Ulga prorodzinna. Jak rozliczyć ulgę na dziecko w PIT? Zasady, wymagania i kwoty.

Jak rozliczyć ulgę na dziecko w PIT? Komu należy się ulga prorodzinna i w jakiej wysokości? Sprawdź limit dochodu. Wypełniamy PIT krok po kroku.

Fot. by samer daboul from Pexels

Polski system fiskalny nie zna drugiej równie hojnej ulgi, która byłaby tak łatwo dostępna dla przeciętnego podatnika. Mam na myśli oczywiście ulgę na dziecko, którą rodzice (i nie tylko, wrócę do tego w dalszej części artykułu) mogą wykorzystywać co roku na etapie rozliczania się z fiskusem. Ile wynosi ulga prorodzinna? Komu przysługuje? Jak ją odliczyć od podatku na formularzu PIT? Na te pytania odpowiadam w dzisiejszym artykule. Zachęcam do uważnej lektury.

Wysokość ulgi prorodzinnej

Ulga na dziecko udzielana jest w stałej kwocie, a jej wysokość zależy od liczby dzieci zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Na jedno dziecko przysługuje ulga w kwocie 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. Jeśli jest to jedyne dziecko w rodzinie, to obowiązuje limit dochodu. Jego wysokość to 56.000 złotych dla jednego rodzica lub opiekuna oraz 112.000 złotych dla małżonków rozliczających się wspólnie (na jednym druku).

Limit dochodu przestaje obowiązywać w momencie, gdy w domu pojawi się drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku dwojga dzieci rodzice lub opiekunowie także mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie na każdą z pociech, czyli łącznie 2224,08 zł rocznie.

Wysokość ulgi rośnie w przypadku rodzin wychowujących troje dzieci. Wówczas na pierwsze i drugie dziecko przysługuje odliczenie w kwocie 92,67 zł miesięcznie, a na trzecie jest to już 166,6 zł. Łącznie daje nam to kwotę 4224,12 w skali roku.

Na najwyższą ulgę podatkową mogą liczyć rodzice lub opiekunowie czworga i więcej dzieci. Ponownie: na pierwszą dwójkę przysługuje odliczenie w kwocie 92,67 zł miesięcznie, na trzecie 166,67 zł, natomiast na czwarte i każde kolejne już 225 złotych. Jeśli więc w gospodarstwie domowym wychowuje się pięcioro dzieci, rodzina zyska aż 9624 zł rocznie.

Komu przysługuje ulga prorodzinna?

Pisząc w dużym skrócie: każdemu podatnikowi, który sprawuje władzę rodzicielską nad dzieckiem. Wcale nie musi to być rodzic biologiczny. Z ulgi mogą skorzystać także rodzice zastępczy oraz prawni opiekunowie (np. dziadkowie czy dorosłe rodzeństwo).

Jednak nawet spełnienie powyższych warunków nie gwarantuje możliwości dokonania odliczenia od podatku. Z ulgi prorodzinnej nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym, ryczałtem lub podatkiem tonażowym.

Rada: Jeśli jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z którejś z wymienionych form opodatkowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulgę odliczył drugi rodzic. Oczywiście pod warunkiem, że ma od czego, czyli osiągnął odpowiednio wysoki dochód w minionym roku podatkowym (co wcale nie musi być takie oczywiste).

Ranking najlepszych: Maj 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - maj 2024

W przypadku małżonków zwykle najkorzystniej jest rozliczyć się z fiskusem na jednym druku i wspólnie skorzystać z odliczenia ulgi. Jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla rodzin wychowujących jedno dziecko (wówczas limit osiągniętego dochodu rośnie do 112.000 złotych).

Z odliczenia mogą także skorzystać osoby będące po rozwodzie lub żyjące w separacji. W takiej sytuacji rodzice mogą ustalić między sobą proporcjonalny podział ulgi. Jeśli nie potrafią dojść do porozumienia, wówczas zwyczajowo bierze się pod uwagę liczbę dni faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Ważne! Ulga prorodzinna przysługuje do momentu ukończenia przez „dziecko” 25. roku życia, o ile pociecha nadal się uczy i w danym roku podatkowym nie osiągnęła dochodu w kwocie przekraczającej 16 061,28 zł (nie dotyczy renty rodzinnej).

Jak rozliczyć ulgę na dziecko? Instrukcja wypełniania PIT krok po kroku

Ulgę na dziecko można rozliczyć wypełniając formularz PIT-36 lub PIT-37. W obu przypadkach niezbędne będzie uzupełnienie zeznania załącznikiem PIT-O. Dzięki uprzejmości moich znajomych (mają dwie córeczki) mogę zaprezentować Wam procedurę wypełniania tego załącznika „na żywo”.

Na pierwszej stronie PIT-O podajemy podstawowe dane podatnika oraz ewentualnie małżonka (w przypadku rozliczania się wspólnie).

Druga strona, czyli sekcja C, zawiera już pełną kwotę przysługującej ulgi, która automatycznie pomniejsza należny podatek do zapłaty. Dlaczego w przypadku moich znajomych wyszła taka „dziwna” kwota? Odpowiedź znajdziemy na kolejnej stronie załącznika.

PIT-O

Wspomniałem o tym, że ulga prorodzinna jest naliczana za każdy miesiąc wychowywania dziecka. Druga córka moich znajomych przyszła na świat w październiku 2017 roku, a więc jej rodzice mogli skorzystać z odliczenia jedynie za październik, listopad i grudzień. Wypełniając PIT za 2018 rok będą już mieli prawo do ulgi w pełnym wymiarze, czyli 2224,08 zł za obie córki.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


PIT-O

Uwaga! Za radą znajomych polecam bardzo dokładnie sprawdzić, czy wszystkie dane dziecka się zgadzają. Wystarczy drobna pomyłka w PESEL-u, aby system internetowy nie pozwolił wysłać załącznika i tym samym całego zeznania.

Po wypełnieniu załącznika PIT-O w rubryce 159 lub 160 PIT-36 albo 120 lub 121 PIT-37 należy wpisać kwotę przysługującej ulgi. Osoby rozliczające się przez Internet nie muszą się tym martwić, ponieważ odpowiednia rubryka wypełni się automatycznie.

To już wszystko. Ulga zostanie naliczona „z urzędu”, co w praktyce oznacza wpłynięcie wyliczonej kwoty na konto podatnika. Ten może zrobić z pieniędzmi, co mu się żywnie podoba. Oczywiście zachęcam do rozsądnego podejścia do sprawy. Ulgę można np. gromadzić na koncie oszczędnościowym z myślą o zapewnieniu dziecku/dzieciom dobrego startu w dorosłość.

Ważne! Wbrew obiegowej opinii ulga prorodzinna podlega zajęciu komorniczemu.

Na koniec dodam, że organy skarbowe mogą zażądać od podatnika przedstawienia dowodu potwierdzającego prawo do pobierania ulgi prorodzinnej. Takim dowodem jest odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej, umowa między rodziną zastępczą a starostą lub zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Czy są wśród nas osoby korzystające z ulgi prorodzinnej? Jak sądzicie: jest ona wystarczająca? Na co ją przeznaczacie? Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze!

6 komentarzy

 1. Artur

  „Ulga prorodzinna przysługuje do momentu ukończenia przez „dziecko” 25. roku życia, o ile pociecha nadal się uczy i w danym roku podatkowym nie osiągnęła dochodu w kwocie przekraczającej 3089 zł”

  Warto tutaj nadmienić czym jest „dochód w kwocie przekraczającej 3089 zł”. Nie jest to kwota brutto, ani kwota „do ręki” (netto). Ostatnio dużo czasu spędziłem, żeby znaleźć jak to obliczyć. W najczęstszym przypadku -student pracujący na umowę zlecenie (najczęściej tacy ludzie mają jakiś dochód, ale jednak nie przekraczający limitu, np. praca wakacyjna) – jest to kwota 3873,12 zł brutto. 3089zł w tym przypadku dotyczy punktu opisanego na fakturze jako „kwota do opodatkowania”.

 2. Wojtek

  Pieniądze uzyskane ze zwrotu podatków właśnie dzięki uldze prorodzinnej stanowią niezły zastrzyk dodatkowej kasy w budżecie domowym. Zawsze staramy się te pieniądze odłożyć na wakacje.

 3. Bartek

  Pewnie pod którymś artykułem już to napisałem, ale co tam – Twój blog jest świetny, dobierasz tematy wpisów tak, że wiele ludzi naprawdę znajdzie w nich odpowiedzi na frapujące ich pytania.
  Co do ulgi prorodzinnej, to zastanawiam się, czy za dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje większa ulga.

 4. Ola z oprocentowanielokat.pl

  Jeden z lepszych artykułów jakich czytałam na temat ulgi prorodzinnej. Temat pojawia się wielokrotnie w okolicach stycznia kiedy to obowiązek rozliczeń PIT nadchodzi. Ale temat ulgi po raz pierwszy czytam zrozumiale i jasno. Gratulacje!

 5. Dobrze napisane. Ulga na dziecko jednak powinna być wyższa. Zamiast rozdawać pieniądze mogli by podnieść ulgę na dziecko. Zastanawiam się jak teraz będzie przy najbliższym zeznaniu podatkowym skoro US ma z nas zrobić PIT. Czy aby ludzie na tym napewno skorzystają bo PIT przez Państwo będzie robiony bez ulg…czy si mylę?

 6. gjack

  „Ulga prorodzinna przysługuje do momentu ukończenia przez „dziecko” 25. roku życia, o ile pociecha nadal się uczy i w danym roku podatkowym nie osiągnęła dochodu w kwocie przekraczającej 3089 zł”

  Syn 22 lata, studiuje i pracuje, Jego dochód wg PIT przekroczył 4000 PLN. Czy koszt wynajmu mieszkania można zaliczyć do kosztów zmniejszając w ten sposób dochód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *