Zastrzeżenie kredytowe w BIK: co to jest? Jak działa? Czy warto je włączyć?

Jak zablokować możliwość wzięcia kredytu na nasze dane? Sprawdzam i prześwietlam zastrzeżenie kredytowe w BIK. Co to jest? Jak działa? Czy warto?

Zastrzeżenie kredytowe
Fot. C by ZF

Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale w Polsce codziennie (!) dochodzi do minimum kilkunastu prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Ofiarą przestępstwa może paść każdy z nas, a więc zdrowy rozsądek podpowiada, aby przynajmniej spróbować jakoś się przed tym obronić. Niestety mamy dość ograniczone pole manewru, co wcale nie oznacza, że trzeba liczyć tylko na szczęście. Bardzo interesujące narzędzia do zabezpieczenia się przed oszustami daje nam Biuro Informacji Kredytowej. Tym razem bliżej przyglądam się usłudze Zastrzeżenie kredytowe w BIK. Na czym to dokładnie polega? Kogo i przed czym chroni? Tego dowiecie się już z mojego artykułu. Zapraszam. 

Ten artykuł jest częścią akcji „Nie daj się okraść!”, na którą składa się seria artykułów o bezpieczeństwie pieniędzy i płatności online. Artykuły publikowane są tutaj oraz na blogu KwestiaBezpieczeństwa.pl.

Lista artykułów:

Co to jest zastrzeżenie kredytowe? 

Zastrzeżenie kredytowe, globalnie lepiej znane pod nazwą credit freeze, to swego rodzaju zamrażalka, która na pewien dowolnie wybrany czas uniemożliwia zaciągnięcie kredytu, pożyczki czy chociażby zakup sprzętu na raty. Blokada działa tak długo, jak życzy sobie tego użytkownik usługi. To on ją włącza i ewentualnie dezaktywuje. No dobrze, ale jak to działa w praktyce? 

Po uruchomieniu usługi instytucje finansowe, które są partnerami programu (więcej o tym będzie pod koniec artykułu) otrzymują jasną informację: Jan Kowalski nie jest zainteresowany zaciągnięciem żadnego zobowiązania finansowego. Wiedzą zatem, że jeśli ktoś, kto się za Jana podaje, zgłosi się po np. kredyt, najprawdopodobniej będzie to próba wyłudzenia. Sam Jan natomiast będzie mógł pożyczyć pieniądze dopiero wtedy, gdy dezaktywuje zastrzeżenie kredytowe. 

Pokaże to na prostym przykładzie. Jeśli dziś aktywuję usługę Zastrzeżenie kredytowe w BIK, to wiem, że ani ja, ani nikt, kto się za mnie podaje, nie otrzyma kredytu, pożyczki i nie kupi niczego na raty korzystając z oferty instytucji uczestniczących w programie. Gdy jednak moja sytuacja się zmieni i będę zmuszony zaciągnąć np. kredyt hipoteczny w Pekao Banku Hipotecznym, muszę pamiętać o dezaktywowaniu usługi, bo inaczej bank odeśle mnie z kwitkiem. 

Dla kogo blokada kredytowa? 

Z usługi Zastrzeżenie kredytowe w BIK może skorzystać wyłącznie posiadacz konta w BIK, którego założenie jest bardzo proste – instrukcję znajdziecie w dalszej części wpisu. Można to zrobić w całości online, bez wychodzenia z domu, w ciągu około 10 minut. 

Ważne! Aktywowanie zastrzeżenia nie ma wpływu na już zaciągnięte i spłacane zobowiązania finansowe. Tutaj nic się nie zmieni. 

Ranking najlepszych: Lipiec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - lipiec 2024

Ile kosztuje zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Niestety (a może to jednak dobrze) nie jest to usługa sprzedawana osobno. Można ją aktywować tylko w pakiecie z Alertami BIK, o których pisałem już dawniej na blogu. Czyli: wykupując Alerty BIK automatycznie otrzymujemy również możliwość włączenia zastrzeżenia kredytowego. Za ile? Opłata nie jest wysoka, bo wynosi 24 złote za rok. Moim zdaniem – warto. Więcej w ciągu tygodnia wydajemy na niezdrowe jedzenie, nie wspominając już o używkach. Tutaj za 2 złote miesięcznie zapewniamy sobie nieco wyższe bezpieczeństwo finansowe – zwłaszcza dotyczy to usługi Alerty BIK, która rzeczywiście działa. 

Jak włączyć zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Zaczynamy od wejścia na stronę BIK. Otworzy się ekran główny i znajdujemy przycisk „Aktywuj Alerty BIK i śpij spokojnie”. Po kliknięciu przechodzimy do formularza, który trzeba wypełnić (potrzebny będzie dowód osobisty), a następnie potwierdzić zapoznanie się z regulaminem oraz polityką prywatności. Standard. 

Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Robimy to poprzez przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł. Wpłacona złotówka nie podlega zwrotowi. Operatorem systemu płatności jest Blue Media. 

Uwaga! Przelew trzeba zlecić z konta założonego na dokładnie takie same dane, jak te, które podajemy w formularzu. Z doświadczenia wiem, że czasami wystarczy inny adres czy nawet posługiwanie się dwoma imionami, by pojawiły się problemy. 

Teraz ważna informacja dla osób posiadających konto wspólne z np. współmałżonkiem. W praktyce nie da się z niego wykonać przelewu identyfikacyjnego, ponieważ w danych przelewu znajdą się dane dwóch osób (a muszą być kropka w kropkę identyczne z tymi, jakie podaliśmy w formularzu). 

Problemy mogą mieć również posiadacze konta firmowego, ponieważ w danych przelewu najprawdopodobniej znajdzie się nazwa przedsiębiorstwa. No chyba, że ktoś ma firmę nazwaną wyłącznie swoim imieniem i nazwiskiem. 

Następnie na e-mail otrzymujemy link aktywacyjny (może trafić do SPAM-u), klikamy w niego i odbieramy kod autoryzacyjny SMS. Po jego wpisaniu można się już zalogować do konta BIK, zmienić hasło i aktywować usługę Alerty BIK wraz z Zastrzeżeniem BIK. Łatwizna. 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Wszystko pięknie, ale…

Usługa Zastrzeżenie BIK nie jest żadną nowością, bo funkcjonuje od 2018 roku. Celowo jednak nie opisywałem jej wcześniej na blogu – powodem była jej… niska przydatność. Po prostu zaraz po uruchomieniu usługi jej partnerami było zaledwie kilka firm, w tym tylko jeden bank. A musicie wiedzieć, że zastrzeżenie zadziała wyłącznie wtedy, gdy ktoś będzie próbował zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na Wasze dane u jednego z partnerów usługi. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? Tak, ale niewiele. 

Pełną listę partnerów usługi Zastrzeżenie BIK znajdziecie na poniższej grafice. 

Zastrzeżenie kredytowe - lista instytucji

Nie ma szału, prawda? Mamy kilka prywatnych firm pożyczkowych, SKOK-i oraz zaledwie dwa banki (w tym jeden wyłącznie hipoteczny). Nadal więc usługa jest mało skuteczna, ponieważ w sytuacji, gdy np. ktoś spróbuje zaciągnąć kredyt na dane swojej ofiary w takim mBanku, to zastrzeżenie zwyczajnie nie zadziała. Trzeba będzie liczyć tylko na Alerty BIK. 

Trudno też posądzać przestępców o nielogiczne myślenie. To jasne, że oszust przed podjęciem próby wyłudzenia kredytu czy pożyczki na pewno wykreśli z listy instytucji, w których złoży wniosek, te będące partnerami usługi Zastrzeżenia BIK. Na ten moment trudno też wyrokować, kiedy i czy w ogóle grupa partnerów się powiększy. 

I tutaj misze zdradzić jeden z powodów powstania i publikacji tego artykułu. Publikuję ten artykuł, gdyż liczę na to, że do programu przystąpią kolejne banki i firmy pożyczkowe. Liczę, że kilka banków zauważy, że jest zainteresowanie zastrzeżeniem kredytowym wśród klientów. Jeśli możesz, to mam do Ciebie gorący apel: wspomnij w swoim banku, że chętnie skorzystałbyś z takiej usługi. Zapytaj swój bank w mediach społecznościowych, dlaczego nie ma go na liście partnerów i dlaczego nie możesz zabezpieczyć się w ten sposób przed wyłudzeniem kredytu.

Czy warto włączyć zastrzeżenie brania kredytów? 

Gdyby sprawa dotyczyła samej usługi Zastrzeżenie BIK, to pewnie byłbym do niej nastawiony dość sceptycznie z uwagi na bardzo ograniczony zasięg jej działania. Biuro Informacji Kredytowej najwyraźniej doszło do tego samego wniosku, skoro oferuje ją tylko w pakiecie z Alertami BIK – taki tandem jak najbardziej ma już sens. Główną tarczą obronną przed wyłudzeniami są Alerty, natomiast Zastrzeżenia można włączyć prewencyjnie, jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy nigdzie wnioskować o kredyt, pożyczkę czy kupować czegoś na raty. 

A w jak zabezpieczyć się przed wyciekiem i kradzieżą danych, które później przestępcy wykorzystują do wzięcia kredytów i pożyczek podszywając się pod swoje ofiary?

Na blogu KwestiaBezpieczeństwa.pl znajdziesz bezpłatny 7-dniowy kurs e-mail: PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA.

Wśród porad, wskazówek i narzędzi, które pomogą Ci zabezpieczyć swój komputer, telefon i konta internetowe, pokazuję m.in.:

 • Jak zaszyfrować cały dysk i zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem wykradającym dane osobowe
 • Jak wybrać skrzynkę e-mail, na której nasze dane (które czasem wysyłamy mailem) będą bezpieczne
 • Jak korzystać z dwuskładnikowego logowania, aby nasze dane nie wyciekły z różnych kont internetowych

Kurs składa się z 7 lekcji wysyłanych na e-mail i jest w 100% bezpłatny. Pokazuję w nim rozwiązania i konfigurację dla wszystkich systemów operacyjnych: Windows, MacOS i Linux. I na urządzenia mobilne (telefony, tablety): Android i iOS od Apple.

Zapisz się na bezpłatny kurs »

A co Wy sądzicie o usłudze Zastrzeżenie BIK? Korzystacie z niej już, a może rozważycie jej wykupienie po lekturze mojego artykułu?

3 komentarzy

 1. AśkaŚledcza

  Alerty BIK też mają ograniczoną przydatność, bo mnóstwo mniejszych firm pożyczkowych nie weryfikuje kredytobiorców w BIKu. Po prostu zapytania do API kosztują, niemało. Żulek z sinym noskiem dostaje dowód ze swoim zdjęciem, ale z danymi ofiary, idzie po pożyczkę do firemki (kilka tyś. zł), a do ofiary po kilku miesiącach puka komornik. Tj. najpierw puka na jego konto bankowe i robi blokady.

 2. Nazwa *

  Liczba wyłudzanych kredytów i pożyczek rośnie a instytucje finansowe nie garną się do przystąpienia do Systemu Zastrzeżenie Kredytowe BIK. Moim zdaniem ustawodawca powinien znowelizować ustawę o BIK i zobowiązać wszystkie banki i firmy pożyczkowe do przystąpienia do tego systemu. Doświadczenia innych krajów pokazują, że credit freeze to najlepszy sposób obrony przed wyłudzeniami.

 3. Pablo

  W sytuacji awaryjnej sądzie bedzie podstawa aby to instytucja finansowa odpowiadała za pozyczke na wyludzone dane. Skoro ja uruchomiłem zastrzezenie kredytowe a bank ma gdzies bezpieczenstwo to niech bank traci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *