Ile kosztuje prawo jazdy? Wszystkie wydatki, jakie poniesie przyszły kierowca

Sprawdź koszt prawa jazdy kat. B w 2023 roku! Aktualne ceny kursu na prawo jazdy, badań lekarskich, zdjęć do dokumentu, egzaminu i wydania prawka.

Ile kosztuje prawo jazdy?
Fot. C by ZF

Wszechwiedzący Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że 7 na 10 dorosłych Polaków ma prawo jazdy. To nie może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż posiadanie prawka bardzo ułatwia życie – w tym znalezienie pracy. „Za moich młodzieńczych lat” kurs prawa jazdy był najbardziej pożądanym prezentem od rodziców na 18. urodziny. Prezentem, na który nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Powodem były oczywiście koszty takiej „imprezy”. Czy coś się pod tym względem zmieniło? Postanowiłem to sprawdzić i w moim artykule szczegółowo wyjaśniam, ile kosztuje prawo jazdy. Uwzględniam nie tylko cenę samego kursu, ale także wszystkie elementy poboczne, jakie są niezbędne, by uzyskać prawko. 

Zanim zapiszesz się na kurs: ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Każdy przyszły kandydat na kierowcę przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy musi przejść badanie lekarskie, którego celem jest potwierdzenie, że posiada zdolności psychofizyczne do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pisząc prościej: lekarz orzecznik musi ocenić, czy stan zdrowia danej osoby pozwala jej usiąść za kierownicą. 

Podczas takiego badania, które trzeba wykonać w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, lekarz ocenia:

 • Sprawność narządu wzroku
 • Sprawność narządu słuchu
 • Równowagę
 • Układ ruchu 

Ponadto kandydat wypełnia ankietę na temat ewentualnych objawów chorobowych, które mogłyby wykluczyć go z grona kierowców. Zadaniem lekarza jest też sprawdzenie, czy pacjent nie ma jakichś zaburzeń psychicznych oraz czy nie jest uzależniony od alkoholu. 

Warto wiedzieć: Od opinii orzecznika zależy, na jak długo zostanie wydane prawo jazdy oraz czy nie znajdą się w nim dodatkowe zalecenia, np. obowiązek jazdy w okularach korekcyjnych czy z aparatem słuchowym. 

Ile więc kosztuje badanie lekarskie do prawa jazdy? Stawka jest stała dla całego kraju i wynosi 200 zł, przy czym szkoły nauki jazdy bardzo często oferują swoim kursantom zniżki – nawet 50-procentowe. Zdarza się też, że badanie jest już wliczone w cenę kursu (ale wtedy jest on oczywiście droższy w porównaniu z konkurencją – nie ma nic za darmo). 

Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę 

Taki profil musi posiadać każda osoba, która chce się zapisać na kurs prawa jazdy. Jest to dokument elektroniczny zawierający informacje na temat kandydata na kierowcę. Numer ten trzeba przekazać w szkole jazdy na dzień przed rozpoczęciem pierwszych zajęć teoretycznych. Ważne jest przy tym to, że starając się o prawo jazdy na inną kategorię, np. D, trzeba wyrobić PKK ponownie – nawet jeśli zrobiło się to już przed kursem na prawo jazdy kategorii B. 

Do wyrobienia tego numeru potrzebne jest zaświadczenie od lekarza orzecznika oraz 1 kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Można je oczywiście zrobić w każdym zakładzie fotograficznym – koszt to od 20 złotych

Ranking najlepszych: Wrzesień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - wrzesień 2023

Trzeba również wypełnić wniosek, który udostępni szkoła jazdy (można go też pobrać z Internetu), a następnie złożyć go w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Profil Kandydata na Kierowcę zwykle jest wyrabiany od ręki – maksymalny czas oczekiwania wynosi do 2 dni roboczych. Nie trzeba nic za to płacić. 

Kurs prawa jazdy: ile to kosztuje?

Cena kursu w głównej mierze jest uzależniona od kategorii prawa jazdy, o które zamierzamy się ubiegać. W przypadku najpopularniejszej kategorii B (na pojazdy o masie do 3,5 tony) koszt waha się od około 1500 do nawet ponad 2000 złotych. Od czego to zależy? Głównie od miejscowości (paradoksalnie taniej może być w dużym mieście, w którym panuje ostra konkurencja między szkołami nauki jazdy), ale też od renomy danej szkoły. 

Sprawdziłem, jak przedstawiają się stawki kursu na prawo jazdy w 15 największych miastach w Polsce, biorąc pod uwagę ceny wyłącznie w najlepiej ocenianych szkołach nauki jazdy (recenzje z wizytówek Google). Efekty znajdziecie w poniższej tabelce. 

Warszawa 2190 zł (w cenę wliczono badanie lekarskie)
Kraków 1850 zł
Łódź 1550 zł
Wrocław 1700 zł
Poznań 1749 zł
Gdańsk 1850 zł
Szczecin 1950 zł
Bydgoszcz 1700 zł
Lublin 1700 zł
Białystok 1700 zł
Katowice 1799 zł
Gdynia 1700 zł
Częstochowa 1700 zł
Radom 1600 zł
Toruń 1600 zł

Powyższe ceny dotyczą kursów w trybie standardowym i nie uwzględniają zniżek dla uczniów i studentów (często np. 10-15%). Jeśli komuś zależy na ekspresowym odbyciu kursu, to musi się liczyć z dopłatą w wysokości 200-350 złotych. 

Wyjaśnię również, że każdy kurs na prawo jazdy kategorii B obejmuje – zgodnie z przepisami – minimum 30 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 30 godzin zajęć praktycznych, czyli za kierownicą „elki”. Jeśli komuś to nie wystarczy i wciąż czuje się niepewnie za kółkiem, może sobie wykupić dodatkowe godziny jazdy. Tutaj stawki wahają się od 60 do nawet 90 złotych za godzinę. 

Uwaga! Analizując cennik kursu na prawo jazdy w poszczególnych szkołach, dokładnie sprawdzajcie, czy podana cena zawiera wszystkie niezbędne materiały szkoleniowe – np. materiały drukowane czy testy na płycie CD. Zdarza się, że szkoły każą sobie za to dopłacić. 

Kurs prawa jazdy na raty?

Coraz więcej szkół nauki jazdy daje możliwość rozłożenia płatności za kurs na raty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowe poświęcenie większej gotówki. Pamiętajcie jednak, aby zawsze się upewnić, czy to się w ogóle opłaca. Zwykle w przypadku płatności ratalnej sumaryczna cena kursu jest wyższa niż wtedy, gdy płacimy za całość z góry (szkoły doliczają 100-200 złotych). 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Po ukończeniu kursu w szkole nauki jazdy można już zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Trzeba oczywiście za to zapłacić. Ile? To znów zależy od kategorii. W przypadku chęci uzyskania prawa jazdy na pojazdy do 3,5 tony (B) opłata za egzamin teoretyczny wynosi 30 złotych, a za praktyczny – 140 złotych. Łącznie więc koszt egzaminu na prawo jazdy wynosi 170 złotych

Do części praktycznej egzaminu można podejść dopiero po zdaniu części teoretycznej. Jeśli kandydatowi się to nie uda, a zapłacił już za część praktyczną, to opłata ta może zostać zaliczona na poczet kolejnego terminu – wówczas ponownie płaci tylko za część teoretyczną. Jeśli natomiast zda teorię, ale obleje plac manewrowy czy jazdę w ruchu ulicznym, to będzie musiał ponownie przystąpić do części praktycznej i oczywiście znów za nią zapłacić. 

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu od razu można złożyć wniosek o wyrobienie prawa jazdy. Trzeba to zrobić w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy (dotyczy mieszkańców Warszawy). Do wniosku dołączamy aktualne zdjęcie – może być to samo, które były wymagane do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę. 

Koszt wyrobienia prawa jazdy jest stały w całej Polsce i wynosi 100,50 zł. Opłatę tę można wnieść w kasie urzędu lub zrobić przelew na podany numer konta. Dokument będzie gotowy do odbioru po maksymalnie 9 dniach roboczych, poza wyjątkowymi sytuacjami (konieczność wyjaśnienia jakichś nieścisłości). Status swojej sprawy można sprawdzać na bieżąco na stronie www.info-car.pl, podając swój numer PESEL oraz imię i nazwisko. 

Ile w sumie kosztuje prawo jazdy?

Podliczmy wszystkie koszty, uśredniając stawki za kurs podane dla poszczególnych miast:

 • Badanie lekarskie – 200 zł 
 • Zdjęcie do PKK i wyrobienia dokumentu – 20 zł 
 • Kurs na prawo jazdy – 1700 zł 
 • Egzamin na prawo jazdy kategorii B – 170 zł
 • Wyrobienie prawa jazdy – 100,50 zł 

Łącznie: 2190,50 zł. 

Sporo pieniędzy, prawda? Gdybyśmy jednak chcieli poczuć się pewniej i dokupić sobie jeszcze np. 3 godziny jazdy, to koszt prawa jazdy wzrósłby o minimum 180 złotych. Jeszcze głębiej do portfeli muszą sięgnąć osoby, którym nie uda się uzyskać pozytywnego wyniku podczas egzaminu i będą musiały go powtórzyć. 

Pamiętajmy też, że samo zdobycie prawa jazdy to dopiero początek bardzo wysokich wydatków, jakie wiążą się z byciem czynnym kierowcą. Podatek od zakupu samochodu, koszty paliwa, ubezpieczenia OC, serwisu, wymiany opon – jest tego mnóstwo. Dlatego od razu zaproszę Was do lektury artykułu, w którym podpowiadam, jak można bez wielkich wyrzeczeń oszczędzać na posiadaniu samochodu

Zdawaliście sobie sprawę, że zrobienie prawa jazdy jest tak drogie? Są wśród nas osoby, które dopiero czekają te wydatki? Ile płaciliście za kurs prawa jazdy w swoim mieście? Zapraszam do komentowania! 

3 komentarzy

 1. grzesiek

  kurcze to jeszcze kilka lat temu ceny były bardzo znośne a teraz widzę wszystko mocno poszybowało… nie dość ze ceny zaporowe to i pytań i wiedzy coraz więcej i trudniej… współczuję młodym

 2. Adam

  Dzisiaj każde zadanie można powtórzyć, nawet jak sie wymusi pierwszeństwo czy wjedzie na czerwonym świetle. Zdać to pestka w porównaniu do masakry egzaminacyjnej z przed 5 lat. No i wypadki są coraz częściej do zdają ci co nie powinni.

 3. Bardzo ciekawy artykuł.
  Od siebie chciałbym każdemu zainteresowanemu dać jeszcze pare wskazówek

  Sam prowadzę ośrodek szkolenia kierowców więc troche temat znam.

  Po Pierwsze – badania lekarskie – zwykle jak najbardziej badanie kosztuje 200 złotych ale pamiętajcie że bada Was lekarz medycyny pracy. Jeżeli on będzie miał jakieś wątpliwości to wyślę Was do innego specjalisty co może podwoić czy potroić koszta wydane na „zwykłe” badania
  .
  Po Drugie – Ceny kursów podane tutaj są uśrednione ale sami możecie zobaczyć na rozstrzał jaki jest nawet w poszczególnych miastach. W samym Opolu, gdzie prowadzę ośrodek rozstrzał jest między (nawet!) 899 złotych do 1900 złotych. Pytanie tylko, czy w obydwu kwotach dostaniemy tę samą usługę na wysokim poziomie? Warto w takich sytuacjach spokojnie rozeznać się nie tylko w cenie kursu ale i szeregu innych rzeczy. Jak ktoś jest chętny to zostawiam link do artykułu w którym mówię o takich kwestiach ( https://ocsk.pl/porady-i-wskazowki/jak-wybrac-osrodek-szkolenia-kierowcow/ ) i dochodzi nam dalej bardzo ważna rzecz o której miło ,że na ZF sie pojawiła czyli „dodatkowe” czy „ukryte” koszta. Niestety w niektórych szkołach kursy są tanie, za to jazdy dodatkowe (których często nie da się uniknąć) kosztują krocie.
  Warto sprawdzić taką rzecz zanim się zapiszemy na kurs. Tak samo jak tanie kursy w których na „dzień dobry” trzeba dodatkowo dopłacić za materiały szkoleniowe lub po prostu kupić je na własną rękę. Niestety niektórzy właściciele zbyt mocno szukają oszczędności tam gdzie nie powinni.
  Na koniec chciałbym się odnieść do podsumowania na blogu ZF. Sam nie sądzę, że prawo jazdy jest drogie. Oczywiście możemy to zrobić taniej, możemy drożej. Ale Łącznie prawo jazdy to wydatek jaki wydajemy raz na rok/dwa na smartfona, więc czy na prawde jest taki super drogi? Pamiętajmy, że kurs (przy dobrych wiatrach) robi się raz na życie. Raz w życiu zasiadamy do nauki i uczymy się umiejętności, która często zostaje nam na całe życie. To jak zostaniemy nauczeni będzie wpływać na naszą jazdę, na nasze bezpieczeństwo na drodze przez cały czas. Warto w takiej sytuacji iść tam gdzie najtaniej? Prawo jazdy to nie jest „wyrobienie plastiku” jak przy dowodzie osobistym. To bardzo ważny etap w życiu, którego potwierdzeniem jest „tylko” plastik ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *