Jak przesłać pieniądze osobie bez konta w banku? 4 najlepsze sposoby + bonus dla przebywających za granicą

4 najlepsze i sprawdzone sposoby na przesłanie pieniędzy osobie bez konta bankowego. I bonus: jak przesłać pieniądze za granicę osobie bez konta.

Przelew bez konta bankowego
Fot. C by ZF

Banki detaliczne obsługują ponad 36 milionów ROR-ów, czyli zwykłych kont osobistych. Intuicyjnie możemy więc uznać, że każdy dorosły Polak ma już własne konto, choćby oferowany zupełnie za darmo podstawowy rachunek bankowy. Tak jednak nie jest. Konta w banku nie posiadają (w większości) dzieci, nastolatki, a także duża część seniorów. 

Pojawia się zatem pytanie, jak przesłać pieniądze osobie bez konta w banku, gdy np. chcemy wesprzeć niebankowego rodzica czy dziadka? Są na to sposoby, a cztery z nich omawiam w moim artykule. Będzie też bonusowa metoda, która może się przydać w awaryjnej sytuacji za granicą. 

1. Przekaz pocztowy 

Zaczynamy od najbardziej oczywistego sposobu. Przekaz pocztowy jest usługą doskonale znaną starszemu pokoleniu, które wciąż chętnie korzysta z tego rozwiązania. Dlatego można rekomendować ten sposób w sytuacji, gdy chcemy przesłać pieniądze np. dziadkom nieposiadającym konta w banku, nieumiejącym obsługiwać bankomatu, niezaznajomionym z żadnymi nowoczesnymi technologiami. 

Przekaz pocztowy można zlecić na trzy sposoby:

  1. W dowolnym oddziale Poczty Polskiej – standardową metodą zrealizowania przekazu jest udanie się do urzędu pocztowego, wypełnienie blankietu, podejście do okienka, wręczenie gotówki pracownikowi i odebranie ostemplowanego potwierdzenia przekazu. Za przesłanie np. 5000 zł w oddziale trzeba zapłacić aż 61 zł. 
  2. Przez Internet – na stronie Poczty Polskiej można zlecić zarówno klasyczny przekaz, jak i Ekspres Pieniężny (do wyboru: realizacja w 10 minut, w 6 godzin lub w 24 godziny). Wystarczy przelać pieniądze na wskazany numer konta, opłacić prowizję poczty i gotowe. Opłata zależy od kwoty przekazu. Przez Internet jest taniej, ponieważ np. przesłanie 5000 zł będzie kosztować nadawcę 56 zł (co i tak jest bardzo wysoką opłatą). 
  3. U listonosza – tylko do kwoty 5000 zł. Listonosz udostępni blankiet przekazu, poprosi o jego wypełnienie, odbierze gotówkę i to wszystko. 

Środki wysłane przekazem pocztowym zostaną dostarczone odbiorcy pod wskazany adres przez listonosza. Jest to na pewno wygodne i dość bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, które są przyzwyczajone do korzystania z usług pocztowych. Wadą przekazu jest natomiast długi czas realizacji – pieniądze „idą” nawet 2-4 dni robocze

Wyjątek stanowi usługa Ekspres Pieniężny (dostępna online lub w placówce Poczty Polskiej), gdzie w ciągu nawet 10 minut pieniądze mogą być gotowe do odbioru w urzędzie pocztowym lub w ciągu 6 godzin/24 godzin zostać dostarczone pod wskazany adres. 

Jest to jednak dość kosztowna usługa, ponieważ chcąc ekspresowo przesłać te przykładowe 5000 zł trzeba się liczyć z opłatą w wysokości:

  • 65 zł (zlecenie na poczcie) lub 61,50 zł (zlecenie przez Internet) z odbiorem w ciągu 10 minut, 
  • 90 zł (poczta) lub 86,50 zł (Internet) z dostarczeniem gotówki w ciągu 6 godzin,
  • 70 zł (poczta) lub 66,50 zł (Internet) z dostarczeniem gotówki w ciągu 24 godzin. 

2. Karta prepaid (przedpłacona)

Karty prepaid nigdy nie przyjęły się w naszym kraju i dziś mało kto jeszcze o nich pamięta. Tymczasem wciąż są banki, które oferują karty przedpłacone (karty prepaid), by wymienić tylko Bank Millenium, ING Bank Śląski, mBank czy PKO BP

Ranking najlepszych: Luty 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2024

Idea karty prepaid jest bardzo prosta. Po jej wyrobieniu zasilamy ją dowolną kwotą i udostępniamy komuś bliskiemu, na przykład dziecku czy starszemu rodzicowi. Co ważne, wniosek o kartę prepaid można złożyć nawet nie posiadając rachunku osobistego w banku będącym wystawcą karty. 

Za wyrobienie karty prepaid trzeba zapłacić – jest to koszt minimum 15 zł. Dodatkowo konieczne jest podanie personaliów osoby, która będzie się tą kartą posługiwać. Po wystawieniu plastiku i zasileniu karty, można już nią płacić w sklepach czy wypłacać gotówkę z bankomatów, bez konieczności posiadania konta bankowego. 

Wadą tego sposobu jest fakt, że na wyrobienie i dostarczenie karty trzeba trochę poczekać – nawet ponad tydzień. Nie jest to zatem metoda dla osób, które muszą pilnie wspomóc gotówką kogoś bliskiego. W takiej sytuacji polecam skorzystanie z innych sposobów. 

3. Przekaz bankomatowy 

To propozycja dla tych, którym się spieszy. Przesłanie pieniędzy osobie bez konta w banku jest możliwe za pośrednictwem sieci bankomatów Euronet. Potrzeba do tego tylko numeru PESEL (nadawca musi być pełnoletni) oraz numeru telefonu komórkowego. 

Aby przesłać pieniądze z bankomatu do bankomatu trzeba postępować zgodnie z łatwą procedurą:

Krok 1. Znajdź bankomat Euronet, włóż swoją kartę płatniczą, podaj PIN i na ekranie wybierz opcję „Przekaz bankomatowy”. 

Krok 2. Podaj swój numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz kwotę, jaką chcesz przesłać do drugiego bankomatu. Dodatkowo trzeba podać numer telefonu odbiorcy przekazu. 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Krok 3. Zatwierdź przelew, wyjmij kartę i poczekaj na wydrukowanie potwierdzenia z indywidualnym numerem ID. Numer ten trzeba przekazać odbiorcy, który na swój numer telefonu otrzyma też kod PIN umożliwiający wybranie pieniędzy z bankomatu. 

Pieniądze można również przesłać bez karty płatniczej. W tym przypadku trzeba jedynie znaleźć maszynę będącą wpłatomatem i bankomatem w jednym. Procedura jest taka sama, z pominięciem etapu włożenia karty – zamiast tego maszyna poprosi o umieszczenie wskazanej kwoty w kasecie wpłatomatu. 

4. Czeki BLIK 

Czeki BLIK to bardzo ciekawa, szybka i bezpieczna opcja na przesłanie pieniędzy osobie bez konta bankowego. Standardowy przelew na telefon wymaga posiadania rachunku. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku czeków, czyli funkcji dostępnej dla klientów niektórych banków, m.in. Banku Millenium, Santander Banku Polska czy PKO BP. 

Czym jest czek BLIK? To nic innego jak 9-cyfrowy kod generowany w aplikacji mobilnej banku (trzeba mieć uruchomioną opcję przelewów BLIK). Na etapie tworzenia kodu bank poprosi o wskazanie kwoty przekazu pieniężnego, daty ważności oraz indywidualnego hasła. 

Po wygenerowaniu kodu wystarczy udostępnić go odbiorcy przelewu, który będzie mógł wypłacić gotówkę w bankomacie korzystając z opcji „Wypłata BLIK”. Odbiorca podaje kod, kwotę przekazu, a następnie zatwierdza transakcję hasłem i odbiera gotówkę. 

Zaletą czeków BLIK jest to, że w ten sposób można bardzo szybko przesłać pieniądze komuś bliskiemu, nawet w weekend. Z drugiej strony trzeba pamiętać o ograniczeniu kwotowym – jednorazowy przekaz może opiewać na maksymalnie 1000 zł. Usługa jest bezpłatna. 

Bonus: jak przesłać pieniądze osobie, która znalazła się w trudnym położeniu za granicą?

Wypadek, zgubienie portfela z dokumentami, konieczność pilnego powrotu do kraju – to przykładowe sytuacje, w których może się pojawić konieczność przesłania pieniędzy bliskiej osobie za granicą. Więcej pisałem o tym w artykule: Utracona karta płatnicza za granicą: co robić? Awaryjna wypłata gotówki i inne sposoby na wyjście z opresji. Jeśli nie posiada ona konta w banku lub utraciła do niego dostęp, a w pobliżu nie znajduje się też żadna placówka międzynarodowej firmy obsługującej przekazy pieniężne, to z pomocą może przyjść konsulat RP

W awaryjnych sytuacjach można przelać pieniądze na wskazany numer konta Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po zaksięgowaniu wpłaty bliska osoba odbierze gotówkę w konsulacie.

Jak widać istnieje kilka sposobów na to, jak przesłać pieniądze osobie bez konta w banku. Są one dostępne praktycznie dla każdego i mogą się przydać nie tylko w awaryjnej sytuacji, ale również wtedy, gdy odbiorca pieniędzy z jakiegoś powodu nie chce lub nie może mieć rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. 

Zdarzyło się Wam przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta w banku? Z którego sposobu skorzystaliście? Nie było problemów? Jak bliskie Wam osoby argumentują niechęć do posiadania ROR-u? Zapraszam do komentowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *