TransferGo – przelewy międzynarodowe za darmo. Prześwietlam ofertę!

Recenzja TransferGo. Operatora oferującego międzynarodowe transfery pieniężne między 47 krajami za darmo. Jak to działa? Jak wykonać przelew? Czy warto? Sprawdzam ofertę!

Fot. by Artem Bali from Pexels

Baaardzo dawno temu opublikowałem na blogu obszerny wpis na temat przelewów zagranicznych. Podpowiadałem w nim, co zrobić, aby taka operacja nie była nieprzyzwoicie droga, czyli jak nie dać się oskubać bankom. Wspomniałem wówczas o ofertach prywatnych firm pośredniczących w realizacji przelewów zagranicznych. Padła też nazwa TransferGo. Dziś do niej wracam, ponieważ ta firma właśnie udostępniła usługę zupełnie darmowych przelewów międzynarodowych – bez prowizji i bez spreadu. Brzmi rewelacyjnie, a więc nie pozostaje mi nic innego, jak dokładnie prześwietlić tę ofertę.

Artykuł powstał w ramach współpracy z firmą TransferGo. Za ten artykuł otrzymuję wynagrodzenie, jednak nie ma to żadnego wpływu na zawartość merytoryczną artykułu.

➡️ Odbierz prezent! Korzystając z TEGO LINKA otrzymasz 10 GBP na ekspresowe przelewy w 30 minut w TransferGo 🎁

Czym jest TransferGo?

To po prostu usługa szybkich przelewów zagranicznych, która stanowi alternatywę dla oferty bankowej. W przypadku regularnego zlecania przelewów, od tych drugich warto się trzymać z daleka, ponieważ taka operacja zawsze jest droga. Dostajemy solidnie po kieszeni, bo bank nalicza opłatę za transfer pieniędzy, a ponadto stosuje spread, przez co kurs wymiany jest mocno niekorzystny.

O ile osoby, którym zdarza się zlecić przelew międzynarodowy od wielkiego dzwonu są w stanie to jakoś przeboleć, o tyle częste wysyłanie pieniędzy na zagraniczne konta rzeczywiście wymaga już znalezienia tańszej opcji. W dokładnie takiej sytuacji są chociażby polscy emigranci, którzy przelewają zarobione środki do rodzin w kraju.

I tutaj ze swoją ofertą pojawia się TransferGo. Ta usługa nie jest żadną nowością czy jedyną opcją na rynku. Wyróżnia ją natomiast to, że umożliwia zlecenie przelewu całkowicie za darmo i – co już w ogóle jest ewenementem – bez naliczania spreadu walutowego.

Aktualnie TransferGo działa na 47 rynkach. Pieniądze można więc przelać na konto m.in. w Australii, Austrii, Chinach, Islandii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, USA czy na Ukrainę.

Kraje w których działa TransferGo

Jak zlecić przelew przez TransferGo?

Najpierw trzeba założyć profil na stronie TransferGo. W tym celu podajemy swoje dane, adres e-mail i numer telefonu. Bardzo ważne jest podanie danych konta bankowego. Uwaga! Przelew może zlecić wyłącznie właściciel rachunku. Jeśli więc dane z profilu nie będą się pokrywać z tymi na koncie, transfer nie dojdzie do skutku.

Dodatkowo konieczne jest zweryfikowanie tożsamości – dotyczy to zlecenia drugiego przelewu lub przekroczenia limitu 900 funtów brytyjskich. Można to zrobić przy pomocy skanu paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy oraz selfie.

Po założeniu profilu wszystko jest już gotowe do zlecenia przelewu. Użytkownik podaje swoje dane oraz dane odbiorcy pieniędzy, wraz z kwotą, która ma trafić na konto adresata. Pieniądze zostaną przelane na konto lokalne TransferGo, skąd następnie operator przetransferuje je na wskazany rachunek zagraniczny.

TransferGo - przelew

Ważne: Przelew można zlecić także przy pomocy karty debetowej. Tutaj jednak, w bezpłatnym wariancie, TransferGo naliczy już prowizję w wysokości 0,5%.

Oferta TransferGo: Kiedy pieniądze trafią na konto odbiorcy?

To już zależy od tego, na którą opcję cenową się zdecydujemy. W przypadku przelewu darmowego TransferGo deklaruje dostarczenie środków na konto adresata w ciągu 3 dni roboczych.

Jeśli dla kogoś jest to zbyt długo, możesz wybrać wariant Standard. Tutaj opłata za transfer wynosi 0,99 funta brytyjskiego (przy przelewach z UK – w przypadku przelewu zleconego z Polski będzie to od 1,99 zł do 9 zł), a dodatkowo może zostać naliczona marża kursowa w wysokości do 2,2%. W zamian nie ponosimy opłat za zlecenie przelewu kartą debetową lub kredytową oraz mamy gwarancję, że środki znajdą się na koncie odbiorcy kolejnego dnia roboczego.

Najdroższa, ale też najszybsza jest trzecia opcja. Tutaj TransferGo deklaruje dostarczenie pieniędzy w ciągu zaledwie 30 minut, ale wówczas naliczona zostanie wyższa opłata – jest ona uzależniona od kwoty przelewu. Dodatkowo operator może naliczyć marżę kursową do 2,2%.

Nas, ludzi oszczędnych i zaradnych finansowo, oczywiście najbardziej zainteresuje wariant bezpłatny. Jeśli nie ma jakiegoś ciśnienia na to, by pieniądze trafiły do odbiorcy jak najszybciej, zdecydowanie warto z tego skorzystać. W porównaniu do klasycznego przelewu międzynarodowego da to oszczędność rzędu minimum 20 złotych, ponieważ w większości polskich banków jest to najniższa opłata naliczana dla przelewów SWIFT (do tego dochodzi jeszcze spread).

Transfergo vs. banki - opłaty i prowizje

A jak to robi TransferGo, że przelew międzynarodowy trafi do odbiorcy nawet w 30 minut? Za wszystko odpowiada tzw. system „pay-in pay-out”. TransferGo posiada konta bankowe w lokalnych bankach, we wszystkich krajach, w których dostępna jest usługa. Dzięki temu np. Jeśli chcemy zrobić przelew z Polski do UK, to przelewamy środki na polskie konto bankowe (w PLN), a TransferGo dba o to, aby zaraz po zaksięgowaniu tych środków na krajowym rachunku, wyszedł lokalny przelew z ich brytyjskiego banku (w GPB) do docelowego odbiorcy przelewu międzynarodowego. Dodatkowo TransferGo chwali się tym, że testuje rozwiązanie oparte na technologii Blockchain, aby jeszcze bardziej przyspieszyć wykonywanie międzynarodowych transferów pieniędzy.

Bardzo dużą zaletą TransferGo jest też to, że zlecający przelew nie musi się martwić wahaniami kursu waluty. Operator daje gwarancję, że na konto odbiorcy trafi dokładnie taka kwota, jaka została zlecona.

Ważne: TransferGo uprzedza, że w przypadku zlecania przelewów do niektórych krajów, realizacja może się wydłużyć o 1 dzień roboczy. Te kraje to: USA, Australia, Bułgaria, Kanada, Szwajcaria, Czechy, Hongkong, Izrael, Meksyk, Republika Południowej Afryki.

Co sądzę o ofercie TransferGo?

Przyznaję, że spodziewałem się znaleźć jakieś kruczki w ofercie darmowych przelewów międzynarodowych. Jednak przyczepić można się (i to na siłę) tylko do stosunkowo długiego czasu realizacji. Jeśli komuś to przeszkadza, zawsze może skorzystać z szybszego wariantu, zapłacić niewysoką prowizję i ewentualnie marżę operatora – która i tak będzie niższa niż bankowy spread.

Podoba mi się to, że z usługi można korzystać na wszystkich urządzeniach, w tym mobilnych. Na pewno interesuje Was też kwestia bezpieczeństwa. Tutaj nie ma się czego obawiać: TransferGo podlega regulacjom FCA, czyli brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego, a więc stosuje dokładnie takie same standardy bezpieczeństwa, jak banki komercyjne w UK. Fajne jest też to, że w przypadku pomyłki w przelewie, TransferGo oferuje bezpłatny zwrot pieniędzy na konto nadawcy.

➡️ Odbierz prezent! Korzystając z TEGO LINKA otrzymasz 10 GBP na ekspresowe przelewy w 30 minut w TransferGo 🎁

Jeśli więc szykuje się Wam zlecenie przelewu zagranicznego do kraju, w którym działa TransferGo, to szczerze polecam wypróbowanie bezpłatnej opcji. A co Wy o tym sądzicie? Jak zawsze zachęcam do komentowania!

16 komentarzy

  • Nie musi mieć kont we wszystkich bankach każdego kraju. Z tekstu wynika, że wystarczy im jedno konto w banku podłączonym do systemu krajowych przelewów, takich jak w Polsce Elixir, którego czasy wykonania, to kilka godzin i maksymalnie jeden dzień na zaksięgowanie.
   Tak więc działa to dokładnie tak jak międzynarodowa usługa Skype dla telefonii. Czyli na jeden przelew międzynarodowy składają się dwa przelewy krajowe. Pierwszy z konta nadawcy na konto TransferGo (nieważne w jakim banku) w pierwszym kraju i drugi z konta TransferGo (też nieważne w jakim banku) na konto docelowe w drugim kraju. Fizycznie żaden transfer prawdopodobnie nie występuje z powodu jednego przelewu, a balansowanie środków w oddziałach krajowych to wewnętrzna sprawa tej firmy.

 1. Kuba

  A co sądzisz o przelewach przez Revoluta? Działa tak samo z tego co widzę, a dodatkową zaletą jest to że można odbierać przelew na polskim koncie walutowym.

   • Kuba

    Wiem, chodzi mi tylko o to co może TransferGo czego nie może Revolut, bo nie bardzo widzę tutaj przewagi tego pierwszego. Twój wpis o Revolucie nie był za bardzo rozważany w tym kontekście, a wg mnie jest to rozwiązanie idealne dla milionów emigrantów wysyłających pieniądze do domu bez używania stron typu (…wstaw dowolny przedrostek…)Transfer(…wstaw dowolną koncówke…).

    • Jeśli obie strony przelewu mają Revolut, to będzie to lepsze rozwiązanie, bo przelew będzie natychmiastowy, a ew. wymiana walut – bez dodatkowego spreadu i opłat.
     Jeśli jednak chcesz szybko wykonać przelew międzynarodowy do osoby nie posiadającej konta w Revolut, to szybciej zrobisz to za pomocą TransferGo (do 30 minut lub na następny dzień).

 2. Najszybszy i zwykle bezpłatnie można przelać walutę w ramach jednego banku. Między bankami w EU jest też SEPA, 5-10zl. TransferGo walczy o przetrwanie i zginie, bo fintechy jak Revolut są o niebo lepsze. I też podlegają regulacjom.

 3. Zastanawiam się czy statystyki oglądalności które podajesz że odwiedza Ciebie tyle ludzi są prawdziwe. Czy mógłbyś zrobić wpis na ten temat i rzucić parę screenów z statystyk. Jeśli są prawdziwe to znaczyłoby że ludzie interesują się finansami…a mnie się wydaje że Polacy się mało tym interesują.

 4. Przelewy w Europie są proste i niedrogie. Inaczej jest z egzotycznymi krajami i z wieloma małymi przelewami czyli z mikropłatnościami. Tu może ta opcja pomóc

 5. Mariusz

  „niestety już nic w tej sytuacji nie możemy zrobić.

  Przepraszamy za niedogodności. ” Skandal – za jej pośrednictwem przepadło mi 25$ !!! Nie polecam!!!

 6. Andrzej

  Mateusz
  Jak najlepiej przeslac wieksza kwote pieniadzy na konto w USA , Japonii , EU ?
  Bede przelewal od 100 000 pln do 400 000 pln / rocznie -( jednorazowo lub kilka razy ) mozliwe ze .
  Mam euro konto w polskim baku
  a) czy lepiej wiec przewalutowac w pl banku z konta w pl na konto euro i przeslac pieniadze za granice ?
  b) czy lepiej zalozyc wlasne konto w danym kraju czy tez przelewac bezposrednio na konta wskazane przez univerystety
  c) JAk najlepiej przelac pieandze do Japonii i USA ?
  d Jaki najlepszy i bezpieczniejszy sposob przelewu takiej gotowki ?
  Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *