Becikowe: Ile wynosi? Komu przysługuje? Jak się o nie ubiegać?

Jak dostać Becikowe? Komu przysługuje jednorazowa zapomoga po urodzeniu dziecka? Ile wynosi? Prześwietlam procedurę i warunki!

Fot. by Daria Shevtsova from Pexels

Becikowe jest jedną z zapomóg, jakie państwo oferuje świeżo upieczonym rodzicom. Z takiej jednorazowej pomocy może skorzystać zdecydowana większość Polaków, ponieważ kryteria są dość liberalne. Wiadomo, że po narodzinach dziecka przyda się każdy grosz, dlatego jeśli są wśród nas osoby spodziewające się potomstwa, to zachęcam do sięgnięcia po te pieniądze. W tym poradniku dokładnie wyjaśniam, komu przysługuje becikowe, ile wynosi i jak się o nie ubiegać.

Na początek: czym właściwie jest becikowe?

Becikowe różni się od innych zapomóg udzielanych rodzicom tym, że mówimy tutaj o świadczeniu wypłacanym jednorazowo. Podstawą są oczywiście narodziny dziecka. Becikowe otrzymuje się na każde dziecko i niezależnie od tego, ile potomstwa liczy już dana rodzina.

Ciekawostką jest fakt, że becikowe przysługuje nie tylko Polakom, ale też obcokrajowcom, którzy mają status polskiego rezydenta i przebywają w naszym kraju na mocy np. karty pobytu z adnotacją o dostępie do rynku pracy.

Nie działa to jednak w drugą stronę. Becikowego w Polsce nie otrzymają rodzice (nawet Polacy), którzy pobrali podobne świadczenie w innym kraju.

W założeniu becikowe ma pomóc rodzicom w skompletowaniu wyprawki dla dziecka. Nikt nie kontroluje jednak, na co beneficjenci przeznaczają te pieniądze.

Ile wynosi becikowe?

Wysokość becikowego nie zmieniła się od momentu wprowadzenia tego świadczenia (czyli od 2006 roku) i w 2019 roku nadal wynosi dokładnie 1000 złotych. Z perspektywy czasu widać, że ustawa o becikowym powinna przewidzieć waloryzację zapomogi. 1000 złotych 13 lat temu miało zupełnie inną siłę nabywczą niż obecnie.

Jedyna zmiana w warunkach wypłacania świadczenia została wprowadzona w 2013 roku. Niestety, była to zmiana na gorsze, ponieważ od tamtej pory to, czy rodzice otrzymają becikowe, jest uzależnione od kryterium dochodowego.

Kto dostanie becikowe na dziecko?

Wniosek o wypłacenie becikowego mogą złożyć wyłącznie osoby, u których dochód w rodzinie nie przekracza kwoty 1922 złotych netto per capita (na osobę). Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że do tego „wliczają się” wszyscy członkowie rodziny, nawet nowonarodzone dziecko.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2025

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2025

Przykład:
Ania właśnie urodziła córkę. Wspólnie z mężem osiągają dochód w wysokości 5000 złotych netto. Należy się im więc becikowe, ponieważ nie przekroczyli kryterium dochodowego (w ich przypadku wynosi ono 5766 złotych netto).

Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by otrzymać becikowe?

Lista nie jest długa i zebranie wszystkich wymaganych dokumentów nie powinno stanowić problemu dla rodziców. Do wniosku o przyznanie becikowego trzeba dołączyć:

  • Oświadczenie o dochodach (może być zaświadczenie z Urzędu Skarbowego);
  • Zaświadczenie od lekarza lub położnej o tym, że matka dziecka znajdowała się pod opieką ginekologiczną od 10. tygodnia ciąży (nie dotyczy prawnych opiekunów niebędących rodzicami oraz rodziców adopcyjnych);
  • Odpis aktu urodzenia dziecka (wydawany w urzędzie stanu cywilnego zaraz po narodzinach maluszka);
  • Kopię dowodu osobistego lub paszportu – urzędnik poprosi też o oryginał do wglądu;
  • Oświadczenie obojga rodziców o tym, że nie otrzymali wcześniej becikowego na to samo dziecko;

Wniosek o becikowe należy złożyć w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

Ważne! Na złożenie wniosku o becikowe rodzice mają 12 miesięcy od dnia przyjścia dziecka na świat (lub od momentu objęcia opieki nad dzieckiem – dotyczy rodziców adopcyjnych oraz prawnych opiekunów niebędących rodzicami).

Wniosek można pobrać online i wydrukować oraz wypełnić w domu. Wzór wniosku znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl.

Kiedy zostanie wypłacone becikowe?

Wszystko zależy od tego, w jakim terminie rodzice złożą wniosek. Jeśli uda się to zrobić do 10. dnia miesiąca, wypłata zasiłku na konto nastąpi jeszcze w tym samym miesiącu. W przeciwnym razie na pieniądze trzeba będzie poczekać do końca następnego miesiąca – z reguły jednak i tak następuje to szybciej.

Osoby nieposiadające konta bankowego mogą otrzymać becikowe przekazem pocztowym lub wypłacić je w kasie urzędu miasta/gminy.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Jak już wspomniałem, becikowe można przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli nawet bez tych pieniędzy bylibyście w stanie spokojnie skompletować wyprawkę dla malucha, to zachęcam do odłożenia ich na poduszkę finansową lub na konkretny cel – wszystko oczywiście zgodnie z zasadą odroczonej gratyfikacji.

Dostaliście kiedyś becikowe? Może wkrótce będziecie o nie wnioskować? Co sądzicie o wysokości becikowego i kryteriach otrzymania tego zasiłku? Czekam na Wasze komentarze!

2 komentarzy

  1. Marcin

    Myślę że warto byłoby rozszerzyć artykuł o „dodatkowe” becikowe – nie wiem jak to dokładnie się nazywało. Ja przy obojgu dzieciach (ur. 2013 i 2017) otrzymałem po 2 tysiące samego becikowego. Z tego co pamiętam, to przy pierwszym nie było kryterium dochodowego, tylko było przy tym drugim tysiącu. No i druga sprawa, „kosiniakowe”, czyli 1000 zł co miesiąc przez rok od narodzin. Mateusz, lubię Twoje artykuły za kompleksowość i szczegółowość informacji, niech ten nie będzie wyjątkiem! :)

  2. To już akurat dawno za mną, trochę więcej czasu minęło jak dostaliśmy takie becikowe. Chyba również z ubezpieczalni było również coś wypłacane przy narodzinach dziecka, jeśli mnie pamięć nie myli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *