12 życiowych sytuacji, w których przyda Ci się profil zaufany ePUAP

Profil zaufany ePUAP: Czym jest profil zaufany? Jak założyć konto na platformie ePUAP? Jakie urzędowe sprawy możesz załatwić przez Internet? Sprawdzam!

Fot. C by ZF

Dobrze wiem, że każdy z moich Czytelników jest zwierzęciem internetowym. Pytanie tylko: ilu z Was ma już profil zaufany ePUAP? No właśnie, z pewnością nie wszyscy. Tymczasem posiadanie takiego profilu bardzo ułatwia życie, o czym przekonacie się po lekturze tego artykułu. Postanowiłem napisać poradnik, w którym podpowiem, jak szybko założyć profil zaufany ePUAP, a dodatkowo wymieniam 12 prozaicznych sytuacji, w których taki profil będzie przydatny.

Czym właściwie jest profil zaufany ePUAP?

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, to uruchomiona już w 2005 roku platforma teleinformatyczna, która w założeniu ma usprawnić proces komunikowania się obywateli z organami państwowymi. Wiem, brzmi strasznie urzędniczo, dlatego wytłumaczę to „po ludzku”.

W klasycznym modelu obywatel, który chce np. złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego, musi wziąć sobie wolne w pracy lub wybrać dzień, kiedy urząd pracuje dłużej, osobiście stawić się w urzędzie gminy, wypełnić papiery i złożyć własnoręczny podpis. Niby nic, ale każdy z nas wie, że potrafi to być bardzo uciążliwe.

Platforma ePUAP powstała po to, aby najpierw ograniczyć, a docelowo całkowicie wyeliminować taką ścieżkę kontaktu z urzędami. Żyjemy w czasach po rewolucji internetowej, w sieci możemy już załatwić niemal wszystko i nie ma żadnego powodu, aby także urzędy nie były dla nas dostępne online. I są, trzeba tylko chcieć z tego korzystać.

Aby było to możliwe, konieczne jest założenie profilu zaufanego na platformie ePUAP. Dzięki temu możemy potwierdzić swoją tożsamość bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Posiadanie profilu pozwala składać i wirtualnie podpisywać dokumenty, uzyskiwać wgląd w swoje sprawy toczące się w urzędach, a nawet… Więcej nie zdradzę, doczytajcie do końca.

Umówmy się – do Estonii czy innych podobnych państw jeszcze nam daleko. Sposób działania i intuicyjność załatwiania spraw poprzez profil zaufanego ePUAP można nazwać koszmarkiem. No, ale całość jakoś działa i pozwala nam uniknąć stania w urzędowych kolejkach. Stąd właśnie ten dzisiejszy wpis.

Ciekawostka: Obecnie profil zaufany ePUAP posiada około miliona polskich obywateli. Trochę mało, biorąc pod uwagę, że ponad 84% Polaków ma dostęp do Internetu.

Jak założyć profil zaufany na platformie ePUAP?

Zdecydowanie najłatwiej i najszybciej będzie zrobić to przez swój bank. Oto instrukcja krok po kroku:

Ranking najlepszych: Kwiecień 2020

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2020

 1. Logujemy się do systemu bankowości elektronicznej.
 2. W menu wyszykujemy usługę tworzenia konta na platformie ePUAP i profilu zaufanego.
 3. Wypełniamy prosty formularz i potwierdzamy go w taki sam sposób, jak dyspozycję przelewu (np. kodem SMS).

Łatwizna. Problem w tym, że niestety nie wszystkie banki działające w Polsce umożliwiają założenie profilu zaufanego ePUAP przez ich systemy bankowości elektronicznej. Obecnie (stan na wrzesień 2019) lista przedstawia się następująco:

 • Alior Bank
 • ING Bank Śląski
 • Inteligo
 • mBank
 • Millenium
 • Pekao
 • PKO BP
 • Santander
 • T-mobile Usługi Bankowe

Rada: Profil zaufany można też założyć przez usługę Envelo, udostępnianą przez Pocztę Polską.

Jeśli ktoś nie ma konta w wymienionych bankach, to niestety musi iść drogą naokoło. Po wejściu na stronę www.epuap.gov.pl wybieramy opcję „Zarejestruj się” i wypełniamy formularz rejestrowy. Następnie jeszcze trzeba go potwierdzić. Osoby nieposiadające podpisu elektronicznego muszą udać się do urzędu wojewódzkiego, ZUS, urzędu skarbowego, placówki pocztowej, banku lub konsulatu z dowodem osobistym lub paszportem – mamy na to 14 dni od momentu wypełnienia formularza.

Po założeniu profilu zaufanego ePUAP zyskujemy zupełnie nowe możliwości w zakresie załatwiania różnych spraw urzędowych, ale nie tylko. Wiele z nich da się od tej chwili załatwić bez podnoszenia się z kanapy, co bywa bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo czasu. Pora więc na obiecaną listę.

12 sytuacji, w których docenimy posiadanie profilu zaufanego ePUAP

 1. Złożenie wniosku o dowód osobisty – super sprawa, bo profil zaufany eliminuje konieczność osobistego stawienia się w urzędzie gminy. Przypominam, że od marca 2019 roku w Polsce obowiązują już tzw. e-dowody osobiste.
 2. Zapisanie dziecka do przedszkola – większość samorządów prowadzi dziś rekrutację elektroniczną, ale rodzice i tak muszą osobiście stawiać się w placówkach, by potwierdzić, że dziecko będzie do niej uczęszczać. No chyba, że posiadają profil zaufany ePUAP.
 3. Wyrejestrowanie samochodu – tylko po wyrejestrowaniu nie trzeba już opłacać obowiązkowego OC, dlatego warto dopilnować tej procedury. Posiadacze profilu zaufanego ePUAP mogą wszystko załatwić online.
 4. Zgłoszenie narodzin dziecka – coś dla tatusiów, którzy „ciężko” świętowali narodziny pociechy i nie bardzo mają ochotę, by tracić czas w urzędzie stanu cywilnego.
 5. Uzyskanie Karty Dużej Rodziny – taka karta bardzo ułatwia życie rodzinom z co najmniej trójką dzieci, przede wszystkim pod względem finansowym. Warto więc ją mieć, a można ją wyrobić bez wychodzenia z domu, o ile posiada się profil zaufany.
 6. Sprawdzenie stanu konta emerytalnego i składkowego w ZUS – dobrze jest wiedzieć, na jaką emeryturę możemy liczyć w przyszłości nie czekając na list z ZUS, choćby po to, aby zmobilizować się do oszczędzania i gromadzenia środków z myślą o starości w inny sposób.
 7. Zameldowanie się na pobyt stały lub czasowy – obowiązek meldunkowy jest bardzo uciążliwy, o czym dobrze wiedzą osoby często zmieniające miejsce zamieszkania. Dzięki profilowi zaufanemu można sobie zaoszczędzić wizyt w urzędach.
 8. Założenie działalności gospodarczej – można to zrobić w 100% online, ale by uniknąć konieczności wizyty w urzędzie gminy trzeba posiadać profil zaufany ePUAP. Przyda się on także do potwierdzania wszelkich zmian we wniosku o wpisanie do rejestru przedsiębiorców.
 9. Sprawdzenie liczby punktów karnych – przyda się niejednemu kierowcy z ciężką nogą i… krótką pamięcią.
 10. Złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy – kto i kiedy może taki zasiłek otrzymać, wyjaśniałem w osobnym artykule: Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi? Komu przysługuje? Jak go otrzymać?
 11. Złożenie wniosku o becikowe – tutaj również odsyłam do mojego artykułu, w którym tłumaczę zasady otrzymywania becikowego po urodzeniu dziecka: Becikowe: Ile wynosi? Komu przysługuje? Jak się o nie ubiegać?
 12. Wpisanie do rejestru wyborców – znajoma miała taką sytuację przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Przeprowadziła się, ale zapomniała się dopisać do rejestru wyborców i odmówiono jej prawa głosowania. Dzięki profilowi zaufanemu dopełnienie wszystkich formalności jest szybkie i banalnie proste.

To oczywiście tylko wybrane e-usługi oferowane na platformie ePUAP – w sumie jest ich około 200 i ta lista wciąż się wydłuża. Nie ma zatem wątpliwości, że założenie profilu zaufanego ePUAP jest świetnym pomysłem i warto poświęcić na to kilka minut swojego cennego czasu.

Macie już własne profile zaufane ePUAP? Może po lekturze tego artykułu wreszcie się na to zdecydujecie? Korzystaliście kiedykolwiek z urzędowych usług elektronicznych?

4 komentarzy

 1. Krzysztof

  Cześć Mateusz,
  dodam, że z pomocą ePUAP można także zalogować się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta prowadzonego przez NFZ (zip.nfz.gov.pl). Znajdziemy tam np. informacje ile kosztowało nasze leczenie w państwowej służbie zdrowia (co prawda, część opisu to „ryczałt” np. w ramach wizyty u internisty), o wystawionych receptach (z refundacją)… Aktualnie ładniejszą (ale nie bardziej funkcjonalną) wersję dostępu do tych danych (także z logowaniem poprzez ePUAP) zaoferowano w portalu pacjent.gov.pl.

  Z pomocą ePUAP można również prowadzić korespondencję z urzędami oszczędzając na znaczkach pocztowych. Ja np. wysyłałem w ten sposób wnioski o interwencję do Rzecznika Finansowego, czy pisałem w sprawie odrzuconej reklamacji do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Niestety wadą jest to, że jak urząd odpisze elektronicznie, to nie ma opcji „odpowiedz” na daną wiadomość (czyli odpowiedzi w wątku), tylko trzeba niejako pisać od nowa. Inną wadą jest też odnalezienie możliwości wysłania wiadomości do danego urzędu, bo katalog dostępnych spraw jest moim zdaniem zabałaganiony.

  I jeszcze co do założenia profilu zaufanego. Moim zdaniem jest jednak lepsze z potwierdzeniem tożsamości off-line w wybranym punkcie (ja to zrobiłem w oddziale ZUS, który był po prostu po drodze). Dlaczego? Ze względu na późniejszą obsługę. Nie wiem, jak w bankach innych niż ING, ale moja żona założyła profil zaufany właśnie z pomocą banku. I teraz każde logowanie z pomocą ePUAP to logowanie najpierw do banku, potwierdzanie tożsamości w banku, sms autoryzacyjny od banku… Jeśli mamy do zrobienia kilka czynności z pomocą ePUAP to trzeba uzbroić się w cierpliwość.

  I warto pamiętać, że nasze konto ePUAP jest ważne 2 lata. Na szczęście można je samodzielnie przedłużyć. Jeśli ktoś nie zdąży, to czego go ponowna procedura uruchamiania konta.

 2. hanka

  mi się bardzo przydał ePUAP w czasie składania papierów do pracy- akurat w oświacie potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności i to się załatwia w ciągu jednego dnia w centralnym rejestrze skazanych

 3. apartamenty inwestycyjne

  Mi również uratował sytuację. Potrzebowałam na już zmienić zameldowanie i dzięki ePUAP się udało. Fajnie, że się rozwijamy w takich kwestiach – ułatwia to życie

 4. Tomek

  No co do tego brakuje mojego banku a mianowicie nest Bank szkoda że niema na liście teraz gdy ciężko dostać się do urzędów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *