Srebrna, złota, platynowa i czarna karta kredytowa. Sprawdzam, co oferują prestiżowe karty

Prestiżowe karty kredytowe: Srebrna, Złota, Platynowa, Czarna. Co oferują? Jakie warunki? Czy warto? Przegląd ofert banków!

Prestiżowe karty kredytowe
Fot. C by ZF

Klient ze złotą kartą kredytową jest mniej awanturujący się – ta parafraza cytatu z kultowego filmu dobrze obrazuje status, jakim wciąż cieszą się posiadacze prestiżowych kart kredytowych. Banki w Polsce nadal oferują specjalne karty dla klientów premium, przy czym trzeba zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat nastąpiły tutaj duże zmiany. Posiadając srebrną, złotą, platynową czy czarną kartę kredytową można liczyć na niezłe frukty, natomiast są one niejednorodne i mocno różnią się w zależności od koloru karty oraz jej wystawcy. 

Przejdźmy do konkretów. Sprawdziłem, co dziś oferują nam prestiżowe karty kredytowe i czy rzeczywiście posiadanie w portfelu srebrnej, złotej, platynowej czy czarnej kredytówki jest zarezerwowane tylko dla nielicznych. 

Srebrna karta kredytowa 

Akapit poświęcony srebrnej karcie kredytowej będzie krótki, ponieważ… nie ma tutaj za bardzo o czym pisać. Obecnie srebrna karta mocno straciła na atrakcyjności i w zasadzie nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle standardowych kredytówek. 

Dziś srebrna karta kredytowa na nikim nie robi wrażenia. Otrzymać może ją praktycznie każdy, o czym najlepiej świadczą niewielkie wymagania stawiane przez banki (swoją drogą nieliczne – srebrną kartę oferuje już tylko kilka banków w Polsce). 

Przykładowo: aby wyrobić srebrną kartę kredytową w banku Credit Agricole wystarczy osiągać dochód na poziomie zaledwie 1400 zł miesięcznie

Sama karta nie daje specjalnych przywilejów w porównaniu z podstawową. Można liczyć na nieco wyższy limit czy na zniżki w ramach programów zakupowych banku. 

Złota karta kredytowa 

Kiedyś synonim luksusu, najwyższego prestiżu i coś, czym osobny próżne i wystarczająco bogate uwielbiały się chwalić. Złota karta kredytowa do dziś funkcjonuje w formie frazeologizmu, po który sięgamy chcąc np. podkreślić czyjś status majątkowy czy wysoki koszt zakupu danej rzeczy. 

W rzeczywistości jednak złote karty kredytowe straciły już swój blask. Wszystko przez to, że banki stopniowo obniżały kryteria ich przyznawania i dziś taką kartę mogą mieć nawet osoby średnio sytuowane. Dewaluacja złotej karty spowodowała, że sam widok plastiku w tym kolorze przestał robić na kimkolwiek wrażenie. 

Ranking najlepszych: Grudzień 2023

Najlepsze lokaty, konta i oferty - grudzień 2023

Również banki dostrzegają, że złote karty nie są już obiektem pożądania klientów premium, dlatego część instytucji w ogóle się z nich wycofała, a pozostałe wprowadziły bardzo liberalne wymagania – jednocześnie mocno ucinając listę przywilejów dla posiadacza takiej karty. 

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu osoba mająca złotą kartę mogła liczyć np. na priorytetową obsługę w banku czy pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu, tak dziś nie ma już o tym mowy. Sprawdziłem, jak to wygląda w wybranych bankach wciąż oferujących złote karty kredytowe: 

BankNazwa kartyLimit kredytowyOpłatyUsługi dla posiadacza karty
Bank MilleniumMastercard Gold Do 50 tys. zł 12,99 zł miesięcznie lub 0 zł w przypadku dokonania minimum 5 transakcji kartą miesięczniePakiet usług assistance i concierge (m.in. pomoc domowa czy pomoc konsultanta), bezpłatny pakiet ubezpieczeń w podróży zagranicznej), brak opłaty za przewalutowanie do 1000 zł miesięcznie. 
BNP Paribas Mastercard Gold Ustalany indywidualnie 15 zł miesięcznie lub 0 zł w przypadku dokonania transakcji kartą na kwotę minimum 2000 zł miesięcznieBezpłatne ubezpieczenie w podróży zagranicznej, dostęp do saloniku lotniskowego w przypadku opóźnienia lotu, można wybrać długość cyklu rozliczeniowego, program rabatowy. 
Citi Handlowy Citibank Gold Ustalany indywidualnie 18 zł miesięcznie (nie płacą osoby korzystające z Private Banking). Rabaty w wybranych punktach, specjalne oferty w wybranych hotelach, restauracjach i SPA na całym świecie. 
Credit AgricoleGold Visa lub MastercardDo 50 tys. zł 0 zł rocznie w przypadku dokonania transakcji na kwotę minimum 18 tys. zł rocznie, 75 zł przy płatnościach od 12 do 18 tys. zł i 200 zł w każdym innym przypadku.Nieco wyższy limit, możliwość wyrobienia dodatkowych kart do jednego rachunku, opłacanie rachunków kartą bez prowizji. 
Pekao S.A. Karta kredytowa z Żubrem w pakiecie Gold Ustalany indywidualnie 19 zł miesięcznie lub 0 zł w przypadku dokonania transakcji kartą na kwotę minimum 2000 zł miesięcznie. Bezpłatne saloniki lotniskowe, pakiet ubezpieczeń w podróży. 

Platynowa karta kredytowa 

W rankingu kart kredytowych platynowe są o oczko wyżej od złotych. Banki wprowadziły je po to, aby zaoferować klientom premium coś bardziej prestiżowego. Samo uzyskanie takiej karty wymaga wyróżnienia się na tle „przeciętnego Kowalskiego” wyższym statusem majątkowym – konieczne jest posiadanie stosunkowo wysokich dochodów na poziomie od około 10 tys. zł miesięcznie. 

Co otrzymujemy w zamian? Szereg przywilejów, które mogą być interesujące dla majętnych klientów, zwłaszcza dużo podróżujących. Platynowe karty kredytowe oferuje kilka banków w Polsce, a oto przykładowe propozycje:

BankNazwa kartyLimit  kredytowyOpłatyUsługi dla posiadacza karty
Bank MilleniumVisa Platinum Ustalany indywidualnie, minimum 20 tys. zł 24,99 zł miesięcznie lub 0 zł w przypadku dokonania minimum 5 transakcji kartą w miesiącu Usługi concierge, pakiet ubezpieczeń w podróży zagranicznej, bez prowizji za przewalutowanie do kwoty 1000 zł miesięcznie. 
BNP Paribas Visa Platinum Ustalany indywidualnie 0 zł w pierwszym roku, później 200 zł rocznie lub 0 zł w przypadku dokonania transakcji na łączną sumę minimum 18 tys. zł rocznie4 bezpłatne wejścia do saloników lotniskowych, brak prowizji za przewalutowanie, bezpłatne ubezpieczenie podróży zagranicznej, rabaty w wybranych punktach. 
Citi Handlowy Citibank Platinum Ustalany indywidualnie 18 zł miesięcznie (z opłaty są zwolnieni klienci korzystający z Private Banking)Serwis concierge (np. rezerwacja stolika w restauracji, usługa dostawy kwiatów), wydłużony okres spłaty do 56 dni, rozszerzona ochrona karty (ubezpieczenie dla nieautoryzowanych transakcji nawet do 72 godzin od utraty plastiku). 
ING Bank Śląski Platynowa karta kredytowa Mastercard Do 200 tys. zł 650 zł rocznie lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji na łączną kwotę 12 500 zł miesięcznie Usługi concierge, bezpłatny program Priority Pass (dostęp do saloników na lotniskach), bezpłatny pakiet ubezpieczeń karty. 
PKO BP Mastercard Platinum Ustalany indywidualnie 0 zł, jeśli średnia wartość transakcji wyniesie minimum 5000 zł miesięcznie (125 zł rocznie w przypadku transakcji za minimum 2500 zł miesięcznie lub 250 zł rocznie w każdym innym przypadku). Usługi concierge 24/7, ubezpieczenie podróżne w kraju i za granicą, bez prowizji za przewalutowanie
Santander Bank Polska Visa Platinum Ustalany indywidualnie 42 zł miesięcznie lub 0 zł w przypadku dokonania minimum 10 transakcji kartą miesięcznie Usługi concierge, bezpłatne Priority Pass, usługi assistance (np. pomoc medyczna, pomoc w domu, pomoc w podróży samochodem). 

Czarna karta kredytowa 

Czarna karta kredytowa to współczesna „złota karta”, czyli symbol najwyższego standardu obsługi i prestiżu posiadacza plastiku. Banki rezerwują te karty dla klientów premium, czyli osób majętnych, chętnych do korzystania z usług Private Banking lub deponujących znaczne aktywa finansowe czy inwestujących duże kwoty w oferowane produkty. 

Żaden bank oficjalnie nie informuje o tym, jakie kryteria majątkowe musi spełnić osoba chcąca wyrobić czarną kartę kredytową – to już świadczy o elitarności tego rozwiązania. Przed założeniem karty konieczny jest kontakt z doradcą. 

Czarną kartę kredytową obecnie oferuje tylko 9 banków działających w Polsce. W poniższej tabeli znajdziecie warunki korzystania z prestiżowego plastiku: 

Znajdź najlepsze oprocentowanie:


BankNazwa kartyLimit kredytowyOpłatyUsługi dla posiadacza karty
Alior Bank  World Elite MastercardUstalany indywidualnie 890 zł za wydanie karty, 0 zł rocznie za utrzymanie karty w przypadku wykonania transakcji na łączną kwotę minimum 120 000 złBezpłatny dostęp do saloników lotniskowych VIP, usługi osobistego asystenta, pakiet ubezpieczeń podróżnych. 
Bank MilleniumMastercard World Signia/Elite Do 1 mln zł 2000 zł lub 0 zł dla klientów korzystających z bankowości prywatnej Usługi concierge, pakiet ubezpieczeń, brak opłat za przewalutowanie przy płatnościach w walutach obcych
BNP Paribas Mastercard World Elite Ustalany indywidualnie 1000 zł za wydanie, 1000 zł za utrzymanie karty od drugiego roku lub 0 zł, jeśli suma transakcji w ciągu roku wyniesie minimum 84 000 zł. Bezpłatny wstęp do saloników VIP na lotniskach, pakiet ubezpieczeń AXA, usługi concierge, dostęp do hotspotów Wi-Fi na całym świecie, usługa Fast Track na lotnisku Chopina (szybsza ścieżka kontroli bezpieczeństwa). 
Citi Handlowy World Elite Mastercard ULTIMEUstalany indywidualnie1200 zł rocznie lub 0 zł, jeśli suma transakcji w ciągu roku wyniesie minimum 180 000 zł. Priority Pass na lotniskach, brak prowizji za przewalutowanie, pakiet ubezpieczeń, pakiet assistance, serwis concierge. 
ING Bank Śląski Visa Infinite Od 40 do 200 tys. zł 2000 zł rocznie. Opłata nie jest naliczana klientom korzystającym z oferty Private Banking, posiadającym w banku aktywa powyżej 1 mln zł lub inwestycje o wartości min. 500 tys. złUbezpieczenie podróżne (m.in. koszty leczenia i transportu do 3 mln euro), bezpłatne saloniki wypoczynkowe na lotniskach, usługi concierge (np. wynajem limuzyny, rezerwacja biletów, rezerwacja stolika w restauracji) i specjalne zniżki na zakupy wyłącznie dla posiadaczy karty. 
mBank World Elite MastercardOd 20 do 500 tys. zł 1200 zł lub 0 zł, jeśli suma transakcji w ciągu roku wyniesie minimum 90 tys. zł. Priority Pass na lotniskach, osobisty asystent w ramach serwisu World Elite Concierge, pakiet ubezpieczeń podróżnych i assistance. 
Pekao S.A. World Elite Mastercard Ustalany indywidualnie 900 zł lub 0 zł w przypadku dokonania transakcji na kwotę minimum 60 tys. zł w ciągu roku. Opieka osobistego asystenta, bezpłatny dostęp do saloników na lotniskach, pakiet ubezpieczeń.
PKO BPPKO Visa Infinite Ustalany indywidualnie 0 zł w przypadku dokonania płatności na kwotę minimum 11 tys. zł miesięcznie (400 zł, gdy suma transakcji to min. 8200 zł i 800 zł w każdym innym przypadku). Dostęp do saloników VIP na lotniskach, Fast Track na lotnisku Chopina, brak prowizji za przewalutowanie, pakiet ubezpieczeń. 
Santander Bank Polska Mastercard World Elite Do 1 mln zł 1500 zł rocznie lub 0 zł, jeśli suma płatności wyniesie minimum 90 tys. zł w ciągu roku. Bezpłatne saloniki lotniskowe, usługi concierge, Wi-Fi w podróży, program Priceless Specials (zebrane punkty można wymieniać na podróże), pakiet ubezpieczeń. 

Podsumowanie

Wyrobienie prestiżowej karty kredytowej to dziś żaden problem nawet dla osób osiągających całkiem przeciętne lub dobre dochody. Wyjątek stanowi czarna karta, najbardziej ekskluzywna i rzeczywiście zarezerwowana tylko dla wybranych klientów. 

W tym miejscu trzeba zadać zasadnicze pytanie: czy warto w ogóle starać się o jedną z prestiżowych kart kredytowych? Odpowiedź jest prosta: jeśli nie zależy nam na oferowanych usługach dodatkowych, to oczywiście nie. Już podstawowe karty zapewniają na tyle wysoki limit kredytowy, że trudno byłoby mi sobie wyobrazić, aby osoba poprawnie zarządzająca swoimi finansami potrzebowała czegoś więcej.  Tym bardziej że te „zwykłe” kredytówki potrafią płacić niezłe bonusy i gwarantowane premie (zerknij do aktualnego rankingu kart kredytowych np. na kartę kredytową Citi Simplicity).

W praktyce więc w grę wchodzą tutaj głównie kwestie wizerunkowe i jeśli są one dla kogoś istotne, to jak najbardziej warto zainteresować się tematem prestiżowych kart kredytowych. Dodatkowo trzeba podkreślić, że karty kredytowe premium „na dzień dobry” oferują wyższe limity niż standardowe, jednak ten argument mnie nie przekonuje. Pamiętam, jak kilka lat temu wypowiadałem umowę karty w jednym z banków i po chwili odebrałem telefon od konsultanta gotowego od ręki zwiększyć mój ówczesny limit wielokrotnie – a raczej nie mogę uchodzić za klienta premium. 

No i wreszcie coś, co powinno właściwie wybrzmieć już na samym początku: Z karty kredytowej korzystajmy wyłącznie w ramach darmowego okresu bezodsetkowego i spłacając ją w terminie. W innym przypadku to zwykłe (i w dodatku bardzo drogie) zadłużanie się, którego jest absolutnym przeciwnikiem. KK to narzędzie, z którego trzeba korzystać ostrożnie, bo jeden nieprzewidziany ruch (np. wypłata z bankomatu) i dopadną nas drakońskie opłaty i odsetki. Więcej o kartach kredytowych psiałem tu: Karta kredytowa: Czy się opłaca? Jak mądrze jej używać?

Macie w swoich portfelach srebrną, złotą, platynową lub nawet czarną kartę kredytową? Korzystacie z usług dodatkowych oferowanych przez bank? A może nie widzicie sensownego uzasadnienia dla posiadania takiej karty premium? Zapraszam do komentowania. 

4 komentarzy

  1. Katarzyna

    Mam platynową z Santandera, korzystam z darmowych przelewów itp. i saloników VIP na lotniskach :) to jest naprawdę fajne .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *