Catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa. Ile to kosztuje? Czy rzeczywiście się opłaca? Sprawdzam!

Ile kosztuje catering dietetyczny? Czy dieta pudełkowa się opłaca? Porównanie ofert 5 firm i samodzielnego gotowania.

Dieta pudełkowa
Fot. C by ZF

Jeszcze do niedawna dieta pudełkowa kojarzyła się z kaprysem bogatych. Dziś sięga po nią coraz więcej osób średnio sytuowanych, które widzą w tym sposób nie tyle na oszczędność pieniędzy, co czasu. Nie ma wątpliwości, że catering dietetyczny jest bardzo wygodny i super się sprawdza np. u osób mających specjalne potrzeby żywieniowe. 

Nas na tym blogu najbardziej interesuje jednak mądre gospodarowanie budżetem, dlatego sprawdzam, ile kosztuje catering dietetyczny i czy – jak przekonują dostawcy tej usługi – dieta pudełkowa może się opłacać. 

Jak to policzę? 

Aby mieć do czego się odnieść, na początek muszę wybrać kilka firm dostarczających dietę pudełkową i porównać ich oferty. Takich dostawców jest co najmniej kilkuset, zarówno lokalnych, jak i sieciowych. Aby ten artykuł miał sens i był wartościowy dla jak największej grupy czytelników, skupię się wyłącznie na firmach ogólnopolskich, z których usług może skorzystać większość z nas. 

Wybrałem te firmy/marki:

  • Body Chief
  • Maczfit
  • Kuchnia Vikinga
  • Diety od Brokuła
  • Gastro Paczka 

Na potrzeby tego artykułu stworzyłem hipotetyczną postać młodego faceta, który mieszka w Bydgoszczy, jest singlem i chce spróbować diety pudełkowej w wariancie całodziennym – czyli otrzymywać pięć pełnowartościowych posiłków każdego dnia. 

Są oczywiście opcje tańsze, na przykład dieta pudełkowa do pracy, jednak porównanie pełnych wariantów będzie najbardziej miarodajne. Zaczynajmy. 

Body Chief – ile kosztuje ta dieta pudełkowa? 

Na pierwszy ogień idzie marka Body Chief, w której ofercie znalazłem coś pasującego do założeń. To dieta Standard, gdzie możemy zdecydować się na jeden z sześciu wariantów kalorycznych. 

Wybrałem opcję 2000 kcal, która obejmuje dostarczanie posiłków przez 4 tygodnie (a dokładnie 28 dni), włączając w to weekendy. 

Ranking najlepszych: Luty 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2024

Cena za całe zamówienie w wybranym okresie to 2072 zł, czyli jeden zestaw kosztuje 74 zł. Dostawa w Body Chief jest za darmo. 

Dieta pudełkowa Maczfit – ile to kosztuje? 

Maczfit to kolejny ogólnopolski dostawca diety pudełkowej, który specjalizuje się – tak przynajmniej zrozumiałem z analizy menu – w daniach dietetycznych i dietach dla osób mających specjalne potrzeby żywieniowe. Znalazłem jednak coś „normalnego” dla naszego singla – Dietę Comfort. 

Tutaj także mamy do wyboru warianty kaloryczne. Wybieram opcję 2000 kcal i z 28-dniowym okresem realizacji dostaw. 

Cena? 1612,80 zł za 28 dni, czyli 57,60 zł dziennie. Znacznie taniej niż w Body Chief, natomiast muszę podkreślić, że chyba trafiłem na jakąś promocję dla nowych klientów, ponieważ na etapie zamawiania posiłków naliczył się rabat. Standardowa cena bez tej zniżki to 2016 zł, czyli 72 zł za jeden zestaw. 

Ile kosztuje dieta pudełkowa z Kuchni Vikinga? 

W Kuchni Vikinga możemy zdecydować się zarówno na gotowe diety, jak i diety z wyborem, gdzie sami wskazujemy preferowane dania spośród tych dostępnych w menu. Już na początku niestety przydarzył się mały zgrzyt, ponieważ nie mogłem skomponować zamówienia – strona miała jakąś awarię. 

Ostatecznie dla naszego singla wybrałem dietę Comfort z wyborem dań o wartości energetycznej 2000 kcal. W tym wariancie cena pojedynczego zestawu to 67,90 zł, a więc dieta na 28 dni kosztuje 1901,20 zł

Dieta od Brokuła – korzystna cena, ale są kruczki

Dieta od Brokuła to catering dietetyczny, który wyróżnia się in minus na tle konkurencji. Powód? Dostawy są realizowane wyłącznie w dni powszednie. Można zamówić menu uwzględniające soboty, natomiast w takiej sytuacji w piątek po prostu dostaniemy dwie paczki. 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Kusi cena, ponieważ wybierając gotową dietę „Kuchnia Polska” w rozmiarze M (ok. 2200-2400 kcal) i w pakiecie na 28 dni, za wszystko zapłacimy 1330 zł, czyli 47,50 zł za jeden pakiet. Żeby jednak nie było aż tak kolorowo, to ten catering liczy sobie osobno za dostawę – koszt to 8 zł dziennie, co podnosi nam cenę o 224 zł. Realnie więc zapłacimy 1554 zł, czyli 55,50 zł za jeden pakiet. 

Ile kosztuje catering z Gastro Paczki?

Gastro Paczka to kolejny ogólnopolski catering, w którego ofercie znalazłem coś dla naszego singla. To menu „Klasyk” w wariancie „Wzorowy” o wartości energetycznej 2000 kcal. Przy zamówieniu na 28 dni, bez żadnych dodatkowych pozycji, za całość zapłacimy 1721,72 zł, czyli 61,49 zł za jeden pakiet. 

Podsumowanie ofert

Jak widać są spore różnice między poszczególnymi dostawcami diety pudełkowej. Wybrałem warianty, które są identyczne lub zbliżone pod względem kaloryczności, natomiast nie potrafię ocenić jakości samych dań, ponieważ ich po prostu nie jadłem. Skupiam się zatem na suchych faktach, czyli opłacalności danej diety.

Zestawienie cen znajdziecie w poniższej tabeli.

DietaCena za dzieńCena za 28 dniDostawa
Body Chief74 zł2072 złW cenie
Maczfit72 zł (bez promocji)2016 zł (bez promocji)W cenie
Kuchnia Vikinga67,90 zł1901,20 złW cenie
Diety od Brokuła47,50 zł (realnie 55,50 zł)1330 zł (realnie 1554 zł)8 zł dziennie
Gastro Paczka61,49 zł1721,72 złW cenie

Czy dieta pudełkowa może się opłacać? 

Nie ma co ukrywać, że początkowo ceny cateringu dietetycznego przerażają. Nawet w najtańszej opcji, czyli Diecie od Brokuła (przypominam – bez niedziel) ponad 1500 zł za 28 dni to naprawdę sporo. Z drugiej strony jest to znacznie mniej w porównaniu ze stołowaniem się w restauracjach czy nawet barach – w średniej wielkości mieście nie da się zjeść śniadania, drugiego śniadania, obiadu i kolacji za około 55 zł dziennie (poza barami mlecznymi, ale tylko tymi dotowanymi przez samorząd). 

Co z gotowaniem we własnym zakresie? Tutaj z pewnością byłoby taniej, co można pokazać na podstawie analizy jednego pakietu posiłków w Diecie od Brokuła. Przykładowo w poniedziałek catering proponuje nam:

  • Śniadanie – kasza manna z powidłami, sałatka owocowa. 
  • II śniadanie – bułka z kiełbasą, pomidorki.
  • Obiad – udko z kurczaka, sos pieczarkowy, ryż z warzywami, mizeria.
  • Podwieczorek – zapiekanka makaronowa z wołowiną i brokułem, sos pomidorowo-paprykowy.
  • Kolacja – krokiet kasztelański, sos czosnkowy, papryka z cebulą. 

Wszystkie te dania mają kosztować około 55 zł. Gdybyśmy kupili produkty we własnym zakresie i przyrządzili sobie posiłki w kuchni czy np. dzień wcześniej, jeśli chcemy zabrać je do pracy, to koszt byłby z pewnością niższy. O ile? Spróbujmy to policzyć:

  • Śniadanie – 50 g kaszy manny, pół litra mleka, łyżeczka powideł + jabłko – około 4 zł za wszystkie produkty;
  • II śniadanie – bułka, 20 gramów kiełbasy, 1 pomidor – około 4 zł za wszystkie produkty;
  • Obiad – udko z kurczaka (około 200 gramów), sos z paczki, 100 gramów ryżu, mix warzyw mrożonych (200 gramów) – około 10 zł; 
  • Podwieczorek – 200 gramów makaronu (około 2 zł), około 100 gramów mięsa mielonego wołowego (2,50 zł), sos z paczki (3 zł), brokuł mrożony około 100 gramów (1,50 zł) – około 9 zł;
  • Kolacja – gotowy krokiet ze sklepu garmażeryjnego (około 3 zł za sztukę), domowy sos z połowy jogurtu naturalnego, łyżki majonezu i ząbka czosnku (łącznie około 1 zł), sałatka z papryki i cebuli (2 zł) – około 6 zł;

Suma zakupów, i tak lekko zawyżona, to 33 zł, a więc oszczędność sięga 40%. 

Z drugiej jednak strony komu chciałoby się codziennie robić tak wymyślne dania? Większość z nas pewnie poprzestaje na standardowych kanapkach i obiadach gotowanych na kilka dni, a następnie tylko odgrzewanych. Nie znam też nikogo, kto robiłby sobie podwieczorek na ciepło. No i musimy również doliczyć koszt mediów (ceny prądu, ceny gazu, ceny wody), pracę własną oraz oczywiście czas, który trzeba poświęcić na zrobienie zakupów i przyrządzenie sobie posiłków. 

Podsumowanie

Czy dieta pudełkowa jest droga? Stosunkowo tak.

Czy gotowanie w domu i robienie sobie kanapek do pracy jest tańsze? Z pewnością tak. 

Czy jedzenie na mieście, stołowanie się w firmowym barze lub kupowanie dań na wynos jest tańsze niż dieta pudełkowa? Zdecydowanie nie (choć to też zależy od wybranej diety). 

W mojej ocenie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy catering dietetyczny się opłaca. W grę wchodzą tutaj kwestie trudne do przeliczenia, czyli wygoda, oszczędność czasu, a dla osób chcących schudnąć czy naprawdę zdrowo się odżywiać także bilansowanie posiłków, liczenie kalorii i zaspokajanie specyficznych potrzeb żywieniowych organizmu, np. w czasie cyklu treningowego.

Faktem jest, że dieta pudełkowa nie jest i nigdy nie będzie wariantem oszczędnościowym, a już na pewno nie w sytuacji, gdy miałaby się tak odżywiać cała rodzina – tutaj koszty, w porównaniu z klasycznym gotowaniem w domu, byłyby horrendalne. 

Catering dietetyczny to super opcja dla osób – nie ukrywajmy – dobrze sytuowanych, niemuszących oglądać każdej złotówki, raczej niemających dzieci, a przy tym ceniących sobie wygodę, oszczędność czasu i po prostu nielubiących gotować. W przypadku singli różnica w porównaniu z samodzielnym kupowaniem produktów i przygotowywaniem dań jest na tyle niewielka, że polecałbym przetestować i sprawdzić, czy to smakuje, czy ma pokusy podjadania, czy faktycznie przestało się robić zakupy spożywcze i – co chyba najważniejsze, czy są efekty na wadze oraz w poprawie samopoczucia. 

Dietę pudełkową na pewno można też polecić osobom chcącym przejść na dietę redukcyjną lub eliminacyjną, na przykład z powodu zdiagnozowanej alergii pokarmowej. Tutaj przynajmniej mamy pewność, że jemy to, co nam służy (w teorii), nie musimy czytać składu produktów, a przy tym dieta jest naprawdę urozmaicona, dzięki czemu odpada element znużenia. 

Sam przetestowałem kilka tego typu firm jakiś czas temu. I raz na jakiś czas zamawiam na dłużej katering z dostawą tego typu. Najczęściej w formie diety z wyborem menu, gdzie mam kilka dań do wyboru i korzystając z okresowych promocji czy rabatów.

Są tutaj osoby zamawiające dietę pudełkową? Sprawdza się? Smakuje? Jak oceniacie koszty cateringu dietetycznego w porównaniu z samodzielnym gotowaniem? A może ktoś wrócił do robienia zakupów i przygotowywania sobie posiłków, bo dieta pudełkowa wychodziła za drogo? Dajcie znać w komentarzu. 

6 komentarzy

  1. Artur

    Hej, dzieki za post. Osobiscie jestem na diecie pudelkowel od paru tygodni z Robin Food. Kosztowo wychodzi mi podobnie jak moje codzienne odzywianie (duzo trenuje – duzo spozywam), natomiast przy dziecku i braku czasu ostatnia rzecz jaka chce robic gdy go znajde to gotowac. To jest dla takich osob wartosc nieoceniona przy diecie pudelkowej. No i ta roznorodnosc posilkow, jednak znacnzie wieksza niz kanapeczki na sniadanie i kurczak na obiad codziennie ;)

  2. Michał

    Mnie interesują jeszcze kwestie praktyczne dostawy: kiedy (o jakiej godzinie) następuje dostawa, czy dostawca dostarcza to do rąk własnych czy zostawia gdzieś przy drzwiach, co jeżeli nie ma nikogo z domowników, jak to wygląda w budownictwie wielorodzinnym a jak w jednorodzinnym (zostawia na zewnątrz niezależnie od pogody – mróz/upał)?

    • W moim przypadku kurier zostawiał zawsze pod drzwiami domu w nocy (po północy). Choć i popołudniami/wieczorami widziałem samochody cateringów na ulicy, więc pewnie bywa różnie. Reguła jest taka, że kurier/dostawca zostawia pod drzwiami mieszkania (podaje się np. kod do domofonu), lub w miejscu, które się wskaże w uwagach do zamówienia.

      W deszczowe dni papierowa torba z posiłkami jest dodatkowo najczęściej zapakowana z zawiązaną foliówkę, którą później wykorzystuję jako worek na śmieci :). Deszcz/śnieg nie jest więc problemem w przypadku domków jednorodzinnych. Mróz też – wystarczy, że jedzenie poczeka chwilę w temperaturze pokojowej. Choć i tak większość często je się na ciepło. Martwiłem się kiedyś co do upałów, ale w praktyce nigdy nie był to problem – jedzenie zawijam do domu zawsze z samego rana, więc nawet w najgorętsze dni nie zdąży się nagrzać na tyle, aby był to realny kłopot. Potem i tak czeka w lodówce.

      To tak z praktyki :)

  3. Ula

    Zgadzam się z tym , że oszczędność, że wygoda itd. itp.
    Zgadzam się też , że 33zł to 40% mniej niż 55,50zł .
    z tym , że 55,50 zł to o prawie około 69% więcej niż 33 zł -)) , zależy jak spojrzeć .
    pozdrawiam :):)

  4. Korzystałem przez 1,5 miesiąca z niceToFitYou.
    Wcześniej byłem mocno sceptyczny to tego rodzaju działalności, ale namówili mnie znajomi.
    Stwierdziłem że spróbuję. Celem była redukcja wagi.
    Po 1,5 miesiąca korzystania, 2000kCal dziennie waga -4kg.
    Finansowo się nie opłacało, ale zdrowotnie zdecydowanie tak.
    Zdecydowany plus jest taki, że to pomaga utrzymać dyscyplinę. Wszystkie posiłki mamy „odmierzone”, wiemy że mamy zjeść tylko tyle ile w pudełkach i nic więcej. Ta świadomość zdecydowanie pomaga.
    Minusem jest olbrzymia ilość generowanych śmieci. Każdego dnia 5 pudełek + torby papierowe + ewentualne foliówki. Tego zbiera się na prawdę dużo.

    Ogólnie jeśli ktoś chce schudnąć – polecam. Tak na codzień, to już średnio opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *