12 pomysłów na prezenty, które nie stracą na wartości (a mogą i zyskać!)

Lista pomysłów na prezent, które mogą utrzymywać wartość lub nawet zyskiwać z czasem. Prezenty inwestycyjne na każdą okazję i dla każdego.

Prezenty
Fot. C by ZF

Skoro święta za pasem, to zakładam, że większość z Was jest już w szale kupowania prezentów dla swoich bliskich. Zanim jednak znów postawicie na perfumy, ubrania czy zwykłe zabawki dla dzieci, to koniecznie pomyślcie o tym, aby sprawić komuś prezent systematycznie zyskujący na wartości. 

Tak zwane prezenty inwestycyjne cieszą się coraz większą popularnością i można je wręczać nie tylko przy okazji świat, ale też np. urodzin, chrzcin, Pierwszej Komunii Świętej, rocznicy etc. Idea jest prosta: wręczamy komuś bliskiemu taki prezent, z którego może się ucieszyć, ale jednocześnie będzie on przenosić siłę nabywczą zainwestowanych w niego pieniędzy w czasie, czyli potencjalnie zyskiwać na wartości. To świetny pomysł w czasach wysokiej inflacji i ekonomicznej niepewności jutra. 

W moim artykule znajdziecie 12 pomysłów na prezenty, które mogą zyskiwać na wartości. Zaznaczam przy tym, że nie ma tutaj żadnej gwarancji, a myślenie o tych prezentach w kontekście inwestycji zawsze wiążę się z pewnym ryzykiem. Trzeba również brać poprawkę na to, że niektóre spośród tych prezentów nie będą atrakcyjne dla każdego odbiorcy. Dlatego zostawiam to Waszej indywidualnej ocenie.

1. Butelka dobrego alkoholu 

Tutaj od razu muszę obalić pewien mit. Pokutuje przekonanie, że potencjał do przechowania wartości pieniądza mają wyłącznie alkohole inwestycyjne, które są koszmarnie drogie, kłopotliwe w magazynowaniu i niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego. To nie jest do końca prawda. Jasne, że jeśli celujesz w jakiś wybitny, powszechnie ceniony trunek, to raczej nie wręczysz go przysłowiowemu „szwagrowi”, który nie do końca ma świadomość, co właśnie otrzymał. Dobrym pomysłem może być natomiast sprezentowanie komuś bliskiemu butelki alkoholu, która dopiero ma potencjał inwestycyjny. 

Osobiście znam kogoś, kto znalazł się w takiej sytuacji. Mój znajomy kilka lat temu dostał na ślub butelkę szampana Dom Perignon Vintage z 2000 roku. Nie otworzył jej, ponieważ była bardzo ładnie zapakowana w oryginalne pudełko i tak trafiła do piwnicy, gdzie czeka na „jakąś okazję”. Niedawno znajomy sobie o niej przypomniał, wpisał nazwę w Google i okazało się, że co prawda nie jest to najbardziej poszukiwany rocznik, ale i tak na aukcjach w Internecie pojawiają się oferty na poziomie 1500-1700 złotych

Cytując znajomego: „głupio byłoby wypić tyle kasy”, dlatego butelka zostanie z nim na długo i prawdopodobnie dalej będzie zyskiwać na wartości. 

Inny przykład, choć już zasłyszany, dotyczy whisky. Jak wiadomo jest to, zaraz obok wina, najpopularniejszy alkohol inwestycyjny. I znów: nie trzeba wcale siłować się na wyszukanie jakiegoś bardzo rzadkiego trunku. Czasami wystarczy łut szczęścia, aby wejść w posiadanie butelki o dużym potencjale do zyskiwania na wartości. 

Kojarzycie markę whisky Macallan? Znawcy tego trunku wcale nie uznają jej za wybitny alkohol w swojej kategorii. Nie ma to jednak znaczenia, skoro Macallanem w filmach zaczął się raczyć sam James Bond. Na tej fali butelka, która jeszcze kilkanaście lat temu kosztowała w sklepach bezcłowych kilkadziesiąt euro, dziś jest wyceniana na 1000 euro i więcej. 

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Na niebotyczny wzrost wartości whisky mogą mieć wpływ także takie wydarzenia, jak zamknięcie destylarni czy wypuszczenie na rynek limitowanej serii w nietypowej szacie graficznej. 

2. Srebrne lub złote monety 

Monety bulionowe są bardzo dobrym pomysłem na prezent inwestycyjny, nie tylko dla fana numizmatów. Szczególnie złoto jest uznawane za doskonały nośnik wartości pieniądza, dlatego może to być dobry wybór np. na prezent z okazji chrzcin czy Pierwszej Komunii Świętej. Jasne, że dziecko początkowo nie doceni tego gestu, ale za kilkanaście lat może się zorientować, że jest w posiadaniu czegoś bardzo cennego, co np. pozwoli mu sfinansować wkład własny do kredytu mieszkaniowego. 

Tutaj ważna wskazówka: jeśli chcecie podarować komuś srebro lub złoto inwestycyjne, to celujcie w monety bulionowe, które są trudniejsze do podrobienia i uchodzą za bezpieczniejszy wybór niż sztabki. 

Zobacz złote monety inwestycyjne na Allegro »

Zobacz srebrne monety inwestycyjne na Allegro »

3. Złota biżuteria 

Doskonale rozumiem, że monety bulionowe nie każdemu kojarzą się z dobrym prezentem. Warto natomiast pozostać w kręgu metali szlachetnych i postawić na złotą biżuterię. Ze srebrną bym raczej uważał – choć jest znacznie tańsza, to jednak mamy tutaj do czynienia z o wiele mniej prestiżowym kruszcem, który gorzej przechowuje wartość i ma po prostu mniejszy potencjał inwestycyjny. Po latach może się okazać, że np. srebrny łańcuszek będzie mógł zostać sprzedany po cenie złomu. 

Złota biżuteria jest pod tym względem bezpieczniejsza. To dobry pomysł na prezent chrzcielny, komunijny, na okrągłe urodziny czy nawet pod choinkę dla kogoś bardzo bliskiego – przykładowo od rodziców dla dorastającej córki. 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Zobacz złota biżuteria damska na Allegro »

Zobacz złota biżuteria męska na Allegro »

Zobacz złota biżuteria na Ceneo »

4. Banknot kolekcjonerski 

O banknotach kolekcjonerskich napisałem osobny artykuł, do którego warto zajrzeć, jeśli jeszcze nie mieliście takiej okazji. Jest to bardzo fajny pomysł na prezent inwestycyjny, zwłaszcza w sytuacji, gdy adresatem ma być osoba fascynująca się numizmatyką. I wcale nie dotyczy to tylko osób dorosłych. Sam znam rezolutnego 9-latka, który każdą wolną chwilę poświęca na przeglądanie swojej kolekcji banknotów z różnych krajów i taki wciąż relatywnie niedrogi „Fryderyk Chopin” na pewno by go bardzo ucieszył. 

Zobacz banknoty kolekcjonerskie na Allegro »

5. Seria komiksów 

Super pomysł na prezent dla dziecka, które lubi komiksy, ale również potrafi o nie dbać. Oczywiście nie każdy komiks po latach stanie się białym krukiem. Jeśli chcemy zarówno sprawić radość dziecku (lub dorosłemu), jak i wręczyć mu prezent o potencjale inwestycyjnym, to szukajmy rzadkich wydań komiksów – na przykład z pierwszej serii wydawniczej, z jakimś nietypowym błędem drukarskim, limitowanych etc. 

Przykładowo: komiksy pierwszego numeru kultowej serii „Kapitan Żbik” są dziś oferowane na rynku wtórnym za kilkaset złotych. 

Zobacz komiksy na Allegro »

Zobacz komiksy na Ceneo »

6. Kolekcjonerska seria LEGO (lub innej zabawki) 

Choć klocki LEGO są zabawkami masowymi (co roku sprzedaje ich około 75 miliardów na całym świecie), to producent dbając o swoją markę co jakiś czas wypuszcza na rynek limitowane serie kolekcjonerskie – na przykład te na licencji „Star Wars” czy „Harry Potter”. To gratka dla fanów klocków, którzy zdają sobie sprawę z ich potencjału inwestycyjnego. 

Oczywiście nie trzeba od razu podarowywać dziecku czy dorosłemu miłośnikowi LEGO zestawu o już ugruntowanym walorze inwestycyjnym. Tutaj, podobnie jak w przypadku alkoholi, czasami trafiają się szczęśliwe zbiegi okoliczności. Jeśli dana seria będzie produkowana krótko i na rynek trafi stosunkowo niewiele zestawów, to za kilka czy kilkanaście lat wartość zabawki na rynku wtórnym może znacząco wzrosnąć. 

Zobacz klocki LEGO na Allegro »

Zobacz klocki LEGO na Ceneo »

7. Zegarek 

Z zegarkami jest pewien problem. Owszem, to może być świetny prezent inwestycyjny, ale tylko pod warunkiem, że dysponujemy bardzo wysokim budżetem. Znawcy tego rynku podkreślają, że współczesne modele zegarków, nawet bardzo cenionych firm, wcale nie są tak dobrą inwestycją, jak może się wydawać. Kupując np. Omegę Seamaster za kilkadziesiąt tysięcy złotych można sprawić ogromną radość adresatowi prezentu, natomiast ten zegarek w ciągu kilku lat niemal na pewno straci na wartości i może ją odzyskać dopiero po kilku dekadach. 

W jakie zegarki warto zatem inwestować, jeśli celem jest przechowanie wartości pieniądza? W modele vintage, zachowane w doskonałym stanie. Tutaj jednak trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie od kilkudziesięciu tysięcy dolarów

Zobacz zegarki na Allegro »

Zobacz zegarki na Ceneo »

8. Bitcoin na portfelu sprzętowym 

Mój bardzo dobry kolega sprawił taki prezent… córce na Pierwszą Komunię Świętą. Doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że dziewczynka niespecjalnie się z tego ucieszy, natomiast kolega mocno wierzy w potencjał inwestycyjny kryptowalut i zalecił córce, aby zrobiła użytek z aktywa znajdującego się na portfelu sprzętowym dopiero, gdy będzie dorosła. No cóż, zobaczymy. 

Tak czy inaczej może to być całkiem ciekawy pomysł na prezent, zwłaszcza od rodziców, którzy np. nie mogą sobie dziś pozwolić na podarowanie dziecku złota czy nieruchomości, ale już stać ich na cząstkę Bitcoina czy innej kryptowaluty. Pamiętajmy natomiast o dużym ryzyku utraty kapitału. 

Zobacz jak bezpiecznie kupić Bitcoin »

9. Sztuka 

Sztuka to klasyka inwestycji alternatywnych. I znów: wielu osobom może się wydawać, że inwestowanie w sztukę to zabawa tylko dla majętnych, natomiast w takich momentach warto pomyśleć, że np. Van Gogh umarł w nędzy, bo jego talent nie był doceniony za życia. Idąc tym tropem można podarować komuś bliskiemu piękny obraz czy rysunek mało znanego artysty, w którym widzimy duży potencjał.

Sam nie znam się na sztuce i nie podjąłbym się oceny poziomu artyzmu danego twórcy, natomiast historie z pracami Banksy’ego, na których właściciele zarobili gigantyczne pieniądze, jednoznacznie dowodzą, że przy odrobinie szczęścia jakieś dzieło może się za kilka czy kilkanaście lat okazać żyłą złota. 

10. Rzadki model samochodu 

Wiem, że brzmi drogo, natomiast taki prezent wcale nie musi być poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Samochód najczęściej jest podarunkiem od rodziców dla dorosłego dziecka, które właśnie zrobiło prawo jazdy. Używane auto za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych może też mieć ciekawy potencjał inwestycyjny. 

Warto tutaj poszukać rzadkich wersji danego modelu, które dziś nie są może specjalnie chodliwe, natomiast za jakiś czas mogą się okazać rynkowymi rarytasami. Dużym rynkiem tego typu samochodów jest chociażby Japonia, gdzie można je licytować na aukcjach. Taki wóz jest super pomysłem na prezent nie tyle dla dziecka, co np. na czterdziestkę, pięćdziesiątkę czy inną okrągłą rocznicę obchodzoną przez wielkiego fana motoryzacji. 

11. Nieruchomość 

To raczej nie jest prezent świąteczny, natomiast śmiało mogą o nim pomyśleć rodzice, którzy chcą podarować dziecku coś bardzo cennego i potencjalnie zyskującego na wartości. Nie musi to być wcale mieszkanie, ale np. rodzinna działka budowlana, grunt rolny, garaż czy „hit inwestycyjny” ostatniego roku – działka ROD. 

Podarowanie nieruchomości jest o tyle dobrym pomysłem, że bardzo ułatwia młodemu człowiekowi start w dorosłość, a przy tym nie jest to gotówka, którą można szybko i nieroztropnie wydać. W dodatku darowizna domu, mieszkania czy innej nieruchomości w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku, co już na starcie daje dużą korzyść finansową adresatowi prezentu. 

12. Porcelanowe cudeńka 

Zestaw porcelanowych naczyń jest popularnym prezentem ślubnym, który również może mieć potencjał inwestycyjny – ale tylko pod warunkiem, że są to naczynia znanej firmy, rzadkiej serii oraz… nie będą nigdy używane. Ponieważ trudno jest spełnić wszystkie te kryteria, szczególnie przy ograniczonym budżecie, to warto pomyśleć o innym prezencie z porcelany. 

Tutaj naturalnie nasuwa się od razu na myśl filiżanka słynnej marki Rosenthal. Choć filiżankę można kupić od ręki (najtańsze modele kosztują około 100 złotych), to z czasem ten przedmiot może znacząco zyskać na wartości – zwłaszcza, jeśli seria nie będzie już nigdy wznowiona. Na aukcjach rzadkie filiżanki Rosenthal bez problemu osiągają ceny na poziomie kilkuset euro. 

Zobacz porcelana Rosenthal na Allegro »

Zobacz porcelana Rosenthal na Ceneo »

…a może książka, jako pomysł na prezent?

Jeśli nic nie z powyższych nie przypadło Ci do gustu, to szukając pomysłu na prezent, mogę polecić książki o finansach z mojego TOP 10. Wiedza zawsze jest w cenie, a książka to uniwersalny prezent, który każdy doceni. No a wiedza w tych o tematyce finansowej zostanie z czytającym już na zawsze i często może procentować bardziej niż niejeden wspomniany wcześniej przedmiot.

Polecam szczególnie książkę Finansowy Ninja Michała Szafrańskiego i Finansową Fortecę Marcina Iwucia. Obie to świetne podręczniki pozwalające ułożyć sobie od A do Z kwestie finansów osobistych i inwestowania.

Co sądzicie o tych propozycjach? Zdarzyło się Wam podarować komuś bliskiemu prezent inwestycyjny? A może sami dostaliście kiedyś coś, co po latach znacząco zyskało na wartości? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach! 

3 komentarzy

  1. Kamila

    Dobrym pomysłem na prezent jest też książka z autografem autora, np. potencjalnego laureata jakiejś (wybitnej) nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *