Konta bankowe typu premium. Co oferują banki? Czy warto mieć takie konto?

Konta bankowe Premium i VIP: Dla kogo dostępne? Jakie wymagania i warunki? Przegląd ofert i możliwości w polskich bankach.

Konta bankowe premium
Fot. C by ZF

Dla większości z nas posiadanie konta bankowego jest oczywistością. Otrzymujemy na nie wynagrodzenie za pracę czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, opłacamy z niego rachunki, płacimy za zakupy w Internecie itd. Zwykle głównym kryterium wyboru konta jest brak lub bardzo niskie opłaty, ewentualnie ciekawa oferta depozytów. Są jednak osoby oczekujące od rachunku czegoś więcej – i to na nich najbardziej zależy bankom, które wprowadzają do swojej oferty konta typu premium czy VIP.

Czym wyróżniają się takie konta? Co można zyskać zakładając rachunek dla „lepszych” klientów? Dla kogo są konta bankowe premium lub VIP? Zapraszam do lektury. 

Konto bankowe premium – co to właściwie jest? 

Konto premium/VIP to specjalny rachunek bankowy przeznaczony dla klientów, którzy chcą korzystać z tzw. private banking. Od zwykłego ROR-u różni się tym, że zapewnia dostęp m.in. do atrakcyjniej oprocentowanych produktów depozytowych, lepszych ofert kredytowych oraz szeregu produktów inwestycyjnych, którymi można zarządzać z poziomu bankowości internetowej. 

Banki wprowadzają do swojej oferty takie konta, aby skusić lepiej sytuowanych klientów – a więc tych, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani korzystaniem z funkcjonalności rachunku oraz pozostałych produktów bankowych. 

Są to atrakcyjniejsi klienci z punktu widzenia banku, ponieważ zwykle nie jest dla nich ważne, czy zapłacą za konto 0 zł, 5 zł czy nawet 50 zł miesięcznie. Liczy się wygoda codziennego użytkowania konta, dostęp do pełnego zakresu usług, wsparcie indywidualnego opiekuna, błyskawiczne uzyskiwanie informacji czy pierwszeństwo w obsłudze w oddziale banku. 

Specyfika kont typu VIP – jakie korzyści odnosi klient premium? 

Z technicznego punktu widzenia konto premium nie różni się istotnie od standardowego ROR-u. Również służy przede wszystkim do wykonywania podstawowych operacji finansowych, przyjmowania środków od pracodawcy czy kontrahentów, regulowania swoich zobowiązań, wypłacania gotówki z bankomatu itd. 

Różnicę poczujemy dopiero wtedy, gdy zechcemy skorzystać z pozostałych usług bankowych w ramach posiadanego rachunku. Od konta premium można oczekiwać m.in.:

 • darmowych wypłat z bankomatów na całym świecie, 
 • darmowych przelewów internetowych,
 • pakietu darmowych przelewów natychmiastowych, w tym poza sesjami ELIXIR,
 • bezpłatnych przelewów zagranicznych, 
 • prowadzenia równoległego rachunku walutowego, 
 • dostępu do kantoru online z atrakcyjnym kursem wymiany, 
 • indywidualnej opieki doradcy (np. kredytowego),
 • wyższego oprocentowania depozytów (zwykle podlegającego negocjacjom), 
 • niższego oprocentowania kredytów, 
 • zwiększonego limitu kredytowego, 
 • specjalnych warunków przyznania karty kredytowej, 
 • szeregu usług concierge, podobnych do tych, z jakich mogą korzystać posiadacze prestiżowych kart kredytowych
 • możliwości zorganizowania wizyty doradcy z banku w domu czy w firmie klienta. 

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc założyć takie konto? 

Konto bankowe premium/VIP paradoksalnie nie jest zarezerwowane tylko dla najzamożniejszych klientów. Przeglądając oferty banków widać, że progiem „zamożności” najczęściej jest osiąganie dochodów na poziomie od 7000 zł netto miesięcznie

Ranking najlepszych: Luty 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2024

Gwoli ścisłości: konto premium może założyć praktycznie każdy, natomiast kryterium dochodowe/salda na rachunku jest stosowane w celu zwolnienia klienta z opłaty za konto. 

Banki dopuszczają również możliwość prowadzenia rachunku premium za 0 zł w sytuacji, gdy klient zapewni określone saldo depozytów i/lub produktów inwestycyjnych na wymaganym minimalnym poziomie – najczęściej od 100 tys. zł

Wyraźnie widać zatem, że konta VIP przestały być propozycją skierowaną jedynie do naprawdę zamożnych osób (Ile zarabia bogaty Polak? Zaglądam mu do portfela!). Dziś wspomniane kryteria może spełnić każdy, kto nieźle zarabia lub zgromadził spore środki i chce je przenieść do banku w zamian za np. zyskanie dostępu do produktów depozytowych o podwyższonym oprocentowaniu. 

Najciekawsze oferty kont bankowych premium 

Oferta kont bankowych typu VIP jest całkiem pokaźna. Taki produkt mają praktycznie wszystkie czołowe banki detaliczne. W poniższej tabeli znajdziecie przegląd propozycji aktualnych w 2024 roku:

BankNazwa kontaWarunkiNajważniejsze korzyści
mBank mKonto IntensiveRachunek jest darmowy pod warunkiem zapewnienia comiesięcznego wpływu na kwotę minimum 7 tys. zł lub zapewnienia średniej sumy depozytów i inwestycji o wartości minimum 100 tys. zł. W przeciwnym razie opłata wynosi 49,50 zł miesięcznie.  karta płatnicza za 0 zł,  wszystkie bankomaty w kraju i zagranicą za 0 zł, osobisty doradca, priorytetowa obsługa na mLinii 
Credit Agricole Konto dla Ciebie VIP Rachunek jest darmowy pod warunkiem zapewnienia comiesięcznych wpływów na kwotę minimum 10 tys. zł lub utrzymania średniego miesięcznego salda na rachunku w kwocie minimum 150 tys. zł. W przeciwnym razie opłata wynosi 50 zł. 0 zł za kartę płatniczą,  0 zł za bankomaty w kraju i zagranicą.
PKO BP Konto Aurum Rachunek jest darmowy pod warunkiem zapewnienia wpływu na kwotę minimum 9 tys. zł miesięcznie lub zapewnienia średniego salda depozytów w kwocie minimum 150 tys. zł. W przeciwnym razie opłata wynosi 40 zł. 0 zł za kartę płatniczą, 0 zł za bankomaty w Polsce i zagranicą,  karta wielowalutowa, konto walutowe przy rachunku głównym i dostęp do kantoru internetowego. 
Santander Konto Select Rachunek jest darmowy pod warunkiem zapewnienia wpływu w kwocie minimum 10 tys. zł miesięcznie lub utrzymania salda aktywów na poziomie co najmniej 150 tys. zł. W przeciwnym razie opłata wynosi 30 zł miesięcznie. 0 zł za kartę płatniczą, 0 zł za bankomaty w kraju i zagranicą,  0 zł za przelewy natychmiastowe,  bezpłatny pakiet ubezpieczeń finansowych,  bezpłatny rachunek maklerski,  wsparcie indywidualnego doradcy. 

Kto powinien rozważyć założenie rachunku bankowego dla VIP-ów? 

Osobiście nie jestem przekonany, czy benefity oferowane przez banki są na tyle atrakcyjne, aby np. zamienić całkowicie darmowy rachunek na taki, który może być bezpłatny jedynie pod warunkiem zapewnienia sporych wpływów lub utrzymania wysokiego salda. Najwyraźniej nie jestem po prostu odbiorcą tej usługi. 

Konto bankowe premium może natomiast skusić osoby, które:

 • Potrzebują indywidualnego doradcy, ponieważ np. przeprowadzają bardziej skomplikowane operacje na rachunku (chociażby przelewy zagraniczne na spore kwoty); 
 • Chcą mieć praktycznie wszystkie kluczowe usługi bankowe za darmo, a nie jest dla nich problemem utrzymanie wysokiego salda/zapewnienie relatywnie wysokich wpływów; 
 • Często podróżują i aktywnie korzystają z karty płatniczej;
 • Nie są zainteresowane posiadaniem kilku kont czy korzystaniem z takich usług, jak Revolut – wolą połączyć wszystkie istotne dla siebie zalety w ramach jednego rachunku; 
 • Czują potrzebę utrzymywania bliskiego kontaktu ze swoim bankiem, chcą aktywnie korzystać z oferty produktowej (w tym ubezpieczeniowej i inwestycyjnej); 

Są wśród nas posiadacze konta bankowego premium? Odczuwacie różnicę w porównaniu ze zwykłym ROR-em dla „Kowalskiego”? Może przymierzacie się do założenia takiego rachunku VIP? Dajcie znać w komentarzu.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


5 komentarzy

 1. Helgenn

  Nie do końca zgodzę się z artykułem. Mam konto Intensive w mBanku i zdecydowanie nie jest mi obojętne czy płacę za nie 0 czy 50 złotych pomimo dobrych zarobków.
  Zdecydowanie największym plusem są preferencyjne warunki kredytu hipotecznego, mBank często ma na nie promocje, różnica w warunkach była ogromna. Lokaty są ciut lepiej oprocentowane, ale tu szału nie ma.
  Próg „wejścia” jest mimo wszystko niski: można mieć konto z małżonkiem i już spokojnie dochody z dwóch średnich krajowych wystarczą do prowadzenia konta
  Jeśli chodzi o benefity wymienione w artykule to szczerze są w tej chwili niezbyt przydatne i atrakcyjne.

 2. Michał

  Akurat w Santanderze przelewy Express Elixir są bezpłatne także na zwykłym koncie (obecnie Konto Jakie Chcę), więc to żadna korzyść konta Select. Natomiast, paradoksalnie, po zmianie taryfy opłat i prowizji, która ma niedługo nastąpić i zmianie Konta Jakie Chcę w konto Santander, to dla niektórych osób prostszy do spełnienia może być warunek bezpłatności konta Select niż konta Santander (Select: wpływ 10000 zł, Santander: płatność kartą 300 zł).

 3. Dariusz

  Przy obecnej inflacji, aby trzymać 150 tys zł w gotówce, trzeba mieć nie lada odwagę albo obojętność, by lekką ręką oddać 20 tys zł z tej kwoty. Z kolei depozyty typu lokata, zwłaszcza licząc z podatkiem Belki, przy oszczędzaniu długoterminowym (5-10 lat) dają dużo niższą stopę zwrotu niż najpopularniejszy ETF na akcje-obligacje w proporcji 80-20.

  Mając takie konto należy też oczywiście pamiętać o limicie kwoty gwarantowanej przez UFG w kwocie 100 tys euro.

 4. Marcin

  Ja jakiś czas temu przekształciłem moje konto w mBanku na Intensive – oferowali za darmo, do tego pół roku bez konieczności spełniania warunków. Skoro za darmo, to czemu nie, może coś tam nawet na tym skorzystam, chociaż osobiście i tak nie wierzyłem że cokolwiek mi to da. Przykład – ostatnio wnioskowałem o kredyt, na dość sporą kwotę, i ostatecznie oferta jaką otrzymałem niczym nie różniła się od standardowej. A do tego i tak musiałem jeszcze wypełniać sporo śmiesznych, bezsensownych formalności (dochód z JDG…). Jednym słowem, robią nas jak chcą, ale kto „bogatemu” zabroni – chcesz się poczuć jak VIP, to załóż sobie takie konto.

 5. Maciej

  Nieścisłość dostrzegam przy opisie korzyści konta Aurum w PKO BP. Mam zwykłe „Konto za zero” zalożone ok 12 lat temu spełniając warunek wpływów miesięcznych (chyba min. 2000zl). Realizując płatności zwykłą karta debetową do konta na 300zl miesięcznie mam darmowe prowadzenie konta i brak opłaty za kartę, która podpięta jest do rachunków walutowych w PKO i ma funkcję wielowalutową, więc płacąc kartą za granicą w tych walutach (mam EUR, USD, CHF i GBP) nie mam dodatkowych przewalutowań i kosztów z nimi związanych. Mam tez dostęp do kantoru internetowego PKO bez dodatkowych opłat. Więc część wymienionych w artykule zalet konta Aurum można mieć nie tylko posiadając ten rodzaj rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *