Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej? Ceny prądu w 2020 w Polsce

Ile kosztuje prąd? Jakie są ceny energii elektrycznej w Polsce? Sprawdzam ceny 1 kWh w taryfie G11 u różnych dostawców prądu. Dowiedz się gdzie zapłacisz najmniej za kilowatogodzinę.

Fot. by blickpixel / pixabay

Wszyscy wiemy, że prąd jest bardzo drogi i taniej raczej nie będzie. Przynajmniej do czasu, aż w Polsce nie powstaną elektrownie zasilane odnawialnymi źródłami energii z prawdziwego zdarzenia lub – wariant kontrowersyjny – elektrownia atomowa. Sporo czasu minęło od mojego wpisu na temat tego, co składa się na rachunek za prąd. Do dziś jednak cieszy się on Waszą ogromną popularnością, za co dziękuję. Pora wrócić do tematu i zaktualizować dane. Sprawdzam, ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w 2020 roku i jak to się przekłada na koszt użytkowania najpopularniejszych sprzętów.

Ceny prądu w Polsce w 2020 roku

Przygotowałem aktualną tabelkę (tzn. aktualną na maj 2016 styczeń 2017 styczeń 2018 styczeń 2019 lipiec 2019 styczeń 2020 roku), która czytelnie pokazuje, ile faktycznie kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w poszczególnych regionach kraju. Zwróćcie uwagę na rozróżnienie Sprzedawcy Energii i Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), bo mogą to być dwie zupełnie inne firmy (operatora zmienić nie można, ale sprzedawcę tak). Sprzedawcy są wymienieni w wierszach, a operatorzy w kolumnach:

Cena 1 kWhENEAENERGAPGEINNOGYTAURON
ENEA S.A.0,590,670,640,550,57-0,60
ENERGA Obrót0,580,670,640,540,57-0,60
PGE Obrót0,580,670,640,550,57-0,60
INNOGY (RWE)0,570,650,620,530,55-0,58
TAURON PE0,590,670,640,550,55-0,60

Stawki te dotyczą najpopularniejszej w Polsce taryfy G11 dla gospodarstw domowych i uwzględniają już opłaty za dystrybucję, samą cenę prądu od sprzedawcy i podatek VAT.

Warto wiedzieć, co faktycznie składa się na ostateczną cenę 1 kWh prądu. Przyjmując, że średnia cena dla całej Polski to 55 groszy, składowymi tej kwoty są:

 • Koszt zakupu energii elektrycznej – 18 groszy za 1 kWh
 • Podatek VAT – 10 groszy
 • Akcyza – 4 grosze
 • Podatki i opłaty lokalne – 2 grosze
 • Koszty własne dystrybutora – 11 groszy
 • Marża dystrybutora – 1 grosz
 • Koszty przesyłowe – 9 groszy

Czy prąd w Polsce drożeje?

Okazuje się, że różnie z tym bywa. Patrząc tylko na sztywne dane dotyczące średnich cen 1 kWh, to w tym roku jednak płacimy nieco mniej, ponieważ w 2015 roku 1 kWh kosztowała w Polsce przeciętnie 0,57 zł. Jeszcze drożej było w 2013 roku – 0,58 zł. Jednak jeśli odwołamy się do roku 2001, to zauważymy, że obecnie płacimy za każdą kWh aż o 20 groszy więcej.

I tu doszliśmy do sedna. Choć sama energia niekoniecznie drożeje, to z roku na rok coraz więcej płacimy na rzecz obsługi ze strony zakładu energetycznego i sprzedawcy prądu. Te opłaty znacznie windują faktyczny koszt energii, nawet o kilka-kilkanaście groszy na 1 kWh.

Ile kosztuje mnie używanie prądu? Sprawdzam

Tabelki i suche liczby są fajne, ale na tej podstawie trudno jest określić, ile rzeczywiście kosztuje nas luksus posiadania swobodnego dostępu do gniazdka elektrycznego. Aby to ocenić trzeba sprawdzić, ile energii zużywają poszczególne urządzenia. Nie jest to trudne.

Wybrałem 3 urządzenia, z których w ciągu dnia korzystam najczęściej:

Ranking najlepszych: Sierpień 2020

Najlepsze lokaty, konta i oferty - sierpień 2020

 • Laptop
 • Lodówka
 • Telewizor

Mój laptop w trybie ładowania baterii i bez nadmiernego obciążenia procesora i karty graficznej pobiera 50W energii. Korzystam z niego przez około 10 godzin na dobę. Jak zatem łatwo policzyć każda godzina używania komputera kosztuje mnie około 2,5 grosza (prąd dostarcza mi ENEA, a więc mnożę 53 grosze przez 0,05 kWh). 10 godzin korzystania z laptopa wyciąga z mojej kieszeni jakieś 25 groszy, choć faktycznie jest to mniej, bo jednak przez jakiś czas komputer pracuje na naładowanej baterii.

Gorzej jest z lodówką. Ta musi pracować całą dobę, a mam leciwy już model, który na niskim biegu chłodzenia pobiera niecałych 120W energii. Oznacza to, że każda godzina pracy lodówki kosztuje mnie aż 6 groszy – w ciągu doby to prawie 1,5 zł. Sporo pieniędzy i chyba zmotywuję się wreszcie do wymiany tego urządzenia na bardziej energooszczędne.

Pora na telewizor. Tutaj wymianę na nowy model mam już za sobą i cieszę się posiadaniem naprawdę energooszczędnego modelu – mój LCD pobiera około 40W energii na godzinę, czyli 2 grosze. Ponieważ dziennie spędzam przed telewizorem nie więcej niż 2 godziny, koszty utrzymania tego sprzętu są znikome.

Ważne
Jeśli chcecie się oprzeć na dokładnych danych, to musicie samodzielnie zmierzyć faktyczny pobór prądu Waszych domowych sprzętów. Będzie do tego potrzebny watomierz.

Zachęcam do wykonania własnych obliczeń na podstawie podanych w tabeli cen prądu w Polsce. Poszukajcie największych „złodziei” energii i ograniczcie korzystanie z nich lub pomyślcie o wymianie na bardziej energooszczędny sprzęt. Wydatek nie zwróci się natychmiast, ale kiedyś tak.

Prąd warto oszczędzać, ale jak to robić? Moje porady znajdziesz we wpisie 7 sposobów na obniżenie rachunków za prąd! Stać Cię na ich bagatelizowanie?. Przeczytaj też o tym czy oświetlenie LED się opłaca, oraz czy warto używać energooszczędnych sprzętów.

Macie tendencję do sprawdzania, ile prądu pobierają Wasze domowe sprzęty? Zwracacie na to uwagę kupując nowe urządzenia? Ile kosztuje prąd u Waszego sprzedawcy? Zapraszam do komentowania.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


127 komentarzy

                      Dodaj komentarz

                      Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *