Booking.com: 7 trików, które pozwolą Ci tanio rezerwować hotele i apartamenty

Ukryte Oferty, specjalne promocje, last minute i inne. 7 sposobów na najtańsze noclegi na Booking.com. Jak tanio rezerwować hotele na Booking.com? Sprawdź!

7 sposobow na tanie hotele w Booking.com
Fot. C by ZF

Booking.com to największa na Świecie strona z rezerwacjami noclegów online. W swojej ofercie ma hotele, apartamenty, wille, domki, domy wakacyjne czy pensjonaty na całym globie. Booking chwali się tym, że przez ich stronę rezerwowanych jest codziennie 1 550 000 nocy. Sama strona działa w 43 językach.

Często zaczynamy planowanie swojej podróży od strony Booking.com. A nawet jeśli nie – to zazwyczaj tam kończymy, gdy okazuje się, że tam znajdziemy najlepszą ofertę noclegów i najczęściej, najniższą cenę. Ceny na Booking.com są często niższe lub takie same jak bezpośrednio na stronie hotelu czy pensjonatu.

Aby jeszcze trochę zaoszczędzić, przygotowałem 7 sztuczek, trików i sposobów na to, aby zarezerwować nocleg na Booking.com, najtaniej jak się da!

1. Poluj na sezonowe promocje od Booking.com

Jest taka specjalna strona w ramach Booking.com, gdzie portal zbiera i prezentuje wszystkie sezonowe oferty ze zniżkami nawet 20%.

Czasem są to po prostu „Najlepsze oferty dnia”, które szybko znikają, a innym razem oferty związane z trwającym aktualnie sezonem.

Booking.com - Wyprzedaż sezonowa

Wyprzedaż sezonowa na Booking.com


Booking.com - Oferty powakacyjne

Oferty powakacyjne na Booking.com

Pod wyszukiwarką znajdziemy listę proponowanych lokalizacji na Świecie, pośród których możemy wybierać. Pisząc ten artykuł „w kilka klików” znalazłem tam np. przyjemny Hotel w Bangkoku za 78 zł za dobę, Hostel w Buenos Aires w cenie 60 zł / doba.

Jeśli wiesz, że chcesz gdzieś się wybrać, ale jeszcze nie wiesz gdzie, to warto rozpocząć poszukiwania właśnie od strony Booking.com z ofertami promocyjnymi.

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

2. Unikaj gorących terminów i korzystaj z rekomendacji

Jeśli termin noclegu nie jest z góry podyktowany np. spotkaniem biznesowym, konferencją, na której musimy się pojawić czy jakimś wydarzeniem, na które wybieramy się samemu lub z rodziną, to warto trochę „pomanewrować” terminami, aby zyskać tańszy nocleg w hotelu czy apartamencie.

Zasada jest prosta: Im więcej osób w danym miejscu i terminie rezerwuje noclegi, tym wyższe ceny.

Oczywiście pierwszym „gorącym” okresem, który przychodzi do głowy, są na pewno miesiące wakacyjne, czyli okres od końca czerwca do 1 września.

W wakacje obłożenie w hotelach, apartamentach czy pensjonatach na dostępnych na Booking.com i we wszystkich innych miejscach jest zdecydowanie najwyższe. Poniżej wykres z raportu GUS, pokazujący stopień wykorzystania miejsc noclegowych w Polsce z podziałem na miesiące. Zaskoczenia nie ma.

Stopień wykorzystania pokoi w hotelach

Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2018 roku – GUS

Ale jeśli sądzicie, że tylko im goręcej, tym drożej, to nie do końca. Duże obłożenie w hotelach jest też w innych terminach:

  • Ferie zimowe (różne terminy, w różnych województwach)
  • Święta Wielkanocne
  • Majówka (1-3 maja)
  • Wrzesień (studenci nadal mają wtedy wakacje)
  • Święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia)
  • Sylwester (31 grudnia)
  • Wszystkie „długie weekendy” w danym roku

Podobnie sytuacja ma się przy zagranicznych wojażach. Karnawał w Rio de Janeiro? Festiwal Kolorów w Indiach? Bitwa na pomarańcze we Włoszech? Właściwie każdy kraj ma swoje święta, tradycje i festiwale, na które zjeżdżają się turyści.

Pamiętajmy też, że nie zawsze wszystkie gorące okresy są nam znane. Wystarczy, że w danym mieście odbywają się jakieś targi, koncerty, seminaria, konferencje lub inne wydarzenia, które przyciągają sporą liczbę turystów i przyjezdnych, a dostępność pokoi hotelowych spada momentalnie. I oczywiście wraz ze spadkiem dostępności, rosną ceny.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Przy poszukiwaniu taniego hotelu na Booking.com, warto korzystać z rekomendacji tego serwisu, który sam ostrzeże nas o gorących okresów, których warto unikać. Dodatkowo zaproponuje inne podobne daty (chwilę przed i trochę po), w których warto rozważyć naszą podróż po to, aby była ona tańsza (a dostępność miejsc noclegowych w proponowanym terminie większa).

Booking.com: Propozycje innych terminów

Propozycje innych terminów na Booking.com

3. Zapisz się do .GENIUS – programu lojalnościowego Booking.com

Porównywarka noclegowa Booking ma swój program lojalnościowy, dzięki któremu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy na noclegach. Dobra informacja tekst taka, że nie trzeba być wielkim podróżnikiem, który zwiedził pół świata ani zbierać mozolnie punktów, aby zostać członkiem .GENIUS. Zasady są proste.

Booking .GENIUS

Program Booking .GENIUS

W programie obowiązują 2 poziomy. Aby zdobyć poziom pierwszy programu Genius w Booking.com, należy odbyć przynajmniej 2 podróże z Booking w ciągu 2 lat. Członkostwo w tym programie lojalnościowym przyznawane jest bezpłatnie i na zawsze, więc nigdy nie wygaśnie.

Jeśli jednak chcielibyśmy zdobyć kolejny poziom członkostwa (poziom 2) i cieszyć się jeszcze większymi przywilejami, musimy zrealizować 5 dowolnych pobytów w okresie 2 lat. I tak samo – jeśli już raz „wskoczymy” na dany poziom, to zostajemy tam na zawsze.

A co daje nam członkostwo? To zależy od zdobytego poziomu.

Poziom Genius 1:

  • 10% zniżki na noclegi w wybranych obiektach

Poziom Genius 2:

  • 10% lub 15% zniżki na noclegi w wybranych obiektach
  • Bezpłatne śniadanie w wybranych miejscach
  • Darmowe podwyższenie kategorii pokoju w wybranych hotelach i apartamentach
Booking.com: Rabat z .GENIUS

Rabat z programem .GENIUS na Booking.com

Dobra informacja jest taka, że gdy wcześniej nocowaliśmy za pośrednictwem Booking.com, a nie założyliśmy konta w serwisie, ani nie przystąpiliśmy do programu .GENIUS, to w każdej chwili możemy to nadrobić. Przy rejestracji, Booking weźmie pod uwagę nasze wszystkie wcześniejsze rezerwacje, wykonywane z tego samego adresu e-mail.

Aby – będąc już członkiem – skorzystać z oferty noclegowej z rabatami i innymi korzyściami, należy szukać na stronie ofert oznaczonych żółtą ikonką .GENIUS.

Booking.com: Oferta z ikoną .GENIUS

Oferta z ikoną .GENIUS na Booking.com

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij link do programu .GENIUS na Booking.com.

4. Zdecyduj się na ofertę bezzwrotną

Kolejnym sposobem na tańsze noclegi na Booking.com jest wybranie oferty bezzwrotnej, która zazwyczaj wymaga przedpłaty i nie daje możliwości anulowania rezerwacji.

Zazwyczaj wygląda to tak, że oferty w ramach jednego obiektu (np. hotelu) mają różne ceny za ten sam pokój. Ceny zależą m.in. od tego, czy zdecydujemy się na dodatkowe śniadanie, ale też… od tego, czy ograniczymy sobie możliwość odwołania rezerwacji. Zazwyczaj, gdy zdecydujemy się na ofertę bezzwrotną, okaże się, że cena za nocleg będzie niższa, i to nawet o 20-25%.

Booking.com: Oferta bezzwrotna

Oferta bezzwrotna na Booking.com

Tak już na marginesie dodam, że czasem udaje się odwołać i takie nieodwołalne oferty. Kiedyś musiałem zrezygnować z bezzwrotnej rezerwacji nie tak długo po złożeniu jej na Booking. Udało mi się wtedy (za sugestią obsługi Booking.com) zadzwonić do hotelu i wyprosić u nich odwołanie wizyty, bez obciążania mojej karty płatniczej. Zawsze warto więc próbować!

5. Zarezerwuj hotel last minute

Opcja dla ryzykantów, ale czasem może się opłacić. Niektóre hotele w Polsce i na Świecie starają się zrobić wszystko, aby mieć jak najmniej pustych pokoi. W związku z tym podobnie do linii lotniczych oferują ceny… last minute.

Na czym pomagają ceny last minute na Booking.com? Czasami niektóre hotele oferują w godzinach 16:00 – 20:00 od 20% do nawet 50% zniżki na noclegi w tym samym dniu.

A gdzie haczyk? Są 2 pułapki, na które trzeba uważać:

  1. Zniżki i oferty last minute dotyczą zazwyczaj tylko tych droższych i bardziej ekskluzywnych hoteli i apartamentów. Nie ma co się łudzić, że tani hotel zaoferuje jeszcze sporą zniżkę.
  2. Takie oferty można upolować zazwyczaj tylko poza sezonem wakacyjno-urlopowym i w okresie niskiego zainteresowania turystów. Odpadają więc zazwyczaj weekendy, święta czy inne daty, w których obłożenie w hotelach jest spore.

Nawet jeśli nie uda się w ten sposób znaleźć najtańszego noclegu w mieście, to czasem może to być sposób, aby upolować super pokój w jednym z lepszych hoteli, w cenie „przeciętniaka”.

No i trzeba się liczyć z tym, że może się nie udać i zamiast super oferty, zostanie nam niewielki wybór ofert w zawyżonych cenach, bo nie przewidzieliśmy, że w tym terminie odbywa się właśnie jakaś branżowa konferencja, której goście zarezerwowali większość miejsc noclegowych w mieście. Opcja dla ryzykantów, ale warto o niej wiedzieć.

Z drugiej strony – czasem nie warto czekać na ostatnią chwilę i lepiej zarezerwować hotel ze sporym wyprzedzeniem. Część miejsc noclegowych oferuje specjalne (niższe) ceny także dla tzw. „wczesnych rezerwacji

6. Płać na Booking.com kartą banku, który oferuje cashback

Niektóre banki oferują we współpracy z Bookingiem specjalne oferty, w ramach których po spełnieniu różnych warunków można otrzymać zwrot części wydatków.

Taką ofertę z 4% zwrotu wydatków na Booking ma dla swoich klientów m.in. mBank w ramach swojego programu mOkazje, ING Bank Śląski w „Moje Rabaty” czy Citi Handlowy dla posiadaczy kart kredytowych w ramach Citi Specials.

4% zwrotu na Booking.com w mBanku

4% zwrotu na Booking.com w mBanku

Przed ukończeniem rezerwacji, warto zerknąć do swojej bankowości internetowej i sprawdzić, czy przypadkiem Twój bank nie ma podobnego programu, w którym zaoferuje Ci zwrot wydatków na rezerwacje noclegów w Booking.com. Jeśli tak, to warto zapłacić za hotel kartą właśnie tego banku.

Zwrot w wysokości 1% wydatków oferuje też recenzowana przeze mnie niedawno karta Curve. Booking.com może być jednym z 3 wybranych przez nas miejsc, w których będziemy otrzymywali cashback 1%. Dodatkowo ta karta może przydać się (podobnie jak Revolut) przy rezerwacji hoteli za granicą w obcej walucie (np. w Euro) oraz na zagranicznych podróżach dzięki wymianie walut po kursie międzybankowym bez spreadów.

A jak nie zwrot pieniędzy to może punkty? Programy do zbierania punktów i wymiany ich na nagrody, takie jak Payback czy Vitay pozwalają na zyskanie dodatkowych punktów za rezerwację noclegu. Jeśli zbierasz punkty, to warto skorzystać.

7. A po rezerwacji sprawdź, czy gdzieś nie będzie taniej

Sposób, który umieszczam nie bez przyczyny na samym końcu. Gdy już zarezerwujemy najlepszy z najlepszych (i przy okazji najtańszy z najlepszych) nocleg, warto poszukać, czy przypadkiem, nie byłoby taniej, gdybyśmy rezerwowali na jakiejś innej stronie.

Warto to zrobić, bo jeśli znajdziemy gdzieś w sieci taki sam nocleg w niższej cenie, to Booking.com zwróci nam różnice w cenie w ramach gwarancji „Wyrównujemy ceny”.

Booking.com: Wyrównujemy ceny

Booking.com: Wyrównujemy ceny

Warunki wyrównania cen od Booking.com:

  • Tańsza oferta musi dotyczyć tego samego obiektu i opcji zakwaterowania (np. Ten sam rodzaj pokoju w hotelu)
  • Tańsza oferta musi obejmować tę samą datę zameldowania i wymeldowania
  • Tańsza oferta nie może być ofertą specjalną, promocyjną, lub oferowaną w ramach jakiegoś programu lojalnościowego
  • Tańsza oferta musi mieć te same zasady odwołania rezerwacji

Jeżeli znajdziemy gdzieś zarezerwowany przez nas obiekt w niższej cenie i będzie on spełniał powyższe warunki – wystarczy, że zgłosimy się do obsługi klienta Booking z linkiem do tej tańszej oferty noclegowej i prośbą o zwrot różnicy w cenie. Ważne, aby zgłosić to po wykonaniu rezerwacji i najpóźniej 24 godziny przed datą zameldowania. Tyle.

A Wy, rezerwujecie noclegi na Booking.com? Z których sposobów na tanie hotele korzystacie, a z których nie? Jeśli udało się komuś zarezerwować gdzieś nocleg dużo taniej, niech pochwali się w komentarzach!

7 komentarzy

  1. Matt

    W tym roku autem po Chorwacji przekonaliśmy się, że można znaleźć także tani nocleg zatrzymując się w trakcie trasy w przydrożnych hotelach, które zwykle są wiele tańsze, niż te bliżej miast nie mówiąc o centrum. U celu podróży pewnie trzeba będzie już skorzystać z Pana rad ;)

  2. Iza

    mam pytanie, czy na Booking istnieje taka opcja, że ceny tanieją po tym jak były już wyższe? Na przykład nocleg w konkretnym hotelu w Brukseli na noc 30 na 31.01 teraz kosztuje 310 zł, czy możliwe że za kilka dni będzie tańszy? czy już tylko może drożeć?

    • Karol

      Iza, może być tańszy, choć nie jest to częste zjawisko. Właśnie dzisiaj ponownie dokonywałem rezerwacji hotelu na Cyprze. Po dwóch tygodniach oferta staniała o 20%, bo pojawiła się oferta „partnera Booking”. Co prawda na trochę innych zasadach niż moja dotychczasowa rezerwacja, ale jako, że różnica na tygodniowym pobycie wynosiła aż 650zł to się skusiłem na roszadę. Myślę, że im wyższa kwota łączna za wyjazd tym bardziej warto ją monitorować. Pojedyncza noc nawet jak stanieje to o ile? 20zł? Zawsze coś, ale pewności nie ma.

  3. Gow

    Booking to szajs miliony ofert po wyborze opcji swojego pokoju wszystkie opcje i wszystkie niby pokoje różnią się cena a zdjęcia wklejaja najlepszego pokoju którego mają kiedyś tak nie było było weryfikowane wszystkie informacje teraz booking to szajs w niejedynym hotelu wybór za pokój przeglądam od 1300 do 2800 zawsze zdjęcia w tych różnej wartości pokojów były takie same serki hoteli przeszukałem wszyscy tak robią a kiedyś trzeba było.dawac rzeczywiste zdjęcia pokoi

  4. ARNI

    dlaczego rezerwacja dokonana na 5dni jest droższa niż takie same rezerwacje dzień po dniu w tym samym terminie- i czy takie działanie jeSt obarczone jakimś ryzykiem!>-DZIĘKUJE ZA ODPOWIEŹ!

  5. Elka

    Ale ściema!! Na stronie hotelu pokój był tańszy o prawie 300zl a ponadto nie wpakujesz się w kanał jak rezerwujesz bezpośrednio. Poczytajcie opinie o Booking.*** , zobaczcie co dzieje się na Facebooku – ludzie przeżywała koszmar. Zacznijcie czytać artykuły. Trafiłam na fałszywe konto , chciano wyłudzić pieniądze a konsultant potwierdza ze wszystko ok, rezerwacja potwierdzona tylko hotelu brak!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *