Dobrze wiem, że każdy z moich Czytelników jest zwierzęciem internetowym. Pytanie tylko: ilu z Was ma już profil zaufany ePUAP? No właśnie, z pewnością nie wszyscy. Tymczasem posiadanie takiego profilu bardzo ułatwia życie, o czym przekonacie się po lekturze tego artykułu. Postanowiłem napisać poradnik, w którym podpowiem, jak szybko założyć profil zaufany ePUAP, a dodatkowo wymieniam 12 prozaicznych sytuacji, w których taki profil będzie przydatny.
Czym właściwie jest profil zaufany ePUAP?
ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, to uruchomiona już w 2005 roku platforma teleinformatyczna, która w założeniu ma usprawnić proces komunikowania się obywateli z organami państwowymi. Wiem, brzmi strasznie urzędniczo, dlatego wytłumaczę to „po ludzku”.
W klasycznym modelu obywatel, który chce np. złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego, musi wziąć sobie wolne w pracy lub wybrać dzień, kiedy urząd pracuje dłużej, osobiście stawić się w urzędzie gminy, wypełnić papiery i złożyć własnoręczny podpis. Niby nic, ale każdy z nas wie, że potrafi to być bardzo uciążliwe.
Platforma ePUAP powstała po to, aby najpierw ograniczyć, a docelowo całkowicie wyeliminować taką ścieżkę kontaktu z urzędami. Żyjemy w czasach po rewolucji internetowej, w sieci możemy już załatwić niemal wszystko i nie ma żadnego powodu, aby także urzędy nie były dla nas dostępne online. I są, trzeba tylko chcieć z tego korzystać.
Aby było to możliwe, konieczne jest założenie profilu zaufanego na platformie ePUAP. Dzięki temu możemy potwierdzić swoją tożsamość bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Posiadanie profilu pozwala składać i wirtualnie podpisywać dokumenty, uzyskiwać wgląd w swoje sprawy toczące się w urzędach, a nawet… Więcej nie zdradzę, doczytajcie do końca.
Umówmy się – do Estonii czy innych podobnych państw jeszcze nam daleko. Sposób działania i intuicyjność załatwiania spraw poprzez profil zaufanego ePUAP można nazwać koszmarkiem. No, ale całość jakoś działa i pozwala nam uniknąć stania w urzędowych kolejkach. Stąd właśnie ten dzisiejszy wpis.
Ciekawostka: Obecnie profil zaufany ePUAP posiada około miliona polskich obywateli. Trochę mało, biorąc pod uwagę, że ponad 84% Polaków ma dostęp do Internetu.
Jak założyć profil zaufany na platformie ePUAP?
Zdecydowanie najłatwiej i najszybciej będzie zrobić to przez swój bank. Oto instrukcja krok po kroku:
Ranking najlepszych: Kwiecień 2025
Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2025
- Ranking lokat do 7,6%
- Ranking kont bankowych +650 zł premii
- Ranking kont oszczędnościowych do 7,2%
- Promocje bankowe z gwarantowaną premią $$$
- Logujemy się do systemu bankowości elektronicznej.
- W menu wyszykujemy usługę tworzenia konta na platformie ePUAP i profilu zaufanego.
- Wypełniamy prosty formularz i potwierdzamy go w taki sam sposób, jak dyspozycję przelewu (np. kodem SMS).
Łatwizna. Problem w tym, że niestety nie wszystkie banki działające w Polsce umożliwiają założenie profilu zaufanego ePUAP przez ich systemy bankowości elektronicznej. Obecnie (stan na wrzesień 2019) lista przedstawia się następująco:
- Alior Bank
- ING Bank Śląski
- Inteligo
- mBank
- Millenium
- Pekao
- PKO BP
- Santander
- T-mobile Usługi Bankowe
Rada: Profil zaufany można też założyć przez usługę Envelo, udostępnianą przez Pocztę Polską.
Jeśli ktoś nie ma konta w wymienionych bankach, to niestety musi iść drogą naokoło. Po wejściu na stronę www.epuap.gov.pl wybieramy opcję „Zarejestruj się” i wypełniamy formularz rejestrowy. Następnie jeszcze trzeba go potwierdzić. Osoby nieposiadające podpisu elektronicznego muszą udać się do urzędu wojewódzkiego, ZUS, urzędu skarbowego, placówki pocztowej, banku lub konsulatu z dowodem osobistym lub paszportem – mamy na to 14 dni od momentu wypełnienia formularza.
Po założeniu profilu zaufanego ePUAP zyskujemy zupełnie nowe możliwości w zakresie załatwiania różnych spraw urzędowych, ale nie tylko. Wiele z nich da się od tej chwili załatwić bez podnoszenia się z kanapy, co bywa bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo czasu. Pora więc na obiecaną listę.
12 sytuacji, w których docenimy posiadanie profilu zaufanego ePUAP
- Złożenie wniosku o dowód osobisty – super sprawa, bo profil zaufany eliminuje konieczność osobistego stawienia się w urzędzie gminy. Przypominam, że od marca 2019 roku w Polsce obowiązują już tzw. e-dowody osobiste.
- Zapisanie dziecka do przedszkola – większość samorządów prowadzi dziś rekrutację elektroniczną, ale rodzice i tak muszą osobiście stawiać się w placówkach, by potwierdzić, że dziecko będzie do niej uczęszczać. No chyba, że posiadają profil zaufany ePUAP.
- Wyrejestrowanie samochodu – tylko po wyrejestrowaniu nie trzeba już opłacać obowiązkowego OC, dlatego warto dopilnować tej procedury. Posiadacze profilu zaufanego ePUAP mogą wszystko załatwić online.
- Zgłoszenie narodzin dziecka – coś dla tatusiów, którzy „ciężko” świętowali narodziny pociechy i nie bardzo mają ochotę, by tracić czas w urzędzie stanu cywilnego.
- Uzyskanie Karty Dużej Rodziny – taka karta bardzo ułatwia życie rodzinom z co najmniej trójką dzieci, przede wszystkim pod względem finansowym. Warto więc ją mieć, a można ją wyrobić bez wychodzenia z domu, o ile posiada się profil zaufany.
- Sprawdzenie stanu konta emerytalnego i składkowego w ZUS – dobrze jest wiedzieć, na jaką emeryturę możemy liczyć w przyszłości nie czekając na list z ZUS, choćby po to, aby zmobilizować się do oszczędzania i gromadzenia środków z myślą o starości w inny sposób.
- Zameldowanie się na pobyt stały lub czasowy – obowiązek meldunkowy jest bardzo uciążliwy, o czym dobrze wiedzą osoby często zmieniające miejsce zamieszkania. Dzięki profilowi zaufanemu można sobie zaoszczędzić wizyt w urzędach.
- Założenie działalności gospodarczej – można to zrobić w 100% online, ale by uniknąć konieczności wizyty w urzędzie gminy trzeba posiadać profil zaufany ePUAP. Przyda się on także do potwierdzania wszelkich zmian we wniosku o wpisanie do rejestru przedsiębiorców.
- Sprawdzenie liczby punktów karnych – przyda się niejednemu kierowcy z ciężką nogą i… krótką pamięcią.
- Złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy – kto i kiedy może taki zasiłek otrzymać, wyjaśniałem w osobnym artykule: Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi? Komu przysługuje? Jak go otrzymać?
- Złożenie wniosku o becikowe – tutaj również odsyłam do mojego artykułu, w którym tłumaczę zasady otrzymywania becikowego po urodzeniu dziecka: Becikowe: Ile wynosi? Komu przysługuje? Jak się o nie ubiegać?
- Wpisanie do rejestru wyborców – znajoma miała taką sytuację przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Przeprowadziła się, ale zapomniała się dopisać do rejestru wyborców i odmówiono jej prawa głosowania. Dzięki profilowi zaufanemu dopełnienie wszystkich formalności jest szybkie i banalnie proste.
To oczywiście tylko wybrane e-usługi oferowane na platformie ePUAP – w sumie jest ich około 200 i ta lista wciąż się wydłuża. Nie ma zatem wątpliwości, że założenie profilu zaufanego ePUAP jest świetnym pomysłem i warto poświęcić na to kilka minut swojego cennego czasu.
Macie już własne profile zaufane ePUAP? Może po lekturze tego artykułu wreszcie się na to zdecydujecie? Korzystaliście kiedykolwiek z urzędowych usług elektronicznych?
Znajdź najlepsze oprocentowanie:
Krzysztof
Cześć Mateusz,
dodam, że z pomocą ePUAP można także zalogować się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta prowadzonego przez NFZ (zip.nfz.gov.pl). Znajdziemy tam np. informacje ile kosztowało nasze leczenie w państwowej służbie zdrowia (co prawda, część opisu to „ryczałt” np. w ramach wizyty u internisty), o wystawionych receptach (z refundacją)… Aktualnie ładniejszą (ale nie bardziej funkcjonalną) wersję dostępu do tych danych (także z logowaniem poprzez ePUAP) zaoferowano w portalu pacjent.gov.pl.
Z pomocą ePUAP można również prowadzić korespondencję z urzędami oszczędzając na znaczkach pocztowych. Ja np. wysyłałem w ten sposób wnioski o interwencję do Rzecznika Finansowego, czy pisałem w sprawie odrzuconej reklamacji do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Niestety wadą jest to, że jak urząd odpisze elektronicznie, to nie ma opcji „odpowiedz” na daną wiadomość (czyli odpowiedzi w wątku), tylko trzeba niejako pisać od nowa. Inną wadą jest też odnalezienie możliwości wysłania wiadomości do danego urzędu, bo katalog dostępnych spraw jest moim zdaniem zabałaganiony.
I jeszcze co do założenia profilu zaufanego. Moim zdaniem jest jednak lepsze z potwierdzeniem tożsamości off-line w wybranym punkcie (ja to zrobiłem w oddziale ZUS, który był po prostu po drodze). Dlaczego? Ze względu na późniejszą obsługę. Nie wiem, jak w bankach innych niż ING, ale moja żona założyła profil zaufany właśnie z pomocą banku. I teraz każde logowanie z pomocą ePUAP to logowanie najpierw do banku, potwierdzanie tożsamości w banku, sms autoryzacyjny od banku… Jeśli mamy do zrobienia kilka czynności z pomocą ePUAP to trzeba uzbroić się w cierpliwość.
I warto pamiętać, że nasze konto ePUAP jest ważne 2 lata. Na szczęście można je samodzielnie przedłużyć. Jeśli ktoś nie zdąży, to czego go ponowna procedura uruchamiania konta.
hanka
mi się bardzo przydał ePUAP w czasie składania papierów do pracy- akurat w oświacie potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności i to się załatwia w ciągu jednego dnia w centralnym rejestrze skazanych
apartamenty inwestycyjne
Mi również uratował sytuację. Potrzebowałam na już zmienić zameldowanie i dzięki ePUAP się udało. Fajnie, że się rozwijamy w takich kwestiach – ułatwia to życie
Tomek
No co do tego brakuje mojego banku a mianowicie nest Bank szkoda że niema na liście teraz gdy ciężko dostać się do urzędów
Bury
Profil zaufany. Podobno można go założyć nie wychodząc z domu… Ciekawe jak, jeśli mam konto w banku Credit Agricole. Jest pandemia i żeby załatwić sprawę w urzędzie to i tak muszę wyjść z domu żeby potwierdźić swoją tożsamość w jakimś urzędzie. Macie Państwo tylko kilka banków do potwierdzenia tożsamości klienta. Dlaczego nie więcej? Czy nie można zrobić takiej możliwości potwierdzenia tożsamości jak przelew ze swojego konta np. w wysokości 1zł, tak jak to ma miejsce w przypadku BIK? Potwierdzam w ten sposób swoją tożsamość —moje dane są w przelewie z banku.
Emeryt
Mnie to potrzebne jak psu pusta micha.