Przelew natychmiastowy Express Elixir: jaki jest czas realizacji i ile to kosztuje?

Przelewy natychmiastowe Express Elixir: Lista banków, dostępność, czas realizacji, opłaty i prowizje.

Fot. ZF

W dobie powszechnej bankowości elektronicznej wykonanie przelewu nie jest żadną filozofią, zajmuje chwilę i w większości przypadków nic nie kosztuje. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bardzo zależy nam na tym, by odbiorca otrzymał środki w możliwie najkrótszym czasie (aby np. uniknąć karnych odsetek za spóźnienie). Wówczas warto skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego Express Elixir. Na czym to właściwie polega? Jak szybko są księgowane środki przesłane w ten sposób? Wreszcie – ile trzeba za to zapłacić? Tego wszystkiego dowiesz się z mojego artykułu.

Czym się różni przelew natychmiastowy od zwykłego Elixira?

Oczywiście czasem realizacji. W przypadku klasycznego przelewu Elixir jesteśmy uzależnieni od godzin księgowania obowiązujących zarówno w naszym banku, jak i w banku odbiorcy. W ciągu dnia jest kilka sesji – ostatnia zwykle przypada między godziną 17 a 18. Poza tym przelewy Elixir są realizowane wyłącznie w dni powszednie. Jeśli więc musisz przelać komuś pieniądze np. 12 września i ten dzień wypada akurat w sobotę, to zlecenie przelewu w piątek nic nie da. Realizacja nastąpi dopiero w poniedziałek.

W takiej sytuacji opłaca się skorzystać z opcji przelewu natychmiastowego Express Elixir. Często używa się również nazwy „przelew ekspresowy”. W ramach tej usługi bank gwarantuje, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia – nawet w weekend. Czas realizacji przelewu wynosi do pół godziny, możliwe jest jednak zaksięgowanie płatności w ciągu kilku minut.

Wszystko dzięki temu, że dyspozycja jest realizowana w czasie rzeczywistym, z pominięciem sesji księgowych poszczególnych banków. Pieczę nad systemem pełni Krajowa Izba Rozliczeniowa – to państwowy organ nadzorczy gwarantujący pełne bezpieczeństwo procesu realizacji przelewu.

Jak skorzystać z Express Elixir?

Najpierw musisz się upewnić, że Twój bank uczestniczy w programie Express Elixir, co niestety nie jest takie oczywiste. Obecnie taką usługę mają w swojej ofercie wyłącznie:

 • Aion Bank
 • Alior Bank
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BGŻ BNP Paribas
 • BOŚ Bank
 • BPS
 • Millenium
 • Bank Pocztowy
 • BZ WBK
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • ING Bank Śląski
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • mBank
 • Narodowy Bank Polski
 • neoBANK
 • Nest Bank
 • PKO BP
 • Santander Bank Polska
 • SGB Bank
 • VeloBank

Co więcej, nie wszystkie banki z tej listy gwarantują realizację przelewu natychmiastowego w weekend i przez całą dobę. Dotyczy to tylko banków: mBank, BPS, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, neoBANKU oraz PKO BP. Z kolei np. BGŻ BNP Paribas w ogóle nie realizuje przelewów w weekend, a Bank Pocztowy w niedzielę.

Kolejnym problemem jest to, że aby przelew natychmiastowy doszedł do skutku, konieczne jest uczestnictwo w programie zarówno Twojego banku, jak i banku odbiorcy. Koniecznie to sprawdź, zanim wyślesz przelew. Jak widać sprawa wcale nie wygląda tak różowo, jak mogłoby się wydawać.

Ograniczenie kwoty przelewu ekspresowego

Regulamin Krajowej Izby Rozliczeniowej jasno określa, że Express Elixirem można przelać „tylko” do 100 tysięcy złotych. Niby dużo, ale w przypadku firm taka kwota wcale nie musi być satysfakcjonująca. Swoje ograniczenie może także narzucić bank. Przykładowo: w mBanku jest to maksymalnie 5 tysięcy złotych. Niektóre banki stosują także limit dzienny dla takich przelewów.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Ile kosztuje przelew ekspresowy Express Elixir?

Za przelew natychmiastowy Express Elixir trzeba dodatkowo zapłacić. Ile? To już zależy od polityki konkretnego banku – informacja na ten temat zawsze musi się znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji.

W mBanku za realizację przelewu natychmiastowego trzeba zapłacić 5 złotych. W Alior Banku prowizja jest uzależniona od kwoty przelewu: opłata wynosi od 1 do 5 złotych. 5 złotych zapłacą także klienci banku Millenium.

Bardzo korzystnie wypada oferta Idea Banku – tutaj dwa pierwsze przelewy ekspresowe w miesiącu są bezpłatne, a każdy kolejny kosztuje 3,5 zł. Bank – nomen omen – rozbił natomiast neoBANK, w którym realizacja takiego przelewu kosztuje zaledwie 80 groszy.

Przelew Express Elixir można zlecić z poziomu bankowości elektronicznej. Można też skorzystać z pomocy infolinii lub zrobić to w okienku, jednak takie usługi są dodatkowo płatne.

Co z innymi bankami?

W branży bankowej przelew natychmiastowy Express Elixir budzi kontrowersje. Instytucje narzekają na wysokie koszty uczestnictwa w programie, dlatego właśnie na powyższej liście brakuje wielu poważnych graczy. Nie oznacza to jednak, że pozostałe banki w ogóle nie oferują ekspresowych przelewów.

Niektóre instytucje korzystają z Systemu Płatności Blue Cash, a więc rozwiązania komercyjnego, niezależnego od KIR, które rządzi się swoimi prawami (opłaty, dostępność, maksymalne kwoty).

Przelew natychmiastowy to ciekawa opcja, która wielu osobom może pomóc w uniknięciu karnych odsetek za spóźnienie w płatności. Przyda się też do zasilenia konta np. przyjaciela znajdującego się w nagłej potrzebie. Należy jednak pamiętać o wymienionych przeze mnie ograniczeniach. System nie jest idealny i nie będzie taki do momentu, aż nie przystąpią do niego wszystkie banki i to w pełnym wymiarze (patrz – mBank i przelew wyłącznie na numer telefonu).

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Korzystaliście kiedyś z opcji przelewu natychmiastowego? Słyszeliście w ogóle o takiej możliwości? Wasz bank znajduje się na liście KIR? Zachęcam do komentowania!

9 komentarzy

 1. finedu.pl

  Podobną funkcjonalność można uzyskać poprzez przelew na telefon. Tyle ze za darmo. Oczywiście odpadają wtedy przelewy do urzędów, a jedynie może to zadziałać jak ma ktoś rachunek spięty z nr telefonu.
  Pozdrawiam

  • Tomasz

   O tym jest przecież także mowa w artykule: Blue Cash to właśnie przelew „na telefon”. I w większości banków, które udostępniają tą usługę wcale nie jest ona za darmo.

 2. Dorota

  Jest inna przyczyna. Przelewy expresowe obsługiwane są przez dwa kanały: expres eliksir i blucasch. Chodzi o to, że jeśli bank, do którego chcemy skierwać przelew korzysta z innego kanału niż nasz bank, to nie ma możliwości wykonania przelewu expresowego. Teraz się dowiedziałam.

 3. Andrzej

  Hej, wspominasz tu też o przelewach Blue Cash? To w ogóle jeszcze funkcjonuje? Słyszałem o tym dawno temu ale nigdzie nigdy nie widziałem. To bezpieczne czy jakaś ściema?

 4. Dorota

  Andrzej, kanałem o tej nazwie posługują się niektóre banki wykonując przelew natychmiastowy. Ja nie wiem, czy to jest to samo co kiedys. Bo to przecież nie klienci z niego korzystają, lecz banki między sobą.

 5. marcin

  Szkoda ze autor pominął bank, ale zapewne specjalnie, który od 2 lat ma w ofercie konto z bezpłatnymi przelewami express- Santander. konto też za 0 pln! Blue cash – korzystam, jak nie mogę skorzystać z express eliksir (jak dzis – bnp paribas ma awarię i takich przelewów nie przyjmują).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *