FINATIN – stworzyłem wirtualnego doradcę oszczędnościowego. Oto jak może Ci pomóc bezpiecznie oszczędzać.

Stworzyłem FINATIN – wirtualnego doradcę oszczędnościowego, którego zadaniem jest dobieranie bezpiecznych produktów oszczędnościowych, które przyniosą największy zysk. Co to jest FINATIN? Jak działa wyszukiwarka lokat i kont oszczędnościowych? Do czego może się przydać? Jak powstają rankingi? Sprawdź!

FINATIN
Fot. FINATIN

3 tygodnie temu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obcięła stopy procentowe w Polsce niemal do zera. W praktyce pociągnęło to za sobą kolejną już w ostatnim czasie serię obniżek oprocentowania w bankach na lokatach czy kontach oszczędnościowych.

Pojawiają się też pierwsze pomysły na wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów – na razie w formie opłat za konto oszczędnościowe, zerowe oprocentowanie (jest takie już w kilku bankach) czy oprocentowanie na minusie dla klientów korporacyjnych. Coraz trudniej znaleźć w bankach oferty depozytów, których oprocentowanie choćby próbuje zatrzymać negatywny wpływ inflacji na nasze oszczędności.

Program Budowania Lapitału - Lokata 0,000000%
Odsetki: 1,26 zł. Podatek: 0,24 zł. Opłata za konto: 1 zł.

Lepszego momentu na to, aby rozejrzeć się po ofercie banków, zamiast brać to, co oferuje nam „nasz” bank, w którym mamy konto osobiste chyba dawno nie było. A są jeszcze banki, które walczą o klienta i oferują trochę wyższe oprocentowanie od reszty. Takie mamy czasy, że chcąc rozsądnie gospodarować finansami, musimy walczyć o każdą złotówkę (i o każde 0,1% oprocentowania), „skacząc” z pieniędzmi między bankami, które aktualnie oferują najwięcej.

Siedziałem nad tym projektem od dłuższego czasu. Właściwie, wraz z pracą koncepcyjną było to kilka lat pracy. Najpierw od pomysłu, do pierwszych szkiców i notatek, przez kwestie wiarygodnych i sprawdzonych danych, projektowanie graficzne, po programowanie i testowanie. A dziś z dumą mogę przedstawić Ci FINATIN.

Poznaj narzędzie, które za darmo pozwoli znaleźć najlepsze (wyłącznie w 100% bezpieczne) okazje dla Twoich oszczędności, zależnie od tego ile masz pieniędzy i na jak długo chcesz je ulokować.

Co to jest FINATIN?

FINATIN to wyszukiwarka najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych dostępnych w Polsce.

Wyszukiwarka FINATIN
Wyszukiwarka FINATIN

Zasada działania jest prosta: po stronie narzędzia jest monitorowanie aktualnych ofert ze wszystkich banków, aby znaleźć najwyżej oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe na rynku. A po ich znalezieniu dobrze je sprawdzić (przeanalizować regulamin czy warunki oprocentowania promocyjnego) i wyświetlić w wynikach wyszukiwania i jednym z dwóch rankingów: Rankingu lokat bankowych i Rankingu kont oszczędnościowych.

W FINATIN znajdziesz tylko i wyłącznie w 100% bezpieczne produkty, zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) w Polsce (lub odpowiednikiem BFG w innym kraju Unii Europejskiej), do kwoty łącznie 100 000 euro. Nie ma tu miejsca na ryzykowne inwestycje czy produkty, w których Twój kapitał jest zagrożony.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

Od strony zwykłego użytkownika sprawa jest prosta: Wpisujemy ile mamy oszczędności i na jak długo chcemy je zainwestować, a algorytm wyszukiwarki zajmuje się resztą. Wyszukiwarka liczy, ile zarobimy na każdym z produktów i oferuje nam rozwiązane, które przyniesie największe odsetki. Czyli takie rozwiązanie, które będzie najbardziej opłacalne w tym konkretnym przypadku.

Celem FINATIN jest odpowiedź na pytanie: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności, aby były w 100% bezpieczne i przyniosły najwyższy zysk?

Bez ofert sponsorowanych. Bez reklam. Bez ściemy.

W FINATIN nie ma żadnych reklam. Nie ma też ofert sponsorowanych ani dziwnych niezrozumiałych produktów czy warunków „promocyjnych”, których nie da się spełnić lub których spełnienie byłoby nieopłacalne. Wszystko czarno na białym. Wszystko sprawdzone.

Żaden bank nie zapłacił też za umieszczenie jego oferty w FINATIN, choć niektóre linki kierujące do stron banków, to tzw. linki afiliacyjne, czyli takie, na których mogę zarobić, gdy ktoś z czytelników skorzysta z produktu. Dotyczy to tylko części ofert i nie ma żadnego wpływu na pozycje w rankingu, wynikach wyszukiwania czy fakt prezentowania oferty.

Niestety faktem jest, że od wielu lat banki coraz rzadziej udostępniają swoje oferty w ramach afiliacji. Szczególnie te, które oferują najwyżej oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe. Efekt tego jest takie w internecie coraz trudniej znaleźć rzetelny ranking czy pełne porównanie produktów finansowych, które nie pominie dobrych produktów, na których autor takiego rankingu nie ma szansy zarobić.

No więc w tym wypadku macie moje słowo, że w wynikach wyszukiwania i rankingach FINATIN znajdziecie wszystkie atrakcyjne produkty. A na najwyższych miejscach będą te, które pozwolą WAM zarobić najwięcej na odsetkach.

Bank chce być wyżej w rankingu i wynikach wyszukiwania? Niech zaproponuje klientom wyższe oprocentowanie i lepsze warunki lokaty czy konta oszczędnościowego. Innej drogi nie ma.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Jak działa FINATIN?

Projektując FINATIN, chciałem postawić na prostotę i czytelność. Chcę, aby FINATIN stał się takim „Google dla oszczędności”, gdzie po prostu wystarczy wpisać kwotę i okres, aby dowiedzieć się co będzie najlepsze w danym przypadku.

A, że warunki poszczególnych lokat i kont oszczędnościowych mogą być różne, często osoby innymi kwotami do zainwestowania czy chcącymi zainwestować pieniądze na inne czas – dostaną zupełnie różne wyniki i propozycje.

FINATIN - wyniki wyszukiwania
FINATIN – wyniki wyszukiwania

Banki często oferują wyższe oprocentowanie (tzw. oprocentowanie promocyjne), pod pewnymi warunkami, takimi jak np.:

  • tylko dla nowych klientów, którzy nie są klientami banku i nie byli nimi przez jakiś określony czas
  • tylko dla nowych środków, czyli można być klientem banku, ale trzeba przynieść do niego „nowe” pieniądze, które w ostatnim czasie były poza tym bankiem
  • tylko dla osób, które mają lub założą konto bankowe
  • tylko do określonej kwoty (np. 10 czy 20 tys. złotych)
  • tylko przez określony czas (np. oprocentowanie promocyjne obowiązuje tylko przez 62 dni)
  • można założyć tylko podczas osobistej wizyty w oddziale, choć akurat takich ofert już praktycznie nie ma na rynku

Każdy produkt analizowany jest przez FINATIN pod kątem tych warunków i odpowiednio oznaczony na stronie. A zaawansowanych opcjach wyszukiwarki, możecie określić, jakie dokładnie warunki ma spełniać lokata czy konto oszczędnościowe, którego szukacie.

FINATIN - zaawansowane opcje wyszukiwania
FINATIN – zaawansowane opcje wyszukiwania

Czasem może okazać się też, że zamiast wrzucać całe oszczędności w jedno miejsce, w jednym banku, bardziej opłaci się podzielić pieniądze na dwa osobne produkty, które sumarycznie dadzą znacznie lepszy zysk. W takim wypadku w wynikach wyszukiwania możecie zobaczyć propozycję tzw. najkorzystniejszego pakietu składającego się z dwóch produktów.

FINATIN - najkorzystniejszy pakiet
FINATIN – najkorzystniejszy pakiet

Całość aktualizowana jest na żywo – nawet kilka-kilkanaście razy dziennie, więc wszystkie oferty na stronie powinny być w 100% aktualne. A to istotna sprawa, bo – szczególnie ostatnio – oferty banków potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Sam kilka dni temu robiłem przelew po zakończonych lokatach do innego banku, który miał najlepszą ofertę, ale nim środki zostały zaksięgowane następnego dnia rano, oprocentowanie interesującej mnie lokaty spadło z 2,3% do 1,85%.

Oczywiście może darzyć się, że coś zostało przeoczone czy nie jest aktualne – w takim wypadku wystarczy zgłosić to mailem na adres [email protected].

Najważniejszym i jedynym czynnikiem, który wpływa na pozycję produktu w wynikach wyszukiwania, jest ZYSK. Jest tam prezentowany zysk „na rękę”, czyli już po odjęciu podatku belki.

Poszczególne banki różnie podchodzą do kwestii naliczania odsetek. Jedne przyjmują, że na potrzeby naliczania odsetek rok ma 360 dni, a inne, że ma 366 dni. W FINATIN do sprawy podszedłem zachowawczo, zakładając, że zawsze miesiąc = 30 dni, a rok = 360 dni. Czasem więc rzeczywisty zysk z depozytu bankowego może się nieco różnić od tego w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj jednak na plus w rzeczywistości :)

Po kliknięciu „więcej” lub „więcej informacji” przy każdym z produktów zobaczycie dokładną analizę lokaty, lub konta z wyszczególnieniem wszystkich najważniejszych informacji, pułapek, ograniczeń czy warunków, które trzeba spełnić. Znajdują się tam także informację o tym, jak będzie przyrastało saldo, jaki będzie podatek belki, oraz linki do tabeli oprocentowania lub regulaminów na stronie banku. Było dla mnie ważne, aby każdy mógł dokładnie przeanalizować produkt i podjąć najlepszą możliwą decyzję finansową.

FINATIN - więcej informacji o produkcie
FINATIN – więcej informacji o produkcie

Ach, mógłbym jeszcze długo pisać o tym, co jeszcze znajduje się „pod maską” FINATIN, aby każdy dostał najlepsze możliwe propozycje bezpiecznych miejsc na ulokowanie swoich oszczędności. Kwestie techniczne i szczegółowe zostawię jednak na jakieś inne miejsce i czas.

Na koniec chciałem jeszcze serdecznie podziękować: Dawidowi, Damianowi i Paulinie, którzy pomagali mi urzeczywistnić moją wizję w formie projektu graficznego, Przemkowi, który sprawił, że całość działa od strony technicznej, Michałowi, który dba o aktualność danych w wynikach wyszukiwania i rankingach, oraz wszystkim wspaniałym czytelnikom, którzy pomogli mi testować FINATIN przez ostatnie 2 tygodnie, zasypując moją skrzynkę e-mail poprawkami i pomysłami na rozwój narzędzia w przyszłości. Dzięki! :)

Choć pomysłów mam wiele, to ja swoje na ten moment zrobiłem. Liczę, że FINATIN przyda Ci się i pomoże Ci – szczególnie w obecnych czasach – wycisnąć jeszcze więcej z oszczędności, niezależnie od tego, czy są one duże, czy jeszcze niewielkie.

Bardzo chciałbym, aby FINATIN dotarł do jak największej liczby osób, bo głęboko wierze w to, że może realnie pomóc wielu osobom, które z przyzwyczajenia trzymają wszystkie pieniądze w jednym banku, nie zważając na to, że bank ich „oskubuje” oferując marne oprocentowania. A czasy mamy takie, ze warto walczyć o każdą złotówkę.

Podziel się swoją opinią w komentarzu, w prywatnej wiadomości do mnie lub w innym miejscu. Będę wdzięczny za każde dobre słowo lub szczerą krytykę.

Z góry dziękuję też za wszystkie udostępnienia na Facebooku, Twitterze, LinkedIn czy innych miejscach – każde udostępnienie ma dla mnie ogromnie znaczenie. Całe narzędzie działa w 100% za darmo, więc nikt na nim nie straci. No może poza bankami oferującymi kiepską ofertę depozytową :)

Zapisz sobie w ulubionych:
FINATIN.pl

6 komentarzy

  1. Cześć Mateusz! Hmm, a będziesz FINATIN oferował także jako „wtyczkę” do innych blogów, tak jak to robi Depozaur? Na zasadzie udostępnienia jej jak programu partnerskiego? Czy ograniczasz się tylko do dedykowanej strony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *