Jakie konto młodzieżowe wybrać?

Fot. © grafikplusfoto - Fotolia.com

Kieszonkowe – piękna rzecz. Pamiętacie czasy, gdy rodzice wydzielali „tygodniówki” i wręczali do rączki banknot o niskim nominale? Było, minęło. Nasze dzieci należą już do pokolenia smartfonów, tabletów i filmów 3D. Nic dziwnego, że powstaje coraz więcej bardzo ciekawych ofert pod tytułem: konto dla młodych. Przejrzałem dla Was kilka propozycji i postaram się polecić te najlepsze. Zapraszam.

Co to jest konto dla młodych?

Wydaje się, że sprawa jest oczywista, ale nie do końca. Banko stosują bowiem pewne rozróżnienie i tworzą osobną kategorię „młodości”. Konta młodzieżowe adresowane są więc do nastolatków, którzy pod czujnym okiem rodzica otrzymują dostęp do pieniędzy. To proste rachunki z wydawaną do nich kartą debetową. Nieco szersza oferta dotyczy kont dla studentów. Tu możliwości są dużo większe. Obie propozycje łączy jedno – bardzo niskie, lub zerowe opłaty.

Kontami dla studentów chciałbym zająć się w osobnym artykule, dlatego pozwólcie, że od razu przejdę do moim zdaniem najciekawszych ofert rachunków typowo młodzieżowych.

Czym powinien się charakteryzować idealny produkt tego typu? To proste:

 • Musi być tani, a najlepiej darmowy
 • Dawać możliwość kontrolowania finansów przez Internet.

No to szukamy takiego konta młodzieżowego z prawdziwego zdarzenia.

izzyKonto mBanku

mBank, jak na bank w pełni wirtualny przystało, ma bardzo nowoczesną ofertę dla młodych ludzi. Tytułowe izzyKonto może uruchomić już 13-latek. To znaczy mogą to zrobić jego rodzice. Najważniejsze cechy tego produktu pasują do tych wymagań, które postawiliśmy przed chwilą:

 • Jest darmowe – nie płaci się za otwarcie i prowadzenie rachunku
 • Darmowe przelewy poprzez panel internetowy mBanku
 • Duża grupa darmowych bankomatów – jak to zwykle w przypadku mBanku mamy do wyboru automaty BZ WBK, cash4you, eCard i Euronet
 • Do konta wydawana jest darmowa karta debetowa Mastercard
 • Standardowo w przypadku mBanku przelewy między rachunkami odbywają się w czasie rzeczywistym, praktycznie natychmiast

Brzmi naprawdę dobrze. Do tego mBank kusi młodych ludzi specjalnym programem rabatowym na zakupy w sieci i w sklepach stacjonarnych. Ciekawą sprawą – również dla rodziców, jest tzw. mNawigacja. Polega to na tym, że bank automatycznie przypisuje operacje dokonywane kartą do wcześniej nazwanych grup. Np. płatność za spodnie będzie odnotowana w osobnej zakładce, a za gumy do żucia – w jeszcze innej. To pozwala młodemu człowiekowi łatwo odnaleźć się w historii płatności, a rodzicom także te wydatki kontrolować.

Po więcej informacji na temat izzyKonta mBanku zapraszam NA TĘ STRONĘ.

Ranking najlepszych: Luty 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2024

Inteligo – ciekawa oferta dla bardzo młodych ludzi

PKO BP też się postarał i pod swoim dobrze znanym, internetowym szyldem Inteligo zachęca młodzież do nauki zarządzania pieniędzmi. Inteligo to produkt doskonale znany na naszym rynku, na którym swoje pierwsze, wirtualne szlify posiadacze rachunków rozliczeniowych zdobywali już ładnych parę lat temu.

Podobnie, jak w przypadku izzyKonta, rachunek Inteligo można otworzyć już dla 13-latka. Sprawdźmy, jakie warunki przygotował dla młodych ludzi największy polski bank:

 • Konto jest zupełnie darmowe – nie ma opłaty za otwarcie i prowadzenie
 • Wszystkie przelewy w kraju dokonywane przez Internet również są zwolnione z opłat
 • Darmowe jest wydanie karty – do wyboru mamy produkty VISA lub Mastercard, również w technologii paypass
 • Opłata miesięczna za kartę nie będzie naliczana, jeśli wartość transakcji bezgotówkowych przekroczy 100 złotych
 • Posiadacze konta Inteligo korzystają z darmowych bankomatów sieci PKO BP i BZ WBK

Bank wymaga od młodego człowiek, który ukończył 13 lat, aby przedstawił pisemną zgodę opiekuna na założenie konta. Trzeba ją wysłać kurierem wraz z podpisaną umową.

Dużą zaletą oferty Inteligo jest chwalony przez użytkowników interfejs i mobilność konta (również na smartfonach). Osobiście jednak zauważyłem coś, co może irytować. Zgromadzone na koncie pieniądze nie są w żadnym, nawet minimalnym zakresie oprocentowane. izzyKonto daje marne, bo marne, ale jednak 0,7%.

Więcej szczegółów na temat Inteligo znajdziecie NA TEJ STRONIE.

Przedstawiłem Wam dwa bardzo ciekawe produkty. Myślę, że w XXI wieku zdecydowanie warto pomyśleć o założeniu konta osobistego dla młodego człowieka, który nie ukończył jeszcze 18 lat. To duże ułatwienie dla niego i dla rodziców, nie mówiąc już o bezpieczeństwie (nie nosi przy sobie gotówki). Jednak, co według mnie najważniejsze, obsługa takiego prostego konta może wprowadzić młodego człowieka w świat prawdziwych finansów i przygotować go na bycie zaradnym finansowo.

Co o tym sądzicie? Czy założylibyście konto swojemu 13-letniemu dziecku? A może już to zrobiliście? Koniecznie podzielcie się doświadczeniami w komentarzach.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *