Wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą – to może być bardzo kosztowny pomysł

Zagraniczny bankomat i polska karta, nie są najlepszym połączeniem. Jak uniknąć opłat, prowizji i kosztów przewalutowania, wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą? Sprawdzam!

Fot. CC by redspotted / Flickr.com

Ekspansja tanich linii lotniczych i, mimo wszystko, coraz większa zamożność Polaków, wyganiają nas za granicę. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że co roku na światowe wakacyjne wojaże wybiera się kilka milionów z nas! I się zaczyna – trzeba przywieźć pamiątki, coś zjeść, wypić i się zabawić, czyli wydawać pieniądze. Czasy wożenia ze sobą waluty powoli mijają – teraz rządzi plastik. Wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą może być jednak bardzo kosztowna, jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach. Przypomnę je specjalnie dla Was. Zapraszam do lektury.

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z zagranicznego bankomatu?

Powszechna opinia głosi, że jest to sport dla bogatych. Ja nie do końca się z tym zgadzam, bo mam w tym temacie sporo doświadczeń. Od kiedy świadomie korzystam z karty za granicą (podczas wypłat i zwykłego płacenia w restauracjach i sklepach), nie zauważyłem drastycznego wzrostu kosztów transakcji. Są jednak dwa warunki:

  • trzeba korzystać z konta w banku, który nie pobiera prowizji za wypłatę z zagranicznego bankomatu
  • koniecznie trzeba sprawdzać spread, czyli kurs wymiany waluty obowiązujący w danym banku

Największym problemem może się jednak okazać spread. I tu uwaga – szczególnie trzeba się mu przyjrzeć w przypadku banków reklamujących bezprowizyjne wypłaty za granicą! Niestety, bardzo często te placówki ukrywają faktyczne koszty w wysokim kursie wymiany. Dla pocieszenia napiszę, że bez problemu można też znaleźć banki stosujące minimalny spread. Przy niewielkich kwotach różnica w stosunku do kursu NBP będzie naprawdę prawie niezauważalna. Więcej o kursach walut i spreadach przeczytasz w artykule: Skąd się biorą kursy walut? I gdzie NAJTANIEJ wymienisz walutę?

Jeżdżącym za granicę i korzystającym z karty we znaki daje się też przewalutowanie lub podwójne przewalutowanie. Sprawa jest prosta – operator karty rozlicza naszą transakcję w swojej walucie (Mastercard w euro, a Visa w dolarach). Gdy wypłacamy pieniądze zgodne z walutą rozliczeniową, nie ma sprawy. Gorzej, gdy w np. w Gruzji przyjdzie Wam wypłacić lari. Wtedy bank najpierw przeliczy tę walutę na dolary (lub euro), a dopiero później na złotówki. Zapłacimy więc podwójny spread. Nazywamy to właśnie podwójnym przewalutowaniem.

Kolejną pułapką czekającą na osoby wypłacające pieniądze w zagranicznym bankomacie, jest tzw. opłata surcharge. To rodzaj haraczu pobieranego przez operatora lub właściciela maszyny. Ma on pełne prawo obciążyć nas drobną opłatą, która może istotnie podnieść koszt całej operacji. Pewnym zabezpieczeniem jest to, że na ekranie bankomatu powinien się pojawić stosowny komunikat. Dlatego szczerze polecam czytać wszystkie informacje i nie wciskać automatycznie guzika potwierdzającego wypłatę.

Kantor czy wypłata w zagranicznym bankomacie? A może karta walutowa?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji i tego, co ma dla nas kluczowe znaczenie. Korzystanie z karty podnosi bezpieczeństwo, o ile oczywiście wiemy, jak ją szybko zastrzec w razie zgubienia lub kradzieży. Możemy też w miarę systematycznie kontrolować wydatki logując się do serwisu internetowego banku. Karta jest też bardzo wygodna.

Korzystanie z kantorów na pewno opłaci się osobom, które muszą swojemu bankowi zapłacić prowizję za wypłatę z zagranicznego bankomatu. Doliczając do tego spread koszt takiej operacji może być bardzo wysoki. W miejscach turystycznych kantorów jest od groma, zwykle ich oferta jest podobna. Niestety, to oznacza noszenie przy sobie sporej gotówki, którą w dodatku dużo szybciej się wydaje. Pamiętajmy też, że wciąż są kraje, gdzie płacenie kartą nie należy do normy. Szczególnie w mniejszych miejscowościach akceptowana jest wyłącznie gotówka.

Jeszcze innym, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oferta karty walutowej. W Polsce mocno promuje ją Alior Bank. Do konta walutowego (ale tylko w euro, dolarach i funtach brytyjskich) dostajemy zwykłą kartę płatniczą. Korzystanie z niej jest zwolnione z ryzyka podwójnego przewalutowania lub przewalutowania w ogóle, jeśli wybierzemy walutę, która obowiązuje w kraju docelowym. Do tego możemy liczyć na dość atrakcyjne kursy.

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Sam jeszcze do niedawna podczas zagranicznych wyjazdów korzystałem przede wszystkim z karty wydanej do konta walutowego, a walutę kupowałem w kantorze internetowym. To się jednak zmieniło od czasu, gdy posiadam kartę Revolut. O tym, jak genialne jest to rozwiązanie, przekonacie się po lekturze mojej recenzji Revolut, do czego już teraz zachęcam.

Na sam koniec przygotowałem czytelne zestawienie kosztów, z jakimi wiąże się wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą. Wybrałem najpopularniejsze opcje, czyli:

  • Wypłata przy użyciu karty wydanej do polskiego konta w mBanku, Pekao S.A. oraz Millenium;
  • Wypłata przy użyciu karty walutowej w Alior Banku;
  • Wypłata przy użyciu karty Revolut;

Załóżmy, że zamierzam wypłacić 100 euro w bankomacie w Rzymie. Interesuje mnie tylko koszt, jaki zostanie naliczony za sam akt wypłaty.

Sposób wypłatyOpłataSpread
mBank eKonto0 złduży – od 4,88% do 9,62%
Pekao S.A. konto Przekorzystne0 złduży – od 4,88% do 9,62%
Millenium konto 360°0 zł, jeśli użytkownik zapewnił wpływ na konto w kwocie minimum 1000 złotych i dokonał minimum jednej transakcji kartą lub BLIK-iem. W przeciwnym razie opłata wynosi 2,5% kwoty transakcji, minimum 9 złotych.duży – od 4,88% do 9,62%
Kantor Alior Banku0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, później 9 złotych od każdej wypłaty.mały – od 0,6% do 0,68%
RevolutBez opłat do kwoty 200 euro/dolarów. Powyżej: 2% od kwoty transakcji.brak – lub 0,5% w weekendy

Mogłoby się więc wydawać, że skoro wymienione banki (a jest więcej takich przypadków) nie pobierają opłat za wypłatę gotówki w zagranicznych bankomatach, to ta opcja jest jak najbardziej opłacalna. Niestety, nie jest. Banki nie zwykły rozdawać pieniędzy i tutaj mamy do czynienia z nieco ukrytym kosztem, jakim jest wysoka opłata za przewalutowanie (spread).

Nie ma więc o czym dyskutować. Jeśli zamierzacie często wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów, to wyróbcie sobie kartę Revolut lub ewentualnie Kantoru Alior Banku. Pamiętajcie, że najbardziej dotkliwy koszt takiej operacji stanowi nie prowizja od wypłaty, ale cena za przewalutowanie.

Jakie są Wasze doświadczenia z zagranicznymi wypłatami? Padliście ofiarą drakońskiej prowizji lub nieludzkiego spreadu? Podzielcie się tym w komentarzach.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


30 komentarzy

  1. Za granicą lubię płacić kartą. Po pierwsze nie ma ryzyka, że zgubię wszystkie pieniądze i nie będzie za co wrócić do domu, a po drugie nie muszę biegać po obcym mieście w poszukiwaniu bankomatu :-) Co do kosztów to rzeczywiście istotna jest kwestia przewalutowania, ale tutaj nie mogę narzekać, bo walutą rachunku jest euro :-)

    Jeśli obecne konto jest nieatrakcyjne na wakacje to warto, chociaż na ten czas, założyć sobie bardziej przystępne i po urlopie je zamknąć :-)

  2. Ja, wyjazd do Holandii pamietam kosztownie, jeżeli chodzi o wypłacanie pieniędzy. Pieniądze miałem w euro, ale nie miałem do tego rachunku karty. Tym samym musiałem przelać na rachunek z walutą PLN (przewalutowanie1) następnie wypłacić w Holandii (przewalutowanie2) na dodatek zapłaciłem prowizje i w moim odczuciu było to 10 % … Tyle, można stracić, ale teraz przyjemniej wiem, jak przygotować się do wyjazdu :)

  3. Rozwiązaniem może okazać się karta kredytowa citi banku ze specjalnym pakietem :)

    Osobiście preferuję płacić gotówką za granicą i zabrać ją z kraju powiększoną o jakieś 20%. Czyli z założeń wynika, że potrzebuje załóżmy 1000 euro, zwiększam budżet do 1200 euro i jadę :) takie moje założenia :)

    • Gość w Holandii

      Mam pytanie otóż jestem od kilku dni w Holandi i czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak korzystać z bankomatu chodzi mi o wypłacenie pieniędzy.. A niestety nie znam języka a konto mam w polskim banku jakim jest PKO BP. Z GÓRY DZIĘKI ZA INFORMACJĘ

  4. poselsuski

    Generalnie chyba najlepszą ofertę jeśli chodzi o karty debetowe do płatności za granicą ma ALior Kantor. Po pierwsze same kursy kupna/sprzedaży są korzystne, lepsze niż w wielu kantorach o bankach nie wspominając, poza tym do rachunku można wyrobić sobie karty walutowe – bezpłatne jeśli w przeciągu pół roku dokonamy chociaż jednej transakcji. Alior wydaje 3 rodzaje kart – funty brytyjskie, euro i dolary. Zasada jest taka:

    W krajach gdzie walutą jest funt brytyjski płacimy kartą w funtach, w krajach gdzie walutą jest euro – kartą w euro – a wszędzie indziej, nawet przy tak zwanych egzotycznych walutach – kartą dolarową. W tym ostatnim przypadku zachodzi tylko bowiem jedno przewalutowanie po bardzo korzystnym kursie Mastercarda. Będąc ostatnio np w Czechach i płacąc tam kartą dolarową wyszedł mi średni kurs czeskiej korony niemal równy kursowi NBP.

    Trochę gorzej sytuacja wygląda przy wypłacie pieniędzy z bankomatu bo tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, każda kolejna – 9zł.

    Generalnie taki ogólny sposób jak wygodnie [karta] płacić za granicą można streścić: karta walutowa + kantor internetowy.

    Chciałem jeszcze uczulić na jeden problem na jaki możemy napotkać za granicą a o jakim autor nie wspomniał, mianowicie tak zwane DCC. Jest to usługa pułapka stosowana przez agentów rozliczeniowych/wydawców terminali płatniczych. W skrócie polega to na tym, że przy płaceniu kartą terminal rozpoznaje kraj pochodzenia naszej karty i proponuje płatność w walucie tego kraju. Czyli w przypadku polskich kart, proponuje płatność w złotówkach. Na pierwszy rzut oka wygląda to świetnie ale niestety kurs wymiany proponowany przez terminal jest często nie tylko sporo wyższy niż kantorowy ale i bankowy. A prawdziwy cyrk z DCC zaczyna się w momencie kiedy płacimy w kraju gdzie walutą jest np. euro polską kartą podpiętą do konta walutowego w euro. Termianal rozpozna bowiem, że karta została wydana w PL ale tego jaka jest jej waluta już nie. Zaproponuje nam więc płatność w złotówkach i jeśli się zagapimy to czeka nas bardzo bolesne podwójne przewalutowanie – najpierw z euro na złotówki po niekorzystnym kursie terminala a potem z powrotem złotówki na euro po niekorzystnym kursie banku. Także zawsze trzeba się gapić na ekran terminala i pilnować co się tam wyświetla a jeśli nie to co trzeba to mamy pełne prawo żądać zapłaty w lokalnej walucie.

    Trochę się rozpisałem, pozdrawiam ;)

    • Wielkie dzięki za Twój komentarz i podzielenie się swoimi przemyśleniami.
      Zgadzam się – oferta Aliora jest w tej kwestii bardzo dobra.

      Zapraszam do regularnego śledzenia bloga :-)

    • grejs

      Cenne informacje, szkoda, że przed wyjazdem nie poczytałam więcej na ten temat. To prawda z tym DCC przy wypłacie gotówki z konta walutowego kartą walutową – byłam zszokowana, że bankomat przewalutował mi z euro na złotówki i potem na euro. Nie było możliwości wybrania w bankomacie opcji wypłać w walucie karty, co bym nie zrobiła, bankomat uparcie przewalutowywał. Niestety, gotówka była potrzebna od razu i musiałam ja wypłacić. Później płaciłam już tylko kartą i z tym nie było żadnych problemów.

  5. Wiesiek

    Tak naprawdę karty walutowe polskich banków to lipa.
    Owszem, nasze banki mogą nam prowadzić konta walutowe, ale kiedy chcemy posłużyć się taką kartą to następuje przewalutowanie,
    bo na karcie nigdzie nie ma zapisanego w jakiej walucie jest karta i do jakiego konta jest przypisana – walutowego czy nie.
    Więc np. taki Ryanair sprzedając lot w walucie EUR, przyjmując od klienta płatność kartą EUR,
    sprawdza tylko z jakiego kraju pochodzi karta. Z pobranej informacji wyciąga wniosek, że skoro karta jest polska
    to musi ona być w walucie PLN i PRZEWALUTUJE kwotę z EUR na PLN, w dodatku po bandyckim kursie.
    To samo zrobią bankomaty, zarówno te w Polsce jak i te za granicą.
    Karta do konta walutowego wydana przez polski bank to niestety lipa.
    Chcesz mieć prawdziwą kartę walutową, załóż konto w kraju, gdzie obowiązuje interesująca cię waluta.

  6. Kasia

    Od kilku lat na Węgrzech płacę za pobyt w domu wczasowym kartą kredytową Mastercard (Millenium). Przy płatności kartą ok 4000 zł zaoszczędzam 50-60 zł w porównaniu do wcześniejszego zakupu forintów w kantorze w Polsce i zapłacie gotówką. Podobnie na stacjach benzynowych.
    Bez komentarza.

    • luki

      ja jestem pierwszy raz na wrgrzexh i chciabym z polskiego konta wybrac tutaj walute euro.nie wiem jaki bank jrst najlepszy ,czy wystarczy bankomat?

  7. wietturysta

    Karta walutowa nie sprawdza się np w Wietnamie, gdzie banki nie przewalutowują z obcej waluty na lokalne. Tylko ANZ Bank (2 miasta) i HSBC (5 miast). Przy czym ANZ bierze 40.000 D prowizji ~2$, HSBC 100.000 D prowizji ~5$

  8. Walutowy problem

    Wietturysta możesz proszę wyjaśnić jaki sposób Twoim zdaniem jest najelpszy by wypłacić gotówkę w Wietnamie jeśli mam kartę walutową? Lepiej używać kredytowej w złotówkach?

  9. cóż będzie coraz drożej, banki szukają nowych źródeł przychodu, tabele łatwo zmienić, kursy krzyżowe też nie są mocno atrakcyjne. przed wyjazdem warto dopytać jak transakce są rozliczane. unikniemy niemiłej niespodzianki po powrocie do kraju.

  10. Szkoda, że nie przeczytałam tego wpisu przed ostatnim wyjazdem za granicę… :) No cóż, lepiej późno niż wcale, a człowiek uczy się na błędach. Dzięki za porady!

  11. Teresa

    Wyjeżdżam w czerwcu do Bukaresztu sama , z lotniska muszę dostać się do hotelu Taxi i potrzebne mi będą leje aby opłacić za kurs. Proszę podpowiedżcie mi czy na lotnisku w bankomacie będę mogła pobrac leje i czy w języku angielskim też bedzie to mozliwe? Zaznaczam ,że nie znam też angielskiego ale może jakoś uda mi się . Jestem osoba starszą i mam trochę pietra czy potrafię wybrać na lotnisku te potrzebne środki. Z góry dziękuję!
    A może wziąc euro i taksówkarzowi zapłacic, ale nie znam kursu (euru-leje).

  12. Krys

    Myślę, że od czasu kiedy Revolut Master Card udostępnił PLN jaką jedną z walut głównych karty jest tylko jeden wybór. Brak spreadów, brak prowizji, darmowe bankomaty, darmowe przelewy zagraniczne. Natychmiastowe przesyłanie gotówki. Dla mnie Revolut-cja

    • Isu

      Kiedyś wybierałem z bankomatów euro używając karty alior kantor w euro. Lecz od pewnego czasu pojawił się problem bankomat pyta czy przeliczyć na Euro (mam kartę w euro ze środkami w euro) i gdy nie chce tego zrobić – błąd. Nie da się wybrać. Jedyna opcja to wypłata z przelicznikiem co prowadzi do chorych kosztów.
      Tak że karta alior kantor odradzam, lepiej revllut tam nie spotkałem się z tym problemem.

  13. Kris

    Racja konto Przekorzystne w Pekao ma wypłaty z bankomatów zagranicznych darmowe kurs przelicznik z mastercarda. Polecam też konto proste zasady w Getin Banku z kartą Visa (to ważne!) płatność bezgotówkowa zagranicą tylko po przeliczniku Visy!

  14. Tomek

    Czy ktoś moze potwierdzic jak jest praktycznie z wypłatami z bankomatów w UE z polskich kart walutowych?
    Bank albo Polcard blokują często takie wyplaty przy większych kwotach. Co zrobić, zeby tak się nie działo?

    Druga sprawa to wiecie jakie sa limitykwotowe przy jednorazowej wyplacie np. w Niemczech?
    W Polsce bankomat max wyda ok. 3000 zł, a jak to bedzie w Niemczech lub Austrii?

    • Shs

      Wypłacam często pieniądze z karty w EUR prowadzonej w polskim banku i nie ma żadnych blokad. Jedynie ta odgórna w bankomacie plus ta w twoim banku.

  15. Shs

    Chcesz zaoszczędzić pieniądze, to poza Polską NIGDY nie używaj karty w PLN. W Europie tylko karta w EUR, nawet jeżeli waluta w danym kraju jest inna. Poza Europą EUR dla nikogo się nie liczy a banki zacierają ręce jak ktoś płaci kartą w EUR. Poza Europą TYLKO karta w USD lub w walucie danego kraju, o ile polski bank prowadzi takie rachunki. Wypłaciłem z bankomatów na świecie w przeciągu kilku lat dobrych kilkadziesiąt tysięcy złotych, oczywiście z karty w USD i ZAWSZE było to tańsze niż lokalny kantor. Poza Europą EUR może być sprzedawany nawet taniej niż USD. Szkoda, że turyści samolubnie myślą, że EUR, to najlepsza waluta na świecie a później płacz.

  16. Joanna

    Tak właśnie jestem w szoku wybierałam 1200 zł.w banku spółdzielczym bo zawsze było.korzystnie A okazało się że 314 e.kupilam za 3.80 mi policzyli gdzie euro w kantorze było po 4.24.złodziejstwo i tyle i wybrałam opcję bez przewalutowanie.co źle zrobiłam nie wiem zawsze w BGZ było korzystnie.

  17. Michał

    Nie jestem biegły w w tych wszystkich kruczkach funansowych ale kilka dni temu padłem ofiarą bandyckiego kosztu wypłaty 200 euro z bankomatu we Włoszech. Bankomat podał mi koszty kursu euro i mogłem przerwać transakcję ale miałem niestety nóż na gardle i musiałem wypłacić pieniądze. Kurs euro wyniósł ok. 4,95 zł i za wypłatę 200 euro zapłaciłem 990 zł… ( w tej chwili euro jest po ok. 4,3 zł). Dodam, że mam konto w PKO Bp i chyba wszystkie wypłaty za granicą bezpłatnie. Z czego wynika tak ogromny koszt? Wypłata kosztowała mnie 130zł!

  18. kwart1

    Pierwszy raz po aktywowaniu karty Revolut dokonałem wypłaty z bankomatu za jej pomocą. Na stałe mieszkam w Niemczech i konto Revolut jak i kartę używam w euro. Z uwagi na wyjazd do Polski na próbę wymieniłem 100 Euro na PLN. Jeśli chodzi o sam kurs to nie mam zastrzeżeń. Chciałem przetestować jak to naprawdę działa i wyplacilem 400 PLN w Polsce w bankomacie Euronetu. Chciałem 420 czyli prawie wszystko co było z wymiany ale się nie dało. Okazało się że po wypłacie 400 PLN z Revoluta zeszło 416,95Pln czyli pobrali mi 16,95 PLN prowizji. I teraz się zastanawiam czy ja coś źle zrobiłem czy te wypłaty nie są niestety bezpłatne jak myślałem. A wy jak macie?

    • fiolka

      Sieć Euronet pobiera prowizje od wypłat z kart Revoluta i Curva. Podobno w przypadku Revoluta tylko, gdy jest to Mastercard nie Visa, ale nie wiem, jak się ma to w praktyce

      • fiolka

        już doczytałam: w Revolucie od nowych kart Mastercard nie są pobierane opłaty, ponieważ są one rozpoznawane, jako wydawane w Polsce. Dla tych, co planują w Polsce wypłacać za pomocą Mastercarda Revoluta opłaca się po prostu zamówić nową kartę Mastercarda lub uzywac Visy

  19. fiolka

    Przy bezpłatnej karcie Revolut można wypłacić z bankomatu tylko równowartość 200 euro, a nawet mniej, bo na stronie Revoluta napisane jest, że równowartość 800 zł… więc nie można pisać, jak autor ” Jeśli zamierzacie często wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów, to wyróbcie sobie kartę Revolut lub ewentualnie Kantoru Alior Banku”, chyba , że mówimy o małych kwotach wypałat. Płatne opcje Revoluta pozwalają na więcej działań, ale tu opłaty zaczynają się od 29 zł/mies
    Ponadto zgeneralizowanie przez autora: „Pamiętajcie, że najbardziej dotkliwy koszt takiej operacji stanowi nie prowizja od wypłaty, ale cena za przewalutowanie” właśnie raczej nie dotyczy Revoluta, który opiera się na kursach międzybankowych. Jeśłi zaś chodzi o prowizje przy przewalutowaniu, to Revolut pobiera je w weekendy od 0,5 do 2% w zależności od waluty i… jak się często okazuje nawet w przypadku euro, gdzie teoretycznie powinna być ona naliczona w wysokości 0,5%, zdarza się ona wyższa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *