Pomyłka w przelewie. Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta?

Pomyłki w numerze konta bankowego się zdarzają. W jaki sposób odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Sprawdzam nową procedurę i wyjaśniam krok po kroku.

Fot. by Krooxy / pixabay

Sądzicie, że taka sytuacja jest tylko hipotetyczna i trzeba być skończonym ignorantem, aby do niej dopuścić? Nie bądźcie tacy pewni siebie. Obecnie, gdy banki zrezygnowały już z wymogu podawania pełnych danych odbiorcy podczas zlecania przelewu, naprawdę bardzo łatwo o błąd. Jesteśmy zabiegani, numery kont na rachunkach są drukowane małą czcionką, o pomyłkę – choćby w jednej cyfrze – nietrudno. Co wtedy? Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Czy to jest w ogóle możliwe? Wyjaśniam to w moim poradniku.

Jak nie przelać pieniędzy na zły numer konta?

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do takiej sytuacji. Kieruj się kilkom prostymi zasadami:

 • jeśli regularnie wysyłasz pieniądze na konkretny numer konta (np. rachunki, konto oszczędnościowe), ustaw sobie odbiorcę zdefiniowanego – będzie mniej problemów;
 • staraj się nie korzystać z opcji „kopiuj-wklej” i wpisuj numer konta odbiorcy ręcznie – możesz skorzystać z pomocy osoby dyktującej;
 • zawsze 2-3 razy sprawdź, jaki numer wpisałeś;
 • zawsze podawaj pełne dane odbiorcy;
 • przed zatwierdzeniem przelewu sprawdź, czy ustalony przez system transakcyjny bank odbiorcy jest taki sam, jak podany na rachunku.

Łatwo napisać, ale w codziennym zabieganiu trudniej się do tych zasad stosować. Mimo wszystko zachęcam do ostrożności, szczególnie w sytuacji, gdy w grę wchodzi pokaźna suma pieniędzy.

Gdy przelejesz pieniądze na złe konto – co robić?

Gdy już zdarzy się taka pomyłka, to trzeba szybko ustalić, komu tak naprawdę przelaliśmy pieniądze. Jeśli masz szczęście, to odbiorca okaże się na tyle uczciwy, że sam zwróci Ci nienależne mu środki. Lepiej jednak na to nie liczyć i od razu skontaktować się z bankiem.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o usługach płatniczych (nowelizacja z lipca 2018 roku), bank ma obowiązek pomóc klientowi, który przelał pieniądze na zły rachunek. Procedura wygląda w ten sposób, że bank w ciągu maksymalnie 3 dni występuje do odbiorcy przelewu lub jego banku z wnioskiem o zwrot nienależnych środków. Teraz odbiorca ma 30 dni, aby się do tego zastosować – pieniądze trafią na specjalny rachunek techniczny, a stamtąd z powrotem na konto prawowitego właściciela.

Załóżmy jednak, że odbiorca zignoruje wezwanie. Co wtedy? Tutaj również zaszła bardzo istotna zmiana. Otóż w takiej sytuacji bank może udostępnić dane odbiorcy swojemu klientowi, bo te przestają być chronione tajemnicą bankową. Klient ma dzięki temu możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko osobie, która przywłaszczyła sobie jego pieniądze.

Ważne! Najbezpieczniej jest płacić w sieci za pomocą karty kredytowej. W razie pomyłki można bowiem skorzystać z procedury chargeback, o której pisałem już na moim blogu.

Przed zaangażowaniem w sprawę sądu warto jednak zgłosić się na policję i przekazać funkcjonariuszom dane odbiorcy przelewu, który nie chce zwrócić nienależnych mu pieniędzy. W zdecydowanej większości przypadków interwencja policji pomoże – mało kto chce mieć przecież problemy z prawem.

Ranking najlepszych: Wrzesień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2023

Po nowelizacji przepisów odzyskanie pieniędzy przelanych na zły numer konta jest znacznie łatwiejsze. Mimo to zachęcam do bardzo ostrożnego wpisywania danych do przelewu w systemie bankowości elektronicznej. Poświęcenie kilku minut więcej na wykonanie przelewu może uratować Was przed poważnymi problemami.

Zdarzyło się Wam przelać pieniądze na zły numer konta? Co zrobiliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


22 komentarzy

 1. Dodajmy tylko, że po sieci krążą wirusy podmieniające „w locie” numer konta ze schowka. Jeżeli dodatkowo nie czytamy SMS-ów z hasłem jednorazowym, to mamy kłopot – i to duży.

  • Weryfikacja numeru przez kopiowanie

   Jeszcze dodatkową formą zabezpieczenia jest właśnie kopiowanie numeru, ale… w drugą stronę. Po uzupełnieniu numeru konta w formularzu przelewu (albo nawet w kolejnym kroku zlecania przelewu) można skopiować numer konta i przez funkcję wyszukiwania (Ctrl+F każdej przeglądarce internetowej i każdym edytorze tekstu) porównać ten numer z oryginałem. Jeżeli jakieś złośliwe oprogramowanie podmienia numer konta w schowku, to w miejscu źródłowym nie zostanie ten numer znaleziony.

 2. Bardzo wartościowy wpis i porady, mam tylko jedno pytanie odnośnie tego: „staraj się nie korzystać z opcji „kopiuj-wklej” i wpisuj numer konta odbiorcy ręcznie – możesz skorzystać z pomocy osoby dyktującej;”.
  Dlaczego?
  Jeżeli skopiujesz numer, to nie ma możliwości pomyłki. Ja zawsze jeżeli istnieje możliwość to taki numer kopiuje, bo wtedy mam pewność, że wszystko jest dobrze i nic źle nie przepisałem. Dlatego jestem ciekaw tej porady.

  • Kopiowanie z tego punktu widzenia nie jest złe, bardziej niebezpieczny jest aspekt, o którym wspomniał Bartek, czyli o wirusach, które podmieniają numer w schowku. Generalnie najlepiej przed przepisaniem sms’a zawsze sprawdzić czy wszystko się zgadza. W takim sms-ie zawsze są informacje o tym na jaki numer wysyłamy przelew.

 3. Generalnie każdy bank może, a wręcz musi pomóc w odzyskaniu takiego źle zleconego przelewu. Bank z którego wykonaliśmy przelew może się wtedy zwrócić do banku, gdzie przelew trafił i poinformować o zaistniałej sprawie. Wtedy ten drugi bank kontaktuje się z przypadkowym odbiorcą i zazwyczaj informuje o tym, co grozi za ewentualne przywłaszczenie takich pieniędzy.

  Banki jednak nie mają żadnego narzędzia przymusu i jedyne co mogą zrobić to grzecznie poprosić o zwrot. Inną sprawą jest to, że taka dyspozycja, jeśli zakończy się sukcesem (czyt. odbiorca odda przelew) zazwyczaj kosztuje i to nie małe pieniądze (np. w mBanku kosztuje 100 zł), więc może się okazać, że nie warto w ogóle jej składać, bo się wyjdzie na minus.

  Nigdy nie miałem takiej sytuacji, ale gdybym niechcący wysłał taki przelew, to zaraz potem wysłałbym przelew na 0,01 PLN, na ten sam numer rachunku, a w tytule napisał, że poprzedni przelew na kwotę X został zlecony omyłkowo, prośbę o jego zwrot i podstawę prawną pozwania o bezpodstawne wzbogacenie. Ewentualnie info, że Macierewicz już namierza :)

 4. ~ Mika

  Byłam w podobnej sytuacji. W wyniku włamania na moje konto przez internet przelano pieniądze do jednego z zapisanych odbiorców. Grzecznie poprosiłam o zwrot. Niestety bez rezultatu. Założyłam sprawę cywilną o zapłatę. To nie jest prawda, że bank udzieli informacji o właścicielu konta oraz o transakcjach – na wezwanie sądu. W sprawach cywilnych to nie działa. Odbiorca przelewu musiałby wyrazić zgodę na ujawnienie tych informacji. Jako poszkodowany nie ma żadnej możliwości na udowodnienie tego bezpodstawnego wzbogacenia. Sprawa z góry skazana na przegraną. Swoją drogą niezłe prawo mamy w tym kraju.

 5. hhh

  Mam taką sytuację z jednym sprzedawcą na allegro który ewidentnie mnie oszukuje przelałam mu pieniądze na jego konto a on mówi że nie przyszły,mało tego zarządał zwrotu prowizji.Nie odpowiada na moje meile.Towaru brak,w tej sprawie muszę zadzwonić do banku….

  • Jendrej

   No widzisz – dlatego używa się systemu płatności udostępnionego przez Allegro, a nie próbuje unikać prowizji, przelewając poza.

 6. Pablo

  Nie odzyskacie pieniędzy bez dobrej woli osoby, która je otrzymała. Dobry bank nie ujawni danych osobowych swojego klienta bez jego zgody, nawet sądowi :)

  • Dariusz Konieczny

   W styczniu zrobiłem przelew nie zauważyłem że zaznaczyłem co miesiąc, jest marzec zablokowałem już ten przelew.
   Ale przelew z lutego został wysłany co mam w takiej sytuacji zrobić skontaktowałem się z osobą ale nie mam narazie odpowiedzi

 7. Szakaal

  W millenium jest jeszcze ostatnia deska ratunku jak wysyla sie zwykly przelew, puki nie zostaną zaksiegowane na drugim koncie mozna zmienic numer konta na wlasciwy
  Dzisiaj wlasnie tak zrobilem jestem troche przerazony bo na nie małą kwote ale jestem sobrej mysli

 8. Janusz

  Niestety nie jest to usługa darmowa. Mbank za wysłanie monitu do adresata omyłkowo przelanych pieniędzy pobiera opłatę 50 złotych więc nie zawsze się to opłaca

 9. Marek

  A czy ktos wie, czy jest w ogole jakakolwiek mozliwosc odzyskania sporej kwoty po np pol roku ? Ktos np mogl zlozyc zlecenie stale ze zlym numerem odbiorcy i przez jakis czas te pieniadze byly przelewane na inne konto.

 10. Spróbujcie na próbę podmienić jedną cyfrę w numerze rachunku. W numerach rachunków zaszyty jest algorytm, który powinien to wychwycić. Nie jest tak łatwo pomylić się z przelewem.

  • Anna

   Votum przelali mi pieniądze na zły numer rachunku ,czekam aż bank die odezwie ,moja wina bo nie sprawdziłam czy dobrze został mój numer rachunku wpisany

 11. Zdzisława

  Dnia 14.6 br zapłaciłam przez pomylkę 2 przelewy jeden 71,06 i ta sama wartość drugiego przelewu, Zatem proszę PayU aby odesłali 71,06 na moje konto

 12. Elka

  Na moje konto wpłynęło omyłkowo 101 tysięcy 372 zł.I sama szukałam kto mi to wpłaci trwało miesiąc skąd znalazły się pieniądze na moim koncie .ale myślę że oddam 😃😃😃😃

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *