Podatek od sprzedaży nieruchomości: ile wynosi, kto musi go zapłacić, jak można go uniknąć?

Podatek od sprzedaży domu, mieszkania czy innej nieruchomości. Sprawdzam ile wynosi, oraz kto i kiedy musi go zapłacić. No i… jak uniknąć tego podatku? Kompendium wiedzy.

Fot. by PhotoMIX Ltd. from Pexels

Prywatna sprzedaż nieruchomości (domu, mieszkania, działki etc.) w rozumieniu przepisów jest czynnością cywilnoprawną, która oczywiście podlega opodatkowaniu. Odrzucając urzędową nowomowę: chodzi o to, że w określonych sytuacjach decydując się na sprzedaż np. własnego mieszkania, trzeba też zasilić kabzę fiskusa. Zła informacja? Danina może być bardzo wysoka. Dobra? Da się jej uniknąć, co jest jeszcze łatwiejsze po niedawnej nowelizacji przepisów. Wszystko wyjaśniam w moim poradniku na temat podatku od sprzedaży nieruchomości.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości, nazywany też „podatkiem od wzbogacenia”, jest naliczany wtedy, gdy podatnik decyduje się sprzedać swój majątek przed upływem 5 lat podatkowych od momentu jego nabycia. Podkreślam tutaj słowo „podatkowych”, ponieważ jest to istotna różnica w stosunku do lat kalendarzowych.

Przykład: Rafał Nowak kupił mieszkanie w marcu 2013 roku i postanowił je sprzedać w kwietniu 2018 roku. W takiej sytuacji będzie musiał zapłacić podatek, ponieważ 5 lat podatkowych minie dopiero 1 stycznia 2019 roku. Warto więc uważać na takie sytuacje.

Jeśli uda się dochować tej 5-letniej karencji, obowiązek podatkowy zostanie automatycznie zniesiony. Nie trzeba wówczas składać żadnych deklaracji w urzędzie skarbowym.

Jeśli do sprzedaży nieruchomości dojdzie przed upływem 5 lat

W takiej sytuacji oczywiście zachodzi obowiązek podatkowy, jednak istnieje kilka sposobów na uniknięcie zapłaty daniny, które opiszę w dalszej części artykułu. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi aż 19%, ale pamiętajcie, że jest on naliczany wyłącznie od DOCHODU, a nie od całej kwoty transakcji.

Załóżmy więc, że po 3 latach od nabycia mieszkania sprzedajemy je bez żadnego zysku, bo ceny nieruchomości spadły. Mieszkanie zostało kupione za 200.000 złotych, ale kwota sprzedaży wynosi 180.000 złotych. Co oczywiste, nie będzie tutaj mowy o podatku, ponieważ zbywca nie osiągnie dochodu.

Z dokładnie taką samą sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy kwota transakcji będzie równa kwocie nabycia. Wówczas także nie zajdzie obowiązek podatkowy. Ale uwaga! Urząd skarbowy może sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do sztucznego zaniżenia wartości nieruchomości w celu uniknięcia zapłaty podatku. Jeśli kwota transakcji zostanie zakwestionowana (dzieje się tak, gdy cena w akcie notarialnym rażąco odbiega od przeciętnych cen transakcyjnych), zbywca otrzyma mandat skarbowy i będzie musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.

Obliczamy wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości

Nie jest to specjalnie trudne i najlepiej będzie wyliczyć podatek na hipotetycznym przykładzie. W 2015 roku Agnieszka Kowalska nabyła mieszkanie w Toruniu za 200.000 złotych. W 2019 roku postanowiła je sprzedać za 220.000 złotych. Ponieważ nie minęło 5 lat podatkowych, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%. Danina jest naliczana od jej dochodu, czyli kwoty zysku pomniejszonej o koszty jego uzyskania.

Ranking najlepszych: Lipiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2024

Do takich kosztów można zaliczyć m.in.:

 • Usługę pośrednika nieruchomości
 • Taksę notarialną
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych
 • Koszty przeprowadzonych prac remontowych

Jeśli suma tych kosztów wynosi np. 15.000 złotych, to po ich odliczeniu dochód Agnieszki wyniesie już tylko 5000 złotych. Od tej kwoty zostanie naliczony 19% podatek. Sumarycznie więc Agnieszka przeleje na konto urzędu skarbowego 950 złotych podatku.

Ważne: Wszystkie koszty pomniejszające dochód muszą być udokumentowane fakturami.

Specyficzną sytuacją jest natomiast sprzedaż nieruchomości, która stanowiła darowiznę. W takim przypadku kwota nabycia jest równa 0 zł, co oczywiście oznacza, że jeśli obdarowany zdecyduje się sprzedać majątek przed upływem 5-letniej karencji, będzie musiał zapłacić podatek od całej kwoty transakcji, ewentualnie pomniejszonej o poniesione przez siebie koszty. Danina i tak będzie bardzo wysoka.

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Kwestia podatku była i nadal jest szczególnie kłopotliwa dla osób, które otrzymały dom, mieszkanie czy działkę w spadku. Jeśli nie mogą czekać ze sprzedażą aż 5 lat, to niestety muszą się liczyć z koniecznością zapłaty daniny. Tutaj jednak 1 stycznia 2019 roku nastąpiły istotne i bardzo korzystne zmiany.

Do tej pory okres 5-letni był liczony od daty śmierci spadkodawcy. Obecnie przepisy mówią, że karencja biegnie od momentu nabycia nieruchomości przez zmarłego właściciela. Jeśli więc np. rodzic zapisze dziecku mieszkanie, które kupił minimum 5 lat przed śmiercią, spadkobierca może je sprzedać bez płacenia podatku dochodowego.

Korzystne zmiany objęły także wdowców i rozwodników, którzy nie mieli podpisanej intercyzy. W ich przypadku 5-letni okres karencji od 2019 roku jest liczony od daty nabycia nieruchomości do majątku wspólnego, a nie od dnia śmierci współmałżonka lub momentu podziału majątku po rozwodzie.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Można uniknąć podatku nawet przed upływem 5 lat: Własne cele mieszkaniowe

Polskie prawo przewiduje zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości nawet wtedy, gdy podatnik nie dochowa 5-letniej karencji. Warunek jest jeden: środki uzyskane z transakcji musi w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

1 stycznia zmieniły się przepisy – na szczęście na korzyść podatników. Wcześniej w celu uniknięcia podatku trzeba było przeznaczyć środki ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w ciągu maksymalnie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym doszło do transakcji. Po nowelizacji ustawy okres ten został wydłużony do 3 lat podatkowych.

Co należy rozumieć poprzez „własne cele mieszkaniowe”? Są to wszelkie wydatki, które da się logicznie powiązać z chęcią nabycia lub wybudowania nowej nieruchomości. Przykładowo:

 • Wydatek na zakup mieszkania/domu/działki budowlanej
 • Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
 • Zakup materiałów na budowę domu lub remont już istniejącego budynku
 • Spłata kredytu wraz z odsetkami, który został zaciągnięty na zakup nieruchomości (dotyczy tylko kredytu zaciągniętego przed sprzedażą nieruchomości)

Uwaga! Do wydatków na własne cele mieszkaniowe zalicza się także koszty poniesione przez podatnika przed tym, jak stał się właścicielem nowej nieruchomości. Musi nim jednak zostać zanim upłynie ustawowy termin 3 lat podatkowych na rozliczenie ulgi.

Bardzo ważne jest również to, że aby uniknąć podatku, na cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć CAŁĄ kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości. Musi to być udokumentowane fakturami lub umowami. Jeśli cokolwiek z tej puli zostanie, trzeba będzie od tej kwoty zapłacić podatek dochodowy – i to wraz z odsetkami. No chyba, że wcześniej zadeklarujemy w deklaracji PIT, że przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe tylko cześć środków.

Fiskus musi wiedzieć

Nawet jeśli podatnik zamierza skorzystać z ulgi, by nie zapłacić podatku od sprzedaży nieruchomości, ma obowiązek poinformować o tym swój urząd skarbowy. Zrobi to w rocznym zeznaniu podatkowym na druku PIT 39. W deklaracji należy wykazać fakt sprzedaży nieruchomości i zaznaczyć, że podatnik zamierza przeznaczyć całą uzyskaną kwotę (lub jej część) na własne cele mieszkaniowe.

Zdarzyło się Wam kiedyś zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości? Może uniknęliście tego obowiązku wykorzystując rozwiązania opisane w moim artykule? Zdawaliście sobie w ogóle sprawę, że taki podatek istnieje i może nieźle uderzyć po kieszeni? Komentujcie!

54 komentarzy

 1. A jak się ma przychód ze sprzedaży w stosunku do wartości pieniądza w momencie zakupu? Przecież kilka lub kilkanaście lat temu wartość pieniądza w których rozliczano transakcję była zupełnie inna niż dzisiaj. Dzisiaj 200 tys. zł jest równe wartości sporo niższej kwocie kilka lub kilkanaście lat temu. Tak więc może się okazać, że w praktyce wartość sprzedawanej nieruchomości jest niższa niż wartość tej samej nieruchomości zakupionej dużo wcześniej mimo większej wartości nominalnej.
  Jeżeli polski aparat skarbowy nie uwzględnia utraty wartości złotego, to zwyczajnie nas okrada. Ale chciałbym wiedzieć jak jest? Czy należy w liczeniu dochodu z nieruchomości używać wartości uwzględniając kwotę zakupu skorygowaną o dzisiejszą niższą wartość złotego publikowaną przez GUS czy nie?

  • Arek

   Co do zasady fiskus nie uwzględnia inflacji podczas rozliczania podatków i tak, jest to zakamuflowaną formą wyższych podatków. Np. na lokacie zarabiasz 2%, inflacja wynosi 2%, fiskus pobiera 19% podatku i jesteś -0.38% w plecy w realnej wartości twoich oszczędności.

  • Asia

   Witam a jak mam kredyt na dom i chciałabym sprzedać mieszkanie( dopiero staliśmy się właścicielami) przed upływem 5 lat czy to też przejdzie czy tylko spłata kredytu na to mieszkanie wchodzi w grę?

  • Jest o tym we wpisie Jerzy :-)
   Niestety przy darowiźnie trzeba odczekać 5 lat od momentu przyjęcia darowizny, albo zapłacić podatek 19% od całej kwoty sprzedaży, bo koszt nabycia to 0 zł.

   • Paweł

    Nawet jeżeli środki przeznaczyło się na zakup nowego mieszkania – w całości lub części? wówczas nie obowiązuje ta zasada różnicy?

    • Ewa Raczynska

     A co z darowizną nieruchomości zabudowanej na rzecz organizacji pozarządowej? Jak wtedy wyglądają opłaty? Jestem jej właścicielem od 10 lat. Dom jest wybudowany w kredycie, który trzeba spłacać jeszcze przez 20 lat.
     Jak tu będzie wyglądała cała procedura?

   • Paweł

    Witam. Co w przypadku, gdy wybuduję dom jako osoba fizyczna. Ja, jako ja. Zaraz po wybudowaniu domu sprzedam go. Kupuję działkę, buduję dom, sprzedaję go. Czy jako osoba fizyczna mogę od dochodu odjąć koszty jakie poniosłem na wybudowanie domu? Jaki zapłacę podatek? Od różnicy, czy od całej wartości nieruchomości?

    • Kasia

     Witam, proszę o podpowiedź: chcę sprzedać mieszkanie, za to kupić działkę, zacząć budować dom i dobrać kredyt na budowę. Czy w takim przypadku urząd skarbowy może wymagać ode mnie udokumentowania, że całe środki ze sprzedaży i kredyt wydałam na budowę domu? Czy będzie tylko wymagał udokumentowania kwoty za sprzedaży mieszkania i nie będzie ich interesowało to, że dodatkowo miałam pieniądze z kredytu?

 2. Łukasz

  A jak wygląda sprawa mieszkania na wynajem, ktore było przez załóżmy 10 lat amorytozowane. Od jakiej kwoty zapłacimy podatek, w stosunku do ceny zakupu czy końcowej kwoty amortyzacji?

 3. Rysiek

  Zamierzam sprzedać mieszkanie, które otrzymałem w drodze darowizny, ale miałem naliczony podatek od spadków i darowizn 20%. Właścicielem jestem od 2012 r. więc okres karencji już minął, ale pozostaje jeszcze cześć podatku do spłacenia ponieważ została rozłożona na raty.
  Co robię?
  Płacę podatek po/przed sprzedażą mieszkania?
  Podatek jakimś cudem zostaje umorzony? ?
  Czy Mogę jakoś uniknąć daniny?
  A może jest jeszcze inna opcja.

 4. infomiasto.eu

  Podatek od sprzedaży tylko udowadnia że ludzie nie są właścicielami własnych rzeczy – bo powinni móc dać je bezpłatnie lub za dowolną kwotę bez podatku dowolnej osobie inaczej są tylko osobami jakie dzierżą rzecz jaka do nich nie należy w świetle prawa bo nie mogą nią dowolnie rozporządzać.

  • Nin

   Dokładnie.
   Pieniądze za które kupiło się dom lub mieszkanie w typowym przypadku jest już opodatkowane ponieważ wszystkie dochody osobiste są opodatkowane. Krótko mówiąc państwo okrada swoich obywateli podwójnie, a często potrójnie lub nawet wielokrotnie bo jest wiele podatków, które zwiększają wartość czegoś od czego nalicza się kolejne podatki. Ludzie nie mają żadnych moralnych dylematów czy okradać złodzieja. A tu złodziejem jest państwo. Tak więc efekt jest taki jaki jest. Mnóstwo emigracji, kombinowania, ogromna szara strefa (która notabene jest właśnie najzdrowsza).

   • Grzegorz

    Witam. Jak to wygląda w przypadku kiedy kupiłem nieruchomość w trakcie budowy w marcu 2020. Jest to dom typu bliźniak ale podział na dwa osobne lokale będzie zrobiony po zakończeniu budowy. Jedna połówka pójdzie na sprzedaż a druga będzie moja. Czy podatek będę musiał zapłacić jak został nabyty w trakcie budowy i zmieni się jej status, że będą to teraz dwa osobne lokale. Jeśli tak to od kiedy będzie liczony okres 5 lat od marca 2020 czy od momentu kiedy będzie podzielona nieruchomość? Jeśli będę musiał zapłacić podatek i żeby go uniknąć kupię działkę to czy ją także będę mógł sprzedać oczywiście po 5 latach?

 5. villemo09

  nie rozumiem, jeśli płacę podatek podczas kupowania auta, a podczas sprzedawania auta nie, to czy analogicznie jest z nieruchomościami – płacę podatek podczas kupowania mieszkania, a sprzedaży nie? chyba czegoś nie rozumiem, bo tutaj jest napisane że płacę jeśli sprzedam jeśli 5 lat nie minie, poprawcie mnie proszę?

  • Ewa Raczynska

   A co z darowizną nieruchomości zabudowanej na rzecz organizacji pozarządowej? Jak wtedy wyglądają opłaty? Jestem jej właścicielem od 10 lat. Dom jest wybudowany w kredycie, który trzeba spłacać jeszcze przez 20 lat.
   Jak tu będzie wyglądała cała procedura?

 6. Michał z Warszawy

  Witam.
  A jeśli otrzymałem działkę w darowiznie i sprzedałem tę działkę po pół roku od jej otrzymania to czy za te pieniądze mogę kupić działkę rolną [na której będę chciał się pobudowac w przyszłości] to będę zwolniony z podatku 19% czy dotyczy ty tylko działek budowlanych?

 7. Magda

  „UWAGA! Do wydatków na własne cele mieszkaniowe zalicza się także koszty poniesione przez podatnika przed tym, jak stał się właścicielem nowej nieruchomości. Musi nim jednak zostać zanim upłynie ustawowy termin 3 lat podatkowych na rozliczenie ulgi.” chciałam się upewnić czy dobrze to rozumiem.. Jestem w trakcie budowy domu i zaczelam zbierac faktury, za około miesiąc podpisuje akt notarialny kupna mieszkania które w ciagu kolejnych trzech miesiecy chce znowu sprzedać z zyskiem. Czy do wydatków na cele mieszkaniowe moge doliczyc te faktury, które otrzymałam jeszcze przez zakupem/sprzedażą miekszania?? Dom zamierzam wykończyć w ciagu nastepnego roku więc mysle ze cala suma z kupna/sprzedazy mieszkania zostanie rozliczona fakturami.

 8. Adam

  Zakupilem dom w innej miejscowosci w zwiazku z tym miesiac pozniej sprzedalem garaz przed uplywem 5 lat z zyskiem. Czy moge uwzglednic kwote sprzedazy garazu w koszty zakupu domu i tym samy nie placic podatku?

 9. Michał

  Witam
  Jak się sprawy mają w takim przypadku: W 2017 roku została zakupiona działka za 25000zł a w 2020 sprzedana za 45000zł. Dochód wyniósł 20000zł od którego należy zapłacić podatek 19% czyli 3800zł, ponieważ okres między kupnem a sprzedażą jest mniejszy niż 5 lat. W celu uniknięcia zapłaty podatku w PIT 38 deklaruję wydatek całej kwoty na cele mieszkaniowe (zakup działki pod budowę domu). Sprzedana działka była moja własnością a działka pod budowę domu, która ma być zakupiona, będzie stanowiła współwłasność małżeńską. Czy w tym przypadku fiskus uwzględni zakup nowej działki jako wydatek na własne cele mieszkaniowe?

  • Nin

   Powinien, ponieważ współwłasność oznacza również pana własność. W tym wypadku to, że będzie dwoje właścicieli nie ma żadnego znaczenia bo w ustawie chodzi o pana cele mieszkaniowe, a te w wypadku współwłasności lub własności ułamkowej też są spełnione. Urząd nie powinien mieć prawa interpretować tego zapisu inaczej niż jest zapisane w ustawie. Oczywiście urzędnicy nagminnie próbują to robić. Stąd sądy administracyjne i sprawy sporne. W każdym razie sąd (i urzędnik) powinien uznać, że pana cel mieszkaniowy jest w ten sposób spełniony o ile doprowadzi do pana zamieszkania. Nie ważne z kim czy na jakich warunkach bo to jest pana wybór i decyzja.

 10. Ja mam pytanie w październiku 2019 roku zapad wyrok o podziale majątku ugodowy gdzie ja spłacam byłego męża w dwuch ratach i chciałbym się dowiedzieć jaki podatek muszę uiścić do US. Jeśli ktoś może być tak miły i mi odpisać podziału majątku

 11. Katmandu

  Witam, proszę o wiadomość, jak wygląda sytuacja, jeśli nie doczekałem sprzedaży mniejszego mieszkania (długo trwało), lecz jeszcze przed jego sprzedażą kupiłem większe mieszkanie. Różnica między nimi to powiedzmy 100 tys.
  Czy jest szansa, aby obniżyć podatek, czy też 19% będzie liczone od całej kwoty sprzedaży tego mniejszego?

 12. Zapytanie

  Nieruchomość – budynek hotelowy murowany dwukondygnacyjny kryty papą, budynek hotelowy murowany parterowy kryty papą, budynek mieszkalny murowany jednopiętrowy kryty papą oraz budynek restauracyjny parterowy murowany z rozpoczętą nadbudową piętra został darowany Pani IS w dn. 20.10.2007r. umową darowizny otrzymaną od swojej siostry AC – otrzymana część to 1/10 nieruchomości. Wartość darowizny to 230.000,00 zł. Właścicielami budynku mieszkalno – usługowego zostało pięć osób fizycznych (IS w 1/10 właśności, AC 3/10 właśności, MR 3/10 własności, ER 3/10 i MR 3/10 właśności na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiem). W dniu 20.10.2007r. na podstawie umowy użyczenia IS użyczyła nieodpłatnie swojemu ojcu MR swoją część nieruchomości w celu prowadzenia jednoosobowej działalaności gospodarczej oraz wyraziła zgodę na czynienie nakładów na przedmiotową nieruchomość w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą a w związku z tym nadbudowy, rozbudowy, dobudowy i na dokonywanie inwestycji. W dniu 21.07.2008r. IS wyraziła zgodę na obciążenie hipoteczne ww. księgi wieczystej z tytułu udzielonego kredytu inwestycyjnego udzielonego ojcu MR prowadzącemu działalnośc gospodarczą, gdzie celem kredytu jest refinansowanie i finansowanie rozbudowy istniejącego budynku mieszkalno-usługowego. Rozbudowa inwestycji w toku. Z tytułu tej inwestycji MR otrzymał zwrot podatku w 2009r., inwestycja do dnia dziesiejszego nie została zakończona. Budynek nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy MR. Wszyscy ww. właściciele nieruchomości zdecydowali się na sprzedaż ww. nieruchomości osobie trzeciej. Wartość otrzymanej planowanej kwoty przychodu ze sprzedaży nieruchomości 1/10 IS to 150.000,00 zł.
  Czy IS będzie płaciła podatek dochodowy czy VAT?. Nieruchomość została rozbudowana i była utrzymywana z dochodów działalności MR.

 13. Iwona

  Jesli rok podatkowy 2019 został juz zamkniety, to PIT 39 skladam w rozliczeniu 2020? Dobrze to rozumiem?
  Nadwyzka ze sprzedazy mieszkania w całosci zostanie przeznaczona na splate kredytu, który wzielam kilka lat wczesniej, czy w rozliczeniu 2020 wystarczy wykazac faktury, zeby uniknąc płacenia podatku?
  Czy w koszty poniesione na poprawe własnego statusu mozna dodatkowo wliczyc kredyt na zakup mieszkania, w którym zarejestrowana jest dzialalnośc i faktury za wykonane roboty budowlane i zakupione materiały? czy dzieki temu tez unikne podatku?

 14. Adrian

  Witam, a co z mieszkaniem które mam zamiar wykupić od spółdzielni na własność i chce je zaraz sprzedać? Jak wtedy wygląda opłata podatku ?
  Jeśli kwota wykupu wynosi 60 tysięcy ( tyle zostało do spłaty) a mieszanie chce sprzedać że 200 to od 140 tysięcy muszę zapłacić 19 % podatku ?

 15. magda

  Czy mogę uniknąć płacenia podatku jeśli całą kwotę ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na spłatę kredytu hipotecznego jednak w kraju UE, poza granicami Polski, a mianowicie w Holandii?

 16. Bara

  Jestem właścicielką darowizny nieruchomości – domu już 20 lat. Czy w przypadku sprzedaży muszę płacić podatek?

 17. Anna

  Kupilam mieszkanie na kredyt gdzie wpłata własna wynosi 100tys , po wyremontowany chce tam zamieszkać a obecne mieszkanie sprzedać. Czy kwotę od której muszę zapłacić podatek po sprzedaży obecnego mieszkania moge obniżyć o ta wpłata własna?

 18. Marcin

  Szanowni Państwo, mam problem z którym w skarbówce sobie nie radzą. Proszę o Państwa interpretację.
  w 2017 wybudowałem dom na który wziąłem kredyt, następnie z tego domu wydzieliłem mieszkanie które sprzedałem w 2019 roku całość kwoty ze sprzedaży przeznaczyłem na spłatę zaciągniętego kredytu chcąc skorzystać ze zwolnienia a teraz skarbówka jest „prawie pewna” że muszę zapłacić podatek w całości. Zaznaczam że w części budynku mieszkam z rodziną więc spłata kredytu „zabezpieczyła moje cele mieszkaniowe”
  Ktoś miał z takim problemem do czynienia jakieś interpretacje indywidualne?

  • Dariusz

   Kolego, ja na Twoim miejscu nie szukałbym odpowiedzi na tak ważne pytanie tutaj, na jakimś forum internetowym, tylko poszedł z tym do profesjonalnego radcy prawnego/doradcy podatkowego, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Myślę, że on/a już nie jedną sprawę rozwiązał/a, więc i Twoją pomoże Ci rozwiązać.
   Sam też jestem ciekaw jak to się ma w praktyce…
   Osobiście uważam, że US nie ma prawa żądać od Ciebie niczego, ewentualnie wyjaśnienia. Żądaj od nich wszystkiego na piśmie. Sam też udzielaj im odpowiedzi na piśmie podpartej artykułami prawa cywilnego

 19. Agnieszka

  Proszę o poradę.
  Tata przepisał ziemię córce w formie darowizny. Ona natomiast chce przekazać ją siostrze również w formie darowizny. Czy zapłaci podatek dochodowy?

  • Anna

   Witam, co w sytuacji kiedy sprzedaje mieszkanie po dwóch latach bez dochodu (w tej samej cenie nabyłam mieszkanie dwa lata temu co teraz sprzedaje). Wg artykułu podatek jest od dochodu. Dochód zero, więc nie płacę podatku. Nie wydam jednak tej kwoty na „własne cele mieszkaniowe” o czym w dalszej części artykulu, co za tym idzie nie zaznaczę tej opcji w PIT 39. Czy wtedy muszę zapłacić podatek od całej kwoty?

 20. krzy

  witam, to jak jest w końcu z tym podatkiem dostałem darowiznę od matki upłynęło jak do tej pory 3 lata kwotę od sprzedanej działki chcę przeznaczyć na zakup mieszkania, płace podatek czy nie ?

 21. HW

  W 2009 roku otrzymałem w darowiźnie od rodziców dom i w tym samym roku aktem notarialnym ustanowiłem wspólność majątkową tego domu z żoną. w 2018 roku żona zmarła i w tym roku aktem poświadczenia dziedziczenia zostałem właścicielem 4/6 domu a moi dwaj synowie po 1/6. Synowie w 2018 zrzekli się na moją rzecz swojej części przy podziale nieodpłatnym spadku.
  W 2020 roku sprzedałem dom od jakiej części kwoty uzyskanej ze sprzedaży muszę zapłacić podatek dochodowy

 22. Justyna

  Witam.
  Moja teściowa od 15 lat była współwłaścicielem nieruchomości (połowa należała do niej druga zaś do jej szwagra). 10 lat temu szwagier teściowej spisał testament w którym przepisał swoją połowę na nią. W 2019 roku szwagier zmarł i teściowa została właścicielka całej nieruchomości, która chce w tym roku sprzedać. Jak wygląda w takiej sytuacji podatek?

 23. Renata

  Witammoj chłopka dostał dom i jest na niego przepisany ale nie minęło Jeszcze 5 lat czy jest zwolniony z podatku 19% jeśli przeznaczy na splate kredytu hipotecznego na obecne mieszkanie?
  Jeśli ten dom ma wpisana wartość 60 tys a dostaniemy za niego więcej np 100 tyś to z tych 40 trzeba się rozliczyć?
  Z góry Dziękuję

 24. Agut

  Witam, w 2008 roku odziedziczyłam mieszkanie po mamie. Jeżeli je sprzedam to rozumiem że nie muszę płacić podatku? Co jeśli nie chce przekazać kwoty na cele mieszkaniowe tylko ulokować na koncie oszczędnościowym, czy wtedy muszę zapłacić 19% podatku? Pozdrawiam

 25. stasia

  Jeśli rodzice sprzedali dom w którym mieszkali 30 lat (własnościowy) i zamieszkali z córką, której dali darowiznę. Pozostałą część kwoty posiadają lub wydali na inne cele ale nie kupili drugiej nieruchomości. Czy podatek od sprzedaży nieruchomości powinien być zapłacony?

 26. Pawel

  Jak wyglada sprawa w przypadku kupna nowego domu jako osoby prywatne (malzenstwo) i wynajecie go? Czy lepiej oplaca sie na firme czy prywatnie? Jezeli kupilismy prywatnie (umowa przedstepna deweloperska w tym momencie) to czy mozemy dom przeniesc 'na firme’? Czy koszt zakupu domu u dewelopera bedzie kosztem na rok podatkowy zakupu czy obowiazuje jakas amortyzacja? Jezeli nie jestesmy zdecydowani czy wynajmiemy prywatnie czy na firme to jezeli bedziemy brac faktury za wykonczenie na nas prywatnie a pozniej zdecydujemy sie wynajac na firme to czy to bedzie tez nasz koszt?

 27. tomasz

  Chcę sprzedać mieszkanie i kupić dom.Jeśli zrobię to w tej kolejności to przez jakiś czas nie mam gdzie mieszkać.Jeżeli najpierw kupię dom a za miesiąc sprzedam mieszkanie to zapłacę podatek ?

 28. Krzysiek

  Witam, proszę o informację jak wygląda sytuacja z podatkiem od sprzedaży działki kiedy całą kwotę ze sprzedaży przeznaczamy na zakup nieruchomości poza granicami naszego kraju.?

 29. Barbara

  Czy przy zamianie mieszkania (nabyte w 2016r, a więc nie ma jeszcze 5 lat podatkowych) na mieszkanie większe (z dopłatą) powinnam złożyć PIT 39 ? Co z podatkiem?

 30. Iwona

  Dzień dobry, proszę o odpowiedź. Muszę najpierw zakupić nowe mieszkanie, a później sprzedać stare w którym od wielu lat mieszkam, ponieważ nie mam gdzie zamieszkać na czas gdyby było na odwrót. Czyli najpierw będę musiała zainwestować środki własne na zakup nowego mieszkania a po sprzedaży starego bedę musiała zapłacić daninę od kwoty uzyskanej ze sprzedaży do US?

 31. Paulina

  Dzień dobry, proszę o poradę. Rodzice nabyli działkę w 2005 roku, tata zmarł w 2018 i wóczas pół działki przeszło w spadku na mamę i 2 dzieci. Dzieci zrzekły się spadku na korzyść mamy, obecnie w ksiedze wieczystej widnieje tylko mama. Jeżeli teraz chce sprzedać działkę czy obowiązują ją podatek od wzbogacenia? Jeżeli tak to od jakiej części nieuchomości?

 32. bracek

  Witam,
  Proszę o podpowiedz w sprawie zakupu nowego mieszkania po sprzedaży starego mieszkania. Chciałbym sprzedać swoje stare mieszkanie po upływie 2 lat od daty zakupu i zakupić nowe , wspólnie z partnerką. Czy zainwestowane wszystkie pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania podlegają opodatkowaniu, jeśli kupuję mieszkanie nowe razem z partnerką? Na nowe mieszkanie składamy się razem. Czy w takim wypadku możemy mówić o ,,zaspokojeniu swoich potrzeb mieszkaniowych’? Z góry dziękuję za odpowiedz.

 33. Olga

  Dzień dobry! Jestem rezydentem Polski. Sprzedam mieszkanie w Turcji. Zgodnie z prawem podatkowym Turcji, po 5 latach posiadania nieruchomości, jestem zwolniony z podatku dochodowego. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polska A Turcja, podatek, jeśli taki istnieje, muszę zapłacić w tym kraju, gdzie znajduje się nieruchomość. Jeśli w Turcji nie mam podatku, Czy muszę płacić podatek w Polsce? Czy mogę wykorzystać środki ze sprzedaży mieszkania w Turcji na zakup własnego mieszkania w Polsce, aby uniknąć podatku?

 34. Sprzedaż mieszkania własnościowego

  W 1996r. Mama kupiła mieszkanie za 850zl , a teraz sprzedała je za 55.000zł , chce z tych pieniędzy spłacić najpierw zaciągnięty przez siebie kredyt, a resztę przeznaczyć na wyposażenie mieszkania u córki, u której będzie teraz mieszkać. Jak ma rozliczyć się z Urzędem skarbowym i jakie koszty poniesie? Proszę o szybką odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *