Ulgi i odliczenia PIT 2023-2024 – sprawdź, co możesz odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym

Niewiele osób o tym wie, ale jest wiele ulg i odliczeń, które mogą znacznie obniżyć płacony podatek. Sprawdź listę ulg podatkowych i zyskaj zwrot podatku w rocznym PIT.

Fot. by tomaszzz / pixabay

Trwa okres rozliczania się z fiskusem – przypominam, osoby fizyczne muszą złożyć swoje deklaracje podatkowe do końca kwietnia. Wielu z Was na pewno liczy na to, że uda się Wam uzyskać zwrot nadpłaconego podatku od Urzędu Skarbowego. Duży wpływ ma na to fakt, czy skorzystacie z dostępnych ulg i odliczeń. Przygotowałem dla Was zestawienie najpopularniejszych z nich i podpowiadam, ile maksymalnie może wynieść dana ulga.

Czemu służą ulgi i odliczenia w PIT?

Oczywiście temu, aby nieco ulżyć ciemiężonemu podatnikowi. Przypominam, że w Polsce obowiązują różne skale podatkowe. Większość z Was pewnie mieści się w skali 12% lub 32% (ta druga obowiązuje, jeśli Wasze roczne przychody przekroczyły 120.000 złotych). Podatek jest naliczany od sumy przychodów i wówczas zostaje nam czysty dochód. Więcej o skali i prograch podatkowych napisałem we wpisie: Progi podatkowe w Polsce – pierwszy i drugi próg podatkowy (12 i 32%). Jak liczony jest podatek PIT?

Jednak należny podatek można na kilka sposobów obniżyć. Służą temu wspomniane ulgi i odliczenia. Jest ich całkiem sporo, ale nie należy ich mylić z kwotą wolną od podatku, o której pisałem całkiem niedawno. Ulgi i odliczenia przysługują większości z nas, trzeba tylko wiedzieć, że istnieją i jak z nich skorzystać.

Ulga rodzinna / ulga na dziecko

Jest zdecydowanie najchętniej wykorzystywana przez polskich podatników, oczywiście tylko tych, którzy mają dziecko. Wysokość ulgi to 1112,04 zł. Odliczamy ją na każde dziecko, czyli jeśli wychowujemy dwoje dzieci do 25. roku życia (o ile studiują i nie pracują), to możemy w sumie odliczyć lekko ponad 2200 złotych. Uwaga jednak. Na trzecie dziecko przysługuje już ulga w wysokości 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne aż 2700 zł.

Z ulgi mogą skorzystać tylko osoby, których dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekroczył 112.000 złotych.

Pamiętajcie, że na uzyskanie ulgi nie ma żadnego wpływu to, czy kwalifikujecie się do pobierania świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. Więcej o zasadach naliczania tej ulgi, o tym, komu przysługuje, oraz o tym, jak wypełnić PIT, znajdziesz w moim wpisie poświęconym uldze na dziecko.

Ulga rehabilitacyjna

Polega ona na tym, że możemy odliczyć od dochodu kwotę, którą w danym roku podatkowym wydaliśmy na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem życia osobie niepełnosprawnej (także sobie). Wchodzą więc w to wszelkie wydatki remontowe, oczywiście koszty poniesione na zabiegi rehabilitacyjne czy dojazdy do lekarzy.

Ważne! Ulga przysługuje także opiekunom osób niepełnosprawnych.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Odliczenie może być limitowane lub nielimitowane. W tej pierwszej grupie znajdują się np. wydatki na przewodników osób niewidomych, wydatki na samochód czy na utrzymanie psa-przewodnika. Odliczenie nie może wówczas przekroczyć kwoty 2280 złotych. Nielimitowane są natomiast m.in. zabiegi rehabilitacyjne.

Ulga dla krwiodawcy

Honorowe oddawanie krwi, poza tym, że jest szlachetne, pozwala także istotnie obniżyć kwotę należnego podatku. Jest to traktowane jak darowizna. Od dochodu możemy odliczyć pieniężny ekwiwalent za oddaną krew.

Ważne jest to, że obowiązują limity. Mężczyzna w ciągu roku może oddać – z podatkowego punktu widzenia – 2,7 litra krwi, a kobieta 1,8 litra. Pozwala to maksymalnie odliczyć w przypadku mężczyzny 3601 złotych, a w przypadku kobiety 3484 złote, ale nie więcej niż 6% dochodu.

Darowizna na cele pożytku publicznego

Nie mylić z 1,5% podatku! Każdy z nas może w roku podatkowym wesprzeć dowolną zarejestrowaną organizację pożytku publicznego, np. WOŚP czy jakieś hospicjum. Może to być jednak także chociażby wspólnota wyznaniowa. Cała przekazana kwota podlega odliczeniu od dochodu, ale nie może być wyższa niż 6% owego dochodu.

Trzeba jednak pamiętać, że fiskus może zażądać od nas okazania dowodu wpłaty na konto zgłoszonej organizacji.

Ulga internetowa

Ulga internetowa przysługuje każdemu, kto płaci za dostęp do sieci – nawet w telefonie komórkowym! Warto jednak pamiętać, że można z niej skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata. Później – szlaban.

Maksymalna kwota odpisu z tytułu tej ulgi wynosi 760 złotych.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


IKZE

Czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, o którym pisałem w osobnym artykule o IKZE. To temat-rzeka, ale jeśli jesteście stałymi czytelnikami mojego bloga, to dobrze wiecie, że posiadanie IKZE jest bardzo opłacalne z podatkowego punktu widzenia.

Odliczenie kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym na konto IKZE przysługuje podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego. Odliczyć można całą wpłaconą kwotę, ale jest ona odgórnie ograniczona. Nie może przekroczyć 1,2-krotności (a w przypadku przedsiębiorców od 2021 – 1,8-krotności) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za dany rok, co w przypadku roku 2024 oznacza kwotę 9 388,80 zł lub 14 083,20 zł (dla przedsiębiorców).

Jak widzicie istnieje naprawdę sporo sposobów na to, aby istotnie obniżyć kwotę należnego fiskusowi podatku. Te pieniądze zwyczajnie się Wam należą, dlatego korzystajcie z możliwości, jakie daje nam nasz system podatkowy.

PIT już rozliczony? Liczycie na zwrot, czy będzie dopłata? Pamiętaliście o skorzystaniu z ulg i odliczeń? Komentujcie!

20 komentarzy

 1. Byłam pewna, że czasy odliczania internetu skończyły się bezpowrotnie a tu miłe zaskoczenie. Ja też jeszcze niestety się nie rozliczyłam, jak zawsze czekam na ostatnią chwilę :/

 2. Mi niestety w tym roku wyszła kwota do dopłaty, ale wszystko dlatego, że rozliczałem się osobno z Żoną. Ona dostała zwrot, a ja dopłatę :) Trzeba wykonać szybko przelew, gdyż czas tylko do końca miesiąca. Pozdrawiam.

  • Basia

   Witam.Podomno można też odliczyć Internet w telefonie…czy i jakie oraz z kąd dokumenty ,kwoty do odliczenia tego są potrzebne?…

 3. Basia

  Czy rodzic który powiedzmy w ciągu roku weźmie do siebie raptem 3 razy dziecko na weekend tylko, ma prawo do tej ulgi na dziecko? Należy mu się ta ulga? Skoro nie ma żadnego wkładu w wychowywanie tego dziecka, gdyż się nim nie zajmuje. A matka dziecka z pewnych względów nie może się rozliczac. Sama wychowuje. Ojciec płaci tylko alimenty na dziecko i tyle. Proszę o odpowiedź

  • krzysiek

   O ile wiem to jeśli dziecko nie meszka z nim to według najnowszych przepisów nie może odliczyć tego. Tylko jeśli pani nie może się rozliczać to po co to zgłaszać do urzędu skarbowego? Żeby mu na złość zrobić? Wtedy zyska tylko skarb państwa, które i tak ściąga z nas potężne podatki a pani nic z tego nie będzie miała. Więc jeśli chce pani dodać państwu a zabrać jemu pozłości to można, tylko po co?

 4. Paulina

  Witam,mam takie pytanie co do rozliczenia z ulgą podatkowa na Internet.Jeśli ostatni raz za Internet rozliczalam się 2-3 lata temu a teraz bym chciała się rozliczyć to jest taka możliwość czy już raczej nie ma takiej możliwości?

 5. Konrad

  Ja napiszę tylko że będąc w progu 32% (ja i żona) i mając jedno dziecko jesteśmy w największej d…. podatkowej w jakiej być możemy. Absolutne zero ulg, co roku kosmiczne dopłaty. Jedyny ratunek od biedy w IKZE, ale to też kropla w całości. Czujemy się karani przez Panstwo za to, że poświęciliśmy kilkanaście lat na naukę, potem na sumienną i uczciwą pracę i nie dając się nabrać na 500+ zdecydowaliśmy się tylko na jedno dziecko (jesteśmy bardzo szczęśliwą rodziną). Naprawdę nie dziwię się, że ludzie uciekają z PL – gdyby nie rodzina i przyjaciele, to też by nas już tu nie było. Zaraz usłyszę, że mam lepiej niż 97% Polaków i żebym nie marudził. Odpowiadam, że lepiej mam tylko na papierze. Jeżdżę zwykłym autem, mam kredyt mieszkaniowy po uszy i nie stać mnie na Teneryfe, a oszczędności raczej ubywa niż przybywa bo koszty życia w stolicy są wysokie. Jestesmy patologicznym krajem, w którym elita rządząca cieszy się kosmicznym przywilejami, rozdaje się pieniądze podatników w pseudo programach socjalnych, a szereg uczciwie pracujących ludzi jest robiony w jajo na każdym kroku. Dramat.

  Autorowi poradników dziękuję za ciekawą lekturę. Fajnie przygotowany materiał :)

  • To ciekawe

   Poczekaj i obserwuj co się rozpęta w tym roku.
   To będzie dopiero wyciąganie najuboższych Polaków za uszy Twoim kosztem.
   Tu dzidziuś, tam dzisiuś, tu mieszkanko by się im przydało, tam emeryturka plus, ceny energii w górę, surowce w górę, usługi w górę, paliwo w górę, towary w górę, ceny nieruchomości w górę, ewentualne oszczędności do przeżarcia i start inflacji gotowy. Jeszcze niech stopy procentowe zaczną rosnąć to już nawet na wyjazd z tego kraju nie będzie Cie stać.
   Miej oczy szeroko otwarte.
   Motto 2019 – do pracy nie pójść, bo się nie opłaca – dzieci robić. Głupi Konrad pójdzie wyciągać za uszy tych „biedaków”.

  • Zniesmaczona Wydojona

   Panie Konradzie,
   U nas to samo. Oboje z mężem ciężko pracujemy i czujemy się okradani przez nasze Państwo.
   Wpadając w drugi próg oddajemy 1/3 wypłaty a sami nie dostajemy od Państwa nic.
   Ja jako aktywna zawodowo, zaradna kobieta czuję się PENALIZOWANA w tym kraju za swoją zaradność i pracowitość. Nie należało mi się żadne becikowe, żadna ulga/dodatek gdy byłam na macierzyńskim, żadne 500 plus.

   Nie powinno tak być. Skoro jest nas – IIpróg podatkowców – tylko 3 % to trochę mało jak na dojne krowy.
   Jeśli chcą się uwiesić na takich dojnych krowach to chociaż powinni robić tak by nas było więcej.
   Bo zaraz naprawdę nie będzie czego doić. Pozdrawiam.

 6. Adrianna

  Bardzo trafny komentarz podsumowujący politykę obecnego rządu. Wyłącz myślenie głosuj na PiS a my Ci zapewnimy bezpieczeństwo i godne życie?
  Autorowi bloga dziękuję za przydatne informacje mam pytanie czy ulga budowlana na remont mieszkania obowiązuje?
  Pozdrawiam

 7. Wac

  Ja mam 69 lat , wstydzę się za takich Polaków!!!! Pomysł ile ludzi w Polsce żyje za tysiąc złotych miesięcznie? I nie z ich winy a pracowali po 50 lat aemerytura głodowa !!!! Dzięki nim wyksztalciles się za darmo,kiedy oni za nędzne grosze pracowali właśnie z ich podatków , opłacali Ci studia,akademik, stołówkę.Dzisiaj żałujecie tym biednym ludziom 13-14 emerytury????Ja dał bym 15-i16. Mi wystarcza ta którą mam.pracowalem po 12 godzin po300 godzin w miesiącu . Zarabiałem 2 średnie krajowe dlatego emerytura ładna.Co z tego wrak człowieka nic za darmo.mam dwóch synów wykształconych urządzonych ,i nigdy nie mówili że chcą wyjechać z kraju . wstyd!!! A piszecie takie bzdety że aż się płakać chce.Pracowalem w wielu krajach i wiem jak się tam żyje.Jak by mi było tak źle w Polsce to bym wyjechał.nikt was tu na siłę nie trzyma.dzisiaj jest prosto zapoznać się jak się żyje w świecie.kocham Polskę i Polaków mieszkam w raju!!!!! Najpiękniejszy kraj świata. Tylko ludzie muszą się zmienić .

  • Kawka

   Miesiąc, w którym otrzymam PWZ lekarza, będzie moim ostatnim miesiącem w tym 'najpiękniejszym kraju świata’.

   W tym kraju nie ma nic za darmo – wykształcenia również. Sama sobie zapłaciłam za studia, płacąc podatki.

   Za mieszkanie i wyżywienie podczas studiów nie zapłacili mi żadni emeryci, a ojciec, który musiał na to pracować za granicą.

   Zdarzyło mi się przez kilka lat także żyć za 1000 zł. I co? Wystarczyło na wszystko, a nie miałam darmowej komunikacji, darmowych leków, 13 i 14 wypłaty. Ci, którzy uczciwie pracowali, jakoś nie narzekają na niskie emerytury.

  • Za darmo nic nie było i nie jest proszę pana. Jak pan pracował za granicą i zaliczyli panu te dochody w ZUS to super – znam takich którym ZUS powiedział „to niemożliwe żeby tyle zarabiać” i nagle puf, 7 lat składek które by podniosły emeryturę o kilkaset (jak nie 1000+) złotych wyparowało…
   Ogólnie też pracowałem za granicą, jetem o połowę młodszy i chcę mieszkać w Polsce – ale nie dziwię się tym co chcą wyjechać. Prawno-urzędnicza machina na zachodzie jest znacznie przyjaźniejsza niż w Polsce. Zwłaszcza w Polsce w której władza uznaje za prawdziwych Polaków tylko swoich zwolenników.
   Natomiast ja nie wyjadę, chcę tutaj żyć i tyle. Z czego już teraz rząd zabronił mi działalności bo miał takie widzimisię (dosłownie mam w piśmie napisane że się urząd nie zgadza i nie mogę prowadzić działalności – a nie chciałem żadnego dofinansowania).

  • GRAGA

   Sam piszesz bzdury. Większość tych co mają po 1000 zł nie przepracowało 10 lat. Mam kuzynkę która przepracowałam 5 lat , później na rencie – a wymagania ogromne. A ja przepracowałam 40 lat na odpowiedzialnym stanowisku i tylko 1800 złotych – to jaka to proporcja? Urodziłam dwoje dzieci , krótko byłam na macierzyńskim – one do żłobka a ja do pracy – bo byłam projektantem i ktoś mógłby zająć moje miejsce. A panie sąsiadki po całych dniach w oknie , albo gadu , gadu z innymi . I teraz mają dostać EMERYTURĘ???? bo urodziły dzieci???

 8. Janina

  Panie Wac, wyksztalcilam sie zagranica, za moje wlasne zarobione pieniadze (na zmywaku za granica – wtedy w Polsce trzeba bylo miec dobre znajomosci zeby pracowac gdziekolwiek). To o czym Pan mowi: oplacone, studia, akademik, stolowka, to bujda – ja tego nie mialam i wiele osob, ktore znam tez nie! Pana emerytura bazuje na dojeniu pracowitych Polakow teraz i robieniu kosmicznego dlugu publicznego, ktory beda splacac rowniez Pana synowie i Pana wnuki i prawnuki. Z najwieksza przyjemnoscia wyjechalabym z tego kraju i nie wstydze sie tego mowic. Natomiast jest mi bardzo wstyd przyznac, ze jestem z Polski, kraju w ktorym demokracja i tolerancja nie istnieje. Kraju, w ktorym Prezydent Gdanska nie moze uczestniczyc w obchodach historycznych wydarzen Gdanska, bo PiS rzadzi i nie zyczy sobie uczestnictwa samorzadow. Zyl Pan w latach 80tych i wczesniejszych tez – nie czuje Pan wstydu, ze to co kiedys laczylo narod teraz go dzieli?
  sugeruje ostroznosc w tak latwym zachecaniu mlodych Polakow do emigracji – ktoz jak nie my zarobi na Pana 13-14 emeryture, jesli wyjedziemy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *