Jak łatwo (i tanio!) przesłać pieniądze z zagranicy do Polski? [6 sposobów]

Fot. by Alexas_Fotos / pixabay

Niedawno przeczytałem w Internetach informację, że w całym 2015 roku Polacy mieszkający poza granicami kraju przesłali nad Wisłę ponad 16 miliardów złotych. Najszerszy strumień pieniędzy płynie z Niemiec, a później z Wielkiej Brytanii. Od razu zacząłem się zastanawiać, ile na takich przelewach zarobiły banki i prywatne firmy pośredniczące w transakcjach zagranicznych. Są to gigantyczne sumy. Polacy mieszkający za granicą szukają różnych sposobów na łatwe i tanie przesyłanie pieniędzy do kraju. Zebrałem kilka najpopularniejszych pomysłów. Wymieniam ich plusy i minusy.

Sposób 1: Klasyczny przelew bankowy

To najprostszy sposób na przelanie pieniędzy z zagranicy do kraju. Szczególnie, jeśli ktoś ma konto w Polsce. Wówczas procedura jest wszystkim znana i nie trzeba się nad nią rozwodzić.

W takiej sytuacji należy skorzystać z przelewu SEPA, który jest po prostu najtańszy. Bank obciąża nadawcę przelewu stałą opłatą (od 0 do 20 złotych). Jednak jeśli przelew jest realizowany z kraju spoza Unii Europejskiej (lub Liechtensteinu, Monako, Islandii, Szwajcarii i Norwegii) i jest w walucie innej niż EURO, wówczas należy skorzystać z przelewu SWIFT i ponieść znacznie wyższą opłatę, obliczaną procentowo od wartości przelewu. Ten temat podejmowałem już na blogu, dlatego po prostu odsyłam Was do wpisu Przelew zagraniczny w obcej walucie – co zrobić, aby nie zrujnował Cię finansowo?.

Pamiętajcie też, że przelewając obcą walutę do kraju z odbiorem w złotówkach bardzo opłacalne może być skorzystanie z oferty kantorów online. Czyli: mieszkam w Wielkiej Brytanii, mam konto w funtach i chcę przelać do Polski złotówki. W przypadku przelewu bankowego, lepiej wtedy wymienić złotówki właśnie w kantorze internetowym i następnie wykonać przelew juz w złotówkach. Kursy oferowane przez kantory internetowe praktycznie zawsze są znacznie lepsze niż te bankowe.
Podsumowując: Jeśli chcemy z zagranicznego banku przelać walutę inną niż euro – lepiej skorzystać z innych metod.

Sposób 2: PayPal

To bardzo prosty sposób na przelanie pieniędzy z zagranicy, ale wymaga, aby zarówno nadawca jak i odbiorca posiadali konta PayPal. Wówczas wystarczy wpłacić środki na swoje konto, następnie na stronie usługi podać e-mail odbiorcy i kwotę przelewu. Odbiorca otrzyma wiadomość z informacją, że jego konto zostało zasilone.

Minus? Wypłata pieniędzy z konta PayPal na konto bankowe bywa czasochłonna. Obowiązuje też limit wypłat dla nowych użytkowników. Ponadto korzystanie z PayPal niekoniecznie się opłaca. Za transakcje międzynarodowe operator usługi pobiera opłatę od 0,09% do 3,3% + opłata stała za przewalutowanie.

Sposób 3: Przekazy pieniężne

To bardzo popularna usługa, którą realizują rynkowi giganci w stylu Western Union. Aby dokonać przekazu wystarczy zarejestrować się na stronie danej firmy, wybrać kwotę przekazu i podać dane odbiorcy. Można to także zrobić w placówce operatora.

Potwierdzeniem przekazu jest dokument z numerem kontrolnym MTCN – należy go podać odbiorcy, bo tylko dzięki niemu odbierze pieniądze w Polsce. Wypłaty można dokonać w placówce firmy pośredniczącej lub w określonych bankach, w złotówkach lub w walucie obcej.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

Największym minusem tego rozwiązania jest bardzo wysoki koszt przekazu. Zrobiłem symulację na stronie Western Union. Jeśli chciałbym przesłać do Polski 2000 złotych z odbiorem w gotówce, to musiałbym ponieść opłatę w wysokości aż 60 złotych. To zdecydowanie za dużo.

Sposób 4: TransferGO

TransferGO to jedna z wielu internetowych usług zlecania przelewów z zagranicy do Polski. Dlaczego wspominam właśnie o tym konkretnym narzędziu? To proste – z uwagi na koszty. TransferGO ma chyba najlepszą obecnie ofertę na rynku (zachęcam, abyście to sprawdzili, bo sytuacja może się zmienić z miesiąca na miesiąc). Standardowy przekaz jest zawsze za darmo. Dopłacimy za przelew natychmiastowy (tego samego dnia, lub nawet w 30 minut). Oto przykładowe ceny przelewów standardowych:

 • Przelew z Polski – 0 złotych
 • Przelew z UK – 0 GBP
 • Przelew ze strefy euro – 0, EUR
 • Przelew z Norwegii – 0 NOK
 • Przelew ze Szwecji – 0 SEK

Fajne jest to, że są to ceny stałe, niezależne od kwoty przelewu. Jest jednak jeden haczyk, a mianowicie marża pośrednika. Wynosi ona od 0% do 2,2% od przewalutowania w zależności od kwoty i kraju, z którego jest wykonywany przelew. Trzeba o tym pamiętać.

Przykład:
Załóżmy, że jestem w Londynie i chcę przelać 300 funtów do Polski. Korzystając z TransferGO i jego kursu funta, po uwzględnieniu opłaty do odbiorcy trafi około 1402 złote. Operator usługi gwarantuje realizację przelewu w ciągu 24 godzin.

Podoba mi się prostota tej usługi. Pieniądze można przelać online za pośrednictwem strony TransferGO. Podajemy kwotę przelewu i dane odbiorcy. Następnie trzeba opłacić przelew i go zatwierdzić. Tyle. Kwota, którą po przewalutowaniu podaje TransferGO, jest dokładnie tą, która trafi na konto odbiorcy.
Rejestrując się z tego linku otrzymasz pierwszy przelew ekspresowy za darmo.

Sposób 5: Przekaz pocztowy

Nie śmiejcie się. To naprawdę ciekawa opcja na wysłanie pieniędzy do Polski z zagranicy. Pamiętajmy, że emigranci często zostawiają w kraju rodziców, nierzadko ludzi w podeszłym wieku, którzy nie mają kont bankowych, nie znają PayPala itd. Dla nich przekaz pocztowy jest najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją – po prostu korzystają z tego, co znają.

Międzynarodowe przekazy pocztowe są dostępne w całym tzw. cywilizowanym świecie. Ogromnym minusem tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na pieniądze – trwa to tyle, ile dostarczenie zwykłego listu. W dodatku usługa jest płatna, a Bank Pocztowy (operator systemu w Polsce) naliczy jeszcze opłatę za przewalutowanie.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Sposób 6: Przelewy pieniężne z odbiorem na poczcie

Oferuje je wiele firm pośredniczących w tego typu transakcjach. Wystarczy zarejestrować się na stronie, wybrać kwotę przelewu, zaakceptować kurs i opłacić usługę. Pieniądze mogą być gotowe do odebrania na poczcie w Polsce nawet w ciągu 10 minut. Odbiorca musi mieć tylko telefon komórkowy, na który otrzyma SMS z jednorazowym kodem autoryzującym transakcję. Po okazaniu kodu kasjerce można zabrać gotówkę.

Atutem takiego sposobu przesyłania pieniędzy do kraju jest niski koszt – znalazłem np. ofertę polskiej firmy, która weźmie za to tylko nieco ponad 3 funty (przekaz z UK do Polski do kwoty 1500 funtów).

Jak widzicie jest co najmniej kilka sposobów na sprawne i niedrogie przesłanie pieniędzy z zagranicy do Polski. Opłat nigdy nie da się uniknąć – chyba że ktoś przewozi funty, euro czy dolary w walizce, ale tego rozwiązania nie polecam.

Wysyłaliście kiedyś pieniądze do Polski z zagranicy? A może byliście lub jesteście odbiorcami takich przelewów? Jakie są Wasze doświadczenia? Podzielcie się nimi w komentarzach.

19 komentarzy

 1. Najszybciej i zarazem najtaniej będzie skorzystanie z firmy pośredniczącej w przelewach międzynarodowych. Czyli sposób 4. TransferGo jest dobrą firmą i posiada atrakcyjną ofertę. Są firmy, które posiadają lepsze oferty. Ale różnice w czołówce są niewielkie i każdy może mieć osobiste preferencje co do wyboru innej firmy. Ostatnio Azimo zaoferowało bardzo dobrą ofertę.
  Już od 2 lat śledzę i porównuję kilkanaście firm pośredniczące w przelewach międzynarodowych.
  Jeśli Mateusz nie skasuje linka to zapraszam do zestawienia pod adresem: http://www.moneygrabbing.co.uk/oszczedzanie/tanie-przelewy-miedzynarodowe/
  Dodam, że pierwszy sposób to nieporozumienie, kosztuje krocie i nie spełnia współczesnych standardów (mam na myśli cena za usługę)

  • Ola

   Zdecydowanie nie polecam Azimo!! Wlasnie zakończyliśmy długą i ciężką walkę (10 miesięcy!) o odzyskanie naszych pieniedzy, które zostały zle zaksiegowane. Sprawa trafiła do sadu i tylko to nas uratowało. Firma nie chciala wspolpracowac, olewali nas, zupelnie nie probowala wyjsc z tej sytuacji z twarza. Mieliśmy przez nich ogromne problemy.. ODRADZAM AZIMO!

   • Andredek

    Witam …
    A co wtedy ..kiedy nie mam konta w Niemieckim Banku???
    Posiadam TYLKO gotówkę w eu..?????
    Mam konto walutowe w PKO BP..

  • Andrew

   PayPal mnie rozloscil gdy zobaczylem po jakim kursie przeliczyli AUd do PLn w stosunku do PeKaO czy PKO, czyli do bankow PL-u (nie uwzglednialem kantorow w porownaniu!). Starajac sie byc obiektywnym, dla PP musze przyznac ze moze gdzies przeoczylem klikniecie na guzik „Rodzina i przyjaciele” przed kliknieciem „Wyslij”
   Mysle ze ten artykul jest rewelacyjny uswiadamiajac ze gdzies istnieje konkurencja, tylko trzeba ja znales(!?)
   Moim znaleziskiem jest firma WorldRemit. Zaimponowali mi tym ze byli jedyni z ktorych podchodzilem, dajac mi info bez warunku zalozenia konta! Czyli bez podawania im danych personalnych wyswietlaja ci „co za co?” „kiedy?” i „za ile?” Dodatkowo ich przelicznik byl lepszy od PP z tego samego dnia!
   Jesli chsesz znalesc bez problemow, WR sa godni uwagi:))
   Jest to tez firma jak TransferGo czy wspomniany PP. (Nastepnym razem, jak zweryfikuje detale, to je tutaj zalacze)
   Piszcie komentarze bo nasze doswiadczenia sa bezcenne aby sie odnalesc w terazniejszosci!!

 2. Edyta

  Cześć Michał,
  jestem taką cichą Twoją wielbicielką. Ale nie mogę pozostać bezkrytyczna. Część artykułu jest do poprawy.
  SEPA system obsługuje jedynie walutę EURO, tak więc musiałoby tu dochodzić do podwójnego przewalutowania kwoty przelewu, po kursach oferowanych przez Bank. Przyjmując wartość przelewu poniżej 5000 dol amerykańskiego nie możemy negocjować kursów walut. Wymagane jest tu też zaznaczenie SHA co do kosztów, czyli dzielenia ich z odbiorcą przelewu, czas waluty dla Banku też nie jest w tym systemie najszybszy. Sam więc Widzisz Michał, że przykład z funtem nie jest najlepszy. Mieszkając w Londynie korzystałam z LCC, niezależnie od kwoty przelewu płaciłam 3 funty, nie pamiętam już jednak czasu realizacji przekazu. Dla ciekawych do zweryfikowania.

  Pozdrawiam serdecznie

 3. Jak wspomniał moneygrabbing jest wiele serwisów oferujących usługi podobne do TransferGO – my jesteśmy jedną z nich. Szczególnie warto zainteresować się naszą ofertą przy większych przelewach, powyżej 10000GBP bo często wychodzimy wtedy na lidera nie tylko pod względem czasu realizacji, lecz również atrakcyjności kursu funta :)

 4. k

  Ja osobiście miałem konto w HSBC i przelewałem kasę ze stała oplata 5 funtow bez kosztów przewalutowania na polskie konto GBP w kantorze Aliora, i wtedy po 1 masz nadal funty w Polsce w razie czego i można je wymienić bo takim kursie jaki chcemy. Może nie najtańsze rozwiązanie, ale pomija instytucje które nie sa bankami i nie maja gwarancji, a przelewanie co 2 miesiące 5tys funtów to koszt 5 funtów to 0.1% opłaty. Oczywiście dla mniejszych kwot mniej opłacalne. Ale przynajmniej opłaty sa stale i nie musze się zastanawiać ile tym razem zaplace.

  Aktualnie przelewam euro (Austria), a właściwie powiedziałem w firmie by mi płacili do polski :) przelew SEPA, przychodzi w 24h w firmie na razie nie narzekają na przelewy do polski :). A w druga stronę oplata 5zl/0zl (odsyłam do TOiP kantoru aliora) i tez w 24 jest na miejscu.

 5. Edyta

  Dziękuję za
  Z zagranicy przywiozłam sobie męża i to on teraz ogarnia tematy międzynarodowych transferów gotówkowych. Korzysta w tym celu z transferwise, nie weryfikowałam kosztów, są do sprawdzenia dla osób zainteresowanych ;)
  Tylko żeby nie było, że się czepiam, ale… SWIFT to inaczej BIC, czyli kod banku odbiorcy, wymagany do wypełnienia w przypadku zlecania przelewów międzynarodowych, a często używany IBAN to numer rachunku poprzedzony kodem kraju- dla rachunków prowadzonych w Polsce będzie to: PL oraz 26 cyfrowy numer „konta”.

  Pozdrawiam

  • PayPal jest super, ale za to, że jest liderem sporo sobie życzy. Warto rozbić się na kilka firm, gdyż jest tak jak w zyciu nie wszsytko jest super. Jedna firma będzie miała tanie przelewy a inna tanie płatności email itd. PayPal marka nr 1 i jak ktoś będzie chciał zapłacić kartą w sklepie Internetowym to na pewno skorzysta z PayPala, ale jak będziesz chciał przelac pieniadze do innegro kraju to przepłacisz.

   • Toma_sz

    mi troche zajeło jak znalazłem cos optymalnego bo jak robiłem przelew w banku w GBP to traciłem na kursie plus koszt przelewu, więc przekaz idzie bezpośrednio z kantoru ale jak juz robie w euro to przelew idzie z konta walutowego w millenium ale wczesniej przelewam sobie z cinkciarz.pl gdzie wymieniam kwotę w dobrym kursie. Troche kombinowania ale tak sie opłacało najbardziej. Słyszałem tez o revolucie, ktoś korzystał z opcji przelewów zagranicznych?

 6. prawdomówny

  Transfergo jest bezkonkurencyjne, kurs jaki oferują jest minimalnie mniejszy niż średni kurs funta co oznacza że wygrywa nawet z kantorami internetowymi. Poza tym nie ma żadnej opłaty za wysłanie pieniędzy. Jedyny minus to 5 dniowy czas oczekiwania na pieniądze, ale dla większości nie powinno to stanowić problemu.

 7. Marek

  Witam,
  Jestem w Niemczech i mam za dużo gotówki, chciałbym wpłacić na swoje konto euro w Raiffeisen Polbank…
  Udałem się zatem do niemieckiego banku Raiffeisen, i powiedzieli mi tam, że nie da rady!!!
  Ma ktoś jakieś sugestie…
  Dzięki i pozdrawiam

 8. Monika

  Witam, mam pytanie dotyczace przelewu duzej sumy oszczednosci.
  Mieszkam w Japonii, po studiach wyjechalam i planuje za rok wrocic. Dlatego tez musze przeslac moje oszczednosci – okolo 500 tys zloty.
  Firma moze potwierdzic wysokosc zarobkow (glownie bonusow), mam tez oczywiscie miesieczne i roczne dokumenty potwierdzajace dochody. Wiem, ze nie powinnam miec problemu, ale obawiam sie, ze Urzad Skarbowy moze sie przyczepic.
  Czy moge poprosic o rade co w tym przypadku zrobic?
  Planuje wysylc 50 tys – 200 tys co miesiac.

 9. Krzysztof

  Punkt 2 niby jest Ok ale brakuje jednej usługi to znaczy XOOM PayPal działa na tej samej zasadzie co WesternUnion czyli odbiorca może odebrać ze specjalnym kodem gotówkę ale w okienku poczty polskiej i jest tansza usługa i kurs jest leprzy

 10. Maciek

  Zainteresowany jestem otwarciem konta i lokat w Gruzji
  z uwagi na korzystne % itp
  Analizuje teraz jak to zrobić.
  Wiem że trzeba tam jechac by założyć konto, lokaty można
  już potem zakładać z Polski, przelewy z Polski również –
  najtaniej jest w Transferwise ( prowizja za przelew ok 1%
  przelewanej kwoty – spora ale do zaakceptowania ).
  Natomiast nie moge nigdzie znaleźć jak zrobic przelew
  z konta które założe w Gruzji na konto bankowe w Polsce
  np gdy skończy się lokata wraz z odsetkami.
  Bezposredni przelew bankowy SWIFT to pewnie za duże koszty –
  pewnie są lokalni operatorzy w Gruzji jak Transferwise.
  Jakie mają zasady, koszty itp ?
  Czy potem taki przelew do Polski jest jakoś sprawdzany, może być
  jakiś problem np z US, potrzeba jakis wyjaśnień itp ?

 11. Grzegorz Zawada

  brakuje informacji o coraz popularniejszej Spoko.app, oprócz przelewów za granicę można realizować przelewy do PL z wykorzystaniem SEPA (Single Euro Payments Area) to nowa metoda płatności w Spoko, która umożliwia międzynarodowe przelewy pieniężne w 31 krajach UE. Pieniądze są wysyłane i dostarczane w walucie euro w ciągu 1 dnia roboczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *