Dodatki, ulgi i szkolenia dla bezrobotnych – gdzie ich szukać, jak uzyskać?

Fot. by jarmoluk / pixabay

Bezrobocie nie jest niczym przyjemnym (przynajmniej dla większości ludzi), ale w naszym kraju dotyka około miliona osób. Pół biedy, jeśli jest to stan przejściowy. Gorzej, gdy bezrobotny przez wiele miesięcy nie może znaleźć pracy, a poduszka finansowa (o ile ją posiadał) jest już bardzo cienka. Co wtedy? Przyda się wiedza na temat różnych dodatków, ulg i szkoleń dla bezrobotnych. Gdzie ich szukać? Na co mogą liczyć osoby bez pracy?

Zasiłek dla bezrobotnych – ile wynosi?

Wiele osób sądzi, że życie z zasiłku dla bezrobotnych jest lekkie, łatwe i przyjemne. Trudno się z tym zgodzić wiedząc, jaka jest faktyczna wysokość takiego zasiłku. Obecnie obowiązują takie kwoty:

Okres80% kwoty zasiłku, jeśli okres uprawniający* wynosi mniej niż 5 lat100% kwoty zasiłku, jeśli okres uprawniający wynosi od 5 do 20 lat120% zasiłku, jeśli okres uprawniający wynosi powyżej 20 lat
Pierwsze 3 miesiące664,90 zł831,10 zł997,40 zł
Kolejne miesiące522,10 zł652,60 zł783,20 zł

* Okres uprawniający to czas, przez jaki osoba bezrobotna wykonywała pracę, za którą były odprowadzane składki. Im był on dłuższy, tym wyższy należy się zasiłek. Minimalny okres wynosi 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w pośredniaku.

Nie są to kwoty oszałamiające, prawda? Kwota zasiłku jest zawsze waloryzowana w połowie roku, o ile waloryzacja została przewidziana przez rządzących.

Na jakie wsparcie w Urzędzie Pracy mogą liczyć bezrobotni?

Urzędy Pracy, choć uważa się je za siedlisko nikomu niepotrzebnych biurokratów, mają sporo narzędzi aktywizacji bezrobotnych. Zaczynając od zwykłego doradztwa i pośrednictwa, przez szkolenia, aż po dotacje. Te ostatnie są proponowane głównie bezrobotnym gotowym na założenie własnego biznesu – więcej o tym pisałem TUTAJ.

Skupmy się na szkoleniach. W praktyce jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie swoich szans na znalezienie pracy. Bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy może wystąpić z wnioskiem o skierowanie go na szkolenie zawodowe, za które zapłaci pośredniak.

Ważne
Koszt szkolenia nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie kolejnych 3 lat.

Bezrobotni mają do wyboru 2 rozwiązania:

Ranking najlepszych: Marzec 2024

Najlepsze lokaty, konta i oferty - marzec 2024

  • Szkolenia grupowe – pośredniak wysyła na nie większą grupę bezrobotnych o podobnym profilu, wcześniej ich rekrutując.
  • Szkolenia indywidualne – w tym przypadku sam bezrobotny wskazuje urzędowi, na jakie szkolenie chciałby się wybrać. Ważne jest uzasadnienie celowości szkolenia (czyli np. wskazanie, że po uzyskaniu uprawnień bezrobotny ma zagwarantowane zatrudnienie w firmie X). Koszt takiego szkolenia nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Gdzie szukać takich szkoleń? Najlepiej bezpośrednio we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. Pośredniaki informacje na ten temat publikują też na swoich stronach internetowych. Poza tym funkcjonuje rządowa strona www.zielonalinia.gov.pl.

Na tej stronie bezrobotni znajdą wiele przydatnych informacji na temat samych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Dodatek aktywizacyjny

Ciekawostką jest fakt, że urzędy pracy chętnie płacą swoim podopiecznym za to, że sami… znajdą sobie pracę. Nazywa się to dodatkiem aktywizacyjnym. Jest on przyznawany w dwóch sytuacjach:

  • Gdy bezrobotny podejmie pracę znalezioną mu przez urząd, ale jest ona wykonywana w niepełnym wymiarze czasu
  • Gdy bezrobotny sam znajdzie sobie pracę

W pierwszej sytuacji urząd dopłaci bezrobotnemu do pensji tak, aby wynosiła ona przynajmniej minimalną krajową. Dodatek nie może być jednak wyższy niż 50% wysokości zasiłku.

W drugim przypadku dodatek aktywizacyjny również wynosi 50% zasiłku dla bezrobotnych, ale jest przyznawany bezwarunkowo przez połowę okresu, w jakim dana osoba pobierałaby zasiłek.

Ulgi dla bezrobotnych – na co można liczyć?

Osoba bezrobotna przede wszystkim ma zagwarantowane darmowe ubezpieczenie zdrowotne – urząd pracy ma obowiązek zgłosić swojego podopiecznego do ubezpieczenia. Bezrobotny może więc normalnie korzystać z państwowej służby zdrowia.

Bezrobotnym przysługują również wszelkie ulgi podatkowe, jakie wynikają z przepisów fiskalnych. Mogą wykorzystać ulgę na dziecko, ulgę internetową i oczywiście kwotę wolną od podatku – w przypadku niskiego zasiłku jest to istotna wartość dodana.

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


Bezrobotni w większości mają także możliwość otrzymania świadczenia rodzinnego w ramach programu Rodzina 500+ już na pierwsze dziecko, ponieważ z reguły w takim przypadku dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 złotych netto (chyba, że małżonek zarabia bardzo dobrze).

Inne ulgi mają charakter uznaniowy i są przyznawane przez samorządy. W niektórych polskich miastach bezrobotni mogą więc np. korzystać z ulgowych przejazdów komunikacją miejską, płacić niższe ceny za bilety wstępu do muzeów i innych obiektów kultury.

Pozostałe ulgi nie mają bezpośredniego związku z byciem osobą bezrobotną, ale z osiąganiem bardzo niskich dochodów. Są to więc wszelkie dodatki na dzieci i inne świadczenia typowo socjalne.

Życie osoby bezrobotnej nie jest usłane różami, oczywiście jeśli nie jest ona bezrobotna tylko „na papierze”. Trzeba przyznać, że system ulg i dopłat oferowanych osobom bez zatrudnienia nie jest w naszym kraju zbyt hojny. W Holandii np. każdy bezrobotny otrzymuje aż 80% ostatniej pensji przez okres 2 lat, do tego dochodzą bogate świadczenia socjalne. W naszym kraju jest to póki co niemożliwe.

Byliście lub jesteście bezrobotni? Korzystaliście lub korzystacie z różnych świadczeń? Co sądzicie o polskim systemie wsparcia dla bezrobotnych? Zachęcam do komentowania!

2 komentarzy

  1. Prawda jest taka, że jeżeli nie można znaleźć pracy to warto podjąć się jakiejkolwiek. Lepsze nawet 1500 zł z biedronki niż zasiłek o ponad połowę mniejszy… a poza tym oczywiście dalej szukać! Niemniej jednak bardzo przydatny artykuł, chociaż mam nadzieje, że nigdy mi się nie przyda ;) Do tej pory ciągle mam pracę z której jestem zadowolony.

  2. krzych

    Na rynku jest porażka! Wróciłem z zagranicy próbuję znaleść coś od ponad 2 miesięcy i nic! Poza tym zarobki to starszna nędza. Próbuje w między czasie znaleść jakieś sensowne szkolenie z pup-u czy inne dla bezrobotnych i nie da się nic znaleść. Na tych stronach PUP-ów jest wszystko tak zrobione że nic nie wyklikasz tylko jakieś ogólniki czy akty prawne. Nic nie chcą ułatwić -wszędzie utrudnienia. Od razu czuć że wróciło się do Polski. Odechciewa sie!
    Jak tu ma ktos sobie poradzic ze znalezieniem szkolenia kto ma np. wyksztalcenie zawodowe a nie jest magistrem informatyki to ja nie wiem!:/
    Jak ktoś zna jakies adresy do takich szkoleń (chodzi mi o takie darmowe lub dofinansowane dla bezrobotnych) to prośba o wrzucenie linkow!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Obowiązuje regulamin komentarzy. Wymagane pola są oznaczone *