Karta Dużej Rodziny – komu się opłaca i jakie przynosi korzyści?

Fot. C by mpips.gov.pl

Karta Dużej Rodziny jest w Polsce stosunkowo nowym wynalazkiem. Została wprowadzona wraz z początkiem tego roku, jednak wcześniej – z różnym skutkiem – funkcjonowała też lokalnie, w wielu dużych miastach. Na pewno o niej słyszeliście, może sami ją macie albo ktoś z Waszych znajomych? Ja postanowiłem sprawdzić, komu przysługuje karta i jakie faktycznie przynosi korzyści.

Co to jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których jest troje lub więcej dzieci w wieku do 18 lat (lub 25, jeśli dzieci nadal się uczą). Szacuje się, że w Polsce jest ich 670 tysięcy.

Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje, jeżeli w rodzinie jest dziecko z orzeczoną niepełnoprawnością. Co bardzo ważne, o wydanie karty mogą też wystąpić rodzice zastępczy, prowadzący rodzinne domy dziecka, a także imigranci, którzy przebywają w naszym kraju legalnie.

Rodzina może korzystać z przywilejów bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem, żyją w zarejestrowanym konkubinacie albo w związku partnerskim. Jeśli więź rozpadnie się, czyli np. rodzice się rozwiodą, to nadal przysługują im zniżki wynikające z posiadania Karty.

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania z rabatów m. in. w muzeach, obiektach sportowych, kinach, sklepach czy restauracjach, o czym szerzej za chwilę. Istotne jest to, że nie liczy się wysokość dochodu uzyskiwanego przez posiadaczy kart, lecz jedynie liczba członków w rodzinie.

Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Po Kartę Dużej Rodziny musicie pójść do urzędu gminy. Tam trzeba wypełnić specjalny wniosek, który zawiera m. in.:

 • Nazwę i adres urzędu gminy/miasta
 • Dane wnioskodawcy – m. in. imię i nazwisko, datę urodzenia, nr PESEL, nr dokumentu tożsamości, miejsce zamieszkania
 • Dane członków rodziny wielodzietnej – j.w. i w przypadku dzieci – także daty planowanego terminu ukończenia szkoły

Karta wydawana jest bezpłatnie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pamiętajcie, by jej pilnować, bo w przypadku zgubienia za duplikat będziecie musieli już zapłacić 8,67 zł. Kwota może nie jest zawrotna, ale po co wydawać pieniądze?

Karta Dużej Rodziny ma oczywiście określony wzór i jak widzicie poniżej zawiera konkretne dane: imię i nazwisko, numer, PESEL i datę ważności (bo wydawana jest na czas określony).

Ranking najlepszych: Grudzień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - grudzień 2023

źródło: rodzina.gov.pl

źródło: rodzina.gov.pl

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by w 2016 roku Kartę Dużej Rodziny miało w Polsce ponad 600 tysięcy rodzin i niemal 3,5 miliona osób.

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Jak już pisałem, Karta uprawnia do zniżek na terenie całego kraju w określonych sklepach, restauracjach czy kinach, które zazwyczaj są specjalnie oznaczone „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. W programie bierze udział ponad 350 instytucji kulturalnych i handlowych, ale sporo partnerów włącza się także lokalnie, proponując np. zniżki na przejazdy komunikacją miejską w danym mieście.

A oto kilka wybranych przeze mnie zniżek ogólnopolskich:

 • zakupy w sklepach spożywczych – do programu przystąpiły m. in. delikatesy Alma. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na 5% zniżki na cały asortyment za wyjątkiem alkoholu i papierosów. Z kolei w sklepach Carrefour do 10% mniej w postaci e-kuponu na okaziciela, przy dokonaniu w sklepie jednorazowo zakupów za min. 50 zł;
 • telefonia komórkowa – Play wprowadził 33% rabatu przy zakupie 3 kart SIM
 • przejazdy kolejowe– 37% dla rodziców na bilety jednorazowe oraz 49% na miesięczne;
 • opłata za wydanie paszportu – 75% dla dzieci i 50% dla rodzica. Za dokument zapłacimy więc od 15 do 70 zł.
 • zakupy w księgarniach np. Świat Książki – 15% rabatu na podręczniki, 20% zniżki na książki i audiobooki
 • wejścia do muzeów i galerii – zazwyczaj 50% zniżki.

Warto na bieżąco śledzić listę partnerów Karty Dużej Rodziny, bo praktycznie co miesiąc przystępuje do niej ktoś nowy.

Można oczywiście zastanawiać się, czy proponowane zniżki to dużo czy mało? Wszystko zapewne zależy od zasobności portfela. Pamiętajcie jednak, że wszystkie instytucje przystępują do programu dobrowolnie i to od nich samych zależy, co rodzinom chcą zaoferować.

Sam nie mam dzieci, ale wiem, że wiele rodzin z dwójką maluchów też chciałoby mieć takie zniżki. Cóż, wydaje mi się, że mimo wszystko jakaś granica musi być postawiona, bo przecież nie da się przyznać zniżek wszystkim, prawda?.

A Wy co sądzicie o tym programie? Może sami z niego korzystacie? Czekam na Wasze komentarze.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


5 komentarzy

 1. BJK

  nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek form „pomocy” fundowanych z budżetu państwa dla osób, które z własnego wyboru są w takiej a nie innej sytuacji. Jestem „karany” za swoją pracę podatkiem dochodowym, jak będę pracował więcej i zarobię więcej to mi dowalą większy podatek, a ktoś inny ma kilkoro dzieci i dostaje różne dodatki?
  Lepiej obniżyć podatek dochodowy i wtedy każdy będzie równy wobec prawa a nie, że są równi i równiejsi…

  PS. Zdarzenia losowe i „naturalne” w cyklu gospodarczym jak choroby i bezrobocie powinny być w pewnym zakresie wsparte z budżetu. Natomiast inne kwestie?

 2. pozyczkasa.pl

  polecam też zapoznać się z ofertą dedykowaną przez banki. Deutsche Bank przygotował specjalną ofertę dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Dla tych osób marża przy kredytach hipotecznych jest o 0,1% tańsza. Również kredyty gotówkowe i karty kredytowe mają specjalną korzystniejszą ofertę. Z czasem więcej banków przyłączy się do akcji i posiadanie KDR da tym osobą dużo dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *