Budżet domowy – zacznij go prowadzić!

Fot. © apops - Fotolia.com

Przejmij kontrolę nad swoimi finansami za pomocą dobrze przygotowanego i sumiennie prowadzonego budżetu domowego.
Prowadzenie własnego budżetu domowego, pozwoli Ci na prześwietlenie Twoich finansów i znalezienie dziur w Twoich finansach, przez które co miesiąc uciekają Ci pieniądze.

Domowy budżet to fundament, który jest niezbędny do zbudowania stabilności finansowej i zapanowania nad swoimi wydatkami. Wiedząc na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze będziesz mógł zacząć optymalizować swoje wydatki oraz zacząć myśleć o ich oszczędzaniu i inwestowaniu.

„Ale to zajmie mi dużo czasu…”

Najczęstszą wymówką jaką słyszę, gdy przekonując kogoś do prowadzenia własnego budżetu i spisywania wszystkich wydatków jest ta o marnowaniu czasu.
Czy naprawdę prowadzenie domowego budżetu zajmuje dużo czasu? Niekoniecznie.
Systematyczne prowadzenie budżetu domowego to nic trudnego a wpisywanie codziennych wydatków to kilkanaście sekund na jeden wydatek.

Oczywiście, na samym początku, gdy nigdy nie spisywałeś swoich wydatków i przychodów – przygotowanie budżetu od zera może zająć trochę czasu. Jednak gdy już wszystko będziesz miał wypisane „czarno na białym”, to spisywanie swoich bieżących drobnych wydatków zajmie tylko moment.

Warto poświęcić trochę czasu, bo mogę Ci zagwarantować, że po zakończeniu pełnego miesiąca będziesz zaskoczony tak jak ja!
Gdy pierwszy raz spisałem sobie wszystkie przychody i wydatki i przygotowałem sobie osobisty budżet, zdziwiłem się bardzo ile pieniędzy potrafię wydać na niektóre rzeczy i ile mógłbym oszczędzić w niektórych dziedzinach.
Jestem przekonany, że czas który poświęcam na prowadzenie budżetu domowego zwraca mi się z nawiązką!

Krok pierwszy: Zacznij teraz!

Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć prowadzenie domowego budżetu? TERAZ jest najlepszy moment, aby zacząć.
Weź do ręki kartkę papieru, otwórz arkusz w Excelu lub załóż konto na stronie służącej do prowadzenia budżetu i zacznij działać.

Każdy dzień odkładanie tej decyzji (a może od nowego miesiąca, a może po wakacjach) to pieniądze, które wypływają z Twojego portfela, a mogłyby w tym czasie np. pracować na Twoją emeryturę.

Ranking najlepszych: Grudzień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - grudzień 2023

Na początek wypisz wszystkie swoje źródła przychodów. Nie powinno być to trudne, ale zastanów się dobrze, czy poza pensją otrzymujesz jeszcze jakieś – nawet drobne – stałe kwoty z innych źródeł. Może wykonujesz czasem jakieś drobne zlecenia, czy pomagasz znajomym za pieniądze? A może wynajmujesz mieszkanie czy ktoś spłaca Ci pożyczkę którą mu udzieliłeś? Wypisz wszystko, aby mieć jasność co do tego jaka kwota wpada co miesiąc do Twojego portfela.

Gdy już wiesz ile pieniędzy wpływa do Ciebie co miesiąc, czas na wypisanie cyklicznych wydatków.
Sprawdź w historii swojego konta bankowego czy w historii faktur jakie masz stałe opłaty, których kwota nie zmienia się co miesiąc.

Z najważniejszych cyklicznych wydatków będą to najczęściej:

  1. Edukacja (np. przedszkole dziecka, czesne za studia)
  2. Raty kredytów (np. rata kredytu hipotecznego, czy kredytów konsumpcyjnych)
  3. Ubezpieczenia (np. polisa ubezpieczeniowa, ubezpieczenie mieszkania)
  4. Rachunki (np. internet, kablówka, czynsz lub opłata za wynajem)
  5. Transport (np. bilet miesięczny)

Oczywiście takich wydatków może być znacznie więcej i dla każdego wyglądają one inaczej.

Następnym krokiem jest wypisanie wszystkich nieregularnych i zmiennych kwotowo wydatków.
Wypisz wszystkie wydatki, których kwota może być różna w zależności od miesiąca. Na początek należy wpisać wydatki z miesiąca od którego zaczynamy tworzyć nasz budżet.

Z najpopularniejszych wydatków zmiennych będą to:

  1. Zakupy (tutaj warto podzielić je sobie na kategorie np. spożywcze, chemia, hobby, odzież i obuwie, programy i gry, alkohol)
  2. Dziecko (np. pieniądze na drobne przyjemności dla dziecka, wydatki na pomoce naukowe)
  3. Dom i ogród (np. wyposażenie wnętrz, meble, rośliny do ogrodu, usługi naprawcze)
  4. Osobiste (np. kosmetyki, fryzjer, kino, koncerty, wyjazdy, noclegi, restauracje)
  5. Rachunki (np. prąd, gaz, woda, komórka)
  6. Transport (np. paliwo, bilety, taksówki, naprawy samochodu, opłaty za parkowanie)
  7. Zdrowie (np. lekarstwa, płatne wizyty, dentysta)

Pamiętajmy, że im dokładniej skategoryzujemy każdy wydatek, tym więcej będziemy wiedzieć o naszych preferencjach zakupowych i tym więcej wniosków będziemy mogli wyciągnąć z naszego budżetu.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Krok drugi: Uzupełniaj, sprawdzaj, planuj

Gdy już wykonałeś pierwszy krok w postaci stworzenia budżetu, niezmiernie ważną kwestią jest jego bieżące aktualizowanie.
Im częściej wpisujesz swoje wydatki, tym łatwiej będzie Ci to szło.

Sam musisz ustalić, czy wygodniej Ci wpisywać transakcje np. chwile po jej dokonaniu (np. na kartce czy na smartfonie), raz dziennie wieczorem, czy raz na kilka dni / tydzień.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie najlepiej sprawdza się model mieszany: na bieżąco i raz dziennie.
Zbieram wszelkiego rodzaju paragony i potwierdzenia dla transakcji gotówkowych (bezgotówkowe są w historii konta bankowego) i na koniec dnia staram się wszystkie je wpisać do swojego budżetu, aby nie zatonąć w papierkach. Gdy na jakąś transakcję nie mam potwierdzenia to nie ufając swojej pamięci staram się od razu ją zapisać na smartfonie.

Sam na pewno znajdziesz optymalny sposób i czas na zapisywanie sobie wszystkiego. Pamiętaj jednak, że w prowadzeniu budżetu domowego najważniejsza jest skrupulatność.
Nie pomijaj niczego, zapisuj na bieżąco i zaglądaj do budżetu jak najczęściej.

Już po wpisaniu wszystkich informacji pierwszego miesiąca, będziesz w stanie wyciągnąć wnioski i znaleźć rzeczy, na których mógłbyś oszczędzić realne pieniądze!

Narzędzia wspomagające prowadzenie budżetu

W internecie możemy znaleźć wiele bezpłatnych narzędzi ułatwiających prowadzenie domowego budżetu. Wybór narzędzia i sposobu zapisywania swoich wydatków zawsze należy wyłącznie do Ciebie. To czy swój budżet prowadził będziesz na kartce papieru (nie jest to wygodne!), w Excelu czy w wyspecjalizowanym narzędziu jest sprawą drugorzędną.

Przykładowe rozwiązania które mogę polecić:

  • Arkusz kalkulacyjny – najprostsza forma prowadzenia budżetu (nie licząc kartki papieru), jednak niezbyt wygodna. Dobrym pomysłem jest trzymanie pliku z własnym budżetem w chmurze (np. Google Docs).
  • Kontomierz – Najpopularniejsze narzędzie online do zarządzania budżetem domowym i oszczędnościami trzymanymi w bankach (lokaty, fundusze itd.). Można z niego korzystać zarówno ręcznie wpisując wszystkie wydatki i przychody, jak i importując historię transakcji z konta bankowego.
  • Moneyzoom – Działa analogicznie do kontomierza, ale na tę chwilę nie posiada możliwości automatycznego importu danych o transakcjach z banku (wszystko trzeba wpisywać ręcznie).

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do prowadzenia budżetu domowego i jeśli do tej pory tego nie robiłeś, zaczniesz spisywać wszystkie swoje wydatki i przychody.
Jestem przekonany, że pomoże Ci to zapanować nad własnymi finansami a wnioski, które będziesz mógł wyciągnąć na podstawie budżetu przyczynią się do znalezienia możliwości na oszczędzenie dodatkowej gotówki.

Jeśli masz jakieś pytania lub własne przemyślenia – nie wahaj się napisać komentarza pod artykułem.

Temat domowego budżetu będzie często powracał na tym blogu, także zapraszam do subskrybowania bloga na facebooku lub za pośrednictwem newslettera.

5 komentarzy

  1. bambo75

    Przypadek powiązany z pechem sprawiły, że w jednym „cyklu rozliczeniowym” z elektrownią popsuły mi się obydwa telewizory (stare, tzw. głębokie), wyszedł mi też zakup nowego komputera. W jednym „cyklu” zakupiłem: dwa nowoczesne telewizory: jeden lcd, drugi ledowy; nowy komputer z monitorem ledowym; wymieniłem prawie wszystkie żarówki na energooszczędne. Oszczędność „w skali roku” wyszła mi około 500zł ! Jak myślicie: czy warto było???

    • Jurcik

      zarowki led zwroca sie juz po roku, a telewizor led moze po 10 latach, drugi telewizor jest zbyteczny. Lepiej nie miec telewizorow, ruszyc sie na dwor, zadbac o zdrowie, dlugofalowo to bedzie oszczednosc zycia, nie dosc ze oszczednosc to i dluzsze zycie – w koncu zdrowie jest najwazniejsze :-)

      sorry za brak polskich czcionek

  2. 123edek456

    Krótko i na temat, jak to faceci mają w zwyczaju.
    Ja prowadzę budżet domowy w programie „Finanse domowe 2”
    Dla mnie rewelacja, poza budżetem można zapanować nad całym gospodarstwem domowym.

  3. Wojtek

    Prowadzenie budżetu do absolutna podstawa jeśli mamy zamiar przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Dzięki temu prostemu narzędziu mamy możliwość wglądu w nasze archiwalne wydatki, co pozwala nam wyłapać na co i ile wydajemy. Budżet domowy pozwala nam także planować przyszłe wydatki i lepiej zarządzać swoim portfelem. Wszystko to sprawia, że to my zaczynamy rządzić naszymi pieniędzmi, a nie one nimi. Prowadzenie budżetu domowego to pierwszy krok do oszczędzania. Polecam każdemu spróbowania budżetowania. To nie jest ani czasochłonne, ani trudne. Polecam.

  4. Prowadzenie domowego budżetu to bardzo ciekawa i ważna sprawa. Warto wiedzieć, jakie miesięcznie ponosimy koszty oraz ile wydajemy na podstawowe produkty oraz na dodatkowe, niekiedy konieczne rzeczy i przyjemności. Bardzo ciekawy wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *