Jak tam Wasze rozliczenia ze skarbówką? PIT wysłany? Jest zwrot? To świetnie! W oczekiwaniu na nadpłatę podatku warto dobrze się zastanowić nad tym, jak ją z głową wykorzystać. Najłatwiej byłoby oczywiście wydać te pieniądze na jakieś przyjemności, co nie jest wcale takim złym pomysłem. Mimo wszystko zachęcam jednak do rozsądniejszego zagospodarowania zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego.
Dla ułatwienia przygotowałem listę 13 pomysłów, na której każdy powinien znaleźć coś dla siebie – niezależnie od wysokości zwrotu, aktualnej sytuacji finansowej i poziomu posiadanych oszczędności czy inwestycji. Zapraszam.
1. Dorzuć zwrot do swojej poduszki finansowej
Zbudowanie poduszki finansowej, która powinna odpowiadać najcześciej 3 lub 6-miesięcznym dochodom gospodarstwa domowego, nie jest takie proste, dlatego warto odkładać na nią każdą „ekstra” kasę. Zwrot podatku to pieniądze, których często się nie spodziewamy lub nie uwzględniamy ich w swoim planie wydatków – tym bardziej dobrze jest przeznaczyć je na zabezpieczenie finansowe rodziny, a właśnie taką funkcję pełni własny fundusz awaryjny.
2. Spłata długów
Życie bez długów jest niesamowicie komfortowe, nawet przy zachowaniu stosunkowo skromnych dochodów. Brak wierzycieli daje poczucie wolności, gwarantuje swobodę w podejmowaniu decyzji finansowych, dlatego jest to stan, do którego warto dążyć.
Utopia? Jasne, że większość z nas posiłkuje się różnymi kredytami czy pożyczkami, chociażby kupując sprzęt na raty. Otrzymanie zwrotu podatku jest natomiast dobrą motywacją do tego, aby pozbyć się tych najłatwiejszych do spłacenia długów – pożyczki prywatnej od rodziny, pożyczki w pracy, niewielkiego kredytu konsumenckiego etc.
Oczywiście piszę tutaj o sytuacji, w której nie mamy lepszego pomysłu na zagospodarowanie zwrotu, np. nie inwestujemy pieniędzy w ryzykowne aktywa. Zwrot najczęściej nie jest też aż tak pokaźny, aby rozważać wpłacanie go na lokatę czy konto oszczędnościowe.
3. Nadpłata kredytu hipotecznego
Tak, nadpłacanie kredytu hipotecznego ma sens, ponieważ każdy taki zabieg przybliża nas do wcześniejszego pozbycia się zobowiązania. Warto nadpłacać kredyt nawet stosunkowo niewielkimi kwotami.
Załóżmy, że podatnik otrzymał zwrot z tytułu ulgi na dziecko, a dokładnie na dwoje dzieci, czyli dostał z US około 2224 zł. Ta kwota może wystarczyć na nadpłacenie jednej raty przeciętnego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup nieruchomości w średniej wielkości mieście.
Ranking najlepszych: Wrzesień 2024
Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2024
- Ranking lokat do 7,1%
- Ranking kont bankowych +750 zł premii
- Ranking kont oszczędnościowych do 7,2%
- Promocje bankowe z gwarantowaną premią $$$
Nadpłata kredytu hipotecznego to bardzo mądre posunięcie, szczególnie w przypadku osób, które nie mają innego pomysłu na wykorzystanie zwrotu podatku. W ten sposób można albo skrócić okres spłaty zobowiązania, albo obniżyć miesięczną ratę, gdy nadpłacimy więcej rat przy okazji np. otrzymania premii w pracy, darowizny od rodziców etc.
4. Inwestycja z myślą o emeryturze
Zwrot podatku z Urzędu Skarbowego można uzyskać z wielu tytułów – nie tylko po zastosowaniu wspomnianej ulgi na dziecko, ale też np. w formie ulgi za dokonanie wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.
Sam mam IKZE i konsekwentnie wykorzystuję zwrot z US właśnie do zasilenia swojego konta emerytalnego w ramach nowego limitu wpłat. Jest to więc z jednej strony super sposób na optymalizację podatkową, a z drugiej realna zachęta do odkładania i inwestowania na emeryturę.
Oczywiście IKZE to tylko jedna z opcji. Jest też Indywidualne Konto Emerytalne, są różnego rodzaju fundusze, można rozważyć inwestycję w obligacje skarbowe czy akcje spółek dywidendowych. To temat na zupełnie inny artykuł – ważne, aby nawet mając dopiero 20-30 lat, już teraz zacząć myśleć o swojej emeryturze. Rozpoczęcie inwestowania niewielkich kwot w młodym wieku może po kilku dekadach przynieść naprawdę imponujące rezultaty.
5. Kursy, szkolenia
Teraz mniej oczywista propozycja. Zwrot podatku, w zależności od jego wysokości, można przeznaczyć na inwestycję w siebie i podniesienie własnych kwalifikacji, zdobycie nowych umiejętności etc.
Warto pomyśleć o zapisaniu się na kurs zawodowy lub wzięciu udziału w szkoleniu, co przełoży się na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy. Może to być krok w stronę zmiany pracy czy wynegocjowania podwyżki, dzięki czemu zwrot z US – nomen omen – zwróci się wielokrotnie.
6. Pierwsza inwestycja
Zwrot podatku to środki, których z reguły nie uwzględnia się w budżecie domowym. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, mówimy tutaj o pieniądzach, które w ostatecznym rozrachunku można nawet stracić, a przynajmniej zaryzykować ich utratę.
Znajdź najlepsze oprocentowanie:
Zmierzam do tego, że otrzymanie zwrotu może być bodźcem do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem w ryzykowne aktywa, takie jak na przykład akcje polskich czy zagranicznych spółek giełdowych. Nie chodzi o szybkie pomnożenie inwestycji, a bardziej o naukę „z czym to się je”, bez ciągłego napięcia i strachu o utratę pieniędzy niezbędnych do życia. Warto o tym pomyśleć.
7. Inwestycje, które przyniosą długofalowe oszczędności
Mam tutaj na myśli przede wszystkim zakup technologii, dzięki którym w długiej perspektywie uda się uzyskać naprawdę pokaźne oszczędności, chociażby z tytułu energii elektrycznej czy ogrzewania.
Zwrot podatku z US pewnie nie wystarczy na zakup instalacji fotowoltaicznej czy oszczędnego kotła grzewczego, natomiast może stanowić wkład do takiej inwestycji. Kwota zwrotu powinna natomiast wystarczyć na zakup energooszczędnych żarówek LED czy nawet sprzętu AGD o wysokiej klasie energetycznej.
8. Inwestycje z myślą o dzieciach
Nie jest oczywiście tak, że każdy niecierpliwie i w pełnym napięciu czeka na zwrot podatku z US. Dla wielu osób jest to mało znacząca kwota w budżecie. Tym bardziej zamiast wydawać ją na coś nietrwałego, na przykład spełnienie jakiejś zachcianki, warto przeznaczyć ją dla innych – a najlepiej dla własnych dzieci.
Istnieje mnóstwo opcji oszczędzania i inwestowania pieniędzy z myślą o dzieciach, od zwykłych kont oszczędnościowych, przez obligacje rodzinne, aż po metale szlachetne, kryptowaluty czy akcje spółek giełdowych. Otrzymanie zwrotu z US może być tym momentem, w którym wreszcie zapadnie decyzja o rozpoczęciu gromadzenia majątku dla dziecka np. na zakup nieruchomości.
9. Poprawa swojego stanu zdrowia
Wiem, jak trudno przychodzi wydawanie pieniędzy na zdrowie. Czasami jednak jest to nie tyle wskazane, co wręcz konieczne. Zwrot podatku może być tym, co pozwoli wreszcie zapisać się na fizjoterapię czy np. wielokrotnie skorzystać z sauny, kriokomory, inhalacji solnych etc.
Ta inwestycja zwróci się w postaci poprawy samopoczucia, ogólnego stanu zdrowia, a także lepszej efektywności w pracy. Polecam!
10. Odpoczynek
Zafundowanie sobie odpoczynku to również dobry pomysł na wykorzystanie zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Każdy, kto od dawna nie miał urlopu, nie wyjeżdżał z domu, a odczuwa przy tym chroniczne zmęczenie, powinien zaplanować sobie choć krótki pobyt w jakimś atrakcyjnym miejscu.
To doskonała inwestycja w zdrowie psychiczne i fizyczne, chyba nawet ważniejsza niż dołożenie kilkuset złotych do poduszki finansowej.
11. Inwestycja w prywatny biznes
Zwrot z US raczej nie wystarczy na start z własnym biznesem, natomiast można go wykorzystać do udoskonalenia już istniejącej działalności – na przykład zainwestować w lepszą stronę internetową, bardziej angażujące treści, zwiększenie widoczności firmy w sieci (SEO) czy w płatne reklamy w mediach społecznościowych.
Takie zagospodarowanie zwrotu podatku może bardzo szybko przynieść wielokrotnie większe korzyści finansowe.
12. Niezbędne naprawy i ulepszenia
Zwrot podatku może dosłownie spaść z nieba w momencie, gdy borykamy się z falą różnego rodzaju awarii. Przeciekający dach, niesprawny kocioł grzewczy, stukające zawieszenie w samochodzie, żyjący swoim życiem komputer – usunięcie takich awarii powinno mieć priorytet, a już na pewno tych, które mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo (jak sprawne auto, instalacja elektryczna czy system ogrzewania).
Ciekawą opcją jest również zainwestowanie zwrotu w różnego rodzaju ulepszenia, które mogą np. zwiększyć wartość nieruchomości czy samochodu przeznaczonego na sprzedaż – za przykład niech posłuży odświeżenie ogrodu, umycie elewacji domu, mały remont mieszkania czy detailing auta.
13. Cegiełka do realizacji marzenia
No dobrze, nie wszystko, co robimy w życiu, musi być dokładnie przemyślane i poprzedzone chłodną analizą. Zwrot podatku z Urzędu Skarbowego to bonus, który z czystym sumieniem można przeznaczyć na realizację jakiegoś marzenia – podróż życia, fajny samochód, ukończenie kursu nurkowania, zakup kampera czy cokolwiek innego. Nawet jeśli zwrot nie pokryje wszystkich kosztów, to na pewno przybliży do spełnienia marzenia.
A na co Wy przeznaczacie swój zwrot podatku z Urzędu Skarbowego? Wybieracie opcje rozsądne, czy może ulegacie emocjom? Wliczacie zwrot do budżetu domowego, spodziewając się go jeszcze przed wypełnieniem i wysłaniem PIT-u? Dajcie znać w komentarzu.