Kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ile może zająć komornik?

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jeki procent pensji, renty czy emerytury może zająć komornik?

Fot. by AJEL / pixabay

Nikomu nie życzę takiego problemu, ale nie można udawać, że on nie istnieje. Co roku w Polsce sądy wydają tysiące tytułów wykonawczych dających komornikom prawo do wyegzekwowania należności zgłoszonej przez wierzyciela. Na mocy takiego tytułu komornik może dokonać tzw. zajęcia komorniczego na poczet spłaty zobowiązania dłużnika. Jednak twierdzenie, że komornik „puści dłużnika w skarpetkach” można włożyć między bajki. W Polsce obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jaka jest jej wysokość? Czego nie może zająć komornik? Przygotowałem dla Was poradnik.

Jaką kwotę może zająć komornik?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to ustalony ustawowo limit określający, jaką część dochodów osiąganych przez dłużnika może „zagarnąć” komornik. Zgodnie z aktualną i najnowszą ustawą komornik ma prawo dokonać zajęcia do 50% dochodów, czyli np. pensji.

Co z osobami pracującymi w niepełnym wymiarze godzin? Wówczas wspomniane 50% kwoty wolnej od zajęcia jest po prostu wyliczane proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

W najgorszej sytuacji są natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli o dzieło lub zlecenie. Prawo pozwala komornikowi zająć całą pensję osiąganą z tego tytułu! Można tego uniknąć wyłącznie wtedy, jeśli dłużnik pracuje na podstawie takiej umowy u tylko jednego pracodawcy i potrafi to wykazać, np. przedstawiając ciągłość umów. Wówczas komornik nie zajmie całej pensji, a jedynie do 50% dochodów.

Ważne: O planie zajęcia pensji komornik informuje pracodawcę i to właśnie on ma obowiązek odprowadzać część wynagrodzenia pracownika wskazaną przez komornika.

Co z emeryturą lub rentą?

Emeryci i renciści są szczególnie chronieni przed zajęciem komorniczym. Prawo zezwala na zabieranie jedynie 25% dochodów z tego tytułu. Z kolei kwota wolna od egzekucji w 2022 roku wynosi 75% najniższej emerytury lub renty.

Środki z tytułu zajęcia komornikowi przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Które dochody nie podlegają zajęciu komorniczemu?

Zgodnie z prawem zajęciu komorniczemu nie podlegają alimenty ani żadne inne świadczenia rodzinne. Komornik nie może także zabrać dodatku dla dzieci w ramach programu Rodzina 500+. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, należy natychmiast złożyć skargę w sądzie. Komornik może się pomylić w momencie, gdy dokonał wcześniej zajęcia konta bankowego dłużnika – nie wie wówczas, skąd pochodzą dane wpływy.

Ranking najlepszych: Czerwiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - czerwiec 2024

Prawo nie zakazuje komornikom dokonywania zajęcia zasiłków, jednak ich wysokość jest w Polsce na tyle niska, że praktycznie żaden zasiłek nie podlega egzekucji – ma tutaj zastosowanie przepis o limicie zajęcia powyżej minimalnej krajowej.

Warto wiedzieć: Zajęciu komorniczemu podlega natomiast chociażby zwrot podatku. Następuje to automatycznie, bez żadnej zgody ze strony dłużnika. Komornicy zawsze informują Urząd Skarbowy o długach podatnika, dlatego w momencie wystąpienia zwrotu po wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego, kwota ta trafi na konto komornika (oczywiście do wysokości zadłużenia).

Co z zajęciem konta bankowego przez komornika?

Komornik może zająć konto osobiste, oszczędnościowe czy nawet lokatę należącą do dłużnika. Nie jest to do końca skuteczne, ponieważ w takiej sytuacji dłużnik najczęściej po prostu zmienia konto lub wycofuje z niego wszystkie środki.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z prawem bankowym wolna od zajęcia komorniczego jest kwota do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 roku kwotą wolną od egzekucji komorniczej jest więc 3 181,50 zł miesięcznie (od stycznia do czerwca) i 3 225 zł miesięcznie (od lipca do grudnia). Czyli: jeśli dłużnik ma na koncie w styczniu 2200 złotych, to pieniądze te nie mogą zostać zajęte, ponieważ nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia.

Podsumowując: nie jest tak, że komornik może zabrać wszystko, co mu się podoba. Nawet dłużnik może liczyć na ochronę ze strony przepisów prawa. Chodzi przecież o to, aby nikt nie został bez środków do życia.

Co z wierzycielami? Jeśli kwota zajęcia komorniczego ich nie satysfakcjonuje, zawsze mogą złożyć w sądzie wniosek o dokonanie zajęcia na ruchomości lub nieruchomości należącej do dłużnika.

Mieliście kiedyś do czynienia z komornikiem? Może byliście lub jesteście wierzycielami? Czekam na Wasze komentarze!

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


28 komentarzy

 1. Bardzo rzeczowy, konkretny artykuł, jak i cały blog. Gratuluje, świetna robota! Na szczęście powyższe rady mnie nie dotyczą, ale na pewno zajrzę tu jeszcze.

  Odnośnie zajęcia kwoty 1200 zł na rachunku bankowym. To chyba ta kwota jest o około 100 zł. wyższa od 75% z najniższej, ponieważ najniższa netto to około 1460 zł., z tego 75% to 1094 zł.

  • adam

   źle liczysz 75% od kwoty najniższej krajowej brutto czyli w 2018 najniższa to 2100 a 75% to jest 1575zł tyle musi ci bank co miesiąc wypłacić jest KWZ czyli kwota wolna od zajęć nawet jak masz konto zablokowane i 100 komorników

 2. NajlepszaLokata

  Uwielbiam wasz blog:) Wszytko zawsze jasno opisane i można wiele cennych wskazówek wynieś czytając wasze artykuły:)

 3. Przejęty

  Renty socjalne nie powinny w ogóle podlegać zajęciu komorniczemu .Są zbyt niskie i często są jedynym źródłem dochodu

 4. Tomana Mateusz

  mam pytanie mam komornika za alimenty którego spłacam ile moge mam z nim podpisaną umowe i miesiecznie spłacam 200 zł i pytanie moje czy w takim wypadku komornik moze zając mój dom

 5. Z tego co mi wiadomo. Komornik woli mieć stała kwotę spłaty niż zająć mieszkanie czy dom i mieć problemy z jego sprzedażą. Zależy też od wysokości długu no bo nie wiem czy te 200 złotych to dużo czy mało w skali całego zadłużenia

 6. Bardzo fajny artykuł, z którego można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat zajęcia komorniczego. Oby więcej takich wpisów, z których można w przyszłości skorzystać. Powodzenia w dalszej pracy i pozdrawiam!

 7. Stolpe Bsrbara

  Mąż ma 1300 zł brutto renty z częściową niezdolnoscia do pracy,z renty komornik zabiera ok 780 zł na poczet alimentów bieżących i zaległych,na konto wpływa ok 360 zł.w zeszłym miesiącu podjął pracę na umowę zlecenie i teraz moje pytanie,czy wszystko zabierze komornik z umowy zlecenia ?

 8. Weronika Szczepanik

  Mam komornika od 4miesiecy zostawal mi na zycie 1460zl,a w tym miesiacu 815zl,raz mam wieksza raz mniejsza pensje stawka godzinowa zalezy ile godzin wyrobie,jade z komornikiem porozmawiac i czy on powinien mi oddac te 600zl na zycie?

 9. Chudy

  Takie pytanie mam bo już się pogubiłem w tych różnych komentarzach. W 2015-16 roku dostawałem zasiłek dla bezrobotnych w pierwszych 3-miesiącach wynosił 700zł po tym okresie 517zł na rękę.Świadczenie odbierałem na poczcie gdyż nie miałem konta w banku.Czy z tej kwoty mógł zabrać mi komornik za zaległe alimenty

 10. Niko

  A co jezeli mam zwrot z pitu np700 zl i skarbowy urzad przekazal komornikowi ja nie mam zadnych dochodow w tej chwili czy komornik nie powinien mi zwrucic te pieniadze?

 11. Anna kmita

  Jestem obecnie osoba bezrobotna mialam miec zwrotu z podatku ponad 2000 okazalo sie ze komornik zabral mi cala kwote czy mugl tak zrobic?

 12. wiolka

  a ja mam inne pytanie, jak ojciec nie placi bo schorowany na rencie i alimenty sa zasadzone od dziadkow, czy bierzace alimenty i zadluzenie dalej mu rosnie, czy tylko do momentu zasadzenia alimentow od dziadkow.

  • Justyna

   Czy jeśli komornik zajmuje co miesiąc dole z wypłaty za pracę czy może też zająć cały zwrot podatku

 13. Ja mam często do czynienia z komornikami, na szczęście jako pełnomocnik. Podsumowanie wpisu bardzo dobre – komornik najczęściej działa na podstawie przepisów prawa. Nie zmienia to faktu, że trzeba go pilnować – jak każdemu człowiekowi i jemu trafiają się pomyłki.

 14. Kura 12

  Witam serdecznie. Zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na pytanie: Ile będzie wynosić nowa kwota wolna od zajęć komorniczych niealimentacyjnych od Marca 2021r. z mojej renty socjalnej. Czyli ile komornik sądowy będzie musiał mi zostawić do mojej dyspozycji? Obecnie zostawia mi: 878,81zł. Ile będzie wynosić nowa kwota wolna od zajęć komorniczych niealimentacyjnych od Marca 2021r. Proszę o odpowiedź.

 15. Anna

  Witam….
  Czy komornik może zabrać zwrot podatku jeśli pit był tylko rozliczony z renty którą otrzymują dzieci.

 16. Anet

  Wita
  Mama otrzymuje rentę z tytułu urodzenia 5dzieci.Komornik jej zabiera połowę.
  Zostaje jej 550zl.
  Czy to jest zgodne?
  Czytałam że może ścigać 25%.?!
  Pozdrawiam

  • prawdaofinansach.pl

   Z tego co mi wiadomo może zabrać 25% świadczenia rentowego. Radzę zwrócić się w tej sprawie do komornika.

 17. Monika

  Pytanie moje w tym miesiącu nie otrzymałam wynagrodzenia 5.75 zł.jedyny dochód wraz z dzieckiem 2.5roku.Umowa zlecenie.Co miesiąc mam tyle wypracowanych godzin 40.Tak moge tylko narazie dorobić.Komornik zabrał cala kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *