Fot. by stevepb / pixabay

Kwota wolna od podatku – o co w tym tak naprawdę chodzi? Kiedy nie musisz zapłacić podatku dochodowego?

Na moim blogu nie chcę wchodzić w tematy związane z bieżącą polityką, jednak w okresie rozliczeń z fiskusem postanowiłem przygotować wpis wyjaśniający, o co tak naprawdę chodzi z kwotą wolną od podatku. Na czym to polega i jakie ma znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego? Wreszcie – kiedy nie musisz, drogi Czytelniku, płacić podatku dochodowego? Zapraszam.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Oczywiście jest to suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Obecnie (w 2016 roku) kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych i pozostaje niezmienna od 7 lat. Wiedząc, jaka jest wysokość tej kwoty, możemy łatwo obliczyć tzw. podstawę opodatkowania, od której na koniec roku podatkowego płacimy podatek Urzędowi Skarbowemu.

Pisząc najprościej: jeśli w ciągu roku zarobiłeś 3091 złotych brutto lub mniej, to suma Twojego podatku wyniesie okrągłe 0 złotych. Jeśli natomiast przekroczyłeś tę kwotę o chociażby złotówkę, wówczas podatek zostanie Ci naliczony.

Ważne!
Nawet jeśli Twój roczny dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, masz obowiązek złożenia deklaracji PIT do 30 kwietnia każdego roku. Wówczas na podstawie rozliczenia Urząd Skarbowy zwróci Ci zapłacone zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 556,02 zł.

Co, jeśli przekroczyłeś kwotę wolną od podatku?

Oczywiście (i na szczęście) osób zarabiających tylko sumę kwoty wolnej od podatku jest w Polsce niewiele, dlatego zdecydowana większość z nas jest zmuszona do opłacania podatku dochodowego, jego wyliczenia i wpisania w rocznej deklaracji podatkowej PIT.

Wówczas stosuje się wzór wyliczania podatku. Jeśli znajdujesz się w pierwszym progu podatkowym, czyli zarobiłeś do 85.528 złotych brutto (na rok 2016), to płacisz podatek w wysokości 18% od tej kwoty pomniejszony o 556,02 zł. W przypadku wyższych zarobków dochodzi nam dodatkowy, 32% podatek od kwoty powyżej 85.528 złotych (czyli płacisz 18% od 85.528 złotych i 32% od tego, co zarobiłeś więcej).

Nie masz dochodów? Nie wypełniasz PIT

Z obowiązku wypełniania rocznego rozliczenia podatkowego PIT zwolnione są wyłącznie te osoby, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów i nie prowadzą działalności gospodarczej. Co ciekawe do opodatkowanych dochodów nie zaliczają się wpływy np. z alimentów czy zasiłki wypłacane przez Miejskie lub Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.

Kiedy zapłacisz niższy podatek dochodowy?

Niezależnie od tego, czy zarobiłeś w ciągu roku kwotę niższą lub równą kwocie wolnej od podatku, czy też jednak na Twoje konto wpływa zdecydowanie więcej pieniędzy, masz szansę otrzymać nawet pokaźny zwrot podatku od Urzędu Skarbowego. Dowiesz się o tym po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego PIT. Wówczas dla jednych następuje bardzo przyjemny moment – okazuje się, że przysługuje im zwrot części podatku. Niestety, niektórzy dowiadują się też, że mają podatek do dopłaty.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2018

Komu i kiedy przysługuje zwrot części podatku dochodowego? Oto najczęstsze sytuacje:

 • nieprzekroczenie dochodu równego kwocie wolnej od podatku – to już opisałem powyżej;
 • złe naliczenie zaliczki na podatek dochodowy – bywa, że pracodawca nalicza podatek na podstawie drugiego progu podatkowego (32%), a dochody pracownika w ciągu roku nie przekroczyły 85.528 złotych;
 • skorzystanie z licznych ulg – najpopularniejsza z nich to ulga na dziecko, która pokaźnie obniża wysokość należnego podatku (o ponad 1000 złotych na jedno dziecko);

Ciekawostka:
Fiskus zwróci nam jednak wyłącznie nadpłatę większą niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, czyli obecnie 8.80 zł.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? Im szybciej rozliczysz się z fiskusem, tym szybciej nastąpi ten przyjemny moment, dlatego zachęcam do wysyłania swoich zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Co sądzicie o wysokości kwoty wolnej od podatku? Rozliczyliście się już z fiskusem i oczekujecie zwrotu? Może jednak czeka Was dopłata? Zapraszam do komentowania!

10 komentarzy

 1. Czy zwrot nadpłaty jest ograniczony bez względu na formę zwrotu? Czy jeśli ma być zwrot na konto też obowiązuje minimalny zwrot 8,80zł?

  • Mateusz

   |Autor bloga

   Alicjo, – minimalna kwota 8,80 zł obowiązuje bez względu na formę zwrotu. Jeśli zwrot podatku nie przekracza tej kwoty, to urzędu zaliczana jest ona na poczet przyszłych zaległości podatkowych.

 2. Ta kwota wolna jest tak śmiesznie niska. Ale ulgi na dziecko są dość duże. W ogóle powinni je powiększyć zamiast tworzyć aparat rozdawnictwa i marnotrawstwa w postaci 500+

 3. roman zajac mysliwy

  a po co pracowac i placic podatki ja tam od 32 lat pracuje na czarno i co myslicie ze sie martwie iz nie mam ubezpieczenia wolne zarty moi kolesie robia za marne 2000 zlotych i sie ciesza ze zarabiaja i majom ubezpiecznie tylko macie mały problem statystyka zusowska jak odejmiecie tych co się urodzili przed 1945 rokiem to wiecie co wyschodzi średnia życia 57 lat niekt nie wierzy ale takie są wylicznenia poczytajcie sobie klepsydry na cmentarzach umieraja ci co mają powyżej 90 lat czyli co przerzyli do 45 roku a reszta schodzi pokoło 60 lat takie są fakty

 4. Kasia

  Cześć!
  Mam dwa pytania:
  1) Co w sytuacji, gdy mam do dopłaty np. 4 PLN? Też obowiązuje podobna zasada minimalnej kwoty, jak przy zwrocie?
  2) Co w sytuacji, gdy w zeszłym roku miałam nadpłatę 4 PLN, a w tym mam nadpłatę 156 PLN? Czy dostanę w tym roku 156 PLN czy może 160 PLN?

 5. Kwota wolna od podatku to prosty i ciekawy wynalazek. W Unii Europejskiej Polska jest na 24 miejscu. Kwota wolna od podatku wynosi u nas ok. 730 EUR. Dla porównania na Cyprze ok. 19500 EUR, Hiszpania, Irlandia, Finlandia ponad 16000 EUR. Wielka Brytania ok. 13359 EUR. Marzy mi się prosty system podatkowy. Żadnych wymyślnych ulg. Z kwoty wolnej od podatku korzysta każda zarabiająca osoba. Od 1 stycznia 2016 roku minimalna krajowa wynosi 1850 zł brutto czyli 22.200 zł rocznie więc kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich zarabiających i można by było ją podnieść kosztem innych ulg. trzeba pamiętać, że każdy kolejny przepis, ulga, regulacja to kilkudziesięciu – kilkuset urzędników potrzebnych do jej naliczenia, skontrolowania a to są koszty. W ogóle opodatkowanie pracy to moim zdaniem bardzo słaby pomysł. Nie lepiej byłoby nałożyć podatki pośrednie tam, gdzie można je banalnie łatwo ściągnąć? Energetyka / paliwa, handel. Tego podatnik nie może obejść, wpływy będą, mniej podmiotów do kontroli, likwidujemy prace na czarno, likwidujemy podatek od darowizn. To jest takie moje marzenie (nierealne…) No może chociaż kwota wolna od podatku w górę zamiast „miliona” dziwnych ulg i setek przepisów wykonawczych.

  • Popieram. Dodatkowo rząd wprowadza jakieś mydlące oczy programy ala „+500 na dziecko”, czym obciąża budżet, dodatkowo mając wpływ na podwyższanie podatków (bankowy, handlowy itp.). Wystarczyłoby uprościć/zmniejszyć podatki, bądź nawet powiększyć kwotę wolną od podatku, a miałoby to dużo więcej pozytywnych skutków m.in:
   -lepszy byt dla ubogich
   -polepszenie standardu życia dla Polaków
   -rozwój gospodarki (więcej pieniędzy w portfelach podatników = więcej zakupionych dóbr i usług [większe wpływy m.in. z VAT].

 6. Anna

  Ja wiem, że temat dawno zapomniany bo wszyscy już rozliczeni ale mam pytanie. Dostałam (bodajże z Urzędu Skarbowego – pisze tak, ponieważ pismo bardziej przypomina mafijne zastraszanie i pogróżki niż pismo urzędowe, prostackie i wulgarne) pismo, że mam niedopłatę podatku. Pierwszy raz rozliczałam się sama i moja niewiedza mnie zgubiła. Skąd człowiek wie, że ma niedopłatę podatku? To gdzieś „wychodzi” przy wypełnianiu PIT’u? Jest gdzieś jakiś prosty (ale na prawdę prosty) wzór matematyczny z którego się to wylicza? Dodam, że wzięłam dodatkowe zlecenia by dorobić i mój pracodawca po przekroczeniu magicznej kwoty liczył mi 32%.

 7. Stanisław

  zastanawia mnie czy tego typu komentarze czytają politycy , jak oni się czują gdy mają w rządzie 30.000 zł wolną kwotę od podatku . mam emeryturę 1145 zł netto komornik mnie zabiera 25% z brutt mam na rękę 833 zł jestem osobą samotną po wypadku uznanym całkowitym nie zdolnym do pracy na komisji dostałem umiarkowany stopień niepełnosprawności gdyż sam jeszcze się dopełzam . Jak ZUS oszukuje niech komornik potrąca 25% z netto a nie z brutt niech i on płaci podatek . zgłaszam działalność gospodarczą na okres letni , jak zarobię 220 zł muszę płacić podatek od każdej kwoty . nie rozumiem jak to się poprawia byt najuboższym . Staszek z Kłodzka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *