TOP 10 filmów, które zmienią Twoje myślenie o finansach. Subiektywny ranking!

Fot. by annca / pixabay

Lubisz oglądać filmy o tematyce ekonomicznej? Ja bardzo. Obecnie mam na to znacznie mniej czasu niż kiedyś, ale co jakiś czas znajduję kilka chwil na zapoznanie się z nowymi produkcjami. Wracam też do tych filmów, które już kiedyś oglądałem i wywarły na mnie ogromne wrażenie (stąd też pewnie moje zainteresowanie tematyką finansów osobistych). Aby ułatwić Ci wybór, stworzyłem subiektywny ranking TOP 10 filmów, które zmienią Twoje myślenie o finansach. Zaufaj mi – ich obejrzenie nie będzie stratą czasu!

Big Short

Zaczynam od stosunkowo nowej produkcji, ponieważ ten film wszedł do polskich kin w 2015 roku. Obraz Adama McKay’a zrobił na mnie piorunujące wrażenie, choć wielu moich znajomych uznało go za szczyt nudy. Uwierz – warto pokonać chwilowe znużenie i wytrwać do końca. Film jest analizą przyczyn wielkiego kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku. Poznajemy niuanse szemranych operacji finansowych na Wall Street, a przede wszystkim dowiadujemy się, jak działał mechanizm ukrywania faktu istnienia bańki kredytowej, która w końcu wybuchła z takim impetem. Świetne role Christiana Bale’a i Steve’a Carella!

Zwiastun (po angielsku):

Tajemnice ratowania banków

Film dokumentalny, który znajdziesz na YouTube. Jego autor, niemiecki dziennikarz Harald Schumann, dokonuje bardzo interesującej analizy tego, dlaczego rządy największych państw świata tak bronią interesów bankierów. Pewnie, jest w tym trochę populizmu i subiektywnego przedstawiania rzeczywistości, ale historia naprawdę wciąga i odsłania kilka bardzo ciekawych faktów ze świata szeroko pojętej finansjery. Polecam!

Cały film (polski lektor):

Bank wszystkich banków

Kolejny dokument na mojej liście, który znajdziesz na YouTube. Film odsłania kulisy funkcjonowania największego „banku” na świecie, czyli Banku Rezerw Federalnych w USA. Każde jego kichnięcie natychmiast odbija się na kondycji innych instytucji finansowych, co samo w sobie jest fascynujące. Z tego filmu dowiesz się, jaką potęgą wciąż jest amerykański dolar – oczywiście jeśli nadal nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Cały film (polski lektor):

Ciemna strona finansów

Dwuczęściowy dokument Planete opowiada o tym, jak ludzkość nie potrafi (a może nie chce?) uczyć się na błędach poprzednich pokoleń. Eksperci zaproszeni do udziału w filmie wielokrotnie podają przykłady wielkich kryzysów ekonomicznych spowodowanych nie tyle chciwością, co ewidentnymi błędami popełnianymi przez wielką finansjerę i zwykłych ludzi. Koło historii co jakiś czas zatrzymuje się na kolejnej bańce, aby dać nam nieźle w kość. Niestety, na krótko. Bardzo fajny i wcale nie tak mocno tendencyjny dokument, do znalezienia w sieci.

Ranking najlepszych: Styczeń 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - styczeń 2023

Cały film (polski lektor):

Wilk z Wall Street

Tak, zgadzam się, to hollywoodzkie kino, pełne uproszczeń i efekciarstwa. Jednak jeśli nie przepadasz za dokumentami i lubisz rozrywkę w pewnym stopniu skłaniającą do myślenia, obejrzyj ten film. Jest świetnie nakręcony, historia wciąga, a pokazanie upadku rekina Wall Strett jest bardzo sugestywne. W sam raz na piątkowy wieczór, aby w sobotę zrobić rachunek sumienia i przejrzeć swoje inwestycje.

Zwiastun (polskie napisy):

Inside Job

Tego filmu nie mogło zabraknąć na mojej liście, ponieważ wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Nagrodzona Oscarem produkcja z 2010 roku pokazuje – a jakżeby inaczej – kulisy globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Film momentami szokuje i wywołuje nieznośne uczucie bezsilności w obliczu ciemnych sprawek tzw. bankierów i połączonych z nimi wspólnymi interesami polityków. Plus Matt Damon w roli lektora.

Zwiastun (po angielsku):

Nierówność dla wszystkich

Ten film wywołał we mnie mieszanie uczucia. Z jednej strony mam świadomość, że to produkcja mocno zaangażowana światopoglądowo (momentalnie skrajnie lewicowa), ale z drugiej nie mogłem pozbyć się narastającej we mnie złości. Film traktuje o olbrzymich nierównościach ekonomicznych, na które – jak próbuje dowieść reżyser – sami się zgodziliśmy. W efekcie bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Warto obejrzeć.

Zwiastun (po angielsku):

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Ścigając Madoffa

Dokument z 2011 roku odsłania szokującą prawdę: żaden kryzys finansowy nie wybucha nagle i bez wiedzy osób, które mogłyby mu zapobiec. Jednak powiązania polityczne, prywatne interesy i zwykła chciwość zawsze biorą górę. Efekt jest taki, że pewien jowialny pan nazywający się Bernard „Bernie” Madoff mógł ogołocić kieszenie około 5 tysięcy osób, przy jawnej aprobacie tzw. Góry. Po obejrzeniu tego filmu będziesz mieć już pewność, że nikt nie zadba o Twoje finanse tak dobrze, jak Ty sam.

Zwiastun (po angielsku):

Argentina’s Financial Collapse

To starszy dokument opowiadający o wielkim kryzysie i bankructwie Argentyny, które dokonało się w latach 1998-2002. Ten film polecam wszystkim, którzy po pierwsze nie pamiętają tego wydarzenia, a po drugie naiwnie wierzą, że państwo nie może zbankrutować. Szokujący obraz pokazujący, jak polityka wydawania pieniędzy lekką ręką potrafi doprowadzić na skraj przepaści nawet bardzo silną gospodarkę.

Cały film (po angielsku):

Dyktatura bogaczy

Słynny film dokumentalny, który bezpośrednio odwołuje się do gigantycznego absurdu ekonomicznego. Otóż 1% Amerykanów ma zasoby odpowiadające 40% majątku całego kraju! Ich kryzys finansowy nie obchodzi. Oni chcą jeszcze więcej, zwykle kosztem tych najbiedniejszych.

Cały film (polski lektor):

Każdy z tych filmów mnie zainteresował, zszokował, wprawił w osłupienie, dostarczył rozrywki, a najczęściej po prostu skłonił do przemyśleń. Jeśli chcesz przeżyć podobne emocje i otworzyć oczy na wiele spraw, które mają bezpośredni wpływ na Twoje życie, obejrzyj przynajmniej kilka z moich propozycji.

Widzieliście którykolwiek z tych filmów? Może macie własne propozycje? Napiszcie proszę w komentarzach.

11 komentarzy

  1. Część oglądałem, o części słyszałem, ale część to dla mnie nowość. A że niedawno mnie porównano do Madoffa to chętnie się zapoznam z jego historią ;)

  2. Anna z ubezpieczamy-auto.pl

    Oglądałam Wilka z Wall Street i bardzo mi się spodobał film. Reszty niestety nie znam ale zdecydowanie muszę obejrzeć np. Inside Job. Ciekawie wygląda :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *