Przekazanie 1,5% podatku: poradnik krok po kroku

Fot. Pixabay / ZF

Nie wiem, czy też tak macie, ale ja mam wrażenie, że ledwie przed chwilą wypełniałem swój zeszłoroczny PIT. Czas szybko biegnie i pora szykować się do powtórki. Pomysł na ten artykuł narodził się w mojej głowie po tym, jak przeczytałem, że w 2016 roku swój 1,5% podatku (wtedy 1%) przekazało 49% Polaków. Jak to? Co z pozostałą ponad połową z nas? Czy to naprawdę taki problem wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego? Najwyraźniej. Dlatego chcę dołożyć swoją cegiełkę do uświadamiania społeczeństwa i tym razem przygotowałem dla Was poradnik przekazywania 1,5% podatku krok po kroku. Zaczynajmy.

O co właściwie chodzi z tym 1,5%?

1 stycznia 2004 roku zmieniło się polskie prawo podatkowe. Pojawił się w nim zapis mówiący o tym, że płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w swoim zeznaniu rocznym pomniejszyć należy podatek o kwotę, która będzie przekazana na konto wskazanej organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). Kwota ta nie mogła być większa niż 1% należnego podatku.

Początkowo cała idea nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dopiero w 2008 roku, po wprowadzonych rok wcześniej zmianach (między innymi zwiększenie grupy podatników mogących przekazywać 1%), nastąpił ogromny wzrost liczby pomagających. Z danych za 2022 rok wynika, że na przekazanie 1% podatku zdecydowało się 15,9 miliona polskich podatników, czyli ponad połowa.

Od 2023 w zeznaniu za rok poprzedni (za 2022) można przekazywać już nie jeden a 1,5% podatku. Choć 1% brzmiało lepiej, to oczywiście bardzo dobrze, że wysokość procentu wzrosła.

Emeryci i renciści także mogą oddać swój 1,5%, ale tylko pod warunkiem samodzielnego wypełnienia PIT-37 (na podstawie PIT z ZUS).

Jak działa przekazywanie 1,5% podatku na OPP?

Beneficjentami 1,5% podatku są wyłącznie organizacje pożytku publicznego. W Polsce zarejestrowanych jest ich nieco ponad 8500 (są to zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia). Najwięcej OPP działa na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku.

Podatnik wypełniający swój roczny PIT może wpisać w specjalnej rubryce numer KRS wybranej organizacji (nie jest już wymagane podanie nazwy), a także wskazać cel szczegółowy. Chodzi tutaj o to, aby środki zostały przekazane np. na konkretne dziecko znajdujące się pod opieką fundacji.

Zdecydowanie największe korzyści z 1,5% podatku czerpie Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która w ramach akcji w 2022 roku zebrała ponad 210 milionów złotych. Daleko za nią jest Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (około 56 milionów złotych) i Fundacja Siepomaga (54 miliony złotych).

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Te kwoty mogą robić wrażenie i dobitnie potwierdzają, że – jak głosi popularny slogan – 1,5% naprawdę ma znaczenie. W przypadku przeciętnie zarabiającego podatnika zwykle jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, kwota 1% może spokojnie przekroczyć 100 złotych. W 2022 roku Polacy w sumie przekazali OPP ponad 1 114 milionów złotych.

Jak wybrać OPP i komu przekazać 1,5%?

Trzeba zacząć od zapoznania się z wykazem organizacji pożytku publicznego. Znajdziecie go w rządowej bazie OPP.

Wykaz jest aktualizowany co miesiąc, dlatego przed wpisaniem numeru KRS konkretnej organizacji do swojego zeznania PIT, warto sprawdzić, czy fundacja lub stowarzyszenie nadal znajdują się na liście.

Bardzo zachęcam do tego, by przy wyborze OPP nie kierować się tylko reklamą czy ulotką znalezioną w skrzynce pocztowej. Ja regularnie wspieram Polską Akcję Humanitarną (PAH), która od wielu lat prowadzi program dożywiania Pajacyk.pl. Dla mnie nie do pomyślenia jest, aby w XXI wieku 1/9 osób na Świecie cierpiała z powodu głodu. Boli mnie to, że 66 mln uczniów szkół podstawowych na całym świecie chodzi do szkoły głodne, a w polskich podstawówkach niedożywionych jest 160 tysięcy dzieci. Jest to straszne i uważam, że trzeba z tym coś zrobić!

Oczywiście zachęcam Was wszystkich do wspierania PAH, ale wcale nie musicie się mną sugerować. Ważne, by w ogóle pomagać! Niezależnie, czy jest to pomoc choremu dziecku z sąsiedztwa, fundacja walcząca o prawa jakiejś mniejszości, czy ratująca zwierzęta lub ginące lasy.

Warto odwiedzić stronę internetową wybranej organizacji i sprawdzić, jakie ma dokonania. Zawsze warto też przeanalizować sprawozdania finansowe danej OPP, bo stamtąd można się dowiedzieć, na co przeznaczane są zebrane środki. Takie sprawozdania są obowiązkowo publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przekazujemy 1,5% podatku – co i gdzie wpisać? Jak wypełnić PIT-37?

Ten poradnik jest przeznaczony w szczególności dla osób, które rozliczają się z fiskusem na druku PIT-37. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to oznaczenia rubryk na Twoim druku będą się różnić. Spokojnie – na pewno znajdziesz odpowiednią pozycję w swoim PIT.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Przekazanie 1,5% podatku jest banalnie proste w przypadku osób, które rozliczają się z fiskusem drogą elektroniczną. Wystarczy tylko wypełnić wszystkie wymagane pola, po czym nastąpi automatyczne obliczenie kwoty należnego podatku. Wówczas przechodzimy do części J zeznania, gdzie znajdujemy pole do wpisania numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. 1,5% podatku zostanie obliczony automatycznie na podstawie informacji z pola 126.

W przypadku rozliczenia przygotowanego i wypełnionego wstępnie na stronie podatki.gov.pl (Twój e-PIT) wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę i wypełnić tam dane.

Ciekawostka. Istnieje możliwość przekazania mniejszej kwoty, np. 0,7% podatku. Wówczas trzeba jednak policzyć to ręcznie, pamiętając o konieczności zaokrąglenia uzyskanej sumy do pełnych złotych.

W przypadku osób, które wypełniają PIT ręcznie, schemat działania jest dokładnie taki sam. Różnica polega na tym, że wszystkie kwoty trzeba policzyć samodzielnie – między innymi dlatego bardzo zachęcam do wyboru opcji elektronicznej!

W części K PIT-37 znajduje się rubryka dotycząca wspomnianego już celu szczegółowego. Można w nią wpisać np. unikalny kod, który jest przypisany konkretnemu podopiecznemu fundacji czy stowarzyszenia. Dzięki temu macie pewność, że pieniądze trafią na leczenie tej, a nie innej osoby.

Ważne! Trzy razy sprawdźcie, czy nie popełniliście błędu w numerze KRS fundacji. Jeśli się pomylicie, 1,5% nie zostanie przekazany i trafi do budżetu państwa.

Kolejną opcją jest zaznaczenie zgody na przekazanie swoich danych organizacji. Nie jest to oczywiście obowiązkowe i osobiście nigdy tego nie robię – pomaga się z potrzeby serca, a nie dla dziwnie pojmowanego splendoru.

W przypadku osób, które zapomniały wskazać OPP w swoim PIT, istnieje jeszcze opcja, by to naprawić. Warunek jest jeden: trzeba złożyć korektę deklaracji podatkowej. Należy to zrobić w terminie najpóźniej miesiąca od dnia złożenia pierwotnej deklaracji. Wówczas na korekcie wpisuje się numer KRS organizacji, dzięki czemu 1,5% zostanie jej przekazany.

Czy warto przekazywać 1,5% na cele charytatywne?

No pewnie! Przekazanie 1,5% podatku nic nie kosztuje – te pieniądze tak czy inaczej zostały już zabrane przez fiskusa w ciągu całego roku podatkowego. Każdy z nas może mieć natomiast wpływ, na co zostanie przeznaczona minimalna część daniny. Nie rozumiem ludzi, którzy nie chcą z tego skorzystać.

Przekazujecie 1,5% podatku? Może to będzie dopiero Wasz pierwszy raz? Jakimi kryteriami kierujcie się przy wyborze OPP? Czekam na komentarze!

8 komentarzy

  1. Ewelina

    Witam Cię Mateuszu :)

    Popieram akcję jak najbardziej i bardzo fajnie, że o tym piszesz. Ja akurat wspieram pewien klub sportowy, żeby rozwijał moją ulubioną dyscyplinę sportu, ale oczywiście nie mam nic przeciwko temu, aby pomagać potrzebującym. Zdecydowałam się jednak zostawić swój znak pod artykułem, bo chciałam Ci uświadomić, dlaczego tylko połowa Polaków oddaje ten 1% podatku. A wynika to z ich nieświadomości. Tylko i wyłącznie. Ja oddaję dopiero od dwóch lat, bo mój niby doświadczony w rozliczaniu się małżonek udzielił mi właśnie błędnej informacji, którą dopiero dwa lata temu zniwelowała mama, swego czasu pracująca jako płacowa, a więc zorientowana w temacie :) Otóż większość ludzi sądzi, że jeżeli przy rozliczaniu PIT wychodzi im, że to fiskus ma im coś zwrócić, to im się nie opłaca wpisywać tego 1%, bo zwrot zostanie pomniejszony właśnie o ten jeden procent. Wydaje im się, że przekazanie tego jednego procenta opłaca się tylko wtedy, jeżeli to oni muszą zapłacić fiskusowi. Wtedy mają „z czego” potrącić ten podatek. Należałoby rozwiać te wątpliwości, bo to nie działa w ten sposób. Wtedy może i 100% podatników zdecydowałoby się wspomóc OPP.

  2. K.

    @Ewelina, ja mimo wszystko chcę wierzyć w to, że ludzie, przy tylu akcjach informacyjnych, to jednak wiedzą, co to jest podatek dochodowy i że nie są to pieniądze, które fiskus im zwraca.
    2015: „Według CBOS wśród tych, którzy nie wypełnili rubryki pozwalającej na przekazanie 1 proc. OPP, mniej więcej co czwarta osoba (27 proc.) twierdziła, że miała zamiar przekazać 1 proc., ale zabrakło jej czasu lub zapomniała o tym. Natomiast co szósta (17 proc.) uzasadniała swoją decyzję brakiem zaufania do OPP. 15 proc. nie wiedziało, jak to zrobić, 5 proc. uznało, że wyliczona kwota była zbyt niska, żeby zadawać sobie dodatkowy trud.”

    Co to odsetka przekazujących, to ciekawi mnie, jak to wygląda jeśli policzymy tylko osoby rozliczające się samodzielnie. Z tego co wiem, to sporo osób nie przekazuje 1% właśnie dlatego, że wolą mieć spokój i rozliczenie przez pracodawcę. Plus w przypadku wielu osób starszych nie wyobrażam sobie ich samodzielnego rozliczenia (więc wymagałoby to zadbania ze strony krewnych).

    Niemniej znalazłam troszkę bardziej optymistyczne dane (z 2015):
    „Liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2014 r. złożyli wnioski o przekazanie 1 proc. należnego podatku na rzecz OPP, wyniosła 12,5 mln, czyli 47 proc. ogólnej liczby podatników (57 proc. liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek).”
    Czyli przynajmniej kawałek to osoby niepłacące żadnego podatku.

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/MF-12-5-mln-osob-przekazalo-1-proc-podatku-OPP-w-sumie-557-mln-zl-3416868.html

  3. Cieszę się, że napisałeś ten post :-) 1% podatku to niby drobiazg, ale jaki ważny!
    Pamiętam jeszcze jak byłam wolontariuszem w schronisku dla zwierząt, w którym zaczela działać fundacja i zdecydowali się wydać 6 tysięcy złotych na reklamę mailowa o przekazaniu 1% na to właśnie schronisku. Etuzjazmu było niewiele, trochę wyrzutow sumienia że z kasy na zwierzęta poszło aż 6 tysięcy złotych, ale…. Z tego 1% wróciło do schroniska ponad 200 tysięcy zlotych! Fantastyczna sprawa :)) znalazla się kasa na ogrzanie boksow dla psów, wybudowanie nowej kociarni i nowiutkiej części na kwarantanne :)

    • K.

      Schronisko na które przekazuję 1% nie wydaje na reklamę ani grosza, a wg ostatniego sprawozdania dostali 250 tysięcy z 1%. Robią po prostu dobrą robotę, którą ja i podobni mi ludzie doceniają.

  4. Nie wiem jak obecnie jest w schronisku które opisałam, ale sytuacja z wydaniem 6 tys na reklamę miała miejsce w pierwszym roku po uzyskaniu wpisu do KRS. Było to na zasadzie informacji, że już od najbliższego skladania pitow można przekazywać 1% podatku na rzecz tego konkretnego schroniska, bo wiele osób dopytywalo o to w latach poprzednich.

  5. Co roku wyliczoną kwotę podatku dochodowego w deklaracji PIT przekazujemy do urzędu skarbowego, jednak warto zadecydować, by jej 1% został ofiarowany wybranej organizacji pożytku publicznego, która znajduje się na ministerialnej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *