Jak pożyczyć pieniądze i nie zapłacić podatku? Pożyczki prywatne wśród rodziny i znajomych

Fot. by adam_gorka / pixabay

Bank odmawia kredytu, a oferty firm pożyczkowych są – delikatnie mówiąc – mało korzystne. Co robić? Większość osób rozważy na pewno poproszenie o pomoc rodzinę lub znajomych. Może to być bardzo dobry pomysł, bo w określonych sytuacjach pożyczki prywatne (pod taką nazwą funkcjonują w świetle prawa) mogą być zupełnie zwolnione z podatku. Trzeba tylko wiedzieć, co na ten temat mówią przepisy fiskalne. Sprawdziłem wszystko i wyjaśnię Wam te zawiłości w dzisiejszym wpisie.

Pożyczki prywatne od najbliższej rodziny

Pieniądze zdecydowanie opłaca się pożyczyć od osób z najbliższego kręgu rodzinnego. Jest to bowiem tzw. podatkowa grupa zerowa, co oznacza, że taka pożyczka nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Pamiętaj:
Za najbliższą rodzinę uznajemy małżonka, rodzeństwo, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki, pasierbów) oraz wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ojczym i macocha).

Pora wspomnieć o obowiązujących przepisach. Biorąc pożyczkę od członka lub członków najbliższej rodziny w dowolnej kwocie nie zapłacimy za to ani złotówki podatku. Jednak takie prawo przysługuje tylko raz na 5 lat. Co więcej, jeśli kwota pożyczki od jednej osoby przekracza 9637 złotych, pożyczkobiorca ma obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki.

Ważne:
Zgodnie z polskim prawem obowiązek sporządzenia umowy dotyczy wszystkich pożyczek powyżej 500 złotych.

Aby uniknąć konieczności składania deklaracji w sytuacji, gdy pożyczka ma być wyższa niż 9637 złotych, najlepiej jest rozbić ją między kilka osób z najbliższej rodziny. Co ważne, Urząd Skarbowy nie będzie dochodzić, na co zostały przeznaczone te pieniądze.

Pamiętaj:
Jeśli pożyczkobiorca nie dopełni obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, podczas kontroli US nałoży podatek wynoszący aż 20%.

Warto jeszcze pamiętać o tym, że pożyczka powyżej 9637 złotych od jednego członka najbliższej rodziny musi zostać udokumentowana dowodem wpłaty na konto – nie można wziąć gotówki do ręki.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Pożyczka od dalszej rodziny i znajomych

W przypadku pożyczki od rodziny z tzw. pierwszej grupy podatkowej (teściowie, synowa, zięć) również można uniknąć płacenia 2% podatku. Warunkiem jest zaciągnięcie zobowiązania w kwocie nie wyższej niż 9637 złotych. Jeśli pożyczka będzie wyższa, to 2% podatek zapłacimy tylko od nadwyżki.

Przykład:
Zaciągamy pożyczkę u teścia w kwocie 15000 złotych. Podatek płacimy jedynie od kwoty 5363 złotych – wówczas wyniesie on, po zaokrągleniu, 107 złotych.

Pieniądze bez płacenia podatku można także pożyczyć od dalszego członka rodziny, np. wujka czy szwagra. Kwota pożyczki może jednak wynieść maksymalnie 5000 złotych w ciągu kolejnych 3 lat kalendarzowych lub łącznie 25000 złotych, jeśli pieniądze pożycza kilka osób. Pożyczki w takiej kwocie także nie trzeba zgłaszać w US. Wszelkie nadwyżki podlegają natomiast opodatkowaniu w wysokości 2% i wymuszają złożenie deklaracji PCC-3.

Ważne:
Trzyletni okres jest liczony od 1 stycznia 2009 roku. Jeśli więc w 2016 roku pożyczymy 5000 złotych od wujka, to kolejną nieopodatkowaną pożyczkę w takiej kwocie możemy zaciągnąć dopiero w 2018 roku.

Dokładnie takie same zasady obowiązują w przypadku zaciągania pożyczki u znajomych, a także w zakładach pracy czy np. związkowych kasach pożyczkowych.

Wysokie kary

W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spełni przepisów i np. nie zgłosi pożyczki w formie deklaracji PCC-3 lub nie ujawni pochodzenia pieniędzy (brak druku wpłaty), Urząd Skarbowy może nałożyć bardzo wysoką karę w postaci aż 20% podatku od całej kwoty pożyczki. Co więcej taka kara może zostać nałożona także na osobę udzielającą pożyczki – nie warto więc lekceważyć obowiązujących przepisów.

Ważne:
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z zapłaty kary nie zwalnia 5-letni termin przedawnienia zobowiązania.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


W każdej sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego, podatek wynosi 2% pożyczanej sumy. Jeśli taka pożyczka nie zostanie zgłoszona w Urzędzie Skarbowym, fiskus będzie mógł nałożyć dodatkową grzywnę, nawet do kwoty 15 milionów złotych lub grzywnę za wykroczenie skarbowe do kwoty 32000 złotych.

Pożyczenie pieniędzy od rodziny lub znajomych może być więc bardzo opłacalne z podatkowego punktu widzenia, o ile dopełnimy wszystkich formalności. Prawo jest w tym względzie dość liberalne, jednak nie warto go naginać.

Pożyczaliście kiedykolwiek pieniądze od rodziny czy znajomych? Zgłosiliście ten fakt w US? Co sądzicie o obowiązujących przepisach? Zapraszam do komentowania!

17 komentarzy

 1. Kuba

  Witam, chce przepisać 1/2 wartości auta w formie darowizny na osobę niespokrewniona
  Kwota darowizny będzie wynosić 2500zl czy musimy zapłacić od tej sumy podatek?

  • Michał

   Dokładnie, również kiedyś skorzystałem z tego sposobu, omijając podatki i formalności.
   Umowa o pożyczkę zawsze jednak wiążę się z jakimiś formalnościami.

  • Tak, z artykułu tak wynika, ale masz taką możliwość raz w ciągu 5 lat.

   Dot. artykułu. 8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kc – umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 zł (przed nowelizacją faktycznie było 500 zł) powinna być sporządzone na piśmie.

   • Sara

    Witam, chce pożyczyć 8000zł od swojego chłopaka, żeby kupić samochód, czy musimy to gdzieś zgłaszać i wypełniać jakieś formalności?

 2. Paweł

  Czyli raz na 5 lat mogę pożyczyć bratu bezpieczną kwotę 9500 zł, a kolejną jego żonie 9500 zł w postaci przelewu na konto. Tak samo może postąpić moja żona pożyczając mojemu bratu 9500 zł oraz jego żonie kolejne 9500 zł. Wówczas będą dysponowali pożyczoną od nas gotówka w kwocie 38 tys. zł i nikt nie musi tego zgłaszać ani pisać umowy, a jedyny warunek to potwierdzenie wykonanych przelewów?

 3. mamuska

  Witam, czy trzeba placic podatek od tego ze przelewamy jako rodzice 900zl miesiecznie dla corki studiujacej na 2gim roku w Warszawie. Czyli sytuacja trwa juz przez dluzszy czas.

 4. Akinomek

  Witam. Pożyczam partnerowi 35 000 zł. Jak najlepiej rozwiązać taką sytuację aby uniknąć podatków a zabezpieczyć się on odda mi te pieniądze.

  • Nin

   Jako, że Polska to kraj dla złodziei, to obrót złotem jest kompletnie nieopodatkowany.
   Robisz umowę depozytu (przechowania) złota inwestycyjnego o konkretnej gramaturze – na przykład w formie monet inwestycyjnych lub sztabek – na czas określony. Osoba otrzymująca przechowuje rzecz. Jest to nieopodatkowany depozyt prawidłowy. W praktyce nie jest ważne co się z nim dzieje przez czas umowy byle przy końcu umowy oddała Ci tę samą gramaturę złota. Przy okazji zabezpieczasz się przed inflacją każdej papierowej waluty. To oznacza, że wg znanej mi wiedzy nie zapłacisz też żadnego podatku odzyskując z powrotem złoto od przechowującego.
   Jeżeli przechowujący nie odda Ci złota w wymaganym czasie, możesz spokojnie iść z tym do sądu i po trywialnym ustaleniu faktów i przeliczeniu aktualnej wartości depozytu złota w walucie polskiej może zostać wystawiony tytuł egzekucyjny dla komornika. Natomiast jak zawsze istnieje możliwość, że egzekucja nie będzie skuteczna z powodu np. bankructwa przechowującego, itp. W trakcie trwania umowy urząd skarbowy może oczywiście zrobić kontrolę, ale najpierw musi wiedzieć o umowie, o której przecież nie ma żadnej informacji ponieważ umowa depozytu prawidłowego jest nieopodatkowana.

   • Nin

    Zapomniałem jeszcze dodać, że w przypadku stwierdzenia przez sąd naruszenia depozytu przez jego sprzedaż za walutę przez przechowującego – do czego wg umowy nie miał prawa – depozyt z miejsca staje się depozytem nieprawidłowym, co oznacza, że przechowującemu zostanie naliczony podatek PCC o wysokości 2% od wartości depozytu w momencie zawarcia umowy. Oznacza to, że nierzetelny przechowujący dostanie dwa tytuły egzekucyjne. A od dnia egzekucji naliczane mogą też być odsetki ustawowe zarówno od jednego jak i drugiego tytułu egzekucyjnego. Jest to więc dodatkowe zabezpieczenia ponieważ US zazwyczaj jest skuteczniejszy w namierzaniu dłużnika od każdego prywatnego obywatela, który nie ma dostępu do baz danych różnych instytucji.

 5. Joanna

  Witam,

  A jakie trzeba dopełnić formalności, jeśli nieoprocentowana pożyczka będzie na kwotę 7000 zł w 2 grupie podatkowej (wuj daje swojemu bratankowi) ?
  Czy trzeba odpisać umowę pożyczki ?
  Czy składa się PCC lub jakiś inny dokument do US ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 6. pawl

  Nieżyciowe przepisy, powinny zostać zmodyfikowane w zgodzie z rosnącymi dochodami , choćby najniższego wynagrodzenia i jego wielokrotności zwłaszcza, że przepis dotyczy jednej darowizny na 5 letni okres rozliczeniowy stają się niewystarczające. Upraszczając 9673 zł podzielić na 60 miesięcy daje 161 zł. I co to za darowizna dla wnuka liczącego na pomoc od babci choćby odwiedzała go co miesiąc prze 5 lat z rzędu ? Co można kupić za takie pieniądze ? Rozumiem, że to stawka zerowa , za którą nie płacimy podatku, ale babcię interesuje MAX-ymalna stawka , za którą nie zapłaci podatku, a będzie w zgodzie z kochanymi wnukami i FISKUSEM.

 7. Mariola

  Jeśli przelewałam pieniądze narzeczonemu w celu dołożenia się do remontu a on mi te pieniądze odesłał w tym samym dniu i zdążyło się tak może ze 3 razy w ciągu dwóch lat to czy powinnam zgłosić taka sytuacje do urzędu skarbowego ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *