Widzimy na razie same jej zalety (np. chodzenie po mieszkaniu boso, dzieci siedzące na płytkach w salonie itp.). Metraż naszego domu to około 250m2 podłogi oraz blisko 200m2 pow. użytkowej. W domu utrzymujemy temperaturę ok. 21.5*C. Wg podlicznika na pompie ciepła rachunek od stycznia 2016 do stycznia 2017 to 1800 PLN za ogrzewanie domu i ciepłą wodę.

    • Natalia S.

     Bardzo przyjemny wynik. Przy tak niskich kosztach instalacji uzyskał Pan wynik znacznie lepszy od mojego. Nawet jak patrzę po moich znajomych którzy mają pompy ciepła i rachunki za prąd w te mroźnejsze miesiące potrafiły sięgać 800zl. Co prawda przy tych zimach to były raptem 2 miesiące ale pokazuje to zagrożenie płynące ze strony pompy jak by wróciły stare dobre zimy. Co do podłogowego ogrzewania to może mało precyzyjnie się wyraziłam. Nawet w nowym domu mamy podłogowe w każdym pomieszczeniu i garażu – w sypialniach jedynie kaloryfery.

    • Rafael

     Panie Krzysztofie, a jaki to producent i konkretnie pompa ciepła? Mam też pytanie o grzanie podłogowe, czy ma Pan panele, deski czy gres/terakotę?

 8. 2%

  Panie Autorze,
  geniuszu wszechwiedzący i zaradny, „artykuł” pełen jest bzdur, pierwszą jest to że zapotrzebowanie energetyczne liczymy nie na metr kwadratowy, lecz na metr sześcienny.
  Nie naginaj założeń, bo wrócą do Ciebie z batem.

  • Mateusz

   |Autor bloga

   W świadectwie charakterystyki energetycznej, energię pierwotną (EP) liczymy właśnie w ten sposób jak opisałem w artykule: (EP) [kWh/(m2·rok).

 9. 2%

  Oj, brniemy dalej, w świadectwie charakterystyki energetycznej energię pierwotną p o d a j e m y , a nie liczymy,
  ponad to wartość zapotrzebowania energetycznego budynku lub lokalu niezbędne do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z jego użytkowaniem (tj. zużycie energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji oraz oświetlenie pomieszczeń).
  A to zupełnie coś innego niż zapotrzebowanie energetyczne potrzebne do ogrzania pomieszczeń do temperatury komfortu.

  • ik26

   Wg mnie jest to jeden z najprostszy i przybliżony kalkulator kosztów. Czepianie się do szczegółów nie ma sensu. Ja robiłem audyt energetyczny i to co autor podaje o zapotrzebowaniu energetycznym jest jak najbardziej zbliżone . Ja proponuje aby Pan napisał artykuł z uwzględnieniem jeszcze wiatru i wilgotności.

 10. Zgodzę się z wieloma osobami, ja też mieszkam na nie dużej wsi i jedyna alternatywa to piece zasypywany ekogroszkiem. Dostępu do gazu nie ma chyba że za kilkanaście lat, duża butla odpada. Ludzie rzeczywiście najczęściej sugerują się ceną i montują piece na opał.

 11. Tomasz Brzęczkowski

  Szanowna Pani Natalio… Bezpośrednie systemy utrzymania komfortu, grzeją i chłodzą połowę taniej niż węgiel, kosztują mniej niż instalacja oparta na węglu i nie wymagają gazu czy węgla.
  100m 2 dom z cegły (stary) , roczny koszt ogrzewania to 1300 zł
  Każde ogrzewanie hydrauliczne (centralne ) nie ma sensu ekonomicznego i truje!

 12. Dawid

  Moim zdaniem wybór ogrzewania zależny jest od potrzeb użytkowników. Wygodni wybiorą ogrzewanie gazowe, natomiast Ci chcący oszczędzić ogrzewanie węglem.

 13. Wojciech

  Czy ktoś rozważał instalację ogrzewania podłogowego opartego na matach na podczerwień? Dość nowa technologia aczkolwiek bardzo obiecująca co do kosztów inwestycyjnych jak i użytkowych.
  Czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia?

  • Polak

   Podczerwień a co to jest ?. Ineczej promiennik i nic innego jak grzejnik elektryczny i to nie jest żadne perpetuum mobile. Zadzwoń do kurników tam grzeją kury lampami :). Jedyną różnicą grzejnikiem podczerwieni nad np. olejowym czy fareką jest to że podczerwień nie ogrzewa powietrza tylko elementy bezpośrednio przed nimi, a farelka, olejowy ogrzewają powietrze. Promiennik jest dobrą sprawą jak siedzisz gdzieś gdzie jest np. przeciąg. Wtedy jak jesteś w zasięgu podczerwieni to jest ci ciepło, pomimo że wiatr hula i w tym konkretnym przypadku olejowym czy farelką byś się nie ogrzał i poszedł z torbami za rachunek. Identycznie jak w zimę na słońcu lub w cieniu. 1kWH to zawsze 1kWh

 14. Ogniofil

  Witajcie,
  Przychylam się do przedmowcow, ze porzadny piec na groszek z automatem nie powinien przerazac mimo medialnej nagonki na czarne paliwa. Pompka ciepla fajna zabawka, ale ekonomicznie niezbyt uzasadniona ze wzgledu na koszty inwestycyjne.

  U mnie opcja z ekogroszkiem przegrala z kominkiem z plaszczem wodnym, ale glownie w zwiazku z tym ze jestem urodzonym piromanem i wraz z koncem sezonu grzewczego i tak zawsze smutno ze juz palic w kominku przez nastepne pol roku nie bedzie mozna. Role bufora ciepla pelnia u nas podlogowki z nieco grubszym niz standardowo betonem, jest reku i bardzo porzadna izolacja+okna. Przy dobrym „nauczeniu sie” domu i instalacji dobowe fluktuacje temperatury to 1*C przy mrozach -20. Dobry kominek z takim czy innym buforem ciepla dostaje raz dziennie a przy duzych mrozach dwa razy duzy zaladunek i sprawa zalatwiona.

  Koszty drewna u nas: ogrzanie ok 1000 m3 kubatury przy utrzymaniu temperatury 20-21 *C to koszt kolo 2000 PLN z c.w.u. na caly sezon (latem cwu zapewniaja solary + grzalka jesli trzeba).

  Przy montowaniu kominka z plaszczem/pieca tradycyjnego jest jeszcze jeden szkopol-jak wyjedziesz na ferie to wracasz do lodowki. O tym nikt nie mowi ale komimek z plaszczem / nawiewowy jako jedyne zrodlo ciepla to slaby pomysl.
  Zatem wpiecie jakiegos wspomagacza (elektrycznego) w instalacje nieuniknione by uniknac internowania w swojej chalupie zima.

  Z autorem artykulu w 100% sie zgodze ze roboty przy drewnie (i tradycyjnym zasypowym kopciuchu) jest mnostwo. Jak ktos to lubi (vide jest piromanem ;) albo po prostu chce miec codzienny mobilizator do aktywnisci po calym dniu przed kompem, to kotlownia w salonie jest git. W kazdym innym przypadku, grzanie kominkiem wyjdzie posiadaczowi bokiem i niskie koszty beda marna pociecha wobec utraconego zdrowia psychicznego.

  Zatem podsumowujac-nie skreslac mi tu prosze a priori kominka jako glownego zrodla ciepla, sa pewno jeszcze (nieliczni :) ) entuzjasci zywego plomienia i grzania ledzwi podczerwienia prosto z drewnianego zaru ktorym robota przy drewnie nie straszna a plomien kazdego dnia milym dla oka dzieki sensownej imstalacji kominkowej bedzie.

 15. Tomasz Brzęczkowski

  Ogniofil… Wszystko można zrobić źle i drogo. Instalacje z pompami ciepła prawidłowo wykonane, są w cenie ogrzewania paliwami stałymi, a dom 200m2 ogrzewać i chłodzić za ponad 2000zł jest nie sposób.
  Niestety u nas tylko nieliczni znają się na instalacja i pompach ciepła. Przykład : ogrzewanie hydrauliczne nie nadaje się do budownictwa – ilu inżynierów o tym wie?
  https://www.youtube.com/channel/UCB-yYOZfUqzT3zITmxzsAMA

 16. Lavor Junior

  Witam.
  Podany koszt gazu to 0.09 gr, jakim cudem tak mało? Brana jest pod uwagę sprawność kotła? Wszędzie podawany koszt przy eko jest ok 0.17gr.
  Skąd taka rozbieżność?

  Druga sprawa, zapotrzebowanie podane 8400, cena węgla 0.09 gr. Jaka to matematyka, że wyszło1428zl bo mi wychodzi prawie połowę tego skoro podał Pan 0.09 gr

 17. Dominikaa_

  Z mojego doświadczenia najbardziej wydajne i najtańsze jest ogrzewanie domu energią słoneczną. Dwa lata temu zdecydowaliśmy się na zakup paneli ozebiomar i sobie bardzo chwalimy ich wydajność w stosunku do kosztów jakie płaciliśmy za ogrzewanie domu instalacją gazową.

 18. Szymon Kraków

  Witam, a może pompy ciepła są dla ludzi zamożnych, gaz dla praktycznych, a groszek tam gdzie nie ma ani gazu ani pieniędzy.

 19. Bratka

  A co z gazem płynnym ze zbiornika? Jestem dopiero po pierwszej kawie, ale jakoś nie widzę, żeby autor uwzględnił, to rozwiązanie, a szkoda, bo coraz więcej osób, które nie mają dostępu do gazu ziemnego wybiera to rozwiązanie. Sama rozważam tę opcję, ale właśnie nie wiem jak wypada to cenowo względem innych metod ogrzewania. W następnym artykule poprosimy o taką analizę i najlepiej porównanie czy lepiej zbiornik kupić, czy dzierżawić, bo tutaj też są różne opinie… Pozdrawiam

 20. Rino

  Moim zdaniem ,zbiornik z gazem płynnym, to dobre rozwiązanie. W przeciwieństwie do paliw stałych , jest to opał który zabezpiecz ogrzewanie domu, ciepłą wodę oraz kuchenkę do gotowania.Jest to kompleksowe rozwiązanie o wiele tańsze od pomp ciepła.

 21. Radek

  Wybierając prąd jako źródło ogrzewania powinniśmy pamiętać o tym, by wybrać odpowiednią taryfę. Zwykła nie nadaje się do takich celów. Najlepsza to G12w. Oczywiście jak mamy dom nieocieplony, gdzie hula wiatr, to elektryka też nie da rady. Ale w normalnym domu można spokojnie już używać. Znam to z własnego użytkowania. Kiedyś myślałem o pompie ciepła i doszedłem do takich wniosków o jakich wyżej pisze Natalia. Zyski z mniejszego kosztu użytkowania pompy nie spłacą mi kosztów jej zakupu w rozsądnym czasie. Wobec czego wybrałem panele na podczerwień. System stosowany kiedyś w przemyśle i w dużych obiektach (np. w kościołach) jest już dostępny do użytku w domach. Mam panel od polskiego producenta (a nie chiński) Eco Partner. Taki system grzeje dokładnie tam, gdzie przebywa człowiek. Ma lepszy rozkład temperatur w samym pomieszczeniu i ciepło odczuwalne jest bardziej komfortowe. Można to porównać do stania na słońcu. Nie potrzebuję całego układu CO z wodą, grzejników, osobnego pomieszczenia na piec. Mam zamontowane panele na suficie (więc każda ściana jest wolna do aranżacji wnętrza) oraz w formie lustra w łazience. Elektryczny system można łatwo sterować i programować. I tym samym łatwo dostosować do potrzeb mieszkańców.

  • Kasia

   Witam. Mógłby Pan cos wiecej o tej formie ogrzewania powiedziec jaki Pan ma metraż domu i ile wynosi miesiecznie koszt ogrzewania. Jestem wlasnie w trakcie wyboru systemu grzewczego i mam mała wiedze na temat tej formy ogrzewania.

   • Radek

    Dom ma 100m2, technologia szkieletowa z dobrym ociepleniem w środku za pomocą pianki. Ostatnia zima to łączny koszt poniżej 2500. Dokładnie nie wiem, bo nie mam żadnego podlicznika. Zamierzam dopiero zrobić u siebie takie rozwiązanie by dokładniej pomierzyć zużycie. Aby zobaczyć jak to działa to najlepiej jest wejść na stronę producenta – najtanszeogrzewanie . pl – i zobaczyć prezentację systemu ogrzewania. Fajnie pokazane jak to działa.

 22. Donald

  gaz to dobre rozwiązanie. Mega wygodne ponieważ nie musimy martwić się aby chodzić do pieca dokładać opał a później wynosić popiół. Kotłownia jest czysta. Jeśli nie macie dostępu do miejskiego gazu to można postawić zbiornik koło swojego domu. Znajomi mają zbiornik z Gaspol-u

  • Polak

   „Znajomi mają zbiornik z Gaspol-u” dobrze że napisałeś znajomi, bo jakbyś sam miał to byś inaczej już mówił. Obecnie abonament za zbiornik i urządzenie telemetryczne to koszt 39-59zł +10zł miesięcznie. Koszt gazu w Gaspolu to ok 11,36zł/m3 czyli 2,88zł/L czyli 0,43zł/kWh. Slowem bardzo drogo. Poniżej przedstawiam ci koszt 1kW gazu.
   Gaz Ziemny 1KW = 0,223
   Propan własny 1KW = 0,232
   Propan Gaspol 1KW = 0,427

 23. Zawsze-solar

  Kominka z płaszczem wodnym używam od 25 lat. Przywiozłem go z Niemiec.
  Kominek (z wężownicą schładzającą) pracuje w układzie z piecem gazowym, zasobnikiem CWU 400l. z płaszczem grzejnym, kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem podłogowym (grubość płyty grzejnej 12cm – akumulator energii).
  Eksploatacja przebiega w ten sposób, że:
  -wieczorem układam drewno w kominku z białą kostką do rozpałki,
  -rano rozpalam (dosłownie w sekundę),
  – z kasterki z przygotowanym drewnem dokładam do kominka co pól godziny
  i tak przez 2 do 4 godzin w zależności od warunków atmosferycznych.
  Po 2 do 4godz podgrzana płyta podłogowa utrzymuje temperaturę w budynku do następnego rana. Wymiary przewodu kominowego 24x24cm.
  Powietrze doprowadzone do komory spalania rurą fi15cm.
  Pod kominkiem w piwnicy mam komorę z beczką na 120l popiołu, który wywożę dwa razy w sezonie na ogród i pod drzewka owocowe.
  Szkło w drzwiczkach jest zawsze czyste ponieważ powietrze do paleniska jest częściowo doprowadzane od dołu i częściowo od strony drzwiczek.
  Dla bezpieczeństwa jest zamontowany piec gazowy, który jest uruchamiany dwa razy w roku na dwa do trzech dni.

 24. krakus

  najtańszym sposobem ogrzewania jest dom ogrzewany drewnem. 1 metr przestrzenny twardego drewna np grab, buk, jesion kosztuje 150zł. W ciągu sezonu grzewczego (od października do marca) zużywa się ok 12metrów drzewa (2metry na miesiąc). Koszt to 1800zł. Cena obejmuje łącznie C.O. i C.W.U. gdy wykorzystujemy dwufunkcyjny piec o sprawności 80-85%.

 25. mankut

  jak czytam o rocznym koszcie ogrzewania i c.w. 1300 czy 1800 to ogarnia mnie „smutne niedowierzanie” bo tyle to ja place za 2 m-ce gazu w zimie . Dom niestary dobrze budowany 200mkw.

 26. Wojtek

  Właśnie przymierzam się do zmiany ogrzewania i myślę o gazowym,ale przerażają mnie te koszta.. Nie wiem,czy to dobry pomysł przy ogrzaniu naprawdę sporego domu, gdzie cały czas drzwi się otwierają i to ciepło po prostu ucieka. Słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat ogrzewania domu brykietem. Podobno jest bardziej skuteczny niż drewno czy węgiel. Bardzo dobre opinię ma brykiet ze słomy produkowany przez firmę Asket, w 100 % ekologiczny. Czy korzystał ktoś z takiej formy biomasy?

 27. leszek juraszek

  Witam
  mam gazowe ogrzewanie c.w.u i kuchenka
  za rok 2017 zapłaciłem 2450zł dom sam budowałem sam docieplałem
  miałem kontrole z gazowni bo za mało podobno zużywam
  dodam że żona lubi ciepełko

 28. Paweł

  ..tak czytam..nie jestem znawcą wszelkich rozwiązań technicznych dotyczących ogrzewania wnętrz i nie miałem styczności z każdym typem instalacji..nie wiem… ale widzę, że parę osób tutaj ma problemy z liczeniem ( z tym w czym ja problemu nie mam)…więc liczę koszty ogrzewania czyli – całkowity koszt instalacji (z robocizną, materiałami, a także przywróceniem terenu posesji do stanu „używalności” po licznych pracach ziemnych oraz wszelakimi kosztami pobocznymi niezbędnymi do poniesienia w przypadku wyboru konkretnego typu ogrzewania (koszty pod kątem instalacji CO) i na końcu opału..należy zestawić całkowite koszty kilku typów rozwiązań i przyjąć realny okres pracy np. 10 lat – wtedy dostaniemy wynik uśredniony, aczkolwiek możliwy do realnego porównania (koszty/płynące z tego oszczędności)….i nie wiem jakim cudem ktoś stwierdza, że ogrzewanie gazem lub za pomocą pompy ciepła jest TAŃSZE od ogrzewania węglem w postaci ekogroszku..?? no chyba, że ktoś otrzymał za darmo instalację, sprzęt i wieczysty serwis urządzeń, a płaci jedynie koszty aktualnie zużytego surowca lub energii..tragedia z takimi wyliczeniami. W moim rozumieniu nieważne dla mnie czy „płacę z lewej czy z prawej kieszeni” – mój pieniądz to pieniądz – jeśli muszę zapłacić za doprowadzenie gazu – jest to koszt ogrzewania, jeśli muszę do tego zamówić projekt – jest to koszt ogrzewania, a jeśli muszę skorzystać do tego z posesji sąsiada za parę groszy – to też jest koszt ogrzewania..(nieważne, że jednorazowy – trzeba go ponieść i później się to może zamortyzuje na tle oszczędności w jakimś okresie czasu)..ogrzewanie poprzez spalanie opału sypkiego jest najtańsze i długo jeszcze będzie..P.S. mój znajomy ma dom którego ogrzewanie kosztuje miesięcznie bardzo niewielkie pieniądze..ten niewielki dom (normalny – nie pałac) jest niezwykle oszczędny, zbudowany bardzo nowoczesnymi materiałami i technologiami (tłumaczył mi to, ale nie jestem w stanie przytoczyć konkretnych określeń i nazewnictwa) i ??oszczędza?? no tak..prawie – wcześniej poniósł koszty budowy domu takiego energo/eko/cuda – prawie 1,5 miliona złotych…więc albo „płacimy” za jedno albo za drugie, a im bardziej rozwiązanie jest wygodniejsze dla nas, tym stosunek całkowitej ceny do ogrzania metra sześciennego kubatury domu jest mniej ekonomiczny…P.S.2..wyliczenia Pana Redaktora dotyczące kosztów ogrzewania są niesamowicie optymistyczne, rzekłbym nawet bajkowe – żadnemu z moich znajomych, ani mnie nie udało się nawet zbliżyć do wysokości takich rachunków za sezon i jeśli ktoś z czytelników chce się nimi sugerować to radzę być ostrożnym.

  • leszek juraszek

   witam
   koszt podłączenia do sieci 2800zł projekt 3500zł gazownik wewnątrz 1200zł kocioł 11000zł
   11500zł koszt kotła minus kocioł na ekogroszk
   mieszkam 10 lat pomieszkam następne 20lat kocioł raz wroku serwis 120zł kotły węglowe też trzeba serwisować dom 140m2
   to musze doliczyć 110zł do kazdego miesiąca czyli 2600zł rocznie ciepła woda c.o. kuchenka gazowa
   jeśli ktoś ogrzewa groszkiem taniej to fajnie ja wole dołożyć 100zł i nie mieć popiołu sadzy na elewacjii
   brudnych okien i parapetów .trzeba również pomyśleć o ciepłej wodzie latem to są nie małe koszty
   groszki w cenie 300zł-400zł były konkurencyjne ale dzisiaj 800zł to zbyt dużo no i jeszcze jakość
   tego paliwa znajomi wyciągali z podajnika gwożdzie śruby sprężyny itp to może powodować poważną
   awarie

 29. zbyszek wojtal

  Co to za obliczenia?Palę piecem na miał z podajnikiem i średnio wychodziło mi 3500zł (przed podwyżką cen węgla na rok dom ocieplony).Znajomi palą gazem dom prawie o połowę mniejszy ,ocieplony 500zł na miesiąc=6000 zł i nie jest za ciepło . To jakieś kpiny te wyliczenia.

 30. wALD

  Swoje obserwacje przedstawiłem przy art. ile kosztuje m3 gazu ale……. aby rozwiać mity przedstawiam fakty
  a oto one dom 170+ 20 gaŻ m ocieplony 20 cm stropian i wełna 35-40 dach
  piec Buderus 20 kW, na gaz ziemny ;( )
  pierwszy sezon 15/16 prace wykończeniowe temp 17 st. po 7 m-cach grzania 840 m3 gazu faktury za cały rok na 1760 zł
  drugi sezon 16/17 dom stał sobie drobne prace temp 20 st. po 7 m-cach grzania 892 m3 gazu faktury za cały rok na 1800 zł czyli cena m3 gazu 2,02 zł
  trzeci sezon 17/18 dom zamieszkały temp. 22 st. po prawie 5 m-cach grzania i CWU w ilości około 15 m3 miesięcznie zuzycie gazu to 920 m3 gazu i mój szacunek to 1400 m3 i faktury za cały rok na około 3000 zł
  czyli średniomiesięcznie ok 250 zł
  Ten skok zazu i opłat to za CWU miesięczne zuzycie wody to 24 m3 z czego około 15 m3 ciepłej.
  CO BY BYŁO GDYBYM MIAŁ INNE ZRÓDŁO ENERGI NIE WIM
  to są fakty a nie dywagacje , czy to duzo czy mało ocencie sami dodam tylko ze w bloki za 60 m2 placiłem za co i cwu 4 000 zł rocznie.

 31. michał

  witam

  po przeczytaniu wszystkich komentarzy postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem z 10 lat użytkowania kotła na ekogroszek

  dom z lat 30 tych,
  piwnica, parter, piętro
  okna plastikowe
  brak garażu,

  koszt instalacji CO wykonanej w 2008 roku – 29 tyś , kocioł 25 kw

  1 zima – 6 ton – jeszcze nie mieszkaliśmy
  2 zima – 9 ton – zaczynamy mieszkać, wiosną zostaje wykonane ocieplenie 10 cm styropianu
  3 zima – 8 zimy – 6 – 7 ton – remont dachu, ocieplenie 20 cm wełna
  9 zima – 6 ton – nowe okna do piwnicy
  10 zima – 5 ton (do końca marca) w tym 2 tony ekogroszku polskiego i 3 tony ekogroszku czeskiego, temperatura w domu non stop 22-24 stopnie, zbiornik cwu 160 litrów dla 3 osób, temperatura na kotle 56 stopni, w okresach przejściowych kiedy temp, jest pow. 5 stopni kocioł pracuje tylko 8h,

  jeśli chodzi o koszt to cena ekogroszku 680-750 za tonę paczkowanego, czeski 550 za tonę paczkowanego tutaj uwaga kupowany przeze mnie ekogroszek to przerobiony zwykły węgiel (nie jest to żaden pieklorz który kosztuje 875 zł za tonę luzem)

  obecna zima kosztowała nas około 3100 zł tj do końca marca 2018, prawdopodobnie dkupie jeszcze pół tony czeskiego czyli dodatkowe 300 zł,
  węgiel ładowany jest co 4 dni 5 worków po 25 kg,

  i teraz najważniejsza kwestia dla mnie czy można zmniejszyć zużycie węgla ??? do 4 ton,

  korzystając z kalkulatora na stronie ciepło właściwe wychodzi że obecny kocioł jest przewymiarowany ma 25 kw
  przy obecnym poziomie ocieplenia wystarczyłby 15 kw, w planach mam ocieplenie stropu w piwnicy,

  sądzę że inwestując w nowy kocioł na ekogroszek o mocy 15 kw realne jest osiągnięcie zużycia na poziomie 4 – 4,5 tony,

  koszt inwestycji z montażem to 11.000 zł
  przy zmniejszonym zużyciu 1 tony za średnią cenę 620 zł, inwestycja będzie się zwracać 17 lat
  czyli na chwilę obecną jest to nieopłacalne dla mnie, lepiej kupić tańszy węgiel tj. o mniejszej kaloryczności

  uwaga dotycząca węgla, używany przeze mnie kocioł na ekogroszek spala te same ilości węgla wysoko i niskokalorycznego, tyle tylko że wysokokaloryczny się nie spala w całości i na zbiornik węgla ma 4 wiadra koksu a przy niskokalorycznym ma 1,5 wiadra popiołu jak mączka,

  pozdrawiam wszystkich

 32. Robert

  Witam wszystkich
  Widzę po przeczytaniu wszystkich opini że jest ogólne negatywne nastawienie do pomp ciepła
  Z mojego punktu widzenia nie wiem czemu?
  Posiadam takie urządzenie od 8 lat i ogrzewanie domu z ciepłą wodą w ciągu całego roku to koszt
  2500-2600 zł dom 230m powierzchni grzewczej (tylko podłogówka)bardzo dobrze
  izolowany +rekuperacja +gwc średnia temperatura 21,5 C bez problemu może być
  więcej (sprawdzałem) latem mam opcję
  chłodzenia .Ważnym faktem jest zerowy koszt
  serwisu. Koszt pompy 10kw + 3 odwierty 75 m
  każdy to 50000 zł .Uważam że pompa to super
  urządzenie a co najważniejsze bezobsługowe
  czyste i wygodne .
  Kiedy się zwróci to inna kwestia
  Równie dobrze możemy zapytać kiedy nam się
  zwróci zakup nowego mercedesa – chyba nigdy czyż nie liczy się komfort życia oczywiście w ramach rozsądku .
  Każdy jest kowalem własnego lusu i wybiera to co najlepsze dla niego .

  Pozdrawiam wszystkich

  • matros

   Witam Pana,
   Chciałbym ustosunkować się do opisanego rozwiązania .Pompa ciepła zawsze była w sferze mojego zainteresowania.Zgadzam się całkowicie,komfort kosztuje, po to pracujemy,żeby żyło się bardziej komfortowo,niż nasi praojcowie jaskiniowcy.Bardzo rozsądne jest takie postępowanie,chociaż
   bardzo dużo jest osób,które nadwyżki pieniądza wrzucają do skarpety,i nadal szuflują węgiel.
   Znam takich osobiście.Taka różnorodność wyborów i sposobów na spędzenie życia.
   Wracając do tematu,to pompa ciepła gruntowa zawsze była poza moim finansowym zasięgiem,ale 6 lat temu na rynku polskim pojawiły się pompy ciepła” powietrze – woda „w rozsądnej cenie,i skorzystałem z tego rozwiązania.Koszt 21 tys. pln z montażem.(14 kW)Dom 200 m kw. ,temp.utrzymywana to 20-21 st.
   Roczne zużycie prądu ,to 8-9 tys. kWh, na taryfie G12w. Nie rozdzielam tego zużycia prądu,bo mam wszystko
   zelektryfikowane,i trudno mi tu spekulować.Przez 6 lat ,tylko jedna noc była,że przy temp. minus 27 stopni,
   pompa się zatrzymała i włączyły się elektryczne grzałki.Sporadycznie tez korzystamy z kominko-pieca,bez rozprowadzania ciepłego powietrza.Oczywiście,dom grzany kaloryferami,bo wcześniej grzałem gazem.
   Ja zabrałem głos w dyskusji również dlatego,że rozwiązania z pompami powietrze-woda są mało popularne,
   i dlatego miło mnie zaskoczył młody człowiek budujący obok mnie nowy dom z rozwiązaniem podobnym do mojego.Nie była to moja sugestia,ale wyboru dokonał po przemyśleniu dostępnych rozwiązań proponowanych na rynku.
   Pozdrawiam wszystkich żyjących komfortowo,bo gromadzenie pieniędzy ma tylko sens,gdy służy to jakiemuś celowi,na który planujemy te pieniądze wydać.

 33. Marek

  Witam jakie ogrzewanie domu 170m2 byś Cię polecieli rozważamy ogrzewanie domu gazem z wykupem butli bo mieszkamy na wiosce . Nie wiem czy to dobry pomysł lub pompa ciepła tylko znów wysokie koszty .

  • Polak

   Najtaniej wyjdzie piec z podajnikiem. Gaz z LPG butli też będzie ok. tylko zbiornik 2700L to koszt ok 6000zł ale wygoda jest. Jeżeli zamontujesz piec, to daj na dach panele solarne do grzania wody. Chociaż nigdy się nie zwrócą ale w zamian za to nie musisz palić w lato by mieć ciepłą wodę. W zimę ci nie pociągną ale czasem wspomogą. tylko w zimę będziesz już grzał więc i woda ciepłą będzie z bojlera.

 34. michal

  witam

  moim skromnym zdaniem, obecnie ma sens rozwazac kotly pelletowe, agropelletowe (agro to nie to samo co zwtkly pellet) jesli dom jest super ocieplony lub ekogroszek kiedy dom ma slabsze ocieplenie,

  mysle ze nalezy tez rozpatrywac kotly do zagazowywania drewna z buforem pytanie tylko czy jest miejsce w kotlowni np.atmosa,

  jesli chodzi o pompe to nie przekonuje mnie ze wzgledu na wysokie koszty instalacji

  od przeszlo 10 lat korzystam z ekogroszku w tym czasie zuzycie wegla spadlo z 9 do 5 ton, koszt ostatniej zimy 3100 zeta, 3 tony ekogrszku cZeskiego i 2 tony polskiego, srednia cena 620, fakt syfu z tego co nie miara, ale w domu w zime chodze w krotkich spodenkach :-) jak na plazy,

  jesli masz mozlowosc podgladniecia u znajomych np ekogroszku, pelletu, agropelletu lub kotla do zagazowywania to polecam zobaczysz co kupujesz

 35. Polak

  Wszystko ładnie i pięknie tylko autor nie bierze pod uwagę COP pompy ciepła.
  Jak pompa ma takie COP, chyba powietrzna i to w lato oraz ciepłą jesień jak i w laboratorium. Realia są takie że pompa ciepła ma COP max 3,2 i jedynym tego warunkiem jest niskotemperaturowe ogrzewanie. Im wyższa temperatura na wyjściu pompy tym COP spada. Przy pompie ciepła max temp na wyjściu to 45stopni, więc tradycyjne grzejniki odpadają (chyba że będą na całą ścianę).
  Drewno opałowe: dzieli się na kominkowe (liściaste) i piecowe (iglaste). Różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma jest spora (50-100%) i po 120zł za m3 to rzeczywiście można kupić ale iglaste. Więc tu powinno być napisane nie opałowe a iglaste albo lepiej jedno i drugie.
  Co do pieców na gaz to te 100% sprawności również tyczy sie pieca kondensacyjnego niskotemperaturowego. Jeżeli nie stosuje się niskich temperatur to piec kondensacyjny staje się zwykłym piecem gazowym ze sprawnością 93-96%.
  Co do innych źródeł nie jestem w stanie się odnieść gdyż są mi obce. Chociaż prąd jest droższy niż 57gr/kWh

  • matros

   Muszę zabrać głos, i sprostować kolegi aktualną wiedzę na temat technicznej specyfikacji pompy ciepła powietrze – woda. Pompy te aktualnie są w stanie podgrzać wodę do 60 stopni. Moja pompa jest starsza,i podgrzewa tylko do 50 stopni wodę, ale to i tak jest wystarczające. Dom musi być ocieplony standardowo, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, nic więcej, to wystarczy.
   Proszę przeczytać mój wpis z 24 czerwca 2018.
   Na forach dyskusyjnych ,w/g mnie powinien być podział grzania na manualne, i zautomatyzowane (Auto-czyli grzejesz i o tym nie myślisz, że trzeba podrzucić, wyczyścić albo odblokować. AUTO- gro kobiet tylko takie ogrzewanie lubi, szczególnie gdy mąż wyjeżdża i długo go nie ma w domu, bo kobiety nie lubią szuflować, dorzucać ,bo zgaśnie.

 36. Polak

  Tanio ogrzewać to nie znaczy tanio kosztować.
  Producenci i dostawcy energii tak sterują ceny by było podobnie i ich było kupowane.
  Im coś jest bardziej wygodne i komfortowe i bezobsługowe to cena idzie w górę.
  Co do urządzeń to np. biorąc pod uwagę okres 10lat. Wtedy proszę policzyć ile kosztuje pompa ciepła (całość inwestycji). Do tej ceny dodać koszt energii którą ona zużyje przez ten okres. Otrzymaną kwote proszę podzielić przez 10 lat i wyjdzie wam roczny koszt ogrzewania. a jak jeszcze podzielcie to przez ilość potrzebnej energii w ciągu roku, to otrzymacie realny koszt 1kW.
  Okaże się że jeżeli kupilibyście zwykłe elektryczne grzejniki panelowe i grzali prądem, to wyszło by taniej. A jak w drugiej taryfie to jeszcze taniej.
  Przyjąłem 10 lat bo po tej dacie pompa zapewne juz padnie. Kiedyś dawali gwarancje na 10 lat teraz już tylko na 2 lata.

 37. Natalia S.

  Wracam do tematu gdyż dostałam powiadomienie o nowej treści w komentarzach. Przypomnę, że w poprzednim domu mieliśmy pompę ciepła wraz z 3 odwiertami po chyba 110m każdy, drogą izolacje zarówno fundamentów jak i budynku, oraz rekuperacje bez której pompa sprawiała problemy (1 rok było bez niej). Koszt tychże elementów w przybliżeniu wyniósł nas 150 000. Pompa 3 razy była serwisowana mimo teoretycznie dobrego i drogiego producenta. Do tego ostre zimy gdzie temperatury spadały do -20 (tereny górskie) przez 2-3 miesiące pokazały, że ten sposób ogrzewania generować ogromne koszty. W słabsze zimy po dokładnej kalkulacji koszty ogrzewania wynosiły ~300zl miesięcznie. W te mocniejsze pompa potrafiła generować koszty rzędu 1000zl na miesiąc.
  Na chwilę obecna mamy nowy dom (od 2016r). Raczej standardowa izolacja (fundament tyko od zewnątrz styrodur, 15cm ściany, poddasze welna 20 albo 25cm). Faktem jest, że poprzedni dom miał jak dobrze pamiętam 160-170m a ten ma tyko 120 + garaż z kotłownia lacznie daje 150-160. W nowym domu po doświadczeniach z pompa i kilku innych przyczyn założyliśmy piec na Eko groszek. Spalanie od września 2017r do teraz nie przekroczyło 2500kg – statystyka ze sterownika pieca (mogę udostępnić) pokrywa się z tym co zostało z 3 ton węgla w garażu (~30kg błędu bo około 19 worków leży w garażu) Nigdy nie widziałam dymu w kominie, zasyp wegla maksymalnie 150kg (6workow po 25kg) w ostania zimę wystarczal na około 2tygodnie spokoju. Czyszczenie pieca (skrobanie) i opróżnianie popiolu około raz na miesiąc. Gruntowne czyszczenie raz na 3-4 miesiące. Piec chodzi nawet w lato grzejac cwu gdzie pełen zasobnik 200l przy 2 dzieci zasypuje około raz na 2 miesiące bez czyszczenia do samej sezonu zimowego. Kalkulacje zostawiam wam. Cena zakupu groszku 950zl. Dobrze zrobiona instalacja, dobry piec, dobrze ustawiony sterownik i dobre okna – można darować sobie pompy, solary czy inne drogie wynalazki. Ostatnio u znajomych widziałam nowy piec który znam (2slimakiem) pakuje popiół do worków.
  Nie będę wypowiadać się na temat gazu bo nie miałam z nim doświadczeń. Rozważany był ale koszty przyłączenia z uwagi na odległość byl nieuzasadniony.
  Dziękuję za udział w dyskusji.

 38. Miro

  Ciekawe i zastanawiające te dane dotyczące sprawności kotłów , tylko skąd przy kotłach węglowych 60% ? , a przy gazie 100% , no chyba że kotły węglowe 2 klasy albo 1 klasy ,ale takich nie znalazłem 4 klasa i 5 klasa to sprawność powyżej 80% i 90% , ten artykuł powinien nosić nazwę „Czym najbardziej ekologicznie ogrzejesz dom” bo to typowa opłacona reklamówka anty węglowa jakich coraz więcej jak grzybów po deszczu w necie . Jest wielu którzy pokazują ze swoich obliczeń jak mało płacą za grzanie gazem i wypisują kwotę, tylko że mają albo mały metraż ,albo dom w nowej termo technologii, a tu chodzi przeliczenie proste kosztu uzysku energii z danego paliwa , ile za ile , a w tym przypadku węgiel przy niewielkich kosztach inwestycji nie ma konkurencji , można przytaczać różne teorie , ale póki co gaz mamy z gazoportu i jedyna szansa obniżki ceny tego surowca to przyklejenie podatku do węgla co się obecne robi celem obniżenia ceny gazu , takie nieuczciwe przerzucanie
  eko kosztów pod dyktando podpisanej przez PO w Parlamencie UE ustawy o eliminacji węgla jako źródła energii.
  Tyle w tym temacie

 39. szukający

  W projekcie było zasilanie paliwem gazowym,piec 19kw.jeden architekt/projektant przerobił na Olej opalowy ,a to dlatego , że nitki gazowej nie było w ulicy gdzie stoi budynek.
  ,było to jakiś czas temu.Teraz jest nadzieja ,ze gaz będzie w 2019 roku,nawet jakieś papiery z gazowni przyszły na zapotrzebowanie ile tego gazu będzie się używało.Teraz tylko zrobić w płacić kasę ok.2200zł i umowę podpisać.Czy znowu muszę poprawiać projekt ,kiedyś olej był tani ,teraz to 4,30 z 1litr i na pewno na takie ogrzewanie się piszę.
  Tak więc albo gaz ,a może pellet np.twin bio luxory 12/16kw ,taki beż dotacji w piątej klasie.

 40. Sinkoplex

  Właśnie dużo zastanawiam się nad tym, jakie ogrzewanie, a dokładnie materiały do ogrzania byłyby najlepsze, najtańsze, a też najskuteczniejsze. Dzięki za takie przedstawienie całej tej sprawy. :)

 41. Dareek

  Za gaz do 2 kuchni + grzanie wody do dwóch łazienek 120 zł miesięcznie. =1440 złotych rocznie.
  Czasami podgrzeje lekko dom gazem ale bardzo rzadko. Odliczyć trzeba że zima palę węglem i drewnem grzejąc dom i wodę.
  Może wy nie gotujecie? Skąd wam takie koszty wychodzą.
  W zimie spalam jakieś niecałe 2 tony węgla i z 10 metrów drewna. Dom niedogrzany bo palone rano i wieczorem z uwagi na pracę a synowi dołożyć późnym wieczorem sie nie chce.
  Temperatura albo za duża albo za mała.
  A Wy 2500 za gaz płacicie? na mieście obiady jecie i wody nie grzejecie?

 42. Wald

  Dareek,

  tak wychodzi ogrzewanie domu 180 m2 i ciepła woda za 7 miesięcy 1250 m3 plus 5 miesięcy ciepła woda200m3 to wychodzi 1420 m3 gazu.
  razy cena za metr około 2 zł wychodzi 3 tys. zł.

  przypomnę tylko ze temat artykułu jest, „Czym najtaniej ogrzejesz dom?”
  a nie
  na czym taniej ugotujesz zupe ;)

 43. Łukasz

  Witam,
  mam pytanie do osób ogrzewających domy gazem ziemnym, ile zużywają w trakcie sezonu drewna w kominku?
  Aktualnie ogrzewam dom groszkiem powierzchnia 260m2 zużycie węgla 5-6 ton(4200) na rok z podgrzaniem wody dla 6 osób, temperatura w domu 23 stopnie. W tym roku pociągnięty gaz w ulicy i zastanawiam się nad zmianą. Mam znajomych którzy ogrzewają swoje domy gazem, powierzchnia sporo mniejsza bo około 150 m2 i rachunki za cały rok około 3500 plus do tego 3-4 metry drewna w kominku, temperatura w domu przy grzaniu samym gazem to 20 stopni.

  • Wald

   Kominek ma charakter okazjonalny w ostatnim roku rozpaliłem może 10 razy w tym 2 Lipca 2018
   wiec ile mogłem spalić drewna? a dom 180 m2 zużycie ciepłej wody ok 15 m3/miesiac

 44. Andrzej

  Witam to i ja opisze Moj dom 105m ocieplony 15cm styropianu i wełna na stropie 40cm połowa podłogówki i kaloryferów temp w domu około 21-23 grzeje piecem z podajnikiem tłokowym z wbudowaną wężownicą na miał za cały rok łącznie z ciepła woda rodzina 5 osób spalam około 4,5 tony koszt zakupu około 400zl za tonę plus transport z kopalni około 200 zł kaloryczność miału około 20-22

 45. Waldemar Dzięgielewski

  Zrobiłem opracowania wg. cen na terenie wielkopolski wynik- nie warto palić węglem.
  Nie wiem ja kto opublikować bo mam to w Excelu i PDF

 46. Waldemar Dzięgielewski

  A czyste powietrze nie jest ważne.
  Założy Pan kostkę przed domem i też się nie wróci, co roku będzie się robić gorsza, zarośnie mchem itp.
  Ja w przyszłym roku zakładam fotovoltaikę jakieś 6-7 Kwp. W domu mam pompę ciepła nie za 80 tysięcy tylko za 5,5 tys. chodzi już bezawaryjnie 5 rok. Instalacje zrobiłem sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *