Darowizna: Jak legalnie przekazać pieniądze rodzinie i nie zapłacić podatku?

Fot. by dangquocbuu / pixabay

To problem, którego życzę wszystkim z Was. Nie każdemu bowiem trafia się szczęście otrzymania sporej gotówki od rodziny – najczęściej zamożnych rodziców lub ciułających przez wiele lat dziadków. Takie pieniądze, często dziesiątki tysięcy złotych, a bywa że więcej, można przeznaczyć na zakup mieszkania, wkład własny do kredytu hipotecznego czy na rozkręcenie biznesu. Zanim jednak zaczniecie oddawać się fantazjom przypomnijcie sobie, że fiskus nie przepuści żadnej okazji, aby położyć ręce na naszych pieniądzach. Dlatego warto wiedzieć, jak legalnie przekazać pieniądze rodzinie i nie zapłacić od tej transakcji podatku. Zapraszam.

Darowizna – to w większości przypadków załatwia sprawę

Klasycznym i najmniej problemowym sposobem przekazania pieniędzy (czy jakiejkolwiek innej wartościowej rzeczy) jest sporządzenie umowy darowizny. W praktyce oczywiście nie trzeba spisywać żadnego specjalnego dokumentu – Urzędowi Skarbowemu wystarczy jakikolwiek wiarygodny dowód przekazania pieniędzy, np. wyciąg z konta czy potwierdzenie wykonania przelewu.

Po otrzymaniu takiej darowizny mamy do czynienia z dwoma możliwymi scenariuszami:

 • płacimy podatek od darowizny
 • nie płacimy podatku

Nas oczywiście najbardziej interesuje ten drugi przypadek, dlatego od razu przejdźmy do sedna i sprawdźmy…

…kiedy nie trzeba opłacać podatku od darowizny?

Istnieje kilka furtek umożliwiających nam uniknięcie konieczności podzielenia się swoim szczęściem z fiskusem. Po kolei. Najpierw musicie wiedzieć, że w rozumieniu Urzędu Skarbowego nasze społeczeństwo zostało podzielone na 3 grupy podatkowe:

 • I grupa, to najbliższa rodzina, czyli: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowe, pradziadkowie), pasierb, zięć, synowa, teściowie, rodzeństwo, ojczym, macocha;
 • II grupa, to nieco dalsza rodzina: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, a także teściowie;
 • III grupa, to wszystkie pozostałe osoby, czyli najczęściej ludzie w świetle prawa sobie obcy.

Dla potrzeb podatku od darowizn wyróżnia się także grupę 0, w której znajdują się wszystkie osoby z grupy I poza teściami, zięciem i synową.

Po co nam ta wiedza? Ponieważ podatku od darowizny nie zapłacą osoby, które zaliczają się do 0 grupy podatkowej. Nie musicie się więc martwić fiskusem w sytuacji, gdy pieniądze przekażą Wam np. rodzice lub odwrotnie – to Wy pomożecie w ten sposób rodzicom. Jest tylko małe ale…

Darowiznę trzeba zgłosić do US

Obowiązek ten spoczywa na osobie obdarowanej. Po otrzymaniu darowizny ma ona aż 6 miesięcy na zgłoszenie tego faktu Urzędowi Skarbowemu i wskazanie, jaka jest wysokość podatku do zapłaty. Oczywiście w przypadku osób ustawowo zwolnionych z podatku należy zawrzeć taką informację (fiskus i tak sam to sprawdzi).

Ranking najlepszych: Wrzesień 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2018

Co, jeśli nie dopełnimy tego obowiązku? W razie kontroli skarbowej naczelnik urzędu skarbowego nałoży na obdarowanego karę finansową i nakaże zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami, a to będzie bardzo bolesne.

Ważne!
Zgłoszenia darowizny nie trzeba dokonywać w sytuacji, gdy jej wysokość nie przekroczyła w sumie 9673 złotych dla obdarowanego z I grupy podatkowej, 7276 złotych dla II grupy i 4902 złotych dla III grupy – są to kwoty zwolnione z podatku od darowizn. Tak samo będzie w przypadku majątku przekazanego na podstawie aktu notarialnego, bo o takiej transakcji US informuje notariusz.

Kiedy jeszcze nie zapłacisz podatku od darowizny?

Istnieje jeszcze kilka wyjątków pozwalających uniknąć nam płacenia podatku od darowizny nawet w sytuacji, gdy nie podlegamy zwolnieniu. Jakie to sytuacje?

 • Gdy wysokość darowizny udzielonej w ramach I grupy podatkowej nie przekracza 9637 złotych lub 19274 złotych, jeśli darowizny udzieliło wiele osób, ale tylko pod warunkiem, że nastąpiło to nie wcześniej niż po upływie 5 lat od poprzedniej darowizny, a środki te zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe;
 • Gdy darowiznę stanowi gospodarstwo rolne, ale tylko pod warunkiem, że obdarowany będzie je prowadził przynajmniej przez 5 lat;
 • Gdy osoby z I grupy podatkowej udzieliły sobie darowizny w postaci własności rzeczy lub praw majątkowych na mocy zniesienia współwłasności.

Jeśli nie możecie skorzystać ze zwolnienia z podatku na mocy któregokolwiek z opisanych przeze mnie sposobów, to niestety przyjdzie Wam się z fiskusem podzielić. Warto zatem wiedzieć…

…jaka jest wysokość podatku od darowizny?

Nie ma jednej stawki i wysokość podatku zawsze jest obliczana dla konkretnego przydatku. Obowiązują jednak pewne progi:

Jeśli jesteś nabywcą z I grupy podatkowej, to wysokość podatku wynosi:

 • dla kwoty do 10.278 złotych 3%;
 • dla kwoty między 10.278 zł a 20.556 złotych – 308,30 zł + 5% nadwyżki ponad kwotę 10.287 złotych;
 • dla kwoty powyżej 20.556 złotych – 822,20 zł + 7% nadwyżki ponad kwotę 20.556 złotych.

W II grupie podatkowej kwoty się nie zmieniają, jednak wysokość podatku już tak. Jest to odpowiednio:

 • 7%
 • 719,50 zł + 9% od nadwyżki
 • 1644,50 zł + 12% od nadwyżki

Najwyższe podatki obowiązują w III grupie:

 • 12%
 • 1233,40 zł + 16% od nadwyżki
 • 2877,90 zł + 20% od nadwyżki

Sporo tych informacji, ale temat jest mimo wszystko dość skomplikowany i mam nadzieję, że ten artykuł po prostu się Wam przyda. Pamiętajcie, aby zawsze dokładnie sprawdzić, czy przysługuje Wam prawo do zwolnienia z podatku, bo popełnienie tutaj błędu może być niestety bardzo kosztowne.

Otrzymaliście kiedyś darowiznę? Zapłaciliście podatek czy udało się Wam go uniknąć? Podzielcie się koniecznie swoimi doświadczeniami.

9 komentarzy

 1. Brakuje jeszcze jednej przesłanki (a w zasadzie nie jest jasno napisane). PRZELEW. Darowizna musi zostać dokonana przelewem, a zgłoszenia nie trzeba dokonywać jeśli umowa bedzie sporządzona w formie aktu notarialnego.

 2. czarny rekin

  nie wiesz jak sie robi daj to kase mnie dogadamy sie co do prowizji a ja przekaze komu wskazesz bez pitolennia

 3. A

  A co jeśli regularnie, co miesiąc, przesyłamy rodzicom pieniądze z za granicy, kwoty w okolicach ~5tyś złotych miesięcznie? Czy to też podchodzi pod „brak podatku, grupa 0”?

 4. W ramach oszczędzania za pomocą omijania płacenia podatku, ostatnio zainteresowałem się zagadnieniem optymalizacji podatkowej. W sieci można znaleźć trochę informacji na ten temat. Chodzi w tym o to aby dokładnie dopasować zastosowanie przepisów podatkowych do naszej sytuacji, dzięki temu może się okazać że nie musimy płacić tyle ile nam się wydawało np. przez zastosowanie podatku ryczałtowego.

 5. Ivi

  Mam pytanie jak wyglada sprawa w kwesti…. Bede sprzedawala mieszkanie w Polsce…. Mieszkanie mam mniej niz 5 lat…. Za kwote uzyskana chce zakupic mieszkanie w Hiszpanii i zeby nie placic podatku cala kwote chce przeznaczyc na kupno jowego mieszkania. Moje pytanie jest otorz takie kupujacy chce dac mi pieniadze na reke czy musza pieniadze przejsc przez bank mi na konto czy moge ja wymienic kwote 150 tys w kantorze i wplacic osobiscie na hiszpanskie konto…. Nie chce miech problemow ze skarbowka…. Jak bede potem udowadniac ze cala kwote przeznaczylam na wklad na mieszkanie…. Bardzo prosze o pomoc

 6. Aline

  Mam pytanie pradziadkowie chcą mi sprezentować większa kwotę . Ja mieszkam za granicą
  Pytanie
  Muszę zgłosić darowiznę W US
  Pomimo ze nie jestem w Polsce zameldowana i nie mam Polskiego obywatelstwa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *