Darmowe e-booki i audiobooki: 18 miejsc, z których możesz je legalnie pobrać

Zobacz listę 18 legalnych miejsc, z których możesz pobrać darmowe ebooki i audiobooki. Tysiące książek do przeczytania i przesłuchania za darmo!

Darmowe ebooki i audiobooki
Fot. C by ZF

Skoro statystyczny Polak czyta mniej niż jedną książkę rocznie (a w ogóle do czytania przyznaje się tylko 42% z nas), to coś jest z nami ewidentnie nie tak. Najczęściej unikanie kontaktu z literaturą uzasadniamy brakiem czasu oraz – to szczególnie ciekawe – wysokimi cenami książek. Ten drugi argument da się bez trudu obalić. Po pierwsze: są biblioteki. Po drugie: każdy z nas może pobrać sobie e-booka lub audiobooka z Internetu, legalnie i bez płacenia! 

Źródeł zupełnie darmowych e-booków i audiobooków jest mnóstwo, pomijając oczywiście serwisy peer-to-peer, których użytkownicy w większości przypadków łamią prawa autorskie (czyli po prostu kradną). W tym artykule pokażę Wam, skąd możecie uczciwie pobrać cyfrowe oraz czytane wersje książek. Korzystajcie! 

#1: Wolne Lektury 

To najpopularniejsza baza darmowych e-booków w polskim Internecie. Na moment pisania tego artykułu do wyboru mieliśmy ponad 5500 książek. Projekt Wolne Lektury pierwotnie miał zapewnić uczniom dostęp do lektur z listy Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale obecnie źródło obejmuje także mnóstwo innych książek, w tym bestsellerów światowej literatury. 

Ta internetowa biblioteka daje dostęp nie tylko do e-booków, ale też audiobooków (m.in. czytanych przez Jana Peszka czy Andrzeja Chyrę), których wybór jest jednak znacznie skromniejszy. Tak czy inaczej warto spróbować. Nie trzeba się rejestrować, ale można wesprzeć projekt drobną wpłatą. 

Łapcie link do Wolnych Lektur: wolnelektury.pl

#2: POLONA

POLONA to największa cyfrowa biblioteka w naszym kraju, która obejmuje – uwaga – ponad 3 400 000 różnego rodzaju tytułów. Można z nich korzystać zupełnie za darmo, ale jest mały haczyk. POLONA w większości obejmuje skany książek. Da się oczywiście czytać, natomiast komfort może być dyskusyjny. 

Plusy? W bazie znajdziemy nie tylko polskie, ale też zagraniczne dzieła, w tym większość książek, które są zaliczane do kanonu światowej literatury. To odpowiedni adres dla osób, które chcą nadrobić zaległości czytelnicze, dla studentów oraz uczniów. Co ważne, baza codziennie powiększa się nawet o 2000 tytułów, dlatego jeśli akurat nie ma w niej książki, która Was interesuje, to warto chwilę poczekać. 

Link do cyfrowej biblioteki POLONA macie tu: polona.pl

Ranking najlepszych: Kwiecień 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - kwiecień 2024

#3: Project Gutenberg 

Świetna baza darmowych e-booków, która na ten moment obejmuje ponad 60 tysięcy pozycji. Niestety, większość z nich jest dostępna tylko w języku angielskim oraz francuskim. Znajdziemy tutaj zaledwie około 30 książek napisanych po polsku. Jeśli biegle posługujecie się angielskim, to koniecznie poszukajcie tutaj interesujących Was dzieł – dostępne są m.in. klasyki Oscara Wilde’a, Franza Kafki, Lewisa Carrolla czy Jane Austen. 

Link do bazy Project Gutenberg macie tutaj: www.gutenberg.org

#4: Woblink 

Ten popularny serwis z e-bookami także udostępnia niektóre zasoby za free. Do wyboru mamy około 1500 pozycji, w tym takie klasyki, jak „Księga dżungli”. Spokojnie da się tutaj znaleźć coś z różnych gatunków literatury, włącznie z dość trudno dostępnymi dziełami, np. Howarda Philipsa Lovecrafta czy Jacka Londona. 

Darmowych e-booków szukajcie pod tym adresem: woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

#5: Wydawnictwo Ossolineum 

Renomowane wydawnictwo, kojarzone przez wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli w ręku klasyczne wydania najwybitniejszych dzieł polskiej literatury, udostępnia za darmo wybrane lektury w formie e-booków. Bezpłatnie można pobrać:

 • „Lalkę” Bolesława Prusa. 
 • „Treny” Jana Kochanowskiego. 
 • „Poezje wybrane” Bolesława Leśmiana. 
 • „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska. 
 • „Nie-Boską komedię” Zygmunta Krasińskiego. 
 • „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. 
 • „Wybór dramatów” Stanisława Ignacego Witkiewicza. 
 • „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego. 
 • „Opowiadania. Wybór esejów i listów” Brunona Schulza. 

Książki te, w formie darmowych e-booków, są do pobrania pod tym linkiem: wydawnictwo.ossolineum.pl/products/

#6: Wikiźródła

Każdy z nas korzysta z Wikipedii, ale mało kto wie, że największa cyfrowa encyklopedia na świecie stanowi również źródło darmowych książek. Znajdziecie je w dziale „Wikiźródła”. Ciekawostka: z tej bazy można pobrać np. cyfrową wersję „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Wybór nie jest może duży (dominują dokumenty historyczne), ale zajrzeć na pewno warto. 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Link do Wikiźródeł macie tutaj: pl.wikisource.org

#7: Księgarnia Helion 

Helion to jedna z najpopularniejszych księgarni internetowych specjalizujących się w sprzedaży książek o tematyce informatycznej. Dużą jej zaletą jest udostępnianie także całkowicie darmowych e-booków. Od razu wyjaśnię, że nie ma co liczyć na fajerwerki. Wybór jest bardzo skromny, ale może znajdziecie tutaj coś dla siebie. 

Szybki link do kategorii e-booków za 0 zł: helion.pl/kategorie/darmowe.

#8: Ninateka

Ninateka jest bazą treści wideo, w której znajdziemy archiwalne filmy czy produkcje dokumentalne. Gdy wejdziecie na tę stronę, to zajrzyjcie do zakładki „Książki”. Czekają tam na Was audiobooki, w tym zupełnie darmowe. Z ciekawszych pozycji można wymienić chociażby „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej czy „Następny do raju” Marka Hłaski. 

Tu macie link do bazy darmowych audiobooków Ninateki: ninateka.pl/vod/ksiazki-czytane/

#9: Instytut Pamięci Narodowej 

IPN także stworzył bazę publikacji naukowych, która obejmuje pozycje dostępne zupełnie za darmo. Minusem jest natomiast to, że trzeba ich cierpliwie szukać, ponieważ nie ma osobnej kategorii z bezpłatnymi e-bookami. 

Jeśli jednak interesuje Was literatura faktu, opracowania naukowe oraz specjalistyczne, to warto zajrzeć pod ten adres: ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki

#10: Polski Fundusz Rozwoju 

To zaskakująca propozycja, która powinna zainteresować głównie przedsiębiorców, osoby pracujące w marketingu, inwestujące w samorozwój oraz managerów. Polski Fundusz Rozwoju na swojej stronie internetowej udostępnia darmowe e-booki o sprzedaży, marketingu czy zarządzaniu czasem.

Może znajdziecie tutaj coś dla siebie: startup.pfr.pl/pl/baza-wiedzy/ebooki/

#11: Lasy Państwowe

Pomyślelibyście, że Lasy Państwowe także mogą podzielić się z nami bezpłatnymi e-bookami? Dostępne pozycje traktują nie tylko o polskiej florze i faunie. Można znaleźć również poradniki dla fanów survivalu oraz gotowania (nauka przyrządzania dań z produktów zebranych w lesie).

Jeśli taka tematyka Was interesuje, to zajrzyjcie pod ten link:  www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/e-book-od-lasow-panstwowych

#12: YouTube 

Największy serwis wideo na świecie daje dostęp do darmowej muzyki, filmów, ale też audiobooków. Wybór jest naprawdę spory i obejmuje zarówno pozycje czytane po polsku, jak i w innych językach. Choć muszę przyznać, że nie jestem pewien co do legalności niektórych ze znalezionych pozycji.

Sposobem na szybkie wyszukanie darmowych audiobooków na YouTube jest wpisanie w pasku wyszukiwarki frazy „audiobook pl całość”. Zrobiłem to już za Was, dlatego po prostu łapcie link: www.youtube.com/results?search_query=audiobook+pl+całość

Rada: Zasubskrybujcie na YT kanały Audioteka oraz Słuchaj za darmo, gdzie znajdziecie duży wybór bezpłatnych audiobooków z zasobów Audioteki. 

+6 dodatkowych miejsc z darmowymi e-bookami i audiobookami

Na koniec wymieniam jeszcze inne znalezione serwisy, z których możecie legalnie pobierać darmowe e-booki i audiobooki:

 • Bajkowy Tata – darmowe audiobooki, wierszyki, bajki, rymowanki i opowiadania dla dzieci i młodzieży,
 • Nexto – 5 darmowych audiobooków – w tym Konwersacje MP3 dla początkujących w j. angielskim (darmowy fragment) – audiokurs + ebook,
 • Virtualo – audiobooki: „Dom nad rozlewiskiem” – 4,5 godziny darmowego słuchania, „Legendy Wileńskie” i „Kresy Kresów. Stanisławów jednak żyje”, 
 • Publio – aż 222 pozycje za darmo! Zarówno e-booki, jak i audiobooki, 
 • Legimi – sporo darmowych e-booków i audiobooków + możliwość skorzystania z ciekawego abonamentu na czytanie e-booków i słuchanie audiobooków: ponad 75000 książek od 6,99 zł miesięcznie. Abonament można przetestować przez 7 dni za darmo.
 • Audioteka – wspominałem już o ich kanale na YouTube, ale warto też polecić ich dział z darmowymi audiobookami i słuchowiskami. Są tam do przesłuchania: „Rewolucja.exe”, „Osobliwiec” i „Umrzeć przed śmiercią”.

Darmowe e-booki i audiobooki o finansach: co czytać?

Jako że ten blog traktuje o tematyce finansowej, to nie mogę odmówić sobie wspomnienia linku do polecanych przeze mnie książek o tematyce finansowej, które warto moim zdaniem przeczytać.

Przede wszystkim polecam mój darmowy e-book zatytułowany „Jak oszczędzić 3291 zł rocznie na codziennych wydatkach …i nie dać się zwariować?”. Jest to praktyczny poradnik, w którym na konkretnych i sprawdzonych przykładach pokazuję jak zmniejszyć rachunki za prąd, gaz, wodę i ogrzewanie.

To 55 stron wypełnionych wiedzą, udostępnionych bezpłatnie w formatach PDF, EPUB i MOBI. Wysyłany jest on automatycznie i za darmo po podaniu adresu e-mail.

Warto też zerknąć na moje zestawienie TOP 10 książek o finansach, które warto przeczytać. Znajdziecie tam listę rekomendowanych przeze mnie pozycji z zakresu finansów osobistych – od praktycznych poradników, po ciekawe i wciągające książki fabularne. Niestety, te pozycje nie są za darmo w formie e-booków czy audiobooków. No, ale zawsze można udać się do biblioteki i wypożyczyć z niej (bezpłatnie) papierowy egzemplarz.

Znaliście te źródła darmowych e-booków i audiobooków? Korzystacie? Wolicie cyfrowe, czy jednak drukowane wersje książek? A może stawiacie na audiobooki? Czekam na Wasze komentarze. 

5 komentarzy

 1. Matt

  Warto też zapytać w Państwa bibliotekach, czy na swoje konto biblioteczne można zasubskrybować za darmo lub z rabatem dostęp do płatnych platform. W WBP Kielce na początku ’21 mieliśmy taką promkę dla Legimi.

  A jeśli chodzi o czas na czytanie Panie Mateuszu, to jedni nie czytają, a np. ja bardzo bym chciał, ale trzeba się powstrzymywać! Po 1 to super serię trafiłem (uwielbiam fantastykę), a po 2, to praca mgr się sama nie napisze ;p
  Pozdrawiam!

  • @Matt – dobry trop z tym podpytywaniem w bibliotece o rabaty czy kody do platform. Też kiedyś o tym słyszałem, choć sam nie miałem okazji korzystać! Dzięki za komentarz! :)

 2. Wojciech Wilczyński · 2 minuty temu
  0 0
  Od czterech lat na Youtube na kanale
  zamieszczam audiobooki, opowiadania z mojej strony autorskiej http://www.wilczynski-nowele.pl na której znajdziecie również pięć książek.
  Jest ich już 44 a lektorami są aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina moje audiobooki i ebooki są publikowane online m.in. w USA, Kanadzie, Australii
  Zapraszam serdecznie
  Autor Wojciech Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *