Kredyt studencki od A do Z – warunki, prowizje i opłaty

Fot. by Wokandapix / pixabay

Mit biednego studenta, który przymiera głodem i mieszka w fatalnych warunkach jest już przeszłością, ale nadal nie brakuje młodych ludzi, którzy zdobywając wykształcenie mają problem ze związaniem końca z końcem. Dla nich przeznaczone są preferencyjne kredyty studenckie. Warunki uzyskania i spłaty takiego zobowiązania są bardzo korzystne, ale to nadal kredyt, który trzeba będzie kiedyś oddać. Dlatego jeśli jesteś studentem i rozważasz opcję zaciągnięcia kredytu, przeczytaj mój poradnik. Wyjaśnię Ci wszystkie najważniejsze zasady z tym związane.

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki to forma bankowego wsparcia dla studentów i doktorantów. Można się o niego ubiegać od 1998 roku. Cechą takiego kredytu są bardzo preferencyjne warunki spłaty – niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz aż dwuletni okres karencji w spłacie.

Kredyt studencki jest przeznaczony dla osób, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25. roku życia i spełniają kryterium dochodowe, które w roku akademickim 2016/2017 wynosi 2500 zł brutto na jedną osobę w rodzinie.

Warto wiedzieć:
Od tego roku akademickiego o kredyt studencki mogą się też starać osoby dopiero ubiegające się o przyjęcie na studia.

Kredyt przypominający stypendium

Kredyt studencki jest wypłacany w comiesięcznych transzach – jej wysokość może wynieść nawet do 1000 złotych. Ważne jest to, że kredyt jest udzielany na okres maksymalnie 6 lat (dla studentów) lub 4 lat (dla doktorantów). Spłata zobowiązania rozpoczyna się natomiast po maksymalnie 2 latach od momentu zakończenia nauki. Wysokość miesięcznej raty odpowiada połowie wcześniej wypłacanej transzy.

Ważne:
W wyjątkowych sytuacjach kredyt może zostać całkowicie umorzony – dotyczy to jednak wyłącznie studentów znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Jak złożyć wniosek o kredyt studencki?

Kredytów studenckich udzielają wyłącznie 4 banki biorące udział w programie. Są to:

 • PKO BP
 • Pekao S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • SGB-Bank S.A.

Wniosek o przyznanie kredytu należy złożyć w jednym z tych banków w okresie od 16 sierpnia do 31 października (termin ten może się zmieniać w poszczególnych latach). Banki mogą udzielić kredytu w wysokości:

Ranking najlepszych: Grudzień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - grudzień 2023

 • 400 zł miesięcznie – jest to rata obniżona
 • 600 zł miesięcznie – rata podstawowa
 • 800 zł miesięcznie – rata podwyższona
 • 1000 zł miesięcznie – rata podwyższona

Maksymalnie można więc uzyskać 60 tysięcy zł (student) lub 40 tysięcy zł (doktorant).

Do wniosku kredytowego student lub doktorant musi dołączyć:

 • Zaświadczenie z uczelni o odbywaniu studiów lub dokument potwierdzający branie udziału w rekrutacji na studia
 • Dokument poświadczający uzyskanie poręczenia kredytu – w przypadku studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej poręczenia może udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Taką informację trzeba zawrzeć we wniosku.
 • Oświadczenie o liczbie osób w rodzinie
 • Oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów
 • Wskazanie kwoty kredytu, jaką student chce uzyskać

Zostańmy jeszcze przy kwestii poręczenia. O 100% poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego mogą się ubiegać osoby, które są całkowicie pozbawione opieki rodzicielskiej, zostały umieszczone w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, resocjalizacyjnej lub socjalizacyjnej, a także te, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 złotych. Jeśli ten dochód nie przekracza 1000 złotych, wówczas poręczenie może wynieść 70% wnioskowanej kwoty.

O poręczenie ARiMR mogą się natomiast ubiegać studenci zamieszkujący tereny wiejskie – wysokość poręczenia wynosi 80% lub 100% w zależności od dochodu na członka rodziny.

Jak wygląda procedura przyznawania kredytu krok po kroku?

Po złożeniu wniosku w banku trzeba poczekać na jego rozpatrzenie. Bank ma na to czas do 20 listopada. Decyzja może być pozytywna lub negatywna – w tym drugim przypadku bank najczęściej zaproponuje obniżenie kwoty kredytu do zdolności kredytowej studenta. Jeśli jednak wnioskujący od razu otrzymuje odmowę, wówczas ma czas na złożenie wniosku w innym banku do 30 listopada.

Podpisanie umowy z bankiem przyznającym kredyt musi nastąpić do końca grudnia. Pierwsza transza zostanie przelana na konto studenta w następnym miesiącu.

Warto wiedzieć:
Transze są wypłacane jedynie przez 10 miesięcy w roku. W każdym momencie istnieje możliwość zawnioskowania o zwiększenie lub zmniejszenie wysokości transzy.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Obowiązki studenta

Po uzyskaniu kredytu student musi wywiązywać się z konkretnych obowiązków wobec banku. Są to:

 • Konieczność przedstawienia legitymacji studenckiej – należy to zrobić do 31 października i 31 marca
 • Doktoranci muszą przedstawiać legitymację tylko do 31 października
 • Konieczność powiadomienie banku o każdej sytuacji powodującej zmianę okresu kredytowania, czyli np. niezaliczenie semestru, uzyskanie urlopu czy skreślenie z listy studentów.

Ile kosztuje kredyt studencki?

Kredyt studencki, choć udzielany na bardzo preferencyjnych warunkach, nie jest darmowy. Przedstawię to na przykładzie banku PKO BP, który obsługuje największą liczbę takich kredytów:

 • Brak opłaty za rozpatrzenie wniosku, sporządzenie i podpisanie umowy – ale tylko w przypadku posiadania ROR w PKO BP
 • 1,5% prowizji od każdej transzy kredytu – jeśli student korzysta z poręczenia BGK
 • 0 złotych za wcześniejszą spłatę kredytu
 • 2% prowizja od każdej transzy dla studentów mających ROR w PKO BP

Przykład: student otrzymuje kredyt bez poręczenia BGK na okres 6 lat, a wysokość miesięcznej transzy to 1000 złotych. Miesięczny koszt będzie wynosić 20 złotych, czyli 200 złotych w roku akademickim. Całkowita wysokość bankowej prowizji wyniesie zatem 1200 złotych.

Do tego dochodzi oczywiście oprocentowanie kredytu, które zawsze wynosi połowę stopy redyskontowej weksli NBP. Jest to więc oprocentowanie zmienne.

Nikłe zainteresowanie

Kredyt studencki, mimo oczywistych zalet, nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem polskich studentów. Według danych BIK korzysta z niego tylko około 6% osób, a do tej pory kredyty zostały udzielone około 400 tysiącom studentów. To niewiele, ale nie ma się też czemu dziwić.

Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak trudno wchodzi się w dorosłe życie z bagażem finansowym na plecach. Poprawia się też ogólna kondycja ekonomiczna Polaków, dzięki czemu wielu rodziców stać już na to, aby utrzymywać swoje studiujące dzieci.

Staraliście się kiedykolwiek o kredyt studencki? Może są wśród nas osoby spłacające takie zobowiązanie? Koniecznie odezwijcie się w komentarzach!

7 komentarzy

 1. Moja koleżanka skorzystała z kredytu studenckiego i jest bardzo zadowolona. Sam się przez chwilę nad nim zastanawiałem, ale na szczęście udało się związać koniec z końcem. ;)

 2. ja

  to w końcu składanie papierów do grudnia czy listopada?
  Banki mają informacje na stronach że do listopada więc raczej artykuł po czasie :/

 3. Kredyt studencki warto brać ze względu na jego koszty, które są bardzo niskie. Odpowiednio zainwestowane środki mogą się nie tylko zwrócić, ale pomogą też zarobić. Trzeba pamiętać, że spłata kredytu następuję po okresie karencji, a więc (za moich czasów tak było) były to dwa lata po studiach i okres spłaty był dwa razy dłuższy, niż czas pobierania kredytu. Z drugiej strony czasami to jedyny sposób, aby sfinansować sobie studia. Warto się nad tym zastanowić. Sam korzystałem z takiego kredytu i nie żałuję.

 4. Jest to faktycznie tani kredyt, ale zastanawiałby się czy warto ryzykować i inwestować pieniądze z kredytu. Być może lepiej odciążyć rodzinę i z niego finansować studia. Tylko z drugiej strony, wymaganie: „kryterium dochodowe, które w roku akademickim 2016/2017 wynosi 2500 zł brutto na jedną osobę w rodzinie”, oznacza, że o taki kredyt mogą się starać jedynie… studenci bogaci.

 5. Wszystko czytelnie opisane, dobry i rzetelny wpis. Bardzo często studenci nie rozeznają się w świecie kredytów, dlatego taki wpis dla nich to podstawa.

  Pozdrawiam.

 6. Aga

  Chciałabym poprosić Pana o poradę – od czerwca zacznę spłacać mój kredyt studencki, łącznie 18 000 złotych. Mam obecnie dość dobrze płatną pracę na umowie o pracę. Czy bardziej będzie mi się opłacało zwrócić np. połowę kwoty kredytu z oszczędności od razu żeby mieć to z głowy i odciążyć się od zobowiązań? Czy lepiej po prostu spłacać raty co miesiąc po 300 złotych przez 6 lat ? Która z opcji będzie bardziej „zaradna”? :) Pozdrawiam,
  Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *