Jak działa PAYBACK? Wszystko, co musisz wiedzieć o programie lojalnościowym

Co to jest PAYBACK? Jak działa? Jak korzystać? Gdzie i jak zbierać punkty? Ja wymieniać je na nagrody, rabaty, vouchery czy płacić punktami?

PAYBACK
Fot. C by ZF

Każdy z nas robi codziennie jakieś zakupy – stacjonarnie czy online. A gdyby tak przy okazji zbierać punkty, które w przyszłości da się wymienić na rabaty czy nagrody rzeczowe? Taką możliwość daje PAYBACK, czyli największy program lojalnościowy w Polsce. Nazwa tego programu na pewno obiła Ci się o uszy, ale jeśli do tej pory z niego nie korzystasz, to koniecznie przeczytaj mój artykuł. Wyjaśniam w nim, jak działa PAYBACK i jakie oferuje możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z PAYBACK. Za ten artykuł otrzymuję wynagrodzenie, jednak nie ma to żadnego wpływu na zawartość merytoryczną artykułu.

Czym jest PAYBACK? 

PAYBACK to program lojalnościowy, który umożliwia zbieranie punktów podczas robienia zakupów w sklepach partnerskich programu. Zasada jest bardzo prosta. Uczestnicząc w programie sami szybko uczymy się wybierać te sklepy, w których warto wydawać pieniądze, aby otrzymać bonus w postaci punktów – oczywiście pod warunkiem, że nie przepłacamy za sam produkt. 

Osobiście korzystam z PAYBACK od 2013 roku i już odruchowo wybieram te sklepy, które umożliwiają zbieranie punktów. Oczywiście nic na siłę – jeśli mam lepszą cenę w sklepie niebędącym partnerem programu, to odpuszczam sobie punkty.

W ciągu tych lat nauczyłem się jednak, w których sklepach PAYBACK jest honorowane i rzeczywiście staram się robić w nich codzienne zakupy. Co do zakupów internetowych, to wiedząc, że czeka mnie jakiś zakup, zawsze sprawdzam, czy nie opłaca się dokonać go w sklepie partnerskim PAYBACK (i znów – nic na siłę). 

Jak dołączyć do programu PAYBACK?

Zacznijmy od tego, że udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Nie płacisz ani za posiadanie konta, ani za wydanie karty/używanie aplikacji mobilnej. To dodatkowa zachęta do tego, aby przynajmniej spróbować. 

Sama rejestracja zajmuje kilka chwil. Poniżej instrukcja:

Krok 1. Wejdź na stronę payback.pl i kliknij „Zarejestruj”, a następnie „Dołącz i zamów kartę PAYBACK”. 
Krok 2. Wybierz design karty. 
Krok 3. Wypełnij krótki formularz rejestracyjny. Podaj adres, na który zostanie wysłana karta. 
Krok 4. Zarejestruj otrzymaną kartę na stronie PAYBACK. 
Krok 5. Zacznij używać karty w sklepach partnerskich PAYBACK. 

Ranking najlepszych: Kwiecień 2025

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2025

Rejestracji w programie możesz dokonać także przez aplikację mobilną oraz u wybranych partnerów programu, w ich punktach stacjonarnych. 

Gdzie można zbierać punkty PAYBACK?

Obecnie w programie uczestniczy blisko 300 partnerów – sklepów stacjonarnych i online. Punkty możesz zbierać na przykład podczas:

  • tankowania na stacjach BP (aktualnie 3 punkty za 2 litry paliwa), 
  • robienia zakupów w Kauflandzie (aktualnie 1 punkt za każde wydane 3 zł), 
  • kupując ubezpieczenie w CUK Ubezpieczenia (1 punkt za każde 3 zł), 
  • kupując bilet do Multikina (1 punkt za każde 2 zł), 
  • kupując na Allegro (1 punkt za każde 5 zł).

Lista jest bardzo długa, dlatego po prostu wrzucę grafikę przedstawiającą czołowych partnerów programu PAYBACK jeśli chodzi o sklepy stacjonarne i internetowe. 

Partnerzy Payback - sklepy

Jak zbierać punkty PAYBACK?

Punkty naliczają się podczas każdego zakupu u partnera programu. Do zbierania punktów potrzebujemy tylko karty PAYBACK lub aplikacji mobilnej, do której karta jest już podpięta. 

Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych kartę pokazujemy przy kasie lub skanujemy ją samodzielnie w kasie samoobsługowej. 

W przypadku zakupów online najpierw trzeba zalogować się na stronie PAYBACK lub w aplikacji i przejść do sklepu internetowego wskazanego na liście partnerów (dzięki temu karta zostanie automatycznie rozpoznana w systemie). Proste, bezproblemowe, szybko wchodzące w nawyk. 

Kupując u partnerów PAYBACK zbierasz:

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


  1. Punkty podstawowe – są to wszystkie punkty, które standardowo otrzymuje się za okazanie karty u partnera programu.
  2. Punkty promocyjne – są to punkty otrzymywane za robienie zakupów z kartą PAYBACK oraz specjalnym kuponem. Dzięki temu po prostu otrzymujemy więcej punktów. Przykładowo: kupon promocyjny na zakupy w Kauflandzie pozwala zyskać 20x więcej punktów PAYBACK niż standardowo. 

Rodzaje punktów PAYBACK 

Pierwszym rodzajem punktów PAYBACK są te już gotowe do wykorzystania. Widzisz je na swoim koncie (w aplikacji lub po zalogowaniu się na stronie programu) i możesz je w każdej chwili wymienić czy to na nagrodę/voucher, czy po prostu obniżyć nimi cenę zakupu – na przykład płacąc za paliwo na stacji benzynowej (działa, sprawdziłem to kilka razy). 

Punkty oczekujące – są to wszystkie punkty, które już zostały naliczone, natomiast nie można ich jeszcze wykorzystać. W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych odblokowanie najczęściej następuje w ciągu 48 godzin. Znacznie dłużej trzeba poczekać na odblokowanie punktów za zakupy w sklepach internetowych – nawet od 35 do 90 dni. Dlaczego? Ponieważ PAYBACK musi się upewnić, że nie dokonałeś zwrotu towaru. Dokładna data odblokowania będzie podana w szczegółach transakcji. 

Punkty wygasające – są to punkty, których data ważności się kończy. Na wykorzystanie zebranych punktów masz 3 lata. Widząc, że jakieś punkty niedługo wygasną, warto np. wymienić je na rabat, jeśli nie wystarczą do odebrania nagrody rzeczowej czy vouchera. 

Tańsze zakupy z kartą PAYBACK 

U niektórych partnerów programu możesz znaleźć produkty dostępne w specjalnej, niższej cenie dla posiadaczy karty PAYBACK. Skorzystasz z tego w sklepach Kaufland, Maxi Zoo oraz w marketach budowlanych PSB Mrówka. 

Informacje na temat przecenionych produktów PAYBACK wysyła w newsletterze. Szukaj ich także w aplikacji mobilnej i w gazetkach promocyjnych wymienionych sklepów. 

Jak wymienić punkty na rabat?

Ta opcja powinna szczególnie zainteresować osoby, które nie zamierzają bardzo intensywnie korzystać z programu, przez co uzbieranie puli punktów umożliwiających wymienienie ich na nagrodę rzeczową zajęłoby mnóstwo czasu (i groziło przeterminowaniem się punktów). 

W takiej sytuacji lepiej jest co jakiś czas wymienić posiadane już punkty na rabat przy kasie u wybranych partnerów programu. W tym celu trzeba tylko sprawdzić stan punktów i przeliczyć je na złotówki zgodnie z przelicznikiem PAYBACK:

100 punktów PAYBACK = 1 zł

Przykładowo: mając na koncie 1000 punktów PAYBACK możesz wymienić je na 10 zł rabatu, chociażby płacąc za paliwo na stacji BP. 

Aby skorzystać z rabatu, wystarczy tylko poinformować o tym sprzedawcę i okazać kartę do zeskanowania (fizyczną lub w aplikacji). Sam ustalasz, ile punktów chcesz wykorzystać – w grę wchodzi nawet pokrycie całej kwoty przy pomocy punktów PAYBACK (o ile masz ich wystarczającą liczbę). 

Jak wymienić punkty na nagrodę rzeczową?

Mając już sporo punktów na swoim koncie można je łatwo wymienić na wybraną nagrodę rzeczową – na stronie PAYBACK lub przez aplikację mobilną. Działa to na dokładnie takiej samej zasadzie, jak w przypadku programów lojalnościowych stacji benzynowych. 

Do wyboru masz przedmioty z takich kategorii, jak: kuchnia (patelnie, garnki, blendery etc.), narzędzia (klucze, wkrętaki, elektronarzędzia etc.), samochód (akcesoria GPS, odkurzacze samochodowe, wideorejestratory etc.), ogród (narzędzia ogrodowe, grille etc.), dziecko (zabawki, prezenty dla dzieci w każdym wieku), zdrowie i uroda (suszarki, trymery, golarki, urządzenia medyczne etc.) i wiele innych. 

Warto pamiętać, że nawet jeśli nie masz wystarczającej liczby punktów do wymiany na nagrodę rzeczową, to nadal możesz ją zamówić – różnicę po prostu dopłacisz BLIK-iem lub przelewem. To fajna opcja dla osób, które i tak od dawna zbierały pieniądze na jakiś przedmiot, a teraz mogą częściowo sfinansować jego zakup posiadanymi punktami. 

Jak wymienić punkty PAYBACK na voucher?

Voucher to także ciekawa opcja na zagospodarowanie posiadanych punktów PAYBACK. Dostępne są vouchery o wartości od 10 do 200 złotych, które następnie można wykorzystać np. na Allegro, Zalando, w Empiku, RTV Euro AGD i wielu innych sklepach. Voucher można również przekazać komuś bliskiemu w ramach prezentu. 

Voucher wymieniamy u wybranego partnera PAYBACK, a ewentualną różnicę w cenie po prostu dopłacamy. 

Przekaż niewykorzystane punkty na cele charytatywne 

Jeśli na Twoim koncie uzbierają się jakieś punkty, z którymi nie bardzo masz co zrobić (a nie chcesz kupować czegoś na siłę), to zawsze możesz zamienić je na realną pomoc dla potrzebujących. Punkty z programu PAYBACK można przekazywać na cele charytatywne, wspierając dowolną z organizacji partnerskich programu, np. PAH, Szlachetna Paczka, TOPR itd. 

Aplikacja mobilna PAYBACK 

Jeśli zarejestrujesz się w programie PAYBACK, to od razu pobierz sobie aplikację mobilną – jest darmowa i działa na urządzeniach z iOS oraz Android. Apka bardzo ułatwia aktywne korzystanie z programu.

W aplikacji znajdziesz kupony promocyjne, szybko otrzymasz informację o produktach w specjalnej cenie dla uczestników programu, dowiesz się, u których partnerów w danym momencie otrzymasz wielokrotność punktów, sprawdzisz stan swojego konta czy od ręki przejdziesz do sklepu internetowego, w którym możesz zrobić zakupy z punktami PAYBACK. 

Podsumowanie 

PAYBACK to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które i tak kupują w sklepach partnerskich programu. W takim przypadku punkty będą się naliczać „przy okazji”, a po czasie może się ich uzbierać na tyle dużo, że faktycznie będzie z nich jakaś konkretna korzyść – w moim przypadku głównie są to rabaty na BP i w Kauflandzie. 

Jestem ciekaw, czy sami korzystacie z PAYBACK i jakie są Wasze doświadczenia z tym programem. Polecacie? A może dopiero po lekturze tego artykułu rozważycie dołączenie do programu? Dajcie znać w komentarzach. 

14 komentarzy

  1. Łukasz

    na Booking.com trzeba uważać. Część hoteli wychodzi drożej jak się wejdzie z przekierowania ze strony Payback. Nie wiem jak z innymi sklepami online, ale warto pamiętać, że te punkty często nie są za darmo.

    Jeśli chodzi o nagrowy rzeczowe – wycena na stronie Payback też pozostawia wiele do życzenia (np Tefal BL2C0130: Allegro 165pln vs tefal24.pl 209pln vs Payback 229pln).

    Kiedyś aktywnie zbierałem punkty tankując na BP (teraz zmieniłem sieć). Z moich doświadczeń najlepiej było zużywać punkty na paliwo / kwotowe zniżki w sklepach.

  2. Matt

    Wchodzenie do sklepów online z linków payback? Szkoda, że nie da się podpiąć karty payback pod konto Allegro. Po prostu.

  3. Tadeusz

    Jak działa? Średnio…
    Nie doliczono mi 6000 (60zł)punktów za abonament telefoniczny.
    Gdy minęło 90 dni złożyłem reklamację.
    Rozpatrzono pozytywnie – punkty doliczone na koncie.
    Specjalnie jadę bp aby wykorzystać. Okazuje się że nie mogę bo są oczekujące – co widać dopiero po rozklikięciu szczegółów.
    Piszę do BOKu. Wielokrotnie. Odpowiedzi wymijające, wykluczające się, że czas odblokowania wynosi 30-60 dni, a czasem 90.
    Albo że to wina operatora komórki a nie ich. Jak dociskam, że czekam ponad 90 dni bo miały być do tego czasu a nie otrzymalem więc złożyłem reklamację – te same bezsensowne odpowiedzi.
    W końcu po upłynięciu 90 dni od dopisania punktów w wyniku reklamacji (czyli razem ponad 180 od zakupu) zostały odblokowane i otrzymałem też coś w rodzaju przeproszenia i bonus 500 punktów (5 zł). Jak komuś nie przeszkadza takie podejście – niech korzysta.
    Mnie przeszkadza.

  4. Trochę średnio u nich z punktami w sklepach stacjonarnych. W zasadzie dostałbym punkty jedynie za multikino co jakiś czas. BP ma takie ceny, że raczej tą stację omijam, a ze spożywki Kaufland też ma raczej wysokie ceny, także zbyt dużo tutaj nie nazbieram.

  5. Osobiście korzystam z PAYBACK od 2013 roku i już odruchowo wybieram te sklepy, które umożliwiają zbieranie punktów. Oczywiście nic na siłę – jeśli mam lepszą cenę w sklepie niebędącym partnerem programu, to odpuszczam sobie punkty. W ciągu tych lat nauczyłem się jednak, w których sklepach PAYBACK jest honorowane i rzeczywiście staram się robić w nich codzienne zakupy. Co do zakupów internetowych, to wiedząc, że czeka mnie jakiś zakup, zawsze sprawdzam, czy nie opłaca się dokonać go w sklepie partnerskim PAYBACK

  6. filuś

    Ja nie korzystam i jestem szczęśliwy. Sorry, ale żeby wydać 300 – 500 złotych, by zyskać złotówkę?! Kogoś pogieło? Sorry, ale nie mam w zwyczaju grzebania w śmietniku, by zbierać puszki do skupu.

  7. Marek

    KRÓTKO: NIE WARTO. Payback się nie opłaca. Sprawdź sam, przekonasz się. Potem wróć tu za dwa, trzy miesiące i napisz swój komentarz, że się nie opłaca. Kolejne firmy wychodzą z tego programu. Wychodzi BP. Nie ma wcale Bookingu. Jest coraz mniej kuponów, zbieranie punktów będzie trwało latami. PRZYKŁAD. Za zakup na Allegro dostaniemy jeden grosz za wydane 5 zł czyli 0,2% zwrotu. To tyle co nic. Trzeba zakupić na Allegro za 5000 zł żeby otrzymać w Payback marne 10 zł.

  8. MINIBLOX ONLINE

    Świetny wpis! Cieszę się, że wyjaśniłeś, jak działa PAYBACK. To naprawdę pomocne dla osób, które chcą lepiej zrozumieć program lojalnościowy i korzystać z jego benefitów. Dzięki za podzielenie się tymi informacjami!

  9. 55 Club

    Świetny artykuł! Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie działania programu PAYBACK. Zdecydowanie skorzystam z tych wskazówek, aby maksymalnie wykorzystać korzyści z lojalności. Czy planujecie więcej wpisów na ten temat?

  10. In 999 Lottery

    Świetny artykuł! Zawsze zastanawiałem się, jak dokładnie działa program PAYBACK. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia i praktyczne wskazówki! Teraz wiem, jak lepiej wykorzystać swoje punkty.

  11. 91 Club

    Świetny artykuł! Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie, jak działa program PAYBACK. Cieszę się, że mogę zbierać punkty podczas zakupów. Z niecierpliwością czekam na więcej informacji o dostępnych nagrodach!

  12. Fastwin

    Świetny artykuł! Bardzo dużo przydatnych informacji o PAYBACK. Dzięki za wyjaśnienie, jak działa ten program lojalnościowy. Na pewno zacznę z niego korzystać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *