Urząd Skarbowy nie zwrócił Ci podatku w terminie? Co robić?

Jakie kroki podjąć, gdy Urząd Skarbowy nie zwrócił podatku z deklaracji PIT w terminie? Jaki jest termin zwrotu podatku? Czekać czy działać?

Fot. by Meditations / pixabay

Okres rozliczeń z fiskusem już dawno za nami, ale wiem, że wiele osób nadal czeka na zwrot nadpłaconego podatku. Zauważyliście, że zawsze bardzo dużo mówi się o konsekwencjach dla podatnika, który nie złoży rocznego zeznania w terminie, a o obowiązkach Urzędu Skarbowego jest jakoś tak cicho? Tymczasem odpowiedzialność nie jest jednostronna. Fiskusa także obowiązują konkretne przepisy. W dzisiejszym artykule podpowiem Wam, co zrobić, jeśli Urząd Skarbowy nie zwróci podatku w terminie.

Studium przypadku

Pomysł na ten artykuł narodził się w mojej głowie po tym, jak kilku znajomych, niezależnie od siebie, powiedziało mi, że w tym roku wyjątkowo długo czekają na zwrot podatku. W jednym przypadku chodzi o całkiem spore pieniądze, bo blisko 2000 złotych (nadpłata + zwrot za dziecko).

Znajomi wysłali zeznanie przez Internet 16 kwietnia i do dziś (stan na 3 lipca) na ich konto nie wpłynął przelew z US. Nie dziwię się, że są zaniepokojeni. Urząd nie udziela żadnych informacji telefonicznie, a osobista wizyta jest problematyczna, bo jedno ze znajomych musiałoby się zwolnić z pracy lub wziąć dzień urlopu, a to w przededniu wakacji nie jest dobry pomysł.

Zgodnie z prawem Urząd Skarbowy ma maksymalnie 3 miesiące od momentu wysłania zeznania podatkowego na zwrot nadpłaty podatku. Termin ten może się wydłużyć tylko wtedy, gdy fiskus wykryje jakiś błąd w PIT i nakaże złożenie korekty – wówczas termin wynosi 2 miesiące od momentu złożenia korekty, ale nie może być krótszy niż 3 miesiące od daty wysłania PIT-a.

W przypadku znajomych taka sytuacja nie miała jednak miejsca. Mają UPO (urzędowe potwierdzeniu odbioru) z systemu E-Deklaracje i nie dostali żadnego wezwania. Dodam, że w ubiegłym roku ci sami znajomi otrzymali podobny zwrot po niecałym miesiącu. W czym zatem tkwi problem?

Jaki jest termin zwrotu podatku?

 • Zwrot podatku powinien wpłynąć na konto w terminie 90 dni (3 miesiące) od złożenia zeznania podatkowego.
 • Jeśli deklaracja podatkowa była składana elektronicznie, maksymalny termin zwrotu podatku wynosi 45 dni.
 • Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny termin zwrotu podatku to 30 dni (1 miesiąc)

Czy Urzędy Skarbowe celowo przetrzymują nasze pieniądze?

To odważna hipoteza, o której jednak słyszy się coraz częściej. Jeśli śledzicie doniesienia medialne, to na pewno wiecie, że Ministerstwo Finansów chwali się rekordowymi wynikami pod względem wpływów z podatków, szczególnie VAT. Nie mówi się jednak o tym, że przedsiębiorcy jeszcze nigdy nie czekali tak długo na zwrot podatku – a wiem co piszę, bo mam wokół siebie przykłady z pierwszej ręki.

Podobnie może być z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, które nie mogą się doczekać na zwrot nadpłaconego podatku.

Jeśli okres zwrotu podatku z zeznania wysłanego przez Internet jest tak długi (prawie 3 miesiące), to coś ewidentnie musi być na rzeczy, zwłaszcza że to nie jest odosobniony przypadek. Przypomnę, że Ministerstwo Finansów przez lata zachęcało do składania zeznań drogą elektroniczną, obiecując m.in. szybsze zwroty podatku. Jak widać – to nie jest wcale takie pewne.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

No dobrze – a jeśli zwrot podatku nie wpłynie w terminie?

W takiej sytuacji nie ma wyjścia – trzeba się jak najszybciej skontaktować z właściwym Urzędem Skarbowym i zapytać o powód spóźnienia. Najlepiej zrobić to osobiście, bo np. w moim urzędzie jest nagrana wiadomość na automatycznej sekretarce: „Uprzejmie informujemy, że nie udzielamy telefonicznie żadnych informacji na temat zwrotu nadpłaconego podatku.” C’est la vie.

Jest niemal pewne, że urząd znajdzie jakiś powód, dla którego nie zwrócił podatku w terminie. Najczęściej będzie to zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych z wcześniejszych lat lub też niezapłaconych mandatów. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy gdzieś w szufladzie nie zalega stary mandat. Jeśli tak, to mamy już odpowiedź, dlaczego zwrotu nie ma. Oczywiście urząd ma obowiązek poinformować o tym podatnika listownie.

Może się również zdarzyć, że podatnik podał zły numer konta bankowego, jednak jest mało prawdopodobne, aby właśnie to stanęło na drodze do terminowego przelania zwrotu nadpłaconego podatku. Dlaczego? Ponieważ urzędy niejako „z automatu” biorą numer konta podany przez podatnika w formularzu ZAP-3 lub, w przypadku przedsiębiorców, w CEIDG.

Rada: Jeśli więc masz nowe konto, ale nie zgłosiłeś go w US, koniecznie sprawdź, czy zwrot nie wpłynął na stary rachunek!

Jeśli natomiast US nie jest w posiadaniu żadnego numeru konta podatnika, zwrot zostanie przesłany pocztą i niestety pomniejszony o koszty pocztowe. Warto więc sprawdzić, czy w skrzynce nie ma jakiegoś awizo.

Warto wiedzieć: Co do zasady fiskus nie zwraca nadpłaty podatku niższej lub równej 8,70 zł.

Zakładając, że żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, a mimo to Urząd Skarbowy nie zwrócił nadpłaty podatku w terminie, będzie musiał to zrobić wraz z odsetkami. Ich wysokość w roku 2017 to 8%, a więc naprawdę sporo (dwukrotnie więcej niż na aktualnie najlepszych lokatach).

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Gdy fiskus nadal się miga

Załóżmy, że zwrot nie wpłynął w terminie, a Urząd Skarbowy nie potrafi wyjaśnić, dlaczego i kiedy w końcu przeleje pieniądze. W takiej sytuacji podatnik ma prawo złożyć ponaglenie do organu podatkowego wyższego stopnia, czyli Dyrektora Izby Skarbowej. Pismo zostanie rozpatrzone, sprawa zbadana i jeśli Dyrektor stwierdzi winę właściwego Urzędu, rozpocznie postępowanie wyjaśniające oraz nakaże zwrot podatku.

Jeśli i to nie pomoże, wówczas zostaje już tylko skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, złożona za pośrednictwem… Urzędu Skarbowego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą obie drogi postępowania są bardzo ryzykowne, bo niemal na pewno zakończą się wszczęciem kontroli w firmie.

Czekacie jeszcze na zwrot podatku? A może pieniądze wpłynęły na Wasze konta dość szybko? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami!

59 komentarzy

 1. Skałuś

  Heh, u mnie opóźnienie wynikało własnie z błędnego konta. Ale co ciekawe, tak samo było rok temu. Wtedy uzupełniłem jakieś kwity podając nowy numer konta, a dla uniknięcia opóźnień urzędniczka zasugerowała mi odbiór gotówki w kasie. Coś ewidfentnie poszło nie tak, bo w tym roku znowu musiałem usupełniać te same kwity i znowu podawać poprawny numer nr rachunku..

  Ale to nie jest najciekawsze. Otóż, kilka dni przed upłynięciem 3 miesięcy, podczas wizyty w US, urzędniczka przeprosiła mnie za długi czas rozliczenia, twierdząc, że przelew nastąpi następnego dnia. Wg niej, mimo, iż pit był rozliczony przez internet, „przy większych kwotach zwrotu”, US ma dodatkowe procedury sprawdzające.

  Zgadzam się z autorem artykułu, coś jest na rzeczy z tym specjalnym przetrzymywaniem kasy do ostatniego dnia.

   • Nuecierpliwy

    Pisze tu bo moi rodzice niedostali do dnia dzisiejszego zwrotu za 2020 rok
    Owszem pozno byl skladany bo jakos w kwietniu 2020 wtedy okres skladania byl wydluzony az do konca maja czy czerwca
    Nie zmienia to faktu ze nawet liczac od czerwca 3 miesiace bo bylo skladane tradycyjnie to teraz mamy marzec
    Za chwile kolejne zlozenie deklaracji czy zwrot oddadza razem z bieżacym co w takiej sytuacji zrobic
    Dodam ze w zeszlym rok moja mam rozliczala sie z tata razem ale majac swoj jednorazowo dochod
    A przez wszystkie lata razem sie rozliczali ale bez dochodu mamy
    Co z tym faktem zrobic

   • Dominik

    U mnie tak samo termin przekroczony a nadpłaty nie ma. Kwota nadpłaty 13tys zł więc pewnie te „dodatkowe procedury sprawdzające”.

 2. Beata 22

  u mnie już minęły ustawowe 3 miesiące a zwrotu z nadpłaty ponad tys. złotych w poniedziałek jadę do US i dlaczego wszędzie rodziny wielodzietne mają pierwszeństwo do wypłaty? to że ktoś ma jedno albo dwoje dzieci nie oznacza że śpi na kasie i jej nie potrzebuje

 3. Gajp

  A myślałem że tylko ja nie dostałem kasy. Już podejrzewałem że rodzina przejęła kasę i gdzieś schowała a 550 zł drogą nie chodzi. Dziś jest 3.08 . 4 m-ce po terminie. W pon.jadę do nich.

 4. Atena

  Ja tez nadal czekam …. pit wysłany końcem lutego ( dziś 14 sierpnia ) i żadnej informacji o błędach, korektach czy innych cudach… a to już zaraz minie 6 miesięcy. Czy ktoś jeszcze ma taki problem – podatek dochodowy -osoba fizyczna zwrot ok 500 zł.

 5. Ask

  Ja złożyłem jakoś pod koniec kwietnia. Jest 18 września. Osoba fizyczna – podatek dochodowy. Zwrot ok. 1500zł. A kaucja na wynajem by się przydała :-)

 6. Grażyna

  w tym roku zus nie zaokrąglił do złotówki mam wpłacić złotówkę na konto , a w tamtym roku US powinien zwrócić mi 7 zł i do tej pory nie zwrócił. Jak to jest od podatnika to każdą złotówkę a podatnikowi do 8 zł?

  • Panda

   5 marzec składane przez internet, poczta do domu przez osobę która robi to od lat i napewno nie ma błędu, nie mam mandatów itp 1200 zł do dziś nie ma kasy, ani żadnego awizo (5miesiac).

   • Panda

    A jak bylam pytać to niby jakiś błąd w systemie . Problemy z nazwiskami, nawet konkretnie się nic nie dowiedziałam, mam nadzieję że ktoś inny nie dostał mojej kasy. Można czekać o czekać, oby przyszło.

    • ann

     600 zl z pit 28 zlozony koniec lutego 2020, nie zwrocili kasy do dzis. wczorajsza rozmowa z ksiegowa byla tak nieprzyjemna ze sie rozlaczylam. bede isc osobiscie i wyjasniac.

     • Agnieszka

      Witam mam taki sam problem do dxisusj nie dostałam zwrotu podatku z ulgi na dzieci .Natomiast z odliczenia podatku z ulgi termoizolacyjnej tak.Troche to dziwne.Musze sur chyba wybrać tsk jak Pani.Bo myślę składać już Pit za 2020

 7. ewa

  WYSŁAŁAM ELEKTRONICZNIE 1 MARCA , NA STRONIE FINANSÓW—PRZYJĘTO DO REALIZACJI, JUTRO JADĘ DO URZĘDU, NIE MA NA CO CZEKAĆ

 8. Viper

  Ja mam podobnie. Co ciekawe składane pod koniec Lutego ale mamy 31 maja i brak zwrotu, to było całe 48 złotych.

 9. Justyna

  Myślałam, że to u mnie jakiś odosobniony przypadek- zawsze dostawałam zwrot dość szybko- po ok. 3 tyg. w tym roku już ponad 3 miesiąc. Okazało się, że gdy składasz korektę zeznania- niezbędne jest napisanie osobnego podania, w którym zwracasz się z prośbą o zwrot naliczonej nadpłaty. Nigdzie nie było o tym wzmianki. Ciekawe, czy termin zwrotu będzie teraz liczony 90 dni od złożenia owego pisma?

 10. asdadsadsad

  W poniedziałek minie 90 dni od złożenia. Mam potwierdzenie, że wszystko ok, bo dałem do sprawdzenia na miejscu. Oczywiście siana na koncie nie ma.

 11. Joanna

  Mój pit złożyłam osobiście w ostatnim dniu kwietnia w US.Do tej pory zwrot nie jest wypłacony.Nie otrzymałam również zadnej informacji z US.Pracuje i nie mam możliwości wstawienia się w US z zapytaniem.Jak dalej postąpić?Napisac pismo?Jesli tak to jakie?

 12. Sławek

  Ja PIT złożyłem na koniec terminu. Zwrot nadpłaty otrzymałem dopiero 12 października. To nie 3 a 5,5 miesiąca. Jeszcze dodam, że bez ustawowych odsetek za zwłokę.

 13. Czarny

  Ja w tym roku pierwszy raz się rozliczyłem, nie do końca jeszcze wiedząc o co w tym chodzi, niedługo będą 3 miesiące i nic nie otrzymałem. Najgorsze, ze nie mogę tych papierów znaleźć i najpierw muszę iść do urzędu skarbowego o wydanie nowych a potem dopiero ubiegać się o brak zwrotu podatku.

  • Ewelina

   Rodziny wielodzietne mają pierwszeństwo na papierze. Mam KDR i mija dziś 45 dzieńna zwrot a kasy nie ma. US twierdzi, że ma na to właśnie 45 dni więc ktoś tu albo robi ludzi w balona albo US ma swoją matematykę

 14. Tytus

  Celowo przetrzymują, a w US nie ma żadnej informacji w okienku podają numer telefonu, którego nikt nie odbiera a pani na uwagę o tym wzrusza ramionami. Banda oszustów i tyle. A 8% to marzenie.

 15. Małgorzata

  Ja złożyłam korektę w lutym, teraz jest koniec lipca i nic nie dostałam.
  Czy to prawda że przy korekcie trzeba napisać osobne pismo by mi zwrócili nadpłatę?
  Nic z tego nie rozumiem. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?
  Małgorzata

 16. Miet

  USK wszczął postępowanie egzekucyjne na wniosek burmistrza. Złożyłem zażalenie na czynności egzekucyjne. USK nie czekając na rozstrzygniecie zażalenia zajął moją emeryturę i przekazał natychmiast pieniądze wierzycielowi! Ale po kilku miesiącach walki sprawę wygrałem. USK odzyskał z powrotem pieniądze od wierzyciela. Ale mnie ich nie zwraca! Interweniowałem już dwukrotnie i teraz pozostaje skarga do Dyrektora ASK.

 17. Andzrej

  Dzień dobry, nic nie ma.
  Już 55 dni minęło od złożenia e-Pit 37 (UPO od 26.02.2020). W statusie mego e-pit napisano jeszcze trzy tygodnia temu:
  „Zwróciliśmy twoją nadpłatę podatku na rachunek bankowy (jeśli wskazałeś go w swoim PIT) lub przekazem pocztowym.”
  Za 2018 rok otrzymałem na konto. Konto się nie zmieniło. Mam Kartę Dużej Rodziny.
  Może ktoś ma podobno sytuacje?

 18. majjewa

  Dzień dobry.
  Zadzwoń do US do którego składałeś PIT. Ja miałem taki przypadek, że US przelał na inne konto (żony) na które nie zaglądaliśmy. Urząd poda Ci numer konta na który dokonał zwrotu. Sprawa powinna się wyjaśnić.

 19. Ewa

  22
  Lutego tego roku wysłałam PIT 37 za rok 2019 droga elektroniczna . U S Miał obowiązek przesłać nadpłatę w ciągu 45 dni . Upłynął miesiąc mu po terminie . Dzwonienie chodzenie nic nie pomaga zwrotu nadpłaty nadal nie mam …co robić. Dlaczego nas każą za nie terminowe dopłaty A sami nie zwracają nam naszych pieniędzy co to kuzwa za Państwo.

 20. Tytus

  Podatek rozliczony 09 lutego 2020 poprawnie z UPO, i też mam info w statusie nadpłaty „Zwróciliśmy twoją nadpłatę…..”, konto bez zmian te same a do dzisiaj żaden wpływ nie dotarł. I co trzeba grzecznie czekać? Nie podskakiwać i nie liczyć na odsetki bo i tak nie otrzymasz?

 21. Pan żaba

  A co zrobić jak od 6 lat żadne zwroty nie docierają na konto, a urzędowi się wszystko zgadza. Po prostu urzędniczka przelewa je na swoje konto i dobrze wie że żaden rzemieślnik nie przyjdzie z awanturą dla świętego spokoju.
  Brak jakichkolwiek mechanizmów automatycznie sprawdzających przekręty

 22. Magda

  Niestety u mnie podobnie, 19 kwietnia minął termin a dziś. 5 maja kasy nie ma. Moja sąsiadka ma tez sam problem. Ja czekam na 4 tys, ona na ponad 8. Infolinia US potwierdziła ze dostali PIT jest i jest poprawny i termin na zwrot minął. ale dlaczego nie ma nadpłaty powinien wyjaśnić dział rachunkowości który telefonu nie odbiera. (Urząd Skarbowy Warszawa Ursynow)

 23. michał

  ja czekam juz ponad 60 dni sprawdziłem na stronie e-urzad ….u mnie na stronie pisze , ze przelew wysłali 8/04/2022 .. jest 25/05 a pieniędzy nie ma- numer konta na mojej stronie urzędu się zgadza… gdzie pieniądze ??

 24. Wolnorynkowiec

  Tez czekam dlugo, w sumie z 3 miesiace, z tym ze 2 miesiace temu robilem poprawke, potem znow ktos dzwonil cos wyjasnic. Takze oni pracowali nad moimi dokumentami 2 miesiace temu.
  Zastanawiam sie czy to celowe jest takie przetrzymwanie pieniedzy? Zlodzieje wymuszaja wysokie podatki, zwrot mozliwy dopiero na koiec roku, gdzie w tym czasie te pieniadze traca 20% wartosci. A odsetek nie zwracaja.

 25. Dana

  Ja czekam na zwrot mojego nadpłaconego podatku już półtora roku. Kwota niemała – ponad 11 000 zł za 2021 rok, a za 2022 reż mam nadpłatę ponad 9000 zł, czyli ponad 20 000 zł razem, a pieniędzy jak nie było tak nie ma. To jest celowe nękanie przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *