Zasiłek przedemerytalny: komu przysługuje, ile wynosi? Jak otrzymać świadczenie przedemerytalne?

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny? W jakiej jest wysokości? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne? Sprawdzam!

Fot. by bruce mars from Pexels

Wystarczy mi krótka analiza statystyk bloga, by wiedzieć, że dla zdecydowanej większości z Was emerytura jest jeszcze daleką perspektywą. Cieszy mnie natomiast, że sukcesywnie przybywa dojrzałych czytelników, którzy na emeryturę będą przechodzić stosunkowo niedługo. I właśnie z myślą o Was powstał ten artykuł. Wyjaśniam w nim wszystkie zawiłości związane ze specyficznym świadczeniem, jakim jest zasiłek przedemerytalny. Kto może go otrzymać i na jakich zasadach? Ile wynosi taki zasiłek? Zapraszam do lektury.

Czym właściwie jest zasiłek przedemerytalny?

Nietrudno się domyślić, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem wypłacanym na krótko przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych. Pokażmy to na konkretnym (choć hipotetycznym) przykładzie:

Andrzej Malinowski ma 60 lat, a więc nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego. Został jednak zwolniony z pracy. Z uwagi na wiek będzie mu bardzo trudno znaleźć nowe zatrudnienie, a wypłata zasiłku dla bezrobotnych jest ograniczona czasowo. W takiej sytuacji Andrzej, po spełnieniu kilku warunków, może się ubiegać o zasiłek przedemerytalny.

To świadczenie przedemerytalne jest takim „pomostem” pomiędzy pensją z ostatniego zakładu pracy, a właściwą emeryturą. W założeniu ma pomóc dojrzałym osobom niemogącym znaleźć zatrudnienia w „przeczekaniu” do emerytury.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?

Nie ma się co łudzić: szału nie będzie. Zasiłek przedemerytalny to bardzo niskie świadczenie, choć nieco wyższe niż zasiłek dla bezrobotnych. Od 1 marca 2019 roku wysokość świadczenia przedemerytalnego to 1140,99 zł brutto miesięcznie, a więc o około 70 złotych brutto więcej niż w roku 2018. Zasiłek podlega rokrocznej waloryzacji.

Pocieszeniem jest fakt, że osoby pobierające zasiłek przedemerytalny mogą sobie dorabiać. Trzeba tylko uważać, aby nie przekroczyć konkretnych progów. Tak zwana dopuszczalna kwota przychodu (miesięcznie) jest równa 25% przeciętnego wynagrodzenia za pracę obliczanego przez GUS. W takiej sytuacji zasiłek zostanie proporcjonalnie obniżony.

Jeśli jednak Twój przychód przekroczy wartość 70% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, wówczas wypłata zasiłku przedemerytalnego zostanie zawieszona.

Ciekawą opcją dla osób pobierających zasiłek przedemerytalny jest też tak zwana działalność nierejestrowana. Mogą ją prowadzić osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

W takiej sytuacji nie trzeba nikomu zgłaszać prowadzenia drobnego biznesu, o ile miesięczny przychód nie przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2019 roku jest to zatem 1125 zł brutto).

Kto dostanie zasiłek przedemerytalny? Warunki ogólne i szczegółowe

Pierwszym krokiem do uzyskania zasiłku przedemerytalnego jest upewnienie się, że zainteresowany spełnia warunki ogólne wynikające z ustawy. Jest ich dokładnie 5:

 1. Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez okres co najmniej 180 dni.
 2. Figurowanie w bazie urzędu pracy jako osoba bezrobotna.
 3. Brak adnotacji o odmowie przyjęcia pracy zarobkowej lub zatrudnienia przy pracach interwencyjnych/robotach publicznych – chodzi o to, że jeśli osoba otrzymała propozycję z urzędu pracy, ale bez uzasadnionej przyczyny ją odrzuciła, to nie dostanie świadczenia przedemerytalnego.
 4. Złożenie wniosku o przyznanie zasiłku przedemerytalnego w terminie maksymalnie 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
 5. Osoby, które w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podjęły jakąś pracę, np. przy robotach publicznych, mają 30 dni na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego od dnia ustania takiego zatrudnienia.

To oczywiście nie wszystko. Teraz czas na warunki szczegółowe, czyli takie, które musi spełnić konkretna osoba chcąca otrzymać zasiłek przedemerytalny. Dla ułatwienia i czytelności wszystkie te warunki publikuję w tabeli:

OKOLICZNOŚĆWARUNEKWIEKSTAŻ PRACY
Zwolnienie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy6 miesięcy pracy u danego pracodawcy56 lat – kobieta

61 lat – mężczyzna
20 lat – kobieta

25 lat – mężczyzna
Zwolnienie z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy6 miesięcy pracy u danego pracodawcy
osiągnięcie stażu do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego zwolnienie z pracybez względu na wiek34 lata – kobieta

39 lat – mężczyzna
Zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy6 miesięcy pracy u danego pracodawcy55 lat – kobieta

60 lat – mężczyzna
30 lat – kobieta
35 lat – mężczyzna
Zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy6 miesięcy pracy u danego pracodawcybez względu na wiek35 lat – kobieta

40 lat – mężczyzna
Ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej24 miesiące nieprzerwanego prowadzenia działalności i opłacania składek56 lat – kobieta
61 lat – mężczyzna
20 lat – kobieta

25 lat – mężczyzna
Ustanie prawa do renty5 lat nieprzerwanego pobierania renty
rejestracja w PUP w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty55 lat – kobieta

60 lat – mężczyzna

20 lat – kobieta

25 lat – mężczyzna
Ustanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci podopiecznegoCo najmniej 365 dni nieprzerwanego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna55 lat – kobieta

60 lat – mężczyzna
20 lat – kobieta

25 lat – mężczyzna

Warunków jest więc sporo, ale są one klarowne, dlatego żadna osoba chcąca uzyskać świadczenie przedemerytalne nie powinna mieć problemu z ocenieniem, czy takowe się jej należy. W razie wątpliwości warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i poprosić o przeanalizowanie swojej konkretnej sytuacji.

Czy są wśród nas osoby pobierające zasiłek przedemerytalny? Może znacie kogoś, kto otrzymuje takie świadczenie? Co sądzicie o wysokości zasiłku i warunkach jego przyznawania?

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


11 komentarzy

 1. Małgorzata

  Czy do stażu pracy zalicza się również okresy przebywania na zwolnieniu lekarskim, czy też ZUS je odlicza od stażu pracy ?

 2. Beata

  Czy jeśli kobieta przepracowała 27 lat na pełen etap, a 3 lata na 1/4 etatu, to liczy się staż pracy również jako 30 lat?

 3. elzbieta

  mam 53 lata 38 staz pracy (składkowy i nie składkowy) pracuje w jednej z sieci ,w której sa zwolnienia grupowe . Czy mogę ubiegać się swiadczenie przedemerytalne

 4. ela

  czy nie przyjmujac umowy zmieniajacej mam szanse starac sie o zasilek przedemerytalny ze wzgledu na przeniesienie do innego miasta bez mozliwosci dojazdu z mojej miejscowosci

 5. d /

  A czy jeśli zamknę działalność gosp. w innym kraju Unii i przyjadę/powrócę do Polski, zasiłek ten może mi być przyznany ? I czzy ma nań wpływ sytuacja rodzinna? (osoby na utrzymaniu itp).

 6. Alina

  Dzień dobry,czy po zwolnieniu z pracy w kraju Unii (likwidacja etatu) kwalifikuje się do przyznania zasiłku przedemerytalnego?

 7. Małgorzata

  Byłam nauczycielem przez 35 lat. W 2020 r przeszłam na świadczenie kompensacyjne. Warunkiem było: 55lat życia i min 20 lat pracy przy tablicy. Obecnie moje świadczenie wynosi 2492 zł. Dorabiałam w zakładzie produkcyjnym, jako pomoc kuchenna… po prostu potrzebuję jeszcze ok 2 tys. Teraz: październik 2022r poszukuję dodatkowej pracy i jest bardzo trudno. Każdego ranka otwieram OLX, pracuj.pl i nic. Także wszystkim, którym marzy się emerytura i spokojne życie, to niestety tak nie jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *