Pomysł dla globtroterów! Czy warto wyrobić kartę walutową?

Fot. by stevepb / Pixabay.com

Do sezonu urlopowego jeszcze daleko (chyba, że wybieracie się do narciarskiego kurortu lub spędzacie ferie w ciepłych krajach), ale ponieważ przezorny zawsze ubezpieczony, proponuję Wam dziś lekturę na temat sposobów płacenia za granicą. Przyglądam się kwestiom związanym z kartami walutowymi, które w naszym kraju wciąż nie są zbyt popularne. Szkoda, bo przy odrobinie wiedzy, jest to naprawdę świetny pomysł na uniknięcie wysokich kosztów związanych z przewalutowaniami. Czy warto wyrobić kartę walutową? Zapraszam do mojej analizy.

Karta walutowa – nie każdy bank ją wystawi

Znalezienie banku, który zaoferuje nam utworzenie dodatkowego konta walutowego (najczęściej w euro i dolarach, rzadziej w funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich) nie jest w Polsce żadnym problemem – zwykle jednak za taki rachunek trzeba płacić. Gorzej, jeśli zażyczymy sobie wydania do konta karty walutowej, czyli takiej, na której transakcje rozliczane są we wskazanej przez nas walucie.

Sprawdziłem to i okazuje się, że większość działających w Polsce banków może zaoferować swoim klientom wydanie karty walutowej do konta w obcej walucie Nie jest to jednak standard.

Przygotowałem dla Was zestawienie aktualnie najciekawszych ofert. Skupiam się wyłącznie na kartach walutowych do rachunków w euro, ponieważ takie są najpopularniejsze:

BankDostępne konta walutoweKoszt prowadzenia konta w euroMiesięczny koszt posiadania karty w euroProwizja za wypłaty z bankomatów
Bank SMARTEUR0 zł60 zł0 zł w strefie euro
Credit AgricoleEUR, USD0 zł6 zł lub 3 zł dla Konta Prostooszczędzającego Premium5 zł lub 0 zł dla konta Premium
mBankEUR, USD, CHF, GBPDla konta Aquarius 0 złPierwszy rok 0 zł, później 30 zł rocznie0 zł
Pekao S.A.EUR, USD0 zł (dla wybranych) lub 0,99 EUR0,99 EUR jeśli bank rozliczy co najmniej 4 transakcje w miesiącuW bankomatach Unicredit 0 zł, w pozostałych 4% (min. 2,9 EUR).
PKO BPEUR, USD, GBP5 zł lub 0 zł dla nowych klientów (promocja)0,5 EUR1,5 EUR
MilleniumEUR0 zł przy zakładaniu online1 EUR2 EUR
Raiffeisen PolbankEUR, USD, CHF, GBP0 zł10 EUR rocznie2 EUR

Poza tabelą umieszczam ofertę Kantoru Alior Banku, który dla wielu osób jest naturalną metodą unikania wysokich kosztów wymiany waluty. Kantor również daje możliwość wyrobienia karty walutowej do rachunków w euro, funtach lub dolarach. Prowadzenia kont jest bezpłatne, nic nie zapłacimy również za wydanie i posiadanie karty, ale tylko pod warunkiem, że w ciągu pół roku dokonamy choć jednej transakcji bezgotówkowej. Dla okazjonalnych turystów – świetna sprawa.

Drogie są natomiast wypłaty gotówki z bankomatów – Alior każe za to płacić 9 złotych (darmowa jest tylko jedna wypłata za granicą).

Kiedy przydaje się karta walutowa?

Przede wszystkim posiadanie karty walutowej to duża oszczędność, ponieważ unikamy podwójnego przewalutowania.

Gdy płacimy kartą za granicą np. w euro, z naszego konta walutowego zniknie dokładnie taka sama kwota, jakiej zażyczył sobie sprzedawca. W przypadku operowania kartą złotówkową, cała transakcja musi zostać przeliczona na złotówki po kursie bankowym obowiązującym danego dnia (zawsze jest to kurs wyższy niż w NBP, dlatego mamy do czynienia ze zjawiskiem spreadu). Do tego dochodzi także ewentualna prowizja w wysokości nawet kilku procent.

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

Z drugiej jednak strony z tabeli jasno wynika, że posiadanie karty walutowej i konta walutowego nie jest darmowe (poza Kantorem Alior Banku), a w niektórych bankach wiąże się z naprawdę sporymi wydatkami. Jeśli więc mielibyśmy korzystać z takiej karty okazjonalnie, np. podczas wakacji raz w roku, jest to niezbyt opłacalne (znów – poza Kantorem Alioru).

Posiadanie konta walutowego i odpowiedniej karty płatniczej powinny rozważyć osoby często podróżujące za granicę – one mogą realnie zaoszczędzić na przewalutowaniach i prowizjach.

Czy warto wyrobić kartę walutową?

Aby zbytnio nie rozwlekać tego artykułu przygotowałem dla Was zestawienie plusów i minusów posiadania karty walutowej. Będzie czytelnie i – mam nadzieję – rzeczowo. Zacznijmy od plusów:

 • brak kosztów przewalutowania (o ile płacimy w walucie, która obowiązuje w danym kraju) i podwójnego przewalutowania (transakcja nie musi być przeliczana z euro lub dolarów na złotówki);
 • brak konieczności posiadania przy sobie gotówki w obcej walucie i szukania kantorów, co zwiększa komfort podróży i bezpieczeństwo;
 • mocniejszy związek z bankiem, co może przełożyć się na lepsze warunki kredytu;

Na świat finansów nigdy nie należy patrzeć przez różowe okulary, dlatego znalazłem co najmniej kilka istotnych minusów posiadania i użytkowania konta walutowego oraz wydanej do niego karty walutowej:

 • poza SMART kontem EU i Kantorem Alior Banku dość wysokie koszty utrzymania rachunku i karty;
 • konieczność wpłaty środków na rachunek walutowy – samo w sobie nie jest to uciążliwe, ale może być kosztowne (niektóre banki pobierają opłatę za wpłatę np. euro w okienku, inne stosują wysokie spready, co oznacza dużą stratę w sytuacji, gdy decydujemy się przelać środki z konta w złotówkach na to w walucie);
 • poza SMART kontem EU i Kantorem Alior Banku konieczność posiadania rachunku w złotówkach, do którego możemy uruchomić konto walutowe;
  w większości banków wysokie koszty wypłat gotówki z zagranicznych bankomatów;
 • posiadanie kolejnej karty w portfelu nie dla każdego z nas jest komfortowe, a może również przynieść problemy w sytuacji, gdy zostaniemy okradzeni;

Teoretycznie minusy przeważają nad plusami, ale w rzeczywistości opłacalność posiadania karty walutowej i konta w obcej walucie jest sprawą mocno indywidualną. Uważam, że przy częstych podróżach i np. posiadaniu klientów ze strefy Euro (lub częstego robienia tam zakupów), konto walutowe jest dobrym pomysłem. Okazjonalnym turystom zdecydowanie polecam Kantor Alior Banku, który wraz z ofertą kantorów internetowych tworzą świetne połączenie pozwalające na tanie kupno waluty i bezpłatne używanie jej za granicą.

Interesowaliście się kiedyś kwestią kont walutowych i wydawanych do nich kart? A może już takowe posiadacie? Jak się sprawdza? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


11 komentarzy

 1. gobej

  Jeszcze jest konto walutowe w TMobile Usługi bankowe z kartą walutową za 0 zł. Bardzo przydatne przy tranzakcjach internetowych, szczególnie z portalami chińskimi. Jedyny minus to wypłaty z bankomatów za granicą są płatne.

 2. Hanka

  Mam kartę walutową z Kantoru Aliora, ale skorzystałam z niej tylko raz, żeby ustrzec się przed pobraniem prowizji za jej wydanie. Wolę korzystać z kart w PLN, na których operacje walutowe rozliczane są w sposób korzystny dla klienta. Mam takie dwie karty kredytowe i jedną debetową.
  Banki na tych moich kartach przeliczają dowolną walutę (nawet dla nas egzotyczną jak np. brazylijski real) bezpośrednio na złotówki po kursie organizacji płatniczej MasterCard lub Visa nie pobierając za to przewalutowanie prowizji. Nie ma mowy o żadnym przewalutowaniu reala na EUR/USD, a dopiero później na złotówki po kursie banku. Kurs MC/VISA jest bardzo zbliżony do średniego kursu NBP. Na „naszym” realu brazylijskim mamy dzisiejszy kurs VISA 1,2892 zł, natomiast kurs reala w NBP to 1,3049 zł, czyli nawet taniej jest dziś w Visie niż w NBP. Kurs EUR VISA to dziś 4,1569 zł, kurs NBP – 4,1559 zł, natomiast w Kantorze Alior najniższy kurs sprzedaży EUR był dziś 4,1595 zł.
  Do tego na kartach kredytowych mam moneyback 1-2%, więc nikt mnie nie przekona, że lepiej mieć kartę walutową.

  • rodakk

   Zobaczyłem ten artykuł i od razu pomyślałem… A co z Kantorem Alioru? Mam dokładnie to co Ty, kartę do trzech podstawowych walut (Euro, Dolar, Funt). Każdą z nich mogę płacić w Internecie za co nie ma żadnych opłat. W taki oto sposób można kupować w sklepach internetowych za granicą z przeliczeniem waluty po naprawdę dobrym kursie no i na wypadek wyjazdu za granicę mamy możliwość płacenia kartą naszymi wcześniej wymienionymi środkami albo wybranie jednorazowo całości kwoty (jedna wypłata w miesiącu darmowa).

 3. stopa

  Bzwbk konto walutowe w euro za darmo. Korzystam jestem zadowolony. Jedynie za wznowini karty trzeba placic o ile dobrze pamietam.

 4. W co inwestować

  Ja mam taką kartę, że jak płacę w USD, to wychodzi taniej niż zapłata w EUR, mimo że ta pierwsza transakcja musi być przewalutowana na EUR i dopiero potem na PLN, a ta druga tylko na PLN. Trochę dziwne.

 5. Adam

  Nie napisałeś, ze przy transakcjach należy uważać, czy zagraniczny terminal nie chce pobrać należności w PLN, bo wtedy np. w strefie Euro nastąpi przewalutowanie EUR-PLN-EUR. można (przynajmniej w przypadkach których doświadczyłem) ręcznie wybrać opcje obciążenia w EUR.

 6. BJK

  ja jadąc za granicę przełączam kartę ze swojego konta złotówkowego na konto w walucie (GBP, EUR lub USD). A mam konto w Citibanku :)

 7. Bardzo fajny artykuł. Ja niedługo wybieram się na dłuższe wakacje za granice i zastanawiam się nad założeniem konta walutowego. Twój wpis pomógł mi podjąć decyzję do których banków udać się po więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *