Ubezpieczenie NNW szkolne i przedszkolne dziecka: wszystko, co powinni wiedzieć rodzice

Ubezpieczenie szkolne dziecka. Czy jest obowiązkowe? Na co zawrócić uwagę? Samodzielnie czy grupowo? Co obejmuje? Wszystko o ubezpieczeniu NNW dziecka w szkole, przedszkolu i żłobku.

Fot. by Pixabay

Statystyki pokazują, że w polskich szkołach rokrocznie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków, na szczęście w większości niegroźnych. Jest to jednak dostateczny powód, by rodzice zdecydowali się na wykupienie ubezpieczenia NNW dla dziecka. Taki produkt jest standardowo oferowany we wszystkich placówkach oświatowych w ramach tzw. ubezpieczenia grupowego. Postanowiłem bliżej się temu przyjrzeć i zebrać najważniejsze informacje na temat szkolnego i przedszkolnego ubezpieczenia NNW dziecka. Zapraszam.

Ubezpieczenie szkolne: Obowiązkowe czy nie?

Na ten temat krąży wśród rodziców sporo mitów i czas najwyższy je obalić. Szkolne lub przedszkolne ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe. To rodzice, we własnym zakresie, podejmują decyzję o tym, czy zapewnić dziecku dodatkową ochronę.

Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, iż coraz więcej szkół i przedszkoli (zwłaszcza niepublicznych) w swoim statucie ma wpisany wymóg wykupienia polisy. Nikt jednak nie może zmusić rodziców do zawarcia umowy z konkretnym ubezpieczycielem, współpracującym z placówką. Rodzice mogą zdecydować o przystąpieniu do programu grupowego, ale równie dobrze wykupić polisę indywidualną.

Ubezpieczenie NNW przydaje się nie tylko w szkole i przedszkolu

Każdy z nas chodził kiedyś do szkoły, wiele osób „zaliczyło” też przedszkole. Dobrze pamiętamy, że w dużym skupisku dzieci i młodzieży nietrudno o wypadek. Młodym ludziom wpadają do głowy przeróżne, także bardzo głupie pomysły. Do tego dochodzą kontuzjogenne lekcje wychowania fizycznego. Wykupienie ubezpieczenia NNW dla dziecka nie jest więc żadną fanaberią, a przejawem zdrowego rozsądku.

Polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, w założeniu chroni przed finansowymi skutkami jakichś niebezpiecznych zdarzeń. Co ważne, polisa może obejmować odpowiedzialność ubezpieczyciela zarówno za wypadki na terenie placówki oświatowej, jak i poza nią – np. w drodze z domu do szkoły (i odwrotnie), na zajęciach pozalekcyjnych czy podczas wakacji. Warto to sprawdzić przed zawarciem umowy!

Standardowo ubezpieczenie NNW obejmuje takie zdarzenia, jak:

  1. Złamania kończyn, urazy głowy i inne urazy będące następstwem nieszczęśliwego wypadku;
  2. Śmierć dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku;

Polisę zawsze można też rozszerzyć o inne prawdopodobne zdarzenia, jak odmrożenia, oparzenia, urazy wewnętrzne, zawał serca czy udar.

Świadczenia w ubezpieczeniu szkolnym dziecka

W zależności od zakresu ochrony, rodzice dziecka, które doznało urazu w wyniku nieszczęśliwego wypadku otrzymają adekwatne odszkodowanie. Wysokość świadczenia finansowego jest obliczana procentowo w zależności od stopnia uszczerbku na zdrowiu. To jednak nie wszystko. W ramach polisy NNW można również liczyć na:

Ranking najlepszych: Luty 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - luty 2024

  • Transport medyczny;
  • Dowóz leków;
  • Zasiłek za czasową niezdolność do nauki;
  • Zwrot kosztów leczenia;
  • Zwrot kosztów lub pomoc w zapewnieniu rehabilitacji;
  • Pokrycie kosztów wypożyczenia lub zakupu protez i innych pomocy ortopedycznych;

Zakres jest więc całkiem szeroki, ale diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dobrym przykładem będą tutaj chociażby wspomniane pomoce ortopedyczne.
Jeśli rodzice wykupią porządne ubezpieczenie NNW dziecka, to ubezpieczyciel pokryje koszt zakupu ortezy, która sprawdza się znacznie lepiej w przypadku leczenia zwichnięć stawów – w szpitalu publicznym niemal zawsze NFZ finansuje tylko gips, który jest niewygodny i wydłuża okres powrotu do pełnej sprawności (czego sam swego czasu doświadczyłem – torebka stawowa). Warto mieć to na uwadze.

Suma ubezpieczenia szkolnego i przedszkolnego

To kluczowe kryterium oceny jakości polisy NNW. Suma ubezpieczenia ma też decydujący wpływ na wysokość składki. W przypadku tzw. ubezpieczeń grupowych nie ma co liczyć na cuda. SU zwykle wynosi od 10.000 do 20.000 złotych. To dużo czy mało? Wszystko zależy od sytuacji. Posłużmy się jednak konkretnym przykładem.

W ramach zawartej polisy ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Dziecko złamało w szkole rękę. Uszczerbek został obliczony na 3%. Jeśli suma ubezpieczenia wynosi 10.000 złotych, a 1% uszczerbku ubezpieczyciel „wycenia” na 100 złotych, to rodzice otrzymają odszkodowanie w wysokości 300 złotych. Wystarczy na może dwie prywatne wizyty u ortopedy lub jedną porządną sesję rehabilitacyjną.
Jeśli jednak suma ubezpieczenia wynosi 50.000 złotych, a 1% uszczerbku to 500 złotych, odszkodowanie będzie opiewać na kwotę 1500 złotych. Mając takie pieniądze można zapewnić dziecku znacznie lepszą i szybszą rehabilitację. To daje do myślenia.

Suma ubezpieczenia jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do składki rocznej jaką przyjdzie nam zapłacić. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka roczna. Poniżej fragment tabeli ubezpieczeniowej AXA ze strony Bezpieczny.pl:
AXA - pakiety NNW Szkolne

Grupowe czy indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Nie podważam sensu przystępowania do ubezpieczeń grupowych. Mają one niezaprzeczalną zaletę, mianowicie są bardzo tanie. W praktyce nie da się znaleźć konkurencyjnej cenowo oferty indywidualnej. Jeśli więc rodziców nie stać na wyższy wydatek, to oczywiście lepiej jest przystąpić do ubezpieczenia grupowego, niż nie zapewnić dziecku żadnej ochrony.

Zachęcam jednak do bycia świadomym konsumentem i dokładnego zapoznania się z zakresem ubezpieczenia grupowego. W dobie porównywarek ubezpieczeń nie ma żadnego problemu z szybkim skonfrontowaniem oferty szkolnej czy przedszkolnej z tą, jaką możemy otrzymać decydując się na polisę indywidualną.

Jak za chwilę się przekonacie, ubezpieczenie szkolne NNW dla dziecka nie jest drogim produktem. Może zatem dojść do sytuacji, w której ubezpieczenie w ramach pakietu grupowego jest tańsze, ale zapewnia o wiele gorszą ochronę i opiewa na wielokrotnie niższą sumę ubezpieczenia. W końcu chodzi o to, aby kupić dobrą, a nie najtańszą polisę, prawda?

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Jak zatem kształtują się ceny ubezpieczeń NNW dla dziecka w ramach ofert indywidualnych? Rzućcie okiem na zestawienie, które przygotowałem:

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczeniaKwota za trwały uszczerbek na zdrowiu (1%)Wysokość składki
AXA12.000-50.000 zł120-500 złOd 32 zł
Generali12.000-50.000 zł120-500 złOd 38 zł
Signal Iduna10.000-50.000 zł100-500 złOd 37 zł
Compensa25.000-70.000 zł140-450 złOd 44 zł

Analizując konkretną ofertę należy oczywiście zwrócić uwagę na znacznie więcej szczegółów. Wiadomo, że innej polisy będzie potrzebować dziecko, które np. uprawia jakiś sport, dojeżdża do szkoły rowerem czy choruje na chorobę przewlekłą.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź dla zaradnych finansowo rodziców: koniecznie sprawdźcie, czy towarzystwo ubezpieczające Wasz dom, mieszkanie czy życie, nie oferuje również polis NNW dla dzieci. Taki zakup pakietowy może się bardzo opłacić.

Kolej na Was. Wykupiliście ubezpieczenie szkolne lub przedszkolne dla dziecka? Wybraliście wariant grupowy czy indywidualny? Może kiedyś musieliście już skorzystać z ochrony w ramach NNW? Zachęcam do komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *