Ubezpieczenie turystyczne (podróżne): jak wybrać? Na co warto uważać?

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd w Polsce i za granicą? Gdzie szukać ubezpieczeń podróżnych? Na co uważać? Kompletny poradnik turysty, który chce być bezpieczny.

Ubezpieczenie turystyczne
Fot. C by ZF

Dzięki ZaradnyFinansowo.pl wiecie już, że przy odrobinie inwencji, można bardzo tanio zorganizować sobie zagraniczne wakacje w egzotycznym miejscu. Do takiej wyprawy warto się jednak wcześniej przygotować i np. wykupić ubezpieczenie turystyczne, zwane też ubezpieczeniem podróżnym. Na szczęście Polacy mają coraz większą świadomość i zaczynają interesować się tym tematem. Jakie ubezpieczenie wybrać i gdzie go szukać? Zapraszam do lektury.

Nie masz czasu czytać całego artykułu?
➡️ Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl. W 3 minuty porównasz ceny i zakres 170 ubezpieczeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie turystyczne – spokojne wakacje

Po co są w zasadzie ubezpieczenia turystyczne? Oczywiście – mają nas zabezpieczać przed ewentualnymi kosztami związanymi z wypadkiem, kontuzją, chorobą, czy innym nieszczęśliwym zdarzeniem podczas podróży czy urlopu. Wiele osób błędnie myśli, że takie ubezpieczenie powinni wykupić tylko ci turyści, którzy zamierzają na wakacjach uprawiać ekstremalne sporty. To nieprawda.

Stereotypowe myślenie póki co przekłada się na statystyki. Według danych firm ubezpieczeniowych, wśród mieszkańców zachodniej Europy aż ponad 70% ubezpiecza się na czas podróży. W Polsce ten odsetek wynosi około 20-25%. Nie jest dobrze, ale na pewno ma to związek z tym, że większość z nas wypoczywa w Polsce i nie widzi potrzeby dodatkowego ubezpieczenia.

Zanim jednak uznacie, że ubezpieczenie turystyczne jest zbędnym wydatkiem, przeczytajcie, przed czym może Was ono uchronić.

Wakacje za granicą? Koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne!

Ubezpieczenie turystyczne możemy zupełnie indywidualnie dopasować do swoich potrzeb i przewidywań. Przede wszystkim zwracamy uwagę na miejsce, do którego się wybieramy.

Jeśli jest to Polska, zakres ubezpieczenia podróżnego może być bardzo podstawowy – w końcu jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i przysługuje nam darmowa opieka medyczna. Natomiast ubezpieczenie turystyczne przyda się, gdy będziemy chcieli skorzystać z pomocy lekarza prywatnego. Koszt składki na pewno będzie niższy, niż ewentualna cena takiej usługi w gabinecie. A w tym przypadku koszty leczenia pokryje Towarzystwo, w którym będziemy mieli ubezpieczenie podróżne.

Jeśli wyjeżdżamy za polską granicę, ale będziemy wypoczywać w krajach Unii Europejskiej, również mamy wiele możliwości ochrony. Bezpłatne leczenie w państwowych placówkach służby zdrowia gwarantuje nam karta EKUZ, którą wyrobić możemy w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Fajnie, ale zastanawialiście się nad tym, jak w obcym kraju, np. w Hiszpanii, będziecie szukać państwowego szpitala? W razie choroby lub kontuzji najczęściej prosimy hotel o pomoc, a ten dzwoni po prywatnego lekarza. Za taką usługę będziemy musieli zapłacić.

Jeśli jednak wykupiliśmy ubezpieczenie turystyczne (podróżne), będzie nam przysługiwać zwrot tych pieniędzy. Pamiętajcie też, że bardzo drogi jest transport medyczny. W przypadku konieczności odwiezienia Was karetką do domu np. z Francji, koszt może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. 

Osoby planujące wojaże po innych kontynentach powinny koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne. Moim zdaniem jest to tak naturalne, jak zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych. W obcym kraju, często w zupełnie nieznanej nam kulturze, nie mamy co liczyć na bezproblemowe znalezienie publicznej placówki zdrowia. Nie mówiąc już o tym, że w wielu państwach takowe praktycznie nie istnieją.

Pamiętajcie, że koszt prywatnej wizyty lekarskiej i koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. A jeśli – odpukać – będziecie musieli trafić do szpitala, prawdopodobnie zapłacicie za to więcej, niż za bilety lotnicze.

Większość ubezpieczeń turystycznych na rynku, w ramach polisy oferuje także ochronę ubezpieczeniową na wypadek koronawirusa COVID-19 i zachorowanie na SARS-COV-2. Ubezpieczenia oferują zazwyczaj w trakcie trwania polisy assistance w przypadku zachorowania na COVID za granicą i pokrycie kosztów leczenia w placówkach w Europie (lub – zależnie od zakresu ubezpieczenia – i na Świecie).

Ale ubezpieczenia turystyczne / podróżne, to nie tylko ochrona w razie choroby. Zakres polis jest dużo szerszy.

Co warto wybrać w ramach ubezpieczenia podróżnego?

Ubezpieczyciele dają nam zupełną swobodę w wyborze zakresu ubezpieczenia turystycznego – możemy ubezpieczyć się praktycznie od wszystkiego – począwszy od zgubienia bagażu czy odwołania lotu, po ukąszenie przez jadowitego węża. Oczywiście w większości przypadków nie ma sensu zaznaczanie wszystkich opcji. Wybrałem dla Was te, które moim zdaniem naprawdę mogą się przydać:

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


  • Utrata bagażu – w zależności od wysokości składki, ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za nasz bagaż do kwoty nawet 4000 złotych (przykład z jednej z polis „premium”). Ubezpieczenie bagażu obejmuje jego zgubienie przez linie lotnicze, kradzież, zniszczenie, częściową utratę. Można wybrać opcje dodatkowe – np. ubezpieczenie sprzętu audio-wideo lub komputera, które zamierzamy przenosić w bagażu. Obejmuje to zazwyczaj także ubezpieczenie sprzętu sportowego.
  • Opieka stomatologiczna – nie muszę chyba tłumaczyć, że ból zęba pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Większość podstawowych pakietów ubezpieczeń wyłącza opiekę dentystyczną, lub ogranicza ją do śmiesznej kwoty. Warto to uzupełnić, najlepiej do limitu co najmniej 50 euro, bo koszty leczenia zębów mogą być naprawdę spore.
  • Transport zwłok – brzmi groźnie i tragicznie, ale naprawdę warto przyjrzeć się tej opcji. Spotkałem się z polisą, która gwarantowała transport zwłok do kraju do kwoty 1500 złotych. W tej cenie miała być już trumna przewozowa. Ciekawe, o jakim odcinku myślał ubezpieczyciel. Z Warszawy do Pruszkowa? Tutaj kwota musi być zdecydowanie wyższa, najlepiej do połowy kwoty całkowitego ubezpieczenia.
  • Zakwaterowanie osób towarzyszących – ważny i wart zaznaczenia punkt polisy. W sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi, nasi towarzysze będą mogli przy nas czuwać w hotelu.
  • Odpowiedzialność cywilna (OC) – warto wybrać możliwie wysoką kwotę – najlepiej w granicach przynajmniej 10000 euro. Będziemy zabezpieczeni na wypadek spowodowania przez nas strat, np. w hotelu. No, chyba że mamy osobno wykupione ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które działa także podczas podróży zagranicznej.

Oczywiście tych punktów jest mnóstwo i każdy z Was musi ocenić, co dla niego jest ważne. Podstawa – uważnie czytajcie wszystkie zapisy ubezpieczenia. Zwracajcie uwagę na niuanse – np. w jednej z polis znalazłem zapis, że ubezpieczyciel owszem, zwróci nam w ramach kosztów leczenia pieniądze za prywatną wizytę lekarską, ale dopiero od kwoty 700 złotych. Oznacza to, że jeśli zapłacimy 100 euro, to nikt nam tych pieniędzy nie odda. Absurd, ale trzeba na to uważać.

Jeśli natomiast chodzi o całkowitą kwotę ubezpieczenia turystycznego – nie ma potrzeby szaleć. W zupełności wystarczy kwota w granicach 150-250 tysięcy złotych. Taka suma będzie odpowiednia, aby sprowadzić Was do kraju, leczyć na miejscu, a nawet rozpocząć akcję poszukiwawczą. Pamiętajcie bowiem, że ubezpieczenie podróżne nie chroni tylko przed skutkami choroby. Zakres jest dużo szerszy.

Ile kosztuje ubezpiecznie turystyczne?

Na pewno interesują Was koszty. Warto korzystać z porównywarek i wyszukiwarek ubezpieczeń, aby sprawdzić ile kosztuje w naszym konkretnym przypadku i wybrać ubezpieczenie turystyczne online.

? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych KioskPolis.pl. W 3 minuty porównasz ceny i zakres 170 ubezpieczeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Po wypełnieniu krótkiej ankiety (kraj, data wyjazdu i powrotu, cel podróży – wypoczynek, narty/snowboard, inny sport, wyjazd służbowy) bardzo szybko dostaniecie informację o wysokości ewentualnej składki.

Najpopularniejsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenie turystyczne online: AXA, Generali, PZU, Warta, Allianz, Nationale Nederlanden, TU Europa, Aviva, Ergo Hestia. Ubezpieczenia podróżne znajdziemy też w ofercie wielu banków (np. mBank sprzedaje polisy AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo przyzwoite ubezpieczenie dla 3-osobowej rodziny, która wyjeżdża na wakacje do Azji, nie będzie kosztować więcej, niż 350 złotych. To kropla w morzu wydatków – tutaj oszczędności nie szukajcie.

Pamiętajcie też, że jeśli zamierzacie uprawiać sporty ekstremalne (pływanie, narciarstwo, nurkowanie, wspinaczka itd.), Wasza składka za ubezpieczenie turystyczne bardzo wzrośnie. Podobnie będzie w przypadku wyjazdu w rejony zagrożone konfliktem lub atakami terrorystycznymi. Zorganizowanie pomocy i pokrycie kosztów leczenia podczas nieszczęśliwego wypadku jest w niektórych przypadkach zwyczajnie droższe, stąd i wyższy koszt polisy turystycznej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczeń? Zobacz poradnik ubezpieczeniowy.

Szybkie FAQ – najwazniejsze pytania o odpowiedzi o ubezpieczenie turystyczne

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Aby wybrać dobre ubezpieczenie podróżne, należy sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczenia. M.in. do jakiej kwoty pokrywa koszty leczenia, czy pokrywa koszty transportu, czy obejmuje bagaż. Ważne jest też czy podczas podróży mamy zamiar uprawiać sporty takiej jak snowboard, czy jazda na nartach. Dodatkowo warto sprawdzić, czy ubezpieczenie oferuje dodatkowe OC, assistance i pomoc prawną za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena turystycznej polisy ubezpieczeniowej zależna jest od kraju (i kontynentu), na jakim ma obowiązywać, długości trwania pobytu, ilości osób objętych ubezpieczeniem i zakresem polisy ubezpieczeniowej. Konkretne ceny najlepiej sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń turystycznych.

Czy ubezpieczenie podróżne obejmuje COVID?

Tak. Większość ubezpieczeń turystycznych oferuje pokrycie kosztów leczenia i assistance w przypadku zarażenia się koronawirusem COVID-19. Nie oferują one jednak zwrotu kosztów w przypadku, gdy podczas zagranicznego pobytu zostaniemy objęci profilaktycznie kwarantanną.

Czy zamiast ubezpieczenia nie wystarczy karta EKUZ?

Nie. Karta EKUZ, która wydawana jest na wniosek każdego ubezpieczonego w NFZ, obejmuje wyłącznie publiczne placówki opieki zdrowotnej, do których dostęp podczas zagranicznych podróżny może być poważnie ograniczony lub – w niektórych krajach – wręcz niemożliwy.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje także sprzęt i bagaż?

Tak. Większość polis obejmuje także ubezpieczenie na wypadek utraty, zgubienia lub kradzieży bagażu oraz sprzętu sportowego czy elektronicznego. Część polis obejmuje także uszkodzenie w wypadku losowym sprzętu sportowego (np. narty, snowboard).

Jestem ciekaw, czy korzystacie z ubezpieczeń podróżnych. Musieliście kiedykolwiek płacić za wizytę u lekarza podczas zagranicznych wakacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

5 komentarzy

  1. Jako była rezydentka turystyczna w Grecji mogę podzielić się swoim doświadczeniem.
    Karta EKUZ rzeczywiście działa w szpitalach państwowych. Trafia się tam przeważnie z… karetki. Miałam wśród moich turystów przypadek zawału serca oraz wypadek samochodowy, a raz także sama wylądowałam w karetce. Nikt z naszej trójki nic nie zapłacił za szpital państwowy. Ja nawet karty EKUZ nie miałam, bo nie zdążyłam jej wyrobić, i problemu również nie było.
    W mniej poważnych przypadkach lepiej udać się do lekarza prywatnego. Takich gabinetów w miejscowościach o dużym ruchu turystycznym jest bardzo dużo. Z kartą znanego ubezpieczyciela nie będzie problemu z wizytą. Większość ubezpieczeń ma zastrzeżenie, że do 100 euro koszt trzeba pokryć na miejscu, a zwrot będzie dokonany w Polsce na podstawie rachunków. Często jednak zdarza się tak, że lekarz sam stara się, żeby wizyta była droższa niż 100 euro :) Proponuje np. że sam dojedzie do pacjenta do hotelu, da zastrzyk, wykona baaardzo skomplikowane badania i nie ma problemu z rachunkiem na >100 EUR:)
    Jeżeli jedzie się w konkretne miejsce, polecam przed wyjazdem spisać z Internetu numery telefonu prywatnych przychodni w okolicy. Nie polecam korzystać z infolinii ubezpieczycieli. Rezydentki twierdzą, że każdą wizytę u lekarza trzeba w ten sposób zgłosić – to nieprawda. Czas oczekiwania na infolinii jest masakrycznie długi a taka rozmowa z zagranicy bardzo droga. Najlepiej poprosić kogoś miejscowego o telefon do lekarza, albo samemu znaleźć takiego przez Internet i się po prostu tam udać.
    Warto wiedzieć, że jeżeli dostaliśmy receptę, to ubezpieczyciel zwróci też za leki. Zbieramy rachunki, po powrocie pakujemy w kopertę, wysyłamy i po kilku tygodniach jest zwrot. To również przetestowałam.

  2. Patryk

    Ciężko jest uzmysłowić ludziom zalety ubezpieczenia, większość sądzi, że jak im się nic nie stało to i tak im się nic nie stanie. Bardzo dużo ludzi szuka różnych sposobów aby tylko to wszystko ominąć, bo to dodatkowe koszty itp. Każdy tłumaczy się jak może. Rzadko spotykam ludzi którzy podchodzą do sprawny trzeźwym umysłem, lecz pomimo tego tacy także się zdarzaj i jest ich coraz więcej. Może takie artykuły uzmysłowią ludziom, ze jednak warto mieć pod kontrolą wszystko, a nie czekać na znak z nieba. Ja kiedy szukam ogłoszeń to sprawdzam na początku oferty na rankomacie,a dopiero potem inne oferty.

  3. Zdecydowanie by mieć spokojne wakacje, a szczególnie za granicą warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od wypadków, by w razie potrzeby nie musieć się jeszcze tym denerwować, a w czasie wyjazdu różnie to bywa.

  4. Olamagato

    Wyjazd do Lizbony.
    Ubezpieczenie zdrowotne z rozszerzeniem. Osoba niepełnosprawna poruszająca się o kulach.
    Złamana noga w kostce, wizyta w szpitalu, konsultacja z chirurgiem ortopedą, taksówki, wypożyczenie wózka inwalidzkiego i zakup buta ortopedycznego oraz poduszki przeciwodleżynowej do wózka. Do tego wykupienie przez ubezpieczyciela zgodnie z wymogiem linii lotniczej całego rzędu siedzeń w samolocie, assistance na lotnisku, wchodzenie i wychodzenie z samolotu windą.
    Gdyby zapłacić za to z własnej kieszeni wyszłoby co najmniej kilka jeżeli nie kilkanaście tysięcy zł.

    Uwaga. OWU zawiera regulacje kompletnej odpowiedzialności tylko pod warunkiem zaznaczenia wszystkich opcji polisy. A to kosztuje. Istnieje wiele wyłączeń takich jak to, że ubezpieczenie bagażu nie pokrywa żadnych urządzeń elektronicznych za wyjątkiem laptopów.
    W miastach turystycznych takich jak Lizbona działają gangi nawet do 20 kieszonkowców potrafiących zająć niemal cały autobus i stworzyć sztuczny tłum.
    Jeżeli jest tłoczno nie wsiadajcie do takiego pojazdu. Nie warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *