Przymierzasz się do zmiany konta bankowego? Zrób checklistę!

Fot. ZF

Zakładam, że każdy z moich Czytelników ma konto w banku. Niektórzy pewnie nawet kilka. Jeśli po lekturze tego artykułu doszedłeś do wniosku, że czas najwyższy skończyć z lojalnością wobec banku, to pewnie pierwszą decyzją, jaką zamierzasz podjąć, jest zmiana konta bankowego. To dobry wybór – dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na prowadzeniu rachunku i innych opłatach. Sama zmiana konta jest bardzo prosta, ale mimo wszystko trzeba ją dobrze zaplanować. W końcu wokół rachunku bankowego kręci się niemal całe Twoje finansowe życie. W tym artykule przedstawię Ci checklistę rzeczy, które koniecznie musisz zrobić. Zapraszam.

Wybór najlepszego konta bankowego

Masz swój rozum i z pewnością znasz swoje potrzeby, dzięki którym możesz z łatwością określić własne oczekiwania wobec nowego konta bankowego. Oferta rachunków jest ogromna: banki proponują konta płatne i bezpłatne, dla studentów, biznesmenów, rodzin, oszczędzających, dużo kupujących, w ostatnim czasie także dla beneficjentów programu Rodzina 500+.

W wybraniu najlepszego konta z pewnością pomoże Ci ranking kont bankowych, który publikuję na moim blogu. Znajdziesz tam informacje o opłatach i ewentualnych korzyściach dla posiadaczy.

Proces przeniesienia konta bankowego

Zdecydowanie najwygodniej i najbezpieczniej jest skorzystać z opcji przeniesienia konta z banku A do banku B, czym w Twoim imieniu zajmie się ta druga instytucja. Taka możliwość istnieje od 2010 roku.

Każdy może upoważnić nowy bank do załatwienia formalności związanych z przeniesieniem rachunku. Wystarczy podpisać plik dokumentów. Pewnym problemem – sam się z nim kiedyś spotkałem – jest jednak sytuacja, w której dotychczasowy bank wymaga weryfikacji wniosku własnoręcznym podpisem klienta.

Po kilku latach podpis mógł się zmienić, a jeśli umowa gdzieś zaginęła, to będzie problem z dokładnym odwzorowaniem swojego autografu. Wówczas bank odmówi przeniesienia – trzeba będzie wystąpić o duplikat umowy (co oczywiście kosztuje).

Pamiętaj: Przeniesienie konta nie działa na identycznej zasadzie, jak przeniesienie numeru komórkowego. Nie zachowasz starego numeru rachunku – zostanie Ci przydzielony nowy z puli przyszłego banku.

Skorzystanie z opcji przeniesienia rachunku jest bardzo wygodne, ponieważ wiąże się z tym automatyczne przeniesienie wszystkich zleceń stałych i poleceń zapłaty oraz poinformowanie pracodawcy, Urzędu Skarbowego czy ZUS o fakcie zmiany rachunku. Nie musisz więc robić tego wszystkiego ręcznie.

Ranking najlepszych: Wrzesień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2024

Załóżmy jednak, że z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz skorzystać z przeniesienia. Wówczas czeka Cię samodzielne dopilnowanie wszystkich formalności. Zajmijmy się nimi krok po kroku.

Przeniesienie konta w banku: Polecenia zapłaty

Polecenie zapłaty jest dyspozycją realizacji przelewu na kwotę, o jaką wnioskuje wierzyciel. Może to być np. gazownia, zakład energetyczny czy operator telefonii komórkowej. Właściciel konta podaje dane takiego wierzyciela i ustawia polecenie. Realizacja następuje zgodnie z dyspozycją drugiej strony, w konkretnym dniu miesiąca.

Mając już nowe konto, ale wciąż posiadając też stary rachunek, koniecznie pamiętaj o przeniesieniu polecenia zapłaty. Najpierw ustaw je na nowym koncie, a następnie od razu anuluj na poprzednim. Dzięki temu unikniesz klasycznej sytuacji podwójnego opłacenia tej samej usługi.

Zmiana konta bankowego: Zlecenia stałe

Wiele osób myli je z poleceniem zapłaty. Zlecenie stałe polega natomiast na tym, że po zdefiniowaniu odbiorcy przelewu, właściciel konta każdorazowo musi podać kwotę do zapłaty. Jest to ułatwienie o tyle, że nie ma potrzeby ciągłego wpisywania danych odbiorcy i numeru jego rachunku.

Po otwarciu nowego konta ponownie zdefiniuj zlecenia stałe, czyli stwórz listę regularnych odbiorców przelewów. Jednocześnie usuń je z poprzedniego rachunku.

Kogo powiadomić o nowym koncie bankowym?

Zmiana numeru konta bankowego wiąże się z koniecznością poinformowania o tym fakcie przynajmniej kilku instytucji. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to dobrą praktyką będzie wysłanie do stałych kontrahentów stosownej informacji – wystarczy oficjalny e-mail lub list. Pamiętaj też o zmienieniu numeru i nazwy banku w programie do wystawiania faktur.

Pracujesz na etacie? W takim razie informacja o zmianie konta musi trafić do Twojego pracodawcy. Zwykle wystarczy powiadomić o tym księgowość lub dział kadr. W dobrze zorganizowanych firmach będzie się to wiązać z procedurą wypełnienia specjalnego druku, na którym wpisuje się nowy numer konta oraz upoważnia pracodawcę do przelewania pensji na ten rachunek.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Rada: Zaplanuj zmianę konta w terminie, gdy nie ma wypłat w Twojej firmie. Lepiej nie robić tego krótko przed 10. lub ostatnim dniem miesiąca, bo księgowość może wysłać przelew zanim otrzyma informację o nowym numerze rachunku pracownika.

Kolejną instytucją na liście do powiadomienia jest Urząd Skarbowy. Musisz udać się do swojego urzędu i wypełnić specjalny druk aktualizacyjny (ZAP-3). Poinformowanie fiskusa o zmianie konta jest obowiązkiem podatnika. Warto tego dopilnować, aby nie doszło do sytuacji, że US zwróci Ci nadpłacony podatek czy ulgę (np. na dziecko) na stare konto. Jeśli rachunek będzie nieaktywny, to przelew zostanie anulowany i będziesz Cię czekać nerwowe wyjaśnianie całej sprawy.

Pora na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek poinformowania ZUS-u o zmianie konta dotyczy emerytów i rencistów, ponieważ płatnikiem ich świadczeń jest właśnie państwowy zakład ubezpieczeniowy.
W przypadku studentów pobierających stypendium naukowe czy socjalne, niezbędne będzie także poinformowanie uczelni. W tym celu wystarczy udać się do dziekanatu i wypełnić formularz z nowym numerem konta.

Wstrzymaj się z zamknięciem starego konta

Jeśli proces zmiany konta przeprowadziłeś ręcznie, to zachęcam, abyś wstrzymał się przynajmniej dwa miesiące z ostatecznym zamknięciem poprzedniego rachunku. Regularnie na niego zaglądaj, aby upewnić się, że na pewno nie zapomniałeś o anulowaniu żadnego polecenia zapłaty oraz nie otrzymujesz na to konto wpłat.

Koniecznie sprawdź też, czy rozliczyłeś się ze starym bankiem z wszystkich opłat, np. za kartę debetową czy prowadzenie rachunku. Warto zostawić na koncie kilkadziesiąt złotych oraz wydać dyspozycję, by bank przelał pozostałe środki na nowe konto. Nastąpi to dopiero po rozliczeniu wszystkich zaległości – będziesz więc mieć spokojną głowę.

Rada: Zrezygnuj też z karty debetowej wydanej do starego rachunku – wystarczy ją zastrzec w systemie bankowości elektronicznej. Dzięki temu bank nie będzie Ci naliczać opłat.

Zmienialiście konto z pomocą nowego banku, czy robiliście wszystko ręcznie? Zdarzyło się Wam zapomnieć o którymś z wymienionych przeze mnie obowiązków? Zapraszam do komentowania!

16 komentarzy

  1. Po przeczytaniu artykułu na pierwsz rzut oka można stwierdzić, że zamknięcie konta może być dla wytrwałych. Chyba łatwiej mieć pare kont i poruszać sie miedzy nimi.

  2. Fabian

    Samo zamknięcie jakiegoś rachunku to pikuś. O wiele więcej jest do zrobienia z powiadomieniem wszystkich osób i instytucji, które mają wskazany nasz zamykany rachunek.
    W moim przypadku stwierdziłem swego czasu, że muszę powiadomić o zmianie aż 22 potencjalnych nadawców przelewów, z którymi łączą mnie relacje finansowe.

  3. Ewent. można jeszcze pokusić się o utrzymywanie jakiegoś w miarę bezpłatnego rachunku na wszelkie kwestie wynagrodzeniowe czy urzędowe, a wszelkie pozostałe rachunki móc zamykać bezbolesnie (najlepiej zdalnie). Pozdr

  4. Ja tak trochę z innej bajeczki, bo czytam artykuł, dotarłam do fragmentu o zastrzeganiu karty debetowej po czym skrystalizował mi się w głowie pomysł na to, żeby zastrzec kartę w moim banku i wypłacać kasę tylko przy okienku, bo może jakbym za każdym jednym razem musiała stać i czekać to odechciałoby mi się takiego lekkiego wydawania? W końcu wypłaty z bankomatu nie są problematyczne – pin, kilka kliknięć i nowa porcja gotówki.

  5. Miałem okazję już kilka razy przenosić konto i nie jest to nic skomplikowanego, nawet w przypadku konta firmowego. Nie warto więc się długo zastanawiać jeśli bank funduje nam nie korzystne warunki, które nie są już do przyjęcia, tylko zmienić konto na lepsze.

  6. kasialeja

    Ciekawe spojrzenie na problem dt. nas wszystkich. Ale od dywagacji do realizacji długa i trudna droga, szczególnie w obecnych czasach ;)

  7. Zmiana konta to nie problem, ale aby wychwycic wszystkie detale różniące oferty banków to już nie lada wyczyn, bo diabeł tkwi w szczegółach…a to one decydują o naszych oszczędnościach…

  8. Przeniesienie konta bankowego nie jest niczym skomplikowanym, więc jeśli ponosimy zbyt duże koszta miesięczne, zdecydowanie warto zainteresować się zmianą konta bankowe na tańsze. Teraz jest dostępne wiele dobrych ofert kont osobistych za 0 zł, z bezpłatnym prowadzeniem przelewami czy wypłatami z bankomatów.

  9. Ewolka

    Ja aktualnie szykuję się do zmiany banku, ponieważ mój stary przestaje mi odpowiadać, i tutaj pytanie, macie jakieś godne polecenia konta? Jeśli tak to gdzie ?Interesują mnie konta darmowe :D

  10. jakata

    a co Ci nie odpowiada w starym? więc czego byś oczekiwała po nowym? oprócz opłat. Teraz dużo banków daje 0 zł za opłaty

  11. Melodramat

    Ja uważam, że bank trzeba zmienić wtedy gdy przestaje się rozwijać pod klienta i nie oferuje nic nowego. Zawsze konkurencja da na start coś nowszego, lepszego albo taniej. Normalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *