Mieszkanie dla młodych. Czy ten program działa?

Fot. © Eisenhans - Fotolia.com

Ostatnio w moje ręce trafiły wyniki badania pokazującego, że aż 70% młodych Polaków, musi się posiłkować kredytami. Najczęściej pożyczamy pieniądze na zakup własnego mieszkania, czy domu. Nic w tym dziwnego – wystarczy sprawdzić, ile osób w naszym kraju zalicza się do grona zamożnych. Pomyślałem, że warto w takim razie sprawdzić, jak i czy w ogóle działa słynny program „Mieszkanie dla młodych”, który ma ułatwić spłatę kredytu hipotecznego. Oto wyniki mojej analizy.

Mieszkanie dla młodych – zainteresowanie jest duże

Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił bardzo popularną „Rodzinę na swoim”. Były głosy, że nie będzie skuteczny, bo opiera się na zupełnie innych zasadach. Póki co jednak – idzie nieźle. MDM obowiązuje od początku roku i tylko w marcu do programu przystąpiły 3 tysiące osób. Przystąpiły, czyli dostały dopłatę. No właśnie – na czym tak naprawdę polega program?

MDM jest pomocą dla młodych osób, które posiłkują się kredytem hipotecznym podczas zakupu domu lub mieszkania. Warunki są następujące:

 • Nie można mieć ukończonych 35 lat (w przypadku małżeństw ten warunek musi spełniać przynajmniej jedna osoba)
 • Trzeba wziąć kredyt w wysokości co najmniej połowy wartości nieruchomości
 • Kupujemy wyłącznie nowe mieszkanie lub dom
 • Upatrzona nieruchomość musi być naszym pierwszym, własnym lokum
 • Powierzchnia – w przypadku mieszkania nie może przekroczyć 75m kw., a w przypadku domu – 100m kw.

Ten ostatni punkt można nieco nagiąć, jeśli nasza rodzina liczy co najmniej troje dzieci. Wtedy możemy kupić mieszkanie lub dom o 10m kw. większe.

Dopłata do kredytu, którą przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego, może wynieść maksymalnie 10% wartości nieruchomości. Dotyczy to singli i małżeństw bezdzietnych. W przypadku posiadania potomstwa, dopłata wzrasta o 5%. Kolejne 5% możemy dostać w momencie, gdy w ciągu 5 lat od uzyskania dopłaty, urodzi się nam trzecie dziecko. Statystyki prowadzone przez BGK pokazują, że w przeważającej większości z programu MDM korzysta ta pierwsza grupa.

Ważna uwaga! Wartość dopłaty nie może być większa, niż wartość 50m kw. upatrzonej nieruchomości. Stawki różnią się w zależności od regionu Polski, a ustalają je wojewodowie.

Więcej mieszkań spełnia warunki programu Mieszkanie dla młodych

To bardzo dobra informacja dla osób, które do tej pory nie mogły zmieścić się w ustalanych przez wojewodę limitach. Od 1 kwietnia w większości polskich miast te wartości wzrosły – średnio o kilka procent. O co chodzi? Wojewodowie co jakiś czas korygują wysokość limitu, obserwując ruchy deweloperów – ci bowiem podnoszą lub obniżają ceny swoich mieszkań i domów. Klucz do prawidłowego działania programu jest w jego elastyczności.

Dla przykładu: Rodzina starała się o dopłatę w ramach MDM w styczniu, ale nie mogła znaleźć odpowiedniego mieszkania, bo jego cena była za wysoka. Jest szansa, że od 1 kwietnia upatrzona nieruchomość jednak zmieści się w limicie. Poniżej publikuję dla Was tabelkę, w której wyliczam limity przysługujące w kilku polskich miastach:

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

MiastoLimit
Warszawa6126,9 zł
Wrocław4983,55 zł
Bydgoszcz4414,85 zł
Kraków5013,80 zł
Opole4213 zł
Szczecin4499 zł

Warto podkreślić, że program „Mieszkanie dla młodych” obejmuje wyłącznie nieruchomości deweloperskie. Nie mamy co liczyć na dopłatę do mieszkania spółdzielczego. Dlaczego? Bo zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju spółdzielnie nie gwarantują „sztywnego” utrzymania ceny metra kwadratowego.

Które banki udzielają kredytu z dopłatą Mieszkanie dla młodych?

Tu również sytuacja jest coraz lepsza. Gdy program ruszył, współpracowały z nim praktycznie tylko dwa banki. Obecnie jest ich aż 8:

 • PKO BP
 • Pekao S.A.
 • Alior Bank
 • Getin Noble Bank
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Bank Polskiej Spółdzielczości
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa

Jest oczywiście duża szansa, że wkrótce do programu MDM przystąpią kolejne placówki, również te bardziej popularne. Pamiętajcie tylko o jednym – nic za darmo! Smutną praktyką jest to, że przy udzielaniu kredytu z dopłatą Banku Gospodarstwa Krajowego, wybrana przez nas placówka naliczy sobie wyższą marżę.

Sprawdź oferty kredytów w kalkulatorze kredytu mieszkaniowego w programie Mieszkanie dla Młodych!

Jestem ciekaw, czy któryś z moich czytelników starał się o kredyt z rządową dopłatą? A może dopiero planujecie wzięcie udziału w programie „Mieszkanie dla młodych”? Czekam na Wasze komentarze!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


5 komentarzy

 1. Karolina Strużyńska

  Ja osobiście starałam się parę lat temu na kredyt, ale jeszcze wtedy w programie Rodzina na Swoim. Niestety, nie udało mi się. Problem z limitami. Nie wiem jak to wygląda dziś. Patrzę, że dla Warszawy limit za m2 wynosi 6126,9 zł. Z tego co wiem, to dziś trudno kupić mieszkanie w takiej cenie.

  Faktycznie banki inaczej podchodzą do Klientów, którzy biorą kredyt z dopłatą rządową, a inaczej dla tych, którzy będą go spłacać sami (bez pomocy Państwa). To same, te kilka lat temu, mówiła mi Pani z Expandera, który dokonywała dla mnie sprawdzenia oferty kredytowej banków. I w sumie takie porównanie samych ofert banków przydało mi się bardzo. Z tym że dziś nie chodziłabym już po doradcach, a skorzystała z internetowych porównywarek, których wyrasta coraz więcej. Nawet na takiej finanse.rankomat.pl sprawdzam dziś wszystko. Potem zostaje kontakt z bankiem i doprecyzowanie szczegółów.

  Poza tym, deweloperom zdarza się współpracować z bankami. Wówczas konkretny bank miewa specjalną ofertę, dla Klientów chcących kupić nieruchomość z konkretnej inwestycji.

  Wniosek: trzeba szukać, sprawdzać i kombinować. Zwłaszcza, że kredyt na nieruchomość bierzemy na lata…..

  • koloprowy

   Dobrze prawisz, ale z własnego doświadczenia powiem CI, że warto chodzić po bankach. W 3 nie wiedzieli nawet, czego tak naprawdę ode mnie chcą, a dopiero do ostatniego banku, który był na mojej liście(pko bp) jak poszedlem zrezygnowany to uswiadomili mnie, co, jak i za ile. Teraz mądrzejszy o te doświadczenia, na dniach podpisuje z bankiem umowę.

 2. Kaśka

  Staramy się właśnie kredyt w Skoku Chmielewskiego. Z kredytem nie będzie raczej problemu bo mamy zdolność i wkład własny

 3. GO-leasing

  Dobrze, że program został zmodyfikowany (na lepsze) w trakcie jego realizacji. To znak, że ktoś umiał przyznać się do „błędu” i poprawił na korzyść użytkowników pewne warunki.

 4. Benny

  Program MdM robi postępy dużymi krokami. Dużo w tej kwestii zawdzięcza pewnym zmianom, które zdecydowano się wprowadzić, gdy ukazały się pierwsze statystyki. Wykazywały one, że limity cenowe jakie zostały ustalone, nie odpowiadały sytuacji cenowej panującej na rynku. Oczywiście, by wprowadzić zmianę, owe limity podniesiono. Od tej pory program kwitnie, i śmiało można rzec, iż MdM na chwilę obecną ma się dobrze i rzeczywiście działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *