IKZE, czyli jak dostać 809 zł zwrotu podatku i odłożyć prawie 5000 zł rocznie

Fot. by blickpixel / Pixabay.com

Mamy końcówkę roku, a to idealna okazja, aby na ostatniej prostej podpowiedzieć Wam, jak możecie w prosty sposób zacząć oszczędzać na podatkach. Zwłaszcza, że przy okazji zapewniacie sobie większe bezpieczeństwo emerytalne. Tytułowe kwoty nie są wzięte z sufitu i za chwilę Wam to udowodnię. Czym jest IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego? Koniecznie zapamiętajcie tę nazwę!

Uwaga: Artykuł powstał w dawno temu. Obecnie warunki i zasady dot. IKZE się jednak nie zmieniły, choć kwoty już tak. Aktualnie w 2024 roku limit wpłat na IKZE to 9 388,80 zł rocznie lub 14 083,20 zł dla przedsiębiorców.

Kilka słów o tym, czym jest IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to względnie nowa propozycja dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać na emeryturę w ramach tzw. trzeciego filara. Pamiętacie mój artykuł sprzed kilku miesięcy, w którym opisywałem dla Was IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne? To dość podobny produkt, ale warto wrócić do mojego wpisu i teraz porównać go z IKZE. Obie propozycje różnią się bowiem istotnymi szczegółami.

IKZE jest dostępne dla nas dopiero od 2012 roku i początkowo było produktem dość słabo promowanym. Wiele zmieniło się w wyniku zmian w ustawie z grudnia 2013 roku, kiedy to konta zostały mocno uregulowane. Wtedy też ustalono stawkę maksymalnej rocznej wpłaty. Tak, maksymalnej, ponieważ wielką kontrowersją jest to, że państwo ogranicza swoim obywatelom możliwość wpłaty pieniędzy na IKZE (na IKE też). W przypadku IKZE obecnie jest to roczna suma 4495,20 zł. W 2015 roku limit wzrośnie do poziomu 4750,80 zł.

Kiedy możemy wypłacić pieniądze zgromadzone na IKZE? Bez większych konsekwencji – dopiero po osiągnięciu 65. roku życia. Wtedy pieniądze sobie zabieramy i – oczywiście – płacimy od nich zryczałtowany podatek w wysokości 10% kwoty. Z drugiej jednak strony oszczędności zgromadzone na IKZE są zwolnione z podatku Belki (podobnie jak IKE). Zakładając, że w wieku 65 lat mamy na IKZE 50000 złotych, w praktyce dostaniemy tylko 45000. Ot, takie pokazanie, że podatkowy Wielki Brat patrzy i czuwa.

Prawdziwy problem pojawia się jednak w momencie, gdy po pieniądze zgromadzone na IKZE będziemy chcieli sięgnąć wcześniej niż po osiągnięciu 65. roku życia. W takiej sytuacji obowiązują mniej korzystne zasady – od całości wypłaconej kwoty zapłacimy podatek dochodowy, obliczany na podstawie sumy naszych dochodów w ciągu roku (skala 18 lub 32%). Ważne jest również to, że nie mamy możliwości częściowej wypłaty środków z IKZE – jeśli po nie sięgamy, musimy zlikwidować całe konto.

Pieniądze zgromadzone na IKZE są oczywiście dziedziczone, ale trzeba pamiętać, że osoba uposażona będzie również musiała zapłacić 10% podatku od zgromadzonej kwoty.

IKZE a oszczędność podatkowa

Poza tym, że IKZE jest produktem pozwalającym nam dość solidnie oszczędzać na przyszłą emeryturę, to w dodatku decydując się na założenie konta możemy znacznie obniżyć wysokość swojego podatku dochodowego. Jak? Ekwiwalent środków zgromadzonych na IKZE (18 lub 32% – w zależności od progu podatkowego, w którym się znajdujemy) pomniejsza nam wysokość podatku, z którego musimy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym na podstawie deklaracji PIT. Wytłumaczę to na podstawie prostego obliczenia.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

Obecnie maksymalna kwota wpłaty na konto IKZE wynosi 4495,20 zł. Załóżmy, że wpłacający dokładnie tyle środków, znajduje się w pierwszym progu podatkowym (płaci 18% podatku dochodowego). Zgodnie z prawem taka osoba może sobie od podatku automatycznie odliczyć 18% z całej kwoty wpłaconej w ciągu roku na IKZE (4495,20 x 18% = 809,13 zł). Sporo pieniędzy prawda? One wrócą na nasze konto pod rozliczeniu PIT przez Urząd Skarbowy. Jeszcze więcej oczywiście zyskają osoby z drugiego progu podatkowego – w ich przypadku zwrot wyniesie 1438,46 zł. Mnóstwo pieniędzy, prawda?

Korzyści płynące z posiadania IKZE nie muszą być tylko bezwzględnie materialne. Pamiętajmy, że na koncie gromadzimy całkiem spory kapitał, który przez cały czas do momentu jego wypłaty jest całkowicie chroniony przed podatkiem od zysków kapitałowych. Nawet w momencie wypłaty po 65. roku życia zryczałtowany podatek jest niższy od obecnego podatku Belki (10% vs. 19%).

Nie zapominajmy także o efekcie „ziarnka do ziarnka” – posiadanie IKZE zachęca nas do gromadzenia środków na przyszłą emeryturę, a zasady wypłaty pieniędzy mogą skutecznie odstraszać przed nierozważnym korzystaniem z tych pieniędzy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nawet wtedy, gdy życie zmusi nas do wcześniejszej wypłaty (utrata pracy, choroba etc.), środki zgromadzone na IKZE będą stanowić naszą polisę. Naprawdę warto rozważyć posiadanie tego konta.

Ile pieniędzy można zgromadzić na IKZE?

To oczywiście wróżenie z fusów, bo nie mamy wpływu na decyzje polityczne i dziś nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć, czy za 20-30 lat IKZE będą nadal funkcjonować, ale spróbuję policzyć, na jakie oszczędności może być przygotowany dzisiejszy 30-latek, który właśnie zakłada IKZE.

Nasz 30-latek będzie mógł bez konsekwencji w postaci podatku dochodowego sięgnąć po zgromadzone pieniądze w wieku 65. lat. Obecnie limit rocznej wpłaty na IKZE wynosi 4495,20 zł, a w przyszłym roku wyniesie 4750,80 zł. Przyjmijmy, że ten drugi wskaźnik się już nie zmieni (zmieni się na pewno, ale to znów wróżenie z fusów). Oznacza to, że nasz 30-latek w ciągu 35 lat zgromadzi na IKZE maksymalnie 142.524 zł. Niezła sumka. Po odjęciu 10% podatku, zostanie mu 128.271 złotych. Nadal sporo.

Czy te pieniądze moglibyśmy zgromadzić na zwykłym koncie oszczędnościowym? Pewnie, że tak. Pamiętajmy jednak o podatku Belki, z którego środki z IKZE są zwolnione. Czy większych profitów nie dałaby nam oprocentowana lokata? Być może, ale w przypadku lokaty znów mamy do czynienia z podatkiem Belki. Nie zapominajmy też o bardzo wysokiej uldze podatkowej, którą posiadacz IKZE otrzymuje ROKROCZNIE. Nawet przyjmując jej najniższy wymiar (18% z 4750,80 zł), Urząd Skarbowy w ciągu 30 lat wypłaci oszczędzającemu na emeryturę ponad 25 tysięcy złotych. Taką kwotą trudno pogardzić.

Gdzie założyć IKZE?

Do wyboru mamy sporo opcji. Coś dla siebie znajdą osoby nie lubiące ryzyka oraz takie, które marzą o znacznym powiększeniu kapitału w wyniku inwestycji. IKZE możemy prowadzić w ramach:

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


 • zwykłego rachunku oszczędnościowego – poprowadzi go dla nas bank
 • IKZE z możliwością obrotu jednostkami funduszy inwestycyjnych – konto poprowadzi dla nas TFI
 • rachunku maklerskiego – konto dostępne w Domach Maklerskich banków. W ramach IKZE możemy także inwestować w papiery wartościowe
 • IKZE z ubezpieczeniem na życie – wiele TU oferuje połączenie oszczędzania na emeryturę z ubezpieczeniem na życie zabezpieczonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy

Aby przygotować dla Was kompilację podmiotów, które oferują możliwość odkładania pieniędzy na emeryturę w ramach IKZE, sięgnąłem do opracowania Komisji Nadzoru Finansowego. Jej raport na koniec czerwca 2014 roku trochę mnie zaskoczył – szczerze pisząc spodziewałem się, że IKZE będzie dostępne chociażby w większej liczbie banków. Oto pełne zestawienie:

Zakłady Ubezpieczeń na Życie:
AVIVA TUnŻ S.A., AXA Życie S.A. , Compensa Życie, Generali Życie, ING TUnŻ Polska S.A., Pramerica Życie S.A., PZU Życie S.A.

Fundusze Inwestycyjne otwarte zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
TFI Allianz, MetLife TFI, BPH TFI, TFI BNP Paribas, ING TFI, KBC TFI, Legg Mason TFI, Pioneer Pekao TFI, PKO TFI, Skarbiec TFI, TFI SKOK, Union Investment TFI

Podmioty prowadzące działalność maklerską:
Dom Maklerski BDM, Dom Maklerski BOŚ, Dom Maklerski Banku BPS, Millenium Dom Maklerski

Banki:
Banki spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości, Banki spółdzielcze zrzeszone w SGB Bank, ING Bank Śląski

Dobrowolne Fundusze Emerytalne zarządzane przez PTE:
PTE Allianz Polska, Amplico PTE, Generali PTE, ING PTE, Nordea PTE, Pekao Pioneer PTE, PKO BP Bankowy PTE, Pocztylion-Arka PTE, PTE PZU S.A.

Jak widzicie, osoby przezorne mają w tej chwili wybór jedynie między trzema bankami. Ci, którzy natomiast chcą dodatkowo inwestować swoje zebrane na IKZE pieniądze lub połączyć je z polisą ubezpieczeniową, mają zdecydowanie większe pole manewru. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty – żaden z domów maklerskich PTE, TFI czy Zakładów Ubezpieczeń, nie będzie zarządzać naszymi pieniędzmi za darmo. Dla tych podmiotów jest to całkiem niezły interes – zwykle płacimy im prowizję od obrotu papierami wartościowymi, do tego dochodzą drobne opłaty za prowadzenie rachunku. W przypadku IKZE w formie zwykłych kont oszczędnościowych bank w zasadzie nie ma na czym zarabiać (poza opłatą za prowadzenie konta i obracaniem naszymi środkami), a do tego musi zaoferować w miarę sensowne oprocentowanie (obecnie i tak bardzo niskie, zdecydowanie gorsze niż w przypadku komercyjnych ofert zwykłych kont oszczędnościowych). Stąd tak marny wybór banków oferujących konto IKZE.

Ten artykuł powinienem chyba zakończyć odpowiedzią na pytanie: Czy warto? Moim zdaniem tak. Sam posiadam konto IKZE maklerskie i samodzielnie zarządzam inwestycjami w ramach mojego konta. Na pewno WARTO jeśli:

 • macie potrzebę regularnego odkładania pieniędzy
 • chcecie mieć nadzieję na nieco przyjemniejszą emeryturę (bo na ZUS nie ma co liczyć)
 • nie lubicie płacić podatków
 • denerwuje Was podatek Belki
 • nie macie oporu przed powierzeniem swoich pieniędzy podmiotom finansowym, które w niektórych przypadkach będą je dalej inwestować je samodzielnie

Decyzja oczywiście pozostaje po Waszej stronie. Mam tylko nadzieję, że mój artykuł nieco przybliżył Wam zagadnienie IKZE i być może zmusił do refleksji nad własną emeryturą. Zapraszam do komentowania!

25 komentarzy

 1. Potwierdzam, że warto założyć IKZE szczególnie osobą prowadzącym działałnośc gospodarczą, które płacąc najniższe składki ZUS nie moga oczekiwać wysokich emerytur. Dodatkowo wpłaty na IKZE są jedyną możliwością odpisu podatkowego dla osób rozliczających się tzw. podatkiem liniowym.
  Przy wyborze IKZE zwróciłbym uwagę na to czy:
  – chcę zarządzać środkami na koncie (wtedy najlepsze moim zdaniem będę IKZE TFI)
  – chcę mieć święty spokój i na pewno nie stracić wpłaconych pieniędzy (wtedy IKZE w banku)
  – chcę mieć więcej niż na lokacie ale nie chcę się interesować w co i kiedy inwestować (wtedy polecam PTE z jednym funduszem zrównoważonym)

 2. Hektora

  Warto się zainteresować. I rozumiem, że nie ma możliwości, żeby prawo się zmieniło w przyszłości do tego stopnia, że korzyści oszczędzania na IKZE przez parę lat zostały zanegowane? Jakie są korzyści przeniesienia swojego konta IKZE w inne miejsce po pewnym czasie?

  • Generalnie to wszystko jest możliwe (patrz: Cypr). Jeśli coś będzie się zmieniało w zasadach odliczeń i korzyściach wynikających z prowadzenia IKZe to na pewno będzie o tym wcześniej wiadomo (projekty ustaw, głosowania) i będzie można zareagować transferując oszczędności w bardziej sprzyjające miejsce :-)

 3. Michal

  Witam, przecież odkładając pieniądze na lokacie, koncie bankowym, czy oszczędnościowym podatek belki płaci się tylko od zysków, a nie jest zabierany z kwoty którą wpłaca my. Dlatego moim zdaniem bardziej opłacalne jest zbieranie tej kwoty indywidualnie na koncie oszczędnościowym. Mamy wtedy cały czas dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku i nikt nie zabiera nam 10% z naszej kwoty po uzyskaniu wieku, który i tak jest ciężkim do dożycia.

  • Michał, jasna sprawa, ale zauważ że w przypadku lokat zawsze płacisz podatek a w przypadku IKZE – odliczasz sobie całość zainwestowanych środków od dochodu, nie płacisz podatku od zysków „na bieżąco” a po przejściu na emeryturę płacisz obniżony (10%) podatek od całości. Różnica jest i to konkretna.

   • Michal

    Jedynym sensownym wariantem takiego oszczędzania jest tylko i wyłącznie forma oprocentowana IKZE. Zauważ, że przy oszczędzaniu na lokacie po 5000 zł rocznie po 10 latach przy oprocentowaniu lokaty 2% masz już odsetki 800 zł rocznie, po 20 latach jest to już kwota 1600 rocznie, po 30 latach 2400 rocznie. W związku z Twoim założeniem dla osoby 30 letniej przez okres 35 lat oszczędzania na koncie będzie znajdować się 175000 zł wkładu a do tego na deser z lokaty 2% (średniego wiadomo że jednego roku może być wyższe oprocentowanie, drugiego niższe) dochodzą odsetki w kwocie 40000 zł już po potrąceniu podatku belki. W związku z powyższym chyba lepiej zapłacić 19% haraczu Belki tylko od zysków od oprocentowania niż 10% haraczu od ciężko wypracowanego wkładu. Co więcej cały czas pieniądze masz do dyspozycji. Tak wiec nadal nie widzę sensowności samego zakładania konta IKZE, chyba ze z jakim funduszem, bądź powiązaniem maklerskim, jeśli ktoś lubi płacić za obsługę pieniędzy i nie mieć pewności ich rentowności.

  • zapomniales wziac pod uwage ze dostajesz przez caly okres wplat na konto Ikze 18% zwrotu podatku z kapiatalu wplacanego co przy wyplacie i potraceniu 10% z kapitalu daje czysty zysk 8%. Z zyskow kapitalowych na dzien dzisiejszy placi sie 19% a w Ikze od zysków zaplacisz 10% czyli pewny zysk 9%.

   Ikze to sposob na odkladanie pieniedzy z optymalizacja podatkową. Najwieksze korzysci beda miały osoby bedace na 32% skali podatkowej i te ktore dotrzymaja do 65 roku zycia. Przy zagrozeniach jakie sa zwiazane z bankructwem Zusu spodziewam sie w przyszlych latach kolejnych udogodnień dla posiadaczy kont IKZE

   • Michal

    To nie jest 10% od zysków tylko 10% od wkładu. Żeby było to bardziej opłacalne niż 2,5% lokata po 30 latach to oprocentowanie takiego IKZE powinno być co najmniej 1,5% przez cały okres 30 letni. A od dochodu możesz odpisać tylko niecałe 5000 zł więc nie wiem skąd wyszło tobie 8% zysku. Czysta matematyka.
    Chyba ze ktoś chce grac na giełdzie to jest to jak najbardziej opłacalne, ale to już trzeba lubić ryzykować.

 4. dzim

  Pierwsza kalkulacja pokazuje, że na IKZE zarobi się o kilka tysięcy więcej w skali 30 lat odkładania pieniędzy. Ale przez ten czas pieniądze są zablokowane na koncie. Nie zdecyduję się, ponieważ osobiście wolę w każdej chwili dysponować swoimi środkami.

  • W Ikze dostęp do środków masz w kazdym momencie. Wiekszosc instytucji pobiera opłatę za wyplate w pierwszym roku potem nie ma opłat od wyplaconych środków. Wyplacane pieniądze stanowią dochod oszczędzającego i podlegaja opodatkowaniu. w skrócie musisz oddać to co dostales z US. korzysc jest taka, ze pieniadze ze zwrotu mogłeś wydawac a na koncie Ikze dla Ciebie pracowały.
   no i zamiast 19% Belki od zyskow kapitalowych placisz 18% dochodowego (jezeli jestes w pierwszej skali podatkowej)

   • Michal

    Oprócz tego że musisz oddać 18% lub 32% musisz zawsze oddać 10% wkładu. Musisz lepiej zrozumieć IKZE bo przed 65 rokiem życia chociaż nie wiem jak byś się starał zawsze stracisz, więc moim skromnym zdaniem jest to fajna rzecz optymalizująca podatek ale dla ludi majacych 55 lat, bądź przekraczającym próg 18% podatku i odpis od dochodu 4495 zł pozwoli im na pozostanie w tej skali podatkowej.

    • rozumialem ikze na tyle by wiedzieć że zryczaltowany podatek 10% placi sie tylko w sytuacji gdy spelnisz dwa warunki: 65 lat wiek i minimum 5 lat skladkowych, przy wczesniejszych wyplatach wyplata stanowi Twoj przychod i placisz podatek dochodowy wg skali w jakiej sie rozliczamy. Od kapitalu nie ma zasnych oplat innych a od zyskow placisz tez 18% czyli dla ludzi na pierwszym progu podatkowym dodatkow jeden %

 5. Adam

  a czy jak obecnie jestem w drugim progu podatkowym bo mam kontrakt 5 letni to czy oplacalny jest dla mnie wariat skorzystania z ulgi podatkowej IKZE 1450zl rocznie (przy zalozeniu bezpiecznym – IKZE w banku)?

  za 5 lat po skonczeniu kontraktu bede w pierwszym progu wiec na samej roznicy (32% vs 18%) zyskam, nieprawdaz? oplata za wycofanie wszystkich srodkow bedzie oscylowala w wysokosci 300zl ale i tak korzysci z dwoch progow podatkowych dadza ok 10% zysku z inwestycji 5 letniej prawda?

  • Adam w Twoim przypadku gwarantowanym zyskiem bedzie roznica pomiedzy odpisami podczas kontraktu jak byles na stawce 32% a podatkiem płatnym przy wypłacie czyli 18%. 14% od każdej wpłaty plus zyski wypracowane na lokacie/funduszu. zachecam do założenia ikzeonline.pl tak by zdążyć z wpłata i odpisem w tym roku.

 6. mirek

  Po przeczytaniu tego artykułu pozornie wszystko mi się zgadza tylko jedno pytanie ?.Czy te pieniądze są w jakiś sposób waloryzowane,czy oprocentowane i na jakich zasadach.Trzeba pamiętać że opłacalność takiego rozwiązania jest dla ludzi młodych a 35 lat oszczędzania to kawał czasu i po takim czasie można co najwyżej dobre buty kupić,uwzględniając inflacje.Pod warunkiem że dożyjemy.Pamiętajmy że odkładając np;500 zł.to jest 1/4 naszego wynagrodzenia dla średnio zarabiającego.Jednym słowem dla kogoś kto zarabia 10000 jest to kwota niemal niezauważalna.resumując biednemu wiatr w oczy.

 7. Tomek

  Witam
  Sorki, nie jestem prawnikiem i nie mam do czynienia z księgowością a od Waszych wyliczeń już się całkiem zamotałem.
  Mam pytanie – wpłacałem na IKZE przez ponad rok po 100zl – razem wyszło ponad 1400zl. Ze względu na dodatkowe opłaty postanowiłem zrezygnować i wycofać środki. Bank oddał pieniądze 1462 zl. Mam dochody w pierwszym progu podatkowym z dużym zapasem;) Dostałem pit 8c próbuje się rozliczyć za zeszły rok i okazuje się że muszę zapłacić ponad 262zł podatku.
  Nie odliczałem sobie ulg w poprzednim picie. Mam poniżej 65 lat.
  Czy to nie jest kradzież? Czy dobrze rozumiem, że gdybym jednego dnia wpłacił na ikze 1000 zł a drugiego zrezygnowałbym i bank zwrócił mi pieniądze (powiedzmy 1000zl) to musiałbym zapłacić od tego 1000zł jeszcze 18% podatku?

  • Każda wypłata przed 65 rokiem życia stanowi przychód oszczędzającego i musi odprowadzić podatek dochodowy wg skali w jakiej się rozlicza. Jeżeli nie korzystałeś z odpisów to Twoja strata.
   Ci do Twojego przykladu z wplatą 1000 klient przy wyplacie na drugi dzień bedzie musiał zapłacić podatek od przychodu.

   • Tomek

    Dobrze, ze jak wyciągam pieniądze z portfela to nie muszę tego traktować jako wzbogacenie się czy też jako dochód i płacić od tego podatku. ;)

 8. Mateusz

  Moim zdaniem dywersyfikacja oszczędności ważna jest także na poziomie IKE & IKZE — warto je mieć w dwóch różnych kategoriach i w dwóch różnych instytucjach.
  Ja założyłem IKZE w NN TFI, chciałem je uzupełnić bankowym IKE w Millennium — niestety okazało się to niemożliwe.
  Pracownik Banku Millennium w Bielsku-Białej [IMIĘ I NAZWISKO USUNIĘTE] odmówił mi twierdząc, że musiałbym wcześniej rozwiązać moją umowę o IKZE w NN TFI i dokonać wpłaty transferowej środków do Millennium. Jest to oczywistym łamaniem prawa (każdy uprawniony obywatel może posiadać IKE oraz IKZE w różnych instytucjach), ale to nic nie zmienia — siłą przecież podpisania umowy otwarcia IKE nie wymuszę.

 9. boruvva

  Witajcie,

  Moze ktos tutaj sie orientuje ja wyglada ulga w przypadku iKZE kiedy razem z zona lapiemy sie w II progu podatkowym, a zaden kalkulator przy rozliczaniu PIT nie pokazuje wyzszej kwoty zwolnienia tj. ~1500pln
  Odliczamy jeszcze ulge na dwojke dzieci.

 10. Piotrek

  ten artykul zawiera powazne błedy. Autor napisał :”Nawet w momencie wypłaty po 65. roku życia zryczałtowany podatek jest niższy od obecnego podatku Belki (10% vs. 19%).”. Jednak podatek Belki jest tylko od zysków kapitałowych, a zryczałtowany podatek przy wypłaci z IKZE jest od CALEJ kwoty, a nie tylko zysku. To robi OGROMNA różnicę, wiec wygląda na to, że autor nie jest wiarygodny popełniając takie błedy.

  Tak czy inaczej IKZE opłaca się, szczególnie dla osób ktore wpadają w 32% próg podatkowy.

  • Przy standardowych inwestycjach płacimy 19% od zysków.
   W przypadku IKZE, najpierw odliczamy sobie 18% (lub ew. 32%) od CAŁEJ KWOTY przy każdej wpłacie, a na koniec płacimy 10% od CAŁEJ KWOTY. A w trakcie nie płacimy podatku od zysków. Mimo wszystko IKZE na plus :-)

 11. Mam założone IKZE od paru lat. Jest to dobra forma by płacić mniejsze podatki. Zamiast oddać Państwu możesz pomniejszyć sobie dochód o dokonane wpłaty. Minus taki, że jeśli uzbiera się Tobie większa kwota to możesz wpaść w drugi próg podatkowy przy wcześniejszej wypłacie zgromadzonych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *