Najlepsze programy i aplikacje do zarządzania budżetem domowym i spisywania wydatków

Fot. CC by TheBetterDay / Flickr.com

Założę się, że każdy z Was ma ten sam problem. Zdarzają się po prostu takie dni, a nawet całe tygodnie, gdy zapominamy o rozsądnym wydawaniu pieniędzy i tracimy kontrolę nad budżetem. Ja miewam tak podczas wakacji. Po powrocie boję się podliczyć koszty, bo wiem, że zaplanowana kwota mogła zostać znacznie przekroczona. Dlatego coraz częściej wspieram się technologią i korzystam z aplikacji, które ułatwiają mi zarządzanie budżetem domowym. Chcę Wam przedstawić te, które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie lub czymś wyjątkowo mnie zainteresowały.

You Need a Budget

YNAB
Zaczynam od klasyki gatunku i aplikacji, którą wielu z Was może dobrze kojarzyć. YNAB to świetne narzędzie do zarządzania finansami, które posiada moduł planowania wydatków i podpowiadania, gdzie warto ciąć koszty codziennego życia. Fajny jest rozbudowany system pomocy, kursów i poradników (tylko w j. angielskim).

YNAB współpracuje z ponad 12 tysiącami banków na świecie, choć niestety nie ma wśród nich naszych rodzimych instytucji. Niestety, aplikacja jest płatna. Można ją pobrać za darmo na okres 34 dni. Później trzeba zapłacić 50 dolarów za roczną subskrypcję. Program działa na urządzeniach z systemem Android, iOS i online.
link: youneedabudget.com

Kontomierz

Kontomierz
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja tego typu na polskim rynku i trudno się dziwić – program jest naprawdę przydatny. Ideą Kontomierza jest to, aby każdy użytkownik nareszcie poznał rzetelną odpowiedź na pytanie: ile tak naprawdę mam pieniędzy? Wbrew pozorom można się w tym łatwo zgubić, bo na co dzień nie podliczamy bieżących wydatków. Poza tym korzystamy z różnych kont, kart kredytowych i w pewnym momencie tracimy kontrolę nad budżetem.

Kontomierz umożliwia zaimportowanie danych o transakcjach bankowych ze wszystkich kont i kart kredytowych użytkownika. Transakcje są przypisywane do konkretnych kategorii, np. Samochód. Program tworzy raport, który unaocznia, ile i na co właściwie wydajemy. Dzięki aplikacji można fajnie planować budżet i uczyć się oszczędzania, np. wskazując, że w kolejnym miesiącu chcemy wydać na zakupy 500 złotych. Program odpowie, czy ten plan udało się zrealizować. Kontomierz podaje również zestawienia najkorzystniejszych produktów bankowych. Aplikacja jest darmowa i dostępna online, na Androida oraz iOS.
link: kontomierz.pl

Money Lover

Money Lover
Bardzo popularna na świecie aplikacja, której zasada działania jest podobna do Kontomierza. Także możemy mieć pełną kontrolę nad wydatkami, planować budżet i śledzić poszczególne koszty, jak paliwo czy rachunki. Fajną funkcję znajdą dla siebie osoby podróżujące, ponieważ aplikacja ma wbudowany przelicznik walut – dzięki temu wiadomo, ile na bieżąco wydajemy na wakacje. Program jest do pobrania za darmo na urządzenia mobilne z Androidem, iOS i Windowsem.
link: moneylover.me

Kwitki

Kwitki
Części z Was ta aplikacja jest na pewno doskonale znana. Kwitki to świetne narzędzie do skanowania i kategoryzowania paragonów. Jak wiadomo – paragony się gubią, blakną, irytują. Nie każdy ma w domu skaner, żeby przechowywać je na dysku komputera, a poza tym byłoby to niewygodne. Dzięki wspomnianej aplikacji można mieć paragony w telefonie, w dodatku z podziałem na kategorie i bez problemu odszukać dowód zakupu np. wtedy, gdy chcemy złożyć reklamację. Program jest darmowy i dostępny na platformy Android oraz iOS.
link: kwitki.pl

Wallet


Jest to jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych aplikacji do zarządzania finansami, co ciekawe stworzona w Czechach. Program jest bezpłatny, ale istnieje też bardziej rozbudowana wersja Premium. Aplikację można pobrać na urządzenie z systemem Android oraz iOS, a także korzystać z wersji webowej.

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

Zasada działania aplikacji nie jest nowatorska. Program analizuje wydatki, pomaga planować budżet i wskazuje, na co wydajemy najwięcej. Aplikacja posiada moduł synchronizacji z bankiem, dzięki czemu możliwe jest gromadzenie rzetelnych informacji o stanie finansów użytkownika.
link: budgetbakers.com

Fuelio

Fuelio
I jeszcze coś dla kierowców, bo wiemy przecież, że wydatki na paliwo i utrzymanie auta pochłaniają gros domowego budżetu. Fuelio to darmowa, bardzo rozbudowana aplikacja do kontrolowania kosztów paliwa. Program tworzy wykresy, pokazuje miejsca tankowań, a także podpowiada, jaki będzie przewidywany koszt podróży z punktu A do punktu B.

Wszystko jest bardzo czytelne, a dziennik tankowań można prowadzić dla kilku samochodów zasilanych różnymi rodzajami paliwa (benzyna, olej napędowy lub LPG). Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android.
link: fuel.io

Z pomocą przychodzą też banki

Wiele banków oferuje już swoim klientom aplikacje mobilne umożliwiające łatwy dostęp do konta z poziomu smartfona. Niektóre z nich są na tyle rozbudowane – mam tu na myśli przede wszystkim narzędzia mBanku i ING – że spokojnie mogą być wykorzystywane do zarządzania swoimi pieniędzmi i kontrolowania wydatków.

Niezaprzeczalnym atutem korzystania z rozwiązania bankowego jest brak konieczności przekazywania informacji o swoich finansach aplikacjom trzecim. Ponadto informacje uzyskane w taki sposób są o wiele bardziej wiarygodne, ponieważ pochodzą bezpośrednio z konta.

Programów i aplikacji ułatwiających zarządzanie budżetem domowym jest oczywiście więcej, dlatego bardzo liczę na Waszą aktywność i wskazywanie w komentarzach kolejnych propozycji. Pomyślcie, że ktoś może z nich skorzystać i w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z mądrym gospodarowaniem pieniędzmi.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


23 komentarzy

  1. Fabian

    Do zarządzania finansami najlepszy jest własny excel. Stosuję go od 12 lat z dobrym skutkiem. Zewnętrzne aplikacje zwykle wymagają dostępu do Twojego konta w banku, co z punktu widzenia klienta jest nieprzyjemne i ryzykowne).
    Dla mnie analiza wpływów i wydatków to nie wszystko. Komuś kto chce śledzić strukturę zakupów by ograniczyć niepotrzebne wydatki może to wystarczać, ale 'zarządzanie finansami’ to coś więcej.

  2. Też uważam, że Excell jest bardzo praktyczny. Trzeba mieć własny klucz na gromadzenie danych aby to miało sens i widoczną korzyść w postaci rozsądnych informacji. Nie każdemu jednak pisana jest znajomość Excela a aplikacja na telefon zawsze jest pod ręką. Jak już z czegoś korzystać to jak zauważyłeś najbezpieczniej z aplikacji bankowej, która sama liczy i analizuje bez wklepywania danych odręcznie.

  3. Zgadzam się z Dariuszem odnośnie aplikacji bankowej. Staram się ograniczać płatności gotówką. Raz w tygodniu siadam do komputera, poświęcam 5-10 minut i wiem wszystko o moich wydatkach

  4. Adam

    Super pomysł, sam właśnie ogarnąłem, że naprawdę za dużo wydaję pieniędzy i o wiele łatwiej byłoby mi to kontrolować z taką apką.

  5. Lottoonline.pl

    Tego typu aplikacje są jak najbardziej potrzebne. Większość z nich to jednak anglojęzyczne rozwiązania. Warto trzymać kciuki za Polskie inicjatywy.

  6. Świetna lista nawet nie wiedziałem o czymś takim. Ja np. od jakiegoś czasu używam tradycyjnie do tego arkusza Excela, mam wręcz nieograniczoną możliwość na dokonywanie wszelkich analiz po prze funkcje wbudowane.

  7. Piotr

    Super aplikacja, właśnie czegoś takiego potrzebowałem tak szczerze :) Niestety, wydaję obecnie zdecydowanie dużo pieniędzy, ponieważ mam to dziwne przeświadczenie, że nie można też tak bardzo się ograniczać w życiu, co z kolei przekłada się na wiele niepotrzebnych rzeczy wpadających do mojego koszyka..

  8. Ciekawy wpis, zwłaszcza kwitki mnie zainteresowały i chyba je sciągnę.
    Z ciekawych rozwiązań jest jeszcze Settle Up który ułatwia rozliczenia grupowe – np domowe wydatki. Polecam, chociaż po ostatniej aktualizacji nie jest już tak intuicyjny i prosty.

  9. Nie ważne z jakiego programu korzystam – najważniejsze aby prowadzić takie zestawienie i zacząć myśleć o wydatkach w taki sposób jak o wydatkach w normalnej firmie

  10. Właśnie wrzuciłam u siebie na blogu podsumowanie wydatków z 2017 roku sporządzone na podstawie podziału wydatków na kategorię dostępne w ING. I jestem świeżutko po zainstalowaniu aplikacji na telefonie do spisywania wydatków. Nazywa się Moje Finanse. W sumie to pierwsza lepsza, którą znalazłam. Zmieniłam nieco kategorię, żeby dopasować je bardziej do siebie i w 2018 działam ;)

  11. Michal

    Excel faktycznie nie ma ograniczeń, ale dla mnie jest dość mało wygodny jeśli chodzi o wprowadzanie danych I zarządzanie nimiI. Też znalazłem sobie ostatnio mobilną aplikacje do zarządzania finansami, nazywa się Finice, darmowa i po polsku. Można znaleźć w google play

  12. Felicja

    Połączyłam Excel z aplikacją na telefon. Zapisuje każdy wydatek. Mam wygodną do tego apke Koszcik 2.0. Wydatek, kategoria, data, na koniec miesiąca eksport do excela. To nawet wciągające jest. Kategorie można modyfikować do bieżących potrzeb, np świąt czy wyjazdów. Polecam. Można współdzielić wydatki. Przy czym pozostajesz w apce anonimowy (masz tylko kod do odzysku danych)
    To może byc uzupełnienie tego co ofetuje bank i Excel.

  13. A co powiecie na takie rozwiązanie: polska apka, która nie wymaga dostępu do konta, a potrafi sama zaczytać historię płatności kartą, przypisać do kategorii i poinformować, jeżeli wydajemy za szybko. Ja skończyłem z ręcznym spisywaniem wydatków i jestem mega zadowolony. Apka nazywa się MoFin (na razie tylko na Androida). W tej chwili współpracuje z PKO BP i mBankiem i posiada dosyć wąski zakres funkcjonalności. Przepraszam, za taką reklamę (jestem autorem tej apki), ale wierzę, że jest tu kilka osób, które chętnie skorzystają.

  14. Cześć wszystkim!

    Z góry przepraszam za kryptoreklamę, ale temat powiązany, więc postanowiłem napisać komentarz.

    Od ponad roku rozwijam swoją aplikację do prowadzenia budżetu domowego.
    Działa w przeglądarce, na telefonach, pozwala śledzić stan kont, definiować budżet, spisywać wydatki, definiować cele oszczędnościowe, współdzielić budżet z partnerem i sporo więcej. Jako że aplikacja jest polska, więc interfejs jest również polski.

    Zachęcam Was serdecznie do wypróbowania. Gdybyście mieli pytania, piszcie śmiało!
    Aplikację znajdziecie na https://familyfinancetracker.com
    Ciągle trwa intensywny i dość szybki rozwój, dochodzą nowe funkcjonalności. Aplikację znajdziecie też na facebooku, gdzie również znajdziecie grupę, na której możecie zgłaszać swoje propozycje nowych funkcji.

  15. Jan

    O właśnie , zacząłem słuchać i oglądać filmiki instruktarzowe tej aplikacji Family, najbardziej podoba mi się to, że wszystko po polsku, (!) krok po kroku na tej stronie www wszystkie 10 filmików zrozumiale wytłumaczone, jeszcze nie zacząłem wprowadzać swoich liczb ale wreszcie wiem jak to się robi. Życzcie mi powodzenia, a ja dziękuję, że znalazł się taki Pan Anatol, który to zrobił po polsku.

  16. arbre

    Szukam prostego rozwiązania do zarządzania/ewidencjonowania/wyceny majątku osobistego. Chodzi mi o program, który będzie zawierał informacje o rachunkach bankowych, lokatach bankowych, obligacjach detalicznych, funduszach inwestycyjnych, kredytach itp. Znalazłem dwa Myfund[.]pl oraz biznesradar[.]pl, ale nie podoba mi się przechowywanie informacji o finansach osobistych online. Jakieś sugestie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *