Uruchamiam Bankowy Informator dla Zaradnych Finansowo! 11 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim banku.

Bankowy Informator dla Zaradnych Finansowo to najważniejsze informacje o 26 polskich bankach w jednym miejscu. Wszystko za darmo na blogu. Sprawdź i poznaj 11 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim banku.

Bankowy Informator dla Zaradnych Finansowo
Fot. C by ZF

To miał być drobny dodatek do bloga. Jednak po rozpoczęciu prac okazało się, że projekt trochę się rozrósł… W tym wpisie z dumą przedstawiam Ci owoc prac ostatnich miesięcy – Bankowy Informator dla Zaradnych Finansowo.

Co to takiego? Bankowy Informator to wszystkie najważniejsze informacje o polskich bankach, zebrane w jednym miejscu i podane w przystępny sposób. 

Jeśli szukasz aplikacji banku, TOiP, adresu e-mail, zastanawiasz się, o której godzinie przyjdzie przelew lub czy Twój bank obsługuje ekspresowe przelewy – sprawdź w informatorze. 

Te i wiele, wiele więcej informacji zabrałem w jednym miejscu. Jakie banki znajdziesz w informatorze? Jakie informacje o bankach tam znajdziesz? O tym wszystkim dalej.

Bankowy informator ZF: Pomysł i realizacja

Pomysł na taki bankowy informator wpadł mi do głowy podczas przeglądania statystyk bloga. Regularnie sprawdzam, kto odwiedza blog i jakie artykuły są najchętniej czytane na blogu. 

Przy okazji: Wiesz, że blog w 2019 roku jest odwiedzany przez ponad 200 000 Czytelników każdego miesiąca? A od początku tego roku, odwiedziło go już ponad 2 miliony osób! Dziękuję, że jesteś jedną z nich!

Statystyki bloga: Październik 2019
Statystyki bloga: Październik 2019

Wracając do tematu: Z danych Google Analytics (jest to bezpłatne narzędzie do statystyk stron www od Google) staram się wyciągać wnioski i przygotowywać artykuły, które mogą zainteresować Cię i innych moich czytelników oraz rozwiązać ich problemy związane z tematami finansowymi i okołofinansowymi.

I w tych statystykach zauważyłem, że jest część osób, które trafiają na mojego bloga z Google, trafia tu, szukając informacji na temat różnych banków. A to czy bank obsługuje BLIKa, a to, jaki jest kod SWIFT banku do przelewów zagranicznych. Pytań było wiele i nie na wszystkie z nich była odpowiedź na blogu. A już na pewno nie była podana w wygodny sposób.

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Postanowiłem więc zrobić research i zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat każdego banków. Trudne zadanie? Raczej nie, ale jak się później okazało – bardzo czasochłonne.

Zależało mi na tym, aby wszystkie informacje były “pod ręką”, podane w czytelny i zrozumiały sposób. Bez potrzeby przekilkiwania się przez rozbudowane i skomplikowane strony banków, czy innych instytucji. I bez potrzeby odwiedzania naszpikowanych reklamami stron, które próbują z każdej strony wcisnąć chwilówkę czy inną toksyczną pożyczkę. No a poza tym chciałem przygotować różne ekstra informacje, które mogą okazać się przydatne czytelników :-)

Od pomysłu do wdrożenia minęło trochę czasu. Mógłbym napisać długą historię o tym, jak ciężko znaleźć niektóre informacje na stronach banków czy instytucji finansowych. Mógłbym też długo pisać o tym, jak trudno wyciągnąć niektóre informacje od obsługi banków czy ich biur prasowych. Ale to temat na inny artykuł.

Najważniejsze, że się udało! Z pomocą kilku dobrych osób udało mi się przygotować pierwszą wersję Bankowego Informatora, którą niniejszym prezentuję :-)

Oczywiście nie udało się zebrać kompletu informacji dla wszystkich banków. Myślę również, że mimo kilkukrotnego sprawdzenia wszystkich informacji, mogą trafić się tam jakieś drobne błędy. No, ale projekt nie jest zamknięty – zamierzam go poprawiać i rozwijać.

Lista banków w Bankowym Informatorze (26 banków)

Poniżej lista wszystkich 26 banków, które umieściłem w informatorze na start. Znajdziesz tam praktycznie wszystkie polskie banki komercyjne i najważniejsze marki bankowe. 

Listę wraz z linkami do stron każdego z banków, znajdziesz na stronie Informatora Bankowego, a także poniżej:

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


11 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim banku, czyli co znajdziesz w Bankowym Informatorze

Udało mi się zebrać sporo informacji, choć oczywiście nie dla każdego banku mam komplet danych. Poniżej lista 11 rzeczy, które możesz już dziś sprawdzić w Bankowym informatorze na blogu.

1. Informacje o banku, e-Urząd, gwarancje BFG

Na początek przy każdym banku znajduje się kilka zdań informacji o nim. Znajdziesz tam krótką historię oraz informacje o usługach i ofertach danego banku – nic szczególnego. Dalej znajdziesz jednak dwie ważne informacje.

Pierwszą z nich jest informacją czy dany bank oferuje e-Urząd, czyli możliwość załatwiania spraw urzędowych przez internet, nie ruszając się z fotela. Więcej o tym, do czego może przydać się taki e-Urząd, pisałem w artykule 12 życiowych sytuacji, w których przyda Ci się profil zaufany ePUAP

Bankowy Informator: e-Urząd

Ciekawostka: 10 z 26 banków oferuje profil zaufany, czyli e-Urząd swoim klientom. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

Drugą jest informacja o tym, czy pieniądze w banku chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W standardzie wszystkie polskie banki obite są ochroną BFG do kwoty 100 tys. euro (jej równowartości w złotówkach), ale niektóre ze znanych marek bankowych nie są osobnymi bankami z punktu widzenia prawa. Chodzi o bankowe marki, które mimo osobnej nazwy i oferty są “podpięte” pod jeden bank. Przykład: T-Mobile Usługi Bankowe i Alior Bank lub Inteligo i bank PKO BP. Wszystkie banki, które mają “wspólny” limit z innymi, zostały odpowiednie wyróżnione w Informatorze.

Bankowy Informator: Gwarancje BFG

Więcej o tym, jak działają gwarancje BFG, jak i przed czym chronią i co się dzieje, gdy bank ogłasza bankructwo, znajdziesz w moim wpisie: Co się dzieje, gdy bank upada? Jakie gwarancje daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

2. Sposoby kontaktu z bankiem

Tutaj sprawa jest prosta. Zebrałem w jednym miejscu wszystkie znalezione przeze mnie formy kontaktu z bankiem. Znajdziesz tu informacje o numerach telefonu na infolinię bankową oraz informację o tym, w jakich godzinach działa infolinia banku.

Dodatkowo oprócz infolinii, znajdziesz tu odpowiednie oznaczenie, jeśli bank oferuje na swojej stronie www chat dla swoich klientów, kontakt poprzez e-mail (wraz z podaniem adresu e-mail), oraz adres do korespondencji tradycyjnej (papierowej).

Bankowy Informator: Kontakt z bankiem

Ciekawostka: Tylko 10 z 26 banków uwzględnionych Bankowym Informatorze oferuje swoim klientom kontakt internetowy przez chat na stronie.

Ale to nie wszystko. Znajdziesz też tutaj informacje o tym, jak oceniana jest infolinia banku. Firma badawcza ARC Rynek i Opinia dwa razy w roku wykonuje badanie jakości obsługi klienta na infoliniach 10 banków. Wykonujący badanie dzwonią o różnych porach na infolinie i zadają konsultantom trudne pytania. Mierzą też m.in. czas oczekiwania na połączenie czy przyjazność osoby po drugiej stronie słuchawki. 

W Informatorze znajdziesz ocenę jakości obsługi bankowej infolinii (w skali do max. 100 punktów). Może to czynnik, który warto wziąć pod uwagę, zmieniając konto bankowe?

Bankowy Informator: Ocena infolinii

3. Godziny księgowania przelewów, czyli sesje Elixir

Kiedy przyjedzie do mnie przelew? Czy jak wyślę teraz przelew, to dotrze dziś do wieczora? Odpowiedzią na te i inne pytania związane z czasem księgowania przelewów skrywają sesje Elixir. O tym, jak działają i na czym to wszystko polega, pisałem w artykule Sesje ELIXIR: Kiedy dojdzie przelew i jakie są godziny księgowania?

W Bankowym Informatorze nie mogło więc zabraknąć sekcji poświęconej godzinom księgowania przelewów dla każdego z 26 banków.

Bankowy Informator: Sesje Elixir

Ciekawostki: Najwcześniejszą sesję przychodzącą ma Getin Bank, w którym pierwsze środki na rachunku mogą pojawić się już o godzinie 10:00. Natomiast najpóźniejszą ostatnią sesję Elixir ma mBank, który zaksięguje ostatnie przelewy z innych banków o godzinie 18:15. mBank też najwcześniej zaczyna “wypuszczać” przelewy do innych, bo już o 5:55 ma I sesję Elixir. Bank Credit Agricole ma natomiast tylko jedną sesję przelewów wychodzących w ciągu dnia – o godzinie 14:30.

4. Obsługa przelewów ekspresowych

A tych, którzy nie mogą czekać na sesje Elixir i księgowanie przelewu na następny dzień roboczy, ucieszy informacja, że w Informatorze oznaczyłem banki, które oferują ekspresowe przelewy.

Przy każdym z banków znajduje się informacja, czy jest on członkiem systemu przelewów ekspresowych Express Elixir, oraz czy obsługuje on przelewy ekspresowe na duże kwoty w systemie SORBNET2.

Bankowy Informator: Przelewy ekspresowe

Ciekawostka: 19 z 26 banków oferuje swoim klientom przelewy natychmiastowe Express Elixir.

5. Płatności mobilne (telefonem, zegarkiem, opaską)

Płatności mobilne to obecnie norma. Nikogo już nie dziwi zbliżenie różnego typu urządzeń do terminala podczas płatności przy kasie sklepowej. Sam od dłuższego czasu płacę za zakupy głównie zegarkiem i nikt nie patrzy na mnie jak na dziwoląga.

Systemów płatności mobilnych jest jednak kilka i nie wszystkie banki obsługują każdy z nich. Przy każdym z banków w informatorze, znalazła się więc informacja, które z opcji płatności mobilnych są obsługiwane przez dany bank. Mowa tu o usługach: 

  • Apple Pay (na iPhone’ach, zegarku Apple Watch czy innych urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem w logo)
  • Google Pay (na smartfonach z zielonym robotem, czyli systemem Android)
  • BLIK (do płatności, wypłat z bankomatów i przelewów za pomocą 6 cyfrowych kodów w aplikacji)
  • Garmin Pay (dla posiadaczy opasek sportowych tego producenta)
  • Fitbit Pay (jak wyżej)

Dla każdego banku znajdziesz więc tabelkę, taką jak poniżej:

Bankowy Informator: Płatności mobilne

A jak wygląda dostępność płatności mobilnych w bankach na koniec listopada 2019 roku? Apple Pay oferuje 17 z 26 banków, Google Pay 16 banków, a kody BLIK 14 banków. Garmin Pay dostępny jest w 7 bankach, a urządzeniami obsługującymi Fitbit Pay zapłacą tylko klienci 3 banków.

6. Aplikacje na telefon

Bankowa aplikacja mobilna zainstalowana jest już na smartfonach 9 milionów Polaków. Większość z nas aktywnie “bankuje” już na telefonie – w końcu sprawdzenie salda czy historii rachunku jest często szybsze i prostsze z aplikacją. Logowanie do bankowości internetowej wymaga podana loginu, hasła, a przede wszystkim włączenia komputera. A na smartfonie klik i jest.

W Bankowym Informatorze nie mogło więc zabraknąć informacji o aplikacjach bankowych, które coraz częściej stają się podstawową formą korzystania z bankowości. Przy każdym z banków, który ma aplikację w App Store (sklep z aplikacjami na urządzenia z iOS od Apple) i Google Play (sklep na telefony z Androidem) znajdziesz link do niej i trochę dodatkowych informacji.

W Informatorze wymienione są wyłącznie pełnoprawne aplikacje banków umożliwiające obsługę bankowości na smartfonie (podgląd salda, zlecenia przelewów itd.). Nie brałem pod uwagę aplikacji służących wyłącznie do autoryzacji transakcji (są takie). 

Dla każdej z aplikacji znajdziesz też jej aktualną ocenę (wystawianą przez użytkowników) w skali od 1 do 5, a także liczbę głosów, składająca się na daną ocenę. Dodatkowo umieściłem tam zrzuty ekranu, pozwalające podejrzeć jak wygląda aplikacja bankowa.

Bankowy Informator: Aplikacje na telefon

Ciekawostka: 19 banków z Bankowego Informatora oferuje swoim klientom aplikacje mobilne. 7 banków nie ma aplikacji w App Store ani Google Play.

7. Numery kont bankowych

Nie mam na myśli oczywiście wszystkich numerów kont bankowych, bo tych jest naprawdę wiele i wymienienie ich byłoby niemożliwe. Chodzi o to, że każdy numer rachunku bankowego ma charakterystyczne 4 cyfry, po których można poznać bank, do którego rachunek należy.

W Bankowym Informatorze znajdziesz właśnie te 4 cyfry Numeru Rozliczeniowego Banku (NRB), po których można poznać, jaki bank prowadzi dany rachunek. Dzięki nim możesz np. sprawdzić, czy konkretny numer konta bankowego jest w Twoim banku (przelew wewnętrzny), czy też nie.

Bankowy Informator: Numer rachunku bankowego

8. Kody SWIFT/BIC i numer IBAN do przelewów międzynarodowych

Kod SWIFT (zwany też kodem BIC) oraz IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku. Obie te rzeczy musisz znać, jeśli chcesz zrobić przelew zagraniczny. Musi je znać także każdy, kto chce przelać Ci pieniądze z zagranicznego konta. Ale gdzie je znaleźć?

O tym, jak działają międzynarodowe przelewy, pisałem już w artykule Numer IBAN i kody SWIFT (BIC) – Międzynarodowe numery rachunków bankowych i kody do przelewów zagranicznych, a w Bankowym Informatorze przygotowałem informacje o kodzie SWIFT/BIC i numerze konta IBAN dla wszystkich banków. Przyznam – na stronach niektórych banków naprawdę ciężko było znaleźć SWIFT/BIC.

Bankowy Informator: SWIFT / BIC i IBAN

Ciekawostka: Toyota Bank, jako jedyny z 26 banków, nie udostępnia swoim klientom kodu SWIFT i nie obsługuje przelewów międzynarodowych.

9. Notowania banku na giełdzie

Dla każdego z banków, który notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przygotowałem (dzięki uprzejmości Stooq.pl) informacje o aktualnej giełdowej wycenie i notowaniach.

W tej sekcji znajdziesz informacje o aktualnej cenie 1 akcji (aktualizowanej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, po zamknięciu rynku), stosunku Ceny do Zysku (C/Z), Ceny do Wartości księgowej (C/WK), oraz aktualnej kapitalizacji banku (czyli na ile aktualnie wyceniany jest bank). Dodatkowo znajdziesz tam wykres z notowaniami banku za ostatnie 10 lat.

Bankowy Informator: Notowania na GPW

Ciekawostka: Na GPW notowanych jest 14 banków. Wszystkie z nich wchodzą w skład giełdowego indeksu WIG-banki.

10. Szybki link do Tabeli Opłat i Prowizji

Banki nie zawsze się chwalą TOiP – często PDF z tabelkami czy rozpiska ze wszystkimi kosztami jest ukryta gdzieś w dodatkowych dokumentach w odmętach strony banku, gdzie trudno się „doklikać”. Koniec z tym!

Początkowo chciałem przygotować w Informatorze tabelki z aktualnymi opłatami i prowizjami dla każdego z banków, ale gdy zobaczyłem, ile tego jest (jeden bank potrafi oferować kilka lub kilkanaście rodzajów kont) i jak często opłaty i prowizje ulegają zmianom w niektórych bankach, to stwierdziłem, że nie tędy droga.

Ostatecznie odnalazłem właściwe miejsce na stronie każdego z banków i umieściłem w Informatorze Bankowym link do aktualnej Tabeli Opłat i Prowizji, a często także do miejsca na stronie banku, gdzie znajdują się wszystkie regulaminy i inne ważne dokumenty.

Bankowy Informator: TOiP

11. Galeria kart

I na koniec najbardziej kolorowa część informacji o banku – galeria kart płatniczych.

Znajdziesz tam wizerunki i wzory kart oferowanych przez bank – zarówno „debetówek”, kart prepaid, jak i kart kredytowych. Kart dla klientów detalicznych, dla firm i korporacji. Wszystkich kart, które udało mi się znaleźć i których wizerunki udostępniły mi same banki. 

Niektóre z kart są brzydkie i toporne, a inne można nazwać małymi dziełami sztuki. W galeriach kart bankowych znalazły się karty z wizerunkami zwierząt, roślin czy motywami klubów sportowych. Karty złote, platynowe i przezroczyste, a nawet karty pionowe. Galeria będzie oczywiście systematycznie uzupełniana.

Bankowy Informator: Karty

Uff… trochę tego się zebrało. Mam nadzieję, że Bankowy Informator okaże się przydany i będzie miejscem, które będzie odwiedzane, aby „na szybko” sprawdzić jakąś ważną informację o banku, lub zrobić przegląd zastanawiając się nad otwarciem konta w kolejnym banku.

Mam też nadzieję, że udało mi się zachować jako taki minimalizm i schludność Informatora. Moim celem jest, aby można było w szybki i bezproblemowy sposób dotrzeć do najważniejszych informacji o banku.

Tak jak pisałem na początku – niestety nie udało mi się zebrać wszystkich informacji o wszystkich bankach w Polsce. No, ale to dopiero początek. Informator będzie na bieżąco aktualizowany i rozwijany. Jeśli więc zauważysz jakieś błędy czy nieścisłości – po prostu mi o tym napisz. Nie myli się tylko ten, co nic nie robi, a ja chętnie skoryguję znaleziony błąd.

Bankowy Informator znajdziesz pod adresem https://zaradnyfinansowo.pl/info/ lub klikając link „Bankowy Informator” w górnym menu bloga.

19 komentarzy

  1. Mateuszu,

    Super opisane i jasno przedstawione informacje. Wydaje mi się, że najwięcej zapytań będzie zawsze o przelewy Elixir, sam kiedyś szukałem na ten temat informacji na stronach banków i było to uciążliwe.

    Dobrą robota!

  2. Ewelina

    Dzień dobry Mateuszu,
    Generalnie to jest świetny pomysł i dobra robota, którą wykonałeś. Ale wymaga poprawek…
    Jak to zwykle bywa, jak doczytałam artykuł do momentu wystąpienia listy banków, to od razu weszłam na Twój „profil” mojego banku. No i… Ja nie wiem skąd Ty wziąłeś te informacje, ale Getin Bank nie oferuje założenia profilu zaufanego. Przez bankowość internetową można złożyć wniosek o 500+ i 300+ (tylko te sprawy eUrzędowe oferuje bank). Poza tym jeśli wejdziesz na stronę Profilu Zaufanego, to jest tam napisane, przez które z banków można założyć profil – i tych banków jest niestety garstka. Ja posiadam profil zaufany i niestety musiałam go potwierdzać w punkcie. Gdyby oferował mi go bank, na pewno bym z tego skorzystała. Ponadto podajesz tam numer NRB banku 2480 bodajże. Ja mam od blisko 10 lat 1560…

    • Cześć Ewelina, dzięki za czujność i za Twój komentarz.
      Co do usługi e-Urząd. Faktycznie: część banków oferuje profil zaufany i „pełny” dostęp do urzędów Online (10 z 26 banków), a część (6 banków – w tym Getin) umożliwia składanie tylko niektórych wniosków (jak wspomniane przez Ciebie 500+, 300+ czy np. „Dobry start”). Uściśliłem i teraz zaznaczone są tylko banki oferujące pełny e-Urząd, czyli Profil Zaufany (zostało 10 takich banków).
      Co do NRB Gerinu – masz oczywiście rację – poprawka wprowadzona.

      Jeszcze raz dzięki za Twój wkład w Bankowy Informator :-)

  3. Arnold

    Swietny material. Wielkie dzieki. Dodalbym tylko zestawienie tabelaryczne, na ktorym jednym zerknieciem oka bedzie widac roznice miedzy bankami. W chwili obecnej aby zweryfikowac podobienstwa i roznice trzeba wejsc do kazdego banku z osobna.

    • Dzięki za miłe słowa Arnold!
      Pomyślę jak w przyszłości wprowadzić porównywanie banków ze sobą. Na razie można porównać tylko ocenę jakości obsługi na infoliniach, bo przy bankach, które zostały objęte badaniem, jest wykres. Do zobaczenia na blogu :-)

  4. Wojtek

    No to pojechałeś Chłopie !!!! :)
    Wygląda to to prze … iście !!!
    A jak to będzie aktualizowane to w ogóle …( różne rzeczy dzieją się w naszych kochanych :( :) bankach )

    Aby nie było za słodko :) :) jakby trafił do Informatora BFF Banking Group to by było jeszcze bardziej słodko :)
    No chyba ,że jest to Włoski bank a w Informatorze są Polskie banki
    Pozdro

    • Wielkie dzięki Wojtek! :-)
      Dobry pomysł. Na razie w Informatorze są tylko polskie banki, ale pomyślę nad tym, aby dodać w przyszłości BFF Banking Group czy inne zagraniczne banki lub fintechy jak np. N26, Revolut.

      Pozdro!

  5. Świetna inicjatywa, gratuluję pomysłu :-) Szybka ściąga z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego banku. To chyba pierwsze tego typu kompendium wśród blogów finansowych? :-)

  6. Kuba

    Cześć, jak już ktoś wyżej wspomniał przydałaby się tabelka z podsumowaniem. Oprócz tego warto dodać informacje o tym kiedy strona danego banku w twoim informatorze była aktualizowana – tak jak jest w zwykłych wpisach na blogu.

  7. Zbyszek

    odpowiedź z Banku Credit Agricole o sesje przelewów.
    CZWARTEK, 28.11.2019, 20:14
    Dzień dobry,
    w każdym dniu roboczym bank realizuje 3 sesje przelewów wychodzących około godziny 8:00, 12:00 i 14:30 oraz 3 sesje przelewów przychodzących około 11:00, 15:00 i 17:00.
    W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.
    Pozdrawiam
    Paweł Szymczak
    Doradca ds. Obsługi Klienta

    • Cześć Zbyszku,

      w pomocy na oficjalnej stronie Credit Agricole są podane inne sesje przelewów (te, co są w Informatorze).
      Napiszę do rzecznika prasowego CA, aby to wyjaśnić i ew. po wyjaśnieniu skoryguje godziny sesji.
      Dzięki za sygnał! :-)

      • Zbyszek

        Witaj Mateuszu.
        Na oficjalnej stronie CA jest napisane, że przelewy zdefiniowane do godz. 14:30 wyjdą tego samego dnia, a późniejsze w następnym dniu roboczym. Nie jest to informacja, że jedyna sesja wychodząca jest o 14:30. Z autopsji wiem, że przelewy np. z przyszłym terminem płatności wychodzą w dniu płatności rano ponieważ w bankach docelowych księgowane są przed południem. Nie mogą więc wychodzić o 14:30 :-))
        Pozdrawiam.

        • Jasne, wiem o tym. Dodałem do tabelki przedrostek „do”, aby była jasność. Teraz w sesjach wychodzących jest „do 14:30”. A co do przychodzących to poczekam na 100% pewne info od rzecznika prasowego. Dzięki Zbyszku :-)

          • Zbyszek

            Czyli takie, jak podałem 29-11-19 na podstawie odpowiedzi Banku na moje zapytanie :-))) Pozdrawiam jeszcze raz. Tak trzymać.

  8. Krzysiek

    Witam, mam nieco inne pytanie. Ktory z bankow (polskich badz z Ue) chroni kapital posiadacza np. przed sciagnieciem – przez urzedy czy inne instytucje – pieniedzy wlasciciela? Jest w ogole mozliwosc ukrycia pieniedzy przed fiskusami i innymi tworami? Obecnie poszukiwania kasy przez rozne instytucje, rzady i kraje powoduje paranoje i chec ukrycia dorobku zycia przed zlodziejami ktore pod przykrywka regulacji i ciagle zmienianego prawa chca okrasc obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *