Bankowe premie dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Które banki dopłacą Ci do świadczenia od państwa?

Fot. C by ZaradnyFinansowo.pl

Program Rodzina 500+ od początku budzi ogromne kontrowersje. Nie mam zamiaru wchodzić w polityczne spory. Te dodatkowe pieniądze dla jednych mogą być tylko miłym dodatkiem, innym natomiast naprawdę ratują skórę i wypada wierzyć, że w większości przypadków środki z programu rzeczywiście trafiają na zaspokajanie potrzeb dzieci. Koniec tematu. Tym razem postanowiłem sprawdzić, czy banki jakoś szczególnie honorują beneficjentów programu Rodzina 500+. Okazuje się, że tak. W których bankach można liczyć na premię? Warto się przekonać, do czego już teraz zapraszam.

Lokata db Plan 500+Premia

Jest to bezapelacyjnie najlepszy produkt stworzony z myślą o rodzinach pobierających 500 złotych na dziecko. Mamy tutaj do czynienia z klasyczną lokatą, z tym że umowę zawiera się na 5 lub 10 lat. Dlaczego tak długo? Ponieważ bank chce zachęcić klientów do gromadzenia środków z myślą o przyszłości dzieci. Jeśli ktoś ma dziś np. 8-letnią córkę, to za 10 lat zebrane pieniądze pozwolą np. poważnie rozważyć sfinansowanie jej studiów w innym mieście.

Lokata jest standardowo bardzo słabo oprocentowana – wskaźnik ten jest ustalany codziennie na podstawie aktualnej wartości stopy referencyjnej WIBID O/N. W praktyce jest to między 1% a 1,5%, czyli niemal nic. Bank kusi czymś innym. Za lojalność, czyli utrzymanie lokaty i regularne wpłacanie na nią pieniędzy, dostaniemy premię w wysokości 1/12 sumy rocznej wpłaty. Limit wpłat wynosi 6000 złotych, a więc maksymalna premia to 500 złotych. W ten sposób lokata z miejsca daje zarobić 5,28% w skali roku. Oczywiście tylko w wariancie maksymalnym.

Nietypowe jest to, że lokatę można zasilać środkami przez cały rok. Jeśli kogoś stać, by od razu wpłacić 6000 złotych, proszę bardzo. Można jednak wpłacać po 500 złotych miesięcznie (a więc całą kwotę od państwa) lub mniej – minimum jest to 100 złotych.

Co się stanie w momencie zerwania lokaty? Bank nie naliczy premii za dany rok – nie trzeba natomiast zwracać wcześniej przyznanych premii.

Idea tej lokaty bardzo mi się podoba. Jeśli ktoś ma małe dziecko i zacznie już teraz odkładać 500 złotych od państwa, to po 10 latach uzbiera 60000 złotych + 5000 złotych premii od banku. To całkiem spora suma, która może być np. wysokim wkładem własnym do kredytu na mieszkanie dla pociechy.

Lokatę można założyć wyłącznie w oddziale Deutsche Banku. Trzeba mieć przy sobie akt urodzenia dziecka. Lokata jest aktywna tylko do momentu ukończenia przez pociechę 18. roku życia.

Link do lokaty db Plan 500+Premia

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Kieszonkowe dla dziecka

To propozycja Nest Banku. Jest przeznaczona dla wszystkich beneficjentów programu Rodzina 500+. Aby skorzystać z promocji należy założyć Nest Konto (które jest bezwarunkowo darmowe) i podać jego numer we wniosku o wypłatę świadczenia rodzinnego. To jednak nie koniec warunków:

  • Konto musi być co miesiąc zasilane kwotą minimum 2500 złotych. Posiadacze BIZnest Konta muszą zapewnić comiesięczny wpływ w wysokości 6000 złotych i wykonywać przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego.
  • Kolejnym wymogiem stawianym przez bank jest wyrażenie wszystkich zgód marketingowych.
  • Do wyboru są dwa rodzaje kont: Nest Konto Samodzielne (w przypadku rodzica dziecka w wieku od 13 do 18 lat) oraz Nest Rodzinne Oszczędności (każde młodsze dziecko).
  • Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej należy złożyć wniosek o przystąpienie do promocji „Nest Kieszonkowe”.

Ile wynosi premia? Bank co kwartał będzie wypłacać 50 złotych, czyli maksymalnie 200 złotych rocznie.

Link do Nest Konta + oferty „Kieszonkowe dla dziecka”

Konta za 0 zł

Nie chciałem Was zostawiać z tak krótkim wpisem, dlatego poszperałem trochę głębiej i znalazłem jeszcze dwie całkiem ciekawe propozycje. Pierwszą jest Konto za 0 dla Rodziny 500+. Jest to oferta PKO BP i polega ona po prostu na udostępnieniu darmowego ROR-u wszystkim, którzy wskażą ten rachunek we wniosku o świadczenie z programu rządowego. No cóż, brzmi słabo, jednak znam osoby, które choćby się waliło i paliło, to i tak pozostaną wierne narodowemu bankowi – dla nich ta informacja może być całkiem cenna. Choć warto przeczytać wcześniej mój artykuł o tym, że nie warto być lojalnym bankom.

O wiele lepszą propozycję ma natomiast BOŚ Bank. Tutaj beneficjenci programu mogą założyć EKOkonto bez Kosztów 500+. Rachunek jest oczywiście darmowy (karta tylko w przypadku wydania nią co najmniej 300 złotych miesięcznie), a do tego bank oferuje oprocentowanie zgromadzonych środków na 2%. W przypadku ROR-u jest to naprawdę rzadko spotykane.

Posiadacze EKOkonta bez Kosztów 500+ mogą także założyć EKOkonto Oszczędnościowe 500+. Tutaj oprocentowanie wynosi 2,20% do kwoty 50 tysięcy złotych i 1,5% dla nadwyżki. Jest to zatem całkiem ciekawy sposób na odkładanie i bezpieczne pomnażanie pieniędzy z programu Rodzina 500+. Choć są banki, które dają lepsze oprocentowywanie kont oszczędnościowych, bez żadnych warunków.

Może obligacje?

Na standardowych obligacjach skarbowych trudno dziś cokolwiek zarobić, jednak wyjątkiem od tej reguły mogą być dwa produkty przygotowane z myślą wyłącznie o beneficjentach programu Rodzina 500+. Mowa o:

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


  • Rodzinnych Obligacjach Sześcioletnich
  • Rodzinnych Obligacjach Dwunastoletnich

W pierwszym przypadku oprocentowanie wynosi 2,80% (tylko w pierwszym roku emisji) oraz 1,75% + wskaźnik inflacji (w kolejnych latach). Opcja dwunastoletnia pozwala zarobić nieco więcej: 3,20% w pierwszym roku i 2% + inflacja w kolejnych latach. W porównaniu do mizerii, jaka panuje na rynku lokat, jest to całkiem niezła propozycja. Cena jednej obligacji wynosi tylko 100 złotych.

Tę opcję można polecić rodzinom, które nigdy nie inwestowały w obligacje, a szukają bardzo bezpiecznego produktu z myślą o długofalowym oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy.

I to by było na tyle…

Przynajmniej na ten moment. Nie można wykluczyć, że kolejne banki w przyszłości zaproponują nowe promocje dla beneficjentów programu Rodzina 500+, dlatego postaram się w miarę możliwości aktualizować ten wpis.
Co sądzicie o tych propozycjach? Jeśli jesteście beneficjentami programu Rodzina 500+, to skusilibyście się na którąś z dostępnych opcji? Zapraszam do komentowania!

5 komentarzy

  1. A może zamiast blokować środki na te kilka lat zakupywać srebrne lub złote monety? 500 zł to spokojnie 5 uncji srebra. Można dziecku w ten sposób zrobić tygodniowe kieszonkowe – 1 moneta na tydzień. Wrzucać do skarbonki i niech zbiera, uczy się oszczędzania i czym jest prawdziwy pieniądz. Nie wyda w sklepie na pierdoły bo nie jest to pieniądz obiegowy.

    Śmiem twierdzić że za 10 lat 600 uncji srebra (5*12*10) będzie lepszą inwestycją niż lokata na 3-5%. Poza tym będzie to piękna pamiątkowa kolekcja.

    • pk

      @Opiekun
      To już jest kwestia jaką strategię inwestycyjna obierzemy. Szerzej mówiąc nie tylko strategię inwestycyjna a ogólne podejście do finansów. Srebro będzie lepszą inwestycja albo nie będzie, możemy tylko spekulować :)

      Przedstawione są oferty dla beneficjentów 500+ i mają one trochę lepsze warunki niż aktualne na rynku.

  2. No, a ja już od maja będę beneficjentem :) Znaczy nie ja, tylko mój drugi syn. Rzeczywiście Lokata db Plan 500+Premia wydaje się być całkiem niezłą propozycją, w stosunku do standardowych lokat. Zobaczymy, jak wykończanie domu nie pożre wszystkiego, to skorzystam.

  3. Przyznam że bardzo zainteresowała mnie ta opcja db Plan 500+Premia. Czy środki muszą na konto spływać bezpośrednio z MOPSu żeby uzyskać takie oprocentowanie, czy może to być po prostu przelew z mojego konta osobistego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *