Ulgi i odliczenia PIT 2018-2019 – sprawdź, co możesz odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym

Niewiele osób o tym wie, ale jest wiele ulg i odliczeń, które mogą znacznie obniżyć płacony podatek. Sprawdź listę ulg podatkowych i zyskaj zwrot podatku w rocznym PIT.

Fot. by tomaszzz / pixabay

Trwa okres rozliczania się z fiskusem – przypominam, osoby fizyczne muszą złożyć swoje deklaracje podatkowe do końca kwietnia. Wielu z Was na pewno liczy na to, że uda się Wam uzyskać zwrot nadpłaconego podatku od Urzędu Skarbowego. Duży wpływ ma na to fakt, czy skorzystacie z dostępnych ulg i odliczeń. Przygotowałem dla Was zestawienie najpopularniejszych z nich i podpowiadam, ile maksymalnie może wynieść dana ulga.

Czemu służą ulgi i odliczenia w PIT?

Oczywiście temu, aby nieco ulżyć ciemiężonemu podatnikowi. Przypominam, że w Polsce obowiązują różne skale podatkowe. Większość z Was pewnie mieści się w skali 18% lub 32% (ta druga obowiązuje, jeśli Wasze roczne przychody przekroczyły 85.528 złotych). Podatek jest naliczany od sumy przychodów i wówczas zostaje nam czysty dochód. Więcej o skali i prograch podatkowych napisałem we wpisie: Progi podatkowe w Polsce – pierwszy i drugi próg podatkowy (18% i 32%). Jak liczony jest podatek PIT?

Jednak należny podatek można na kilka sposobów obniżyć. Służą temu wspomniane ulgi i odliczenia. Jest ich całkiem sporo, ale nie należy ich mylić z kwotą wolną od podatku, o której pisałem całkiem niedawno. Ulgi i odliczenia przysługują większości z nas, trzeba tylko wiedzieć, że istnieją i jak z nich skorzystać.

Ulga rodzinna / ulga na dziecko

Jest zdecydowanie najchętniej wykorzystywana przez polskich podatników, oczywiście tylko tych, którzy mają dziecko. Wysokość ulgi to 1112,40 zł. Odliczamy ją na każde dziecko, czyli jeśli wychowujemy dwoje dzieci do 25. roku życia (o ile studiują i nie pracują), to możemy w sumie odliczyć lekko ponad 2200 złotych. Uwaga jednak. Na trzecie dziecko przysługuje już ulga w wysokości 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne aż 2700 zł.

Z ulgi mogą skorzystać tylko osoby, których dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekroczył 112.000 złotych.

Pamiętajcie, że na uzyskanie ulgi nie ma żadnego wpływu to, czy kwalifikujecie się do pobierania świadczenia w ramach programu Rodzina 500+.

Ulga rehabilitacyjna

Polega ona na tym, że możemy odliczyć od dochodu kwotę, którą w danym roku podatkowym wydaliśmy na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem życia osobie niepełnosprawnej (także sobie). Wchodzą więc w to wszelkie wydatki remontowe, oczywiście koszty poniesione na zabiegi rehabilitacyjne czy dojazdy do lekarzy.

Ważne! Ulga przysługuje także opiekunom osób niepełnosprawnych.

Ranking najlepszych: Wrzesień 2018

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2018

Odliczenie może być limitowane lub nielimitowane. W tej pierwszej grupie znajdują się np. wydatki na przewodników osób niewidomych, wydatki na samochód czy na utrzymanie psa-przewodnika. Odliczenie nie może wówczas przekroczyć kwoty 2280 złotych. Nielimitowane są natomiast m.in. zabiegi rehabilitacyjne.

Ulga dla krwiodawcy

Honorowe oddawanie krwi, poza tym, że jest szlachetne, pozwala także istotnie obniżyć kwotę należnego podatku. Jest to traktowane jak darowizna. Od dochodu możemy odliczyć pieniężny ekwiwalent za oddaną krew.

Ważne jest to, że obowiązują limity. Mężczyzna w ciągu roku może oddać – z podatkowego punktu widzenia – 2,7 litra krwi, a kobieta 1,8 litra. Pozwala to maksymalnie odliczyć w przypadku mężczyzny 3601 złotych, a w przypadku kobiety 3484 złote, ale nie więcej niż 6% dochodu.

Darowizna na cele pożytku publicznego

Nie mylić z 1% podatku! Każdy z nas może w roku podatkowym wesprzeć dowolną zarejestrowaną organizację pożytku publicznego, np. WOŚP czy jakieś hospicjum. Może to być jednak także chociażby wspólnota wyznaniowa. Cała przekazana kwota podlega odliczeniu od dochodu, ale nie może być wyższa niż 6% owego dochodu.

Trzeba jednak pamiętać, że fiskus może zażądać od nas okazania dowodu wpłaty na konto zgłoszonej organizacji.

Ulga internetowa

Ulga internetowa przysługuje każdemu, kto płaci za dostęp do sieci – nawet w telefonie komórkowym! Warto jednak pamiętać, że można z niej skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata. Później – szlaban.

Maksymalna kwota odpisu z tytułu tej ulgi wynosi 760 złotych.

IKZE

Czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, o którym pisałem w osobnym artykule o IKZE. To temat-rzeka, ale jeśli jesteście stałymi czytelnikami mojego bloga, to dobrze wiecie, że posiadanie IKZE jest bardzo opłacalne z podatkowego punktu widzenia.

Odliczenie kwoty wpłaconej w danym roku podatkowym na konto IKZE przysługuje podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych lub na podstawie podatku liniowego. Odliczyć można całą wpłaconą kwotę, ale jest ona odgórnie ograniczona. Nie może przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za dany rok, co w przypadku roku 2018 oznacza kwotę 5331,60 zł.

Jak widzicie istnieje naprawdę sporo sposobów na to, aby istotnie obniżyć kwotę należnego fiskusowi podatku. Te pieniądze zwyczajnie się Wam należą, dlatego korzystajcie z możliwości, jakie daje nam nasz system podatkowy.

PIT już rozliczony? Liczycie na zwrot, czy będzie dopłata? Pamiętaliście o skorzystaniu z ulg i odliczeń? Komentujcie!

5 komentarzy

  1. Byłam pewna, że czasy odliczania internetu skończyły się bezpowrotnie a tu miłe zaskoczenie. Ja też jeszcze niestety się nie rozliczyłam, jak zawsze czekam na ostatnią chwilę :/

  2. Mi niestety w tym roku wyszła kwota do dopłaty, ale wszystko dlatego, że rozliczałem się osobno z Żoną. Ona dostała zwrot, a ja dopłatę :) Trzeba wykonać szybko przelew, gdyż czas tylko do końca miesiąca. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *